• Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve 3 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve  (Megtekintve 14181 alkalommal)

Nem elérhető Könyves Kálmán

• Villanyász
  • Hírnév erő: 5
  • Könyves Kálmán nincsen befolyása.
Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
« Válasz #15 Dátum: 2014. Február 17., 06:41:20 am »
A kategóriák 1.-4.-ig hibátlanok! Részben ezért sem leszek villanyszerelő kisvállalkozó Magyarországon, sem alkalmazott ilyennél.

Egyébként úgy emlékszem, mintha az Infoshow előadásán azt mondták volna, hogy ez a szabvány magyarul fog megjelenni!

Nem elérhető recens

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 2
  • recens nincsen befolyása.
« Válasz #16 Dátum: 2014. Február 17., 10:47:44 am »
Ezt azért szerintem fontos itt megemlíteni.

Ha a tipizált kapcsolóberendezés rendelkezik az MSZ EN 61439-1:2010, és az
MSZ EN 61439-2:2010 szerint elvégzett ún. tervezési ellenőrzésekkel (Design
Verification), és a berendezésgyártó elvégezte az összeszerelt kapcsolóberendezésen
az MSZ EN 61439-1:2010 és MSZ EN 61439-2:2010 szerinti valamennyi ún.
rutinvizsgálati ellenőrzést (Routine Verification), és azt jegyzőkönyvezte, valamint
ellátta adattáblával, akkor az összeszerelt kapcsolóberendezés terméknek minősül,
annak valamennyi következményével. Így nem vonatkozik rá az MSZ HD 60364-
6:2007 szabvány szerinti „Villamos berendezések érintésvédelmi ellenőrzése”
követelmény.

forrás:
http://www.mee.hu/sites/default/files/u9/MEE-allasfogl_MSZ%20EN%2061439_0.pdf

Elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
  • Hírnév erő: 9
  • Fecó dolgozza magát felfelé.Fecó dolgozza magát felfelé.Fecó dolgozza magát felfelé.
« Válasz #17 Dátum: 2014. Február 17., 17:43:28 pm »
Igen, ezt az állásfoglalást Én is megtaláltam, de továbbra is várom a szakavatott kollégák segítségét, akik lefordítják az Én egyszerű agyamnak mi a tételes menete a dolognak. Design Verification és Routine Verification, már hallásra is veszélyes, ezek gondolom külföldi kollégák lehetnek, ráadásul testvérek is :) Amúgy most ez azt jelenti, ha elvégzem az elosztó összeszerelését, és a szabványok szerinti ellenőrzési, mérési és dokumentálási metodikáját (a két angol villanyszerelő testvérrel) akkor nem kell elvégezni az első ellenőrzést? Gondolom az MSZ EN 61439 már annyiféle ellenőrzést magában foglal, hogy ezek mellett egy egyszerű szigetelési ellenállásmérés eltörpül. És a hurok-ellenállásmérést hogy tudnám megejteni otthon az asztalon? Ennek csak a végleges helyére történő beépítésnél van értelme, és akkor meg úgy is elvégzi valaki, nem? Mert ha fordítva lenne a felmentés, hogy abban az esetben, ha a készre szerelt elosztómat a helyszínen alá vettem bekötés után az MSZ HD 60364-2:2007 szerinti első ellenőrzésnek, akkor mentesülök az MSZ EN 61439 alól, és nyugodtan lepapírozhatom a berendezésem, mert egyszerű elosztóknál ez megfelel, jobban örülnék. Ha valaki tényleg tisztában van a gyártói szabályoknak egy elosztó tekintetében, továbbra is hasznos lenne megosztani, mi az elosztógyártás menete és ellenőrzésének, méréseinek dokumentálási módja. Na meg milyen végzettség és műszerezettség birtokában lehet?

Nem elérhető recens

• Rendszeres látogató
« Válasz #18 Dátum: 2014. Február 17., 18:14:05 pm »
http://www.meter.hu/publikacio/mubi/eve_munk_2012_junius.pdf

2 es kérdés

Lehet, hogy  rosszul értelmezem de szerintem ha valaki összeszerel egy elosztot és nem készít róla darabvizsgálati jegyzökönyvet akkor érintésvédelmi és szabványossági felülvizsgálat alá kell vetni az elosztót. Ebben az esetben a felülvizsgáló minősít.
Ha viszont készült róla darabvizsgálati jegyzőkönyv akkor a berendezés gyártója minősíti. Ezután a felülvizsgálónak nem kötelessége az elosztó összeszerelését vizsgálni,hogy szabványos-e vagy sem.

Vagy már darabvizsgálati jegyzőkönyv nélkül elosztót telepíteni sem lehet?

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #19 Dátum: 2014. Február 17., 22:37:58 pm »
Elöljáróban csak annyit, hogy az nagy júnyió már többször bizonyította, hogy a szakembergárdája csak az íróasztal mellől tud okos lenni és életszerű képekben gondolkodni képtelen ...vagy inkább nem is engedik nekik. >:(
A témánál maradva:
Jelen szabályozás szerint ahhoz, hogy valaki bármilyen ÉV dokumentumot kiadjon, ahhoz megfelelő végzettségnek kell lenni. Mivel a darabvizsgálati jegyzőkönyvben a helyileg kialakított elosztóberendezés esetén szigetelési, hurok értéket is mérni, majd dokumentálni kell, az a meglátásom, hogy egy villanyszerelői papírral csupán mérhet, de nem dokumentálhat. Az "egyszerű" képesítéssel a legjobban teszi, ha kész (tipizált) elosztót vesz meg és azt építi be, minden más eset csak szívás lesz. Ismerve a mai lakások eltérő villamos bonyolultságát, a tipizált elosztó legtöbb esetben sajnos nem megoldható. Egy nagy kibaszás ez minden szakmáját ismerő szakival, akinek nincs pénze magasabb fokú végzettségre. Én ehelyett inkább az ÉV ellenőrzések szigorítását támogatnám, mert ha így haladunk a globális irányítottság felé -inkább előbb, mint utóbb- azon kapjuk magunkat (mint pl. a németek), hogy ledegradálódik a szakmai társadalom egyszerű, gondolkodni és önállóan döntéseket meghozni képtelen robotmunkásokká. :-\

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #20 Dátum: 2014. Február 18., 18:54:53 pm »
Nálam ezért képezi akár egy lakás -kertes, családi ház esetén szigorú rigorózus méréssorozat!- vill műszaki átadását egy ÉV-s kolléga szakszerű, dokumentált mérése, melynek egyik jkv-ját lepecsételve, aláírva megkapja az üf, másikat én, oszt jónapot...

Nem elérhető recens

• Rendszeres látogató
« Válasz #21 Dátum: 2015. Augusztus 20., 11:19:31 am »
üdv !

Már beszélgettünk ebben a témában, de meglátásom szerint nincs konkrét állásfoglalás.
Talán 1év után már tapasztaltabbak a kollégák.
Elosztószekrények vizsgálatával kapcsolatban szeretnék ismét kérdéseket feltenni.

Minden esetben el kell végezni az elosztószekrények vizsgálatát az MSZ EN 61439 szabvány szerint?
Kinek van erre jogosultsága?
Milyen műszerek kellenek hozzá?
Ki tehet rá CE minősítést, a gyártó adataival és az elosztó műszaki paramétereivel ellátott feliratot matricát?

megjegyzés:
Ha az összeszerelés után nem végeztek ilyen vizsgálatot, nincs darabvizsgálati jegyzőkönyv illetve nincs ellátva az elosztó „gyártó” CE matricás adataival.
Viszont ha beépítés után üzembe helyezés előtt mindenre kiható érintésvédelmi felülvizsgálatot végeznek a műhelyben összeállított kapcsoló-berendezésen ill elosztón is.  ( MSZ HD 60364-6:2007szerint)
Majd a felülvizsgáló ezt jegyzőkönyvben dokumentálja (hurokellenállás mérés, folytonosság vizsgálat, szigetelési ellenállásmérés) akkor átadás szempontjából ez elfogadható-e?

Elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
  • Hírnév erő: 9
  • Fecó dolgozza magát felfelé.Fecó dolgozza magát felfelé.Fecó dolgozza magát felfelé.
« Válasz #22 Dátum: 2015. Augusztus 20., 11:34:16 am »
A szakképzettség nélkül kezelhető elosztótáblákra jelenleg az MSZ EN 61439-3:2013 szabvány vonatkozik. Én szabványkönyvtárhoz kifizettem egy kazal pénzt,  és bizony meg is tudom nézni... angolul. Jah, hogy buta vagyok, és nem tudok angolul? A saját hazámban, a saját szakmámban ugyanis ez elvárható lenne? A mai napig senki sem tudja pontosan, próbálkoztak már prezentáció jellegű anyagokkal, de egy egyszerű 18-24 modulos lakáselosztónál ma sem tudni pontosan ki mi a fenét akar. Az MSZ EN 61439-1:2012 általános előírásokat tartalmaz és magyarul van. Valaki nem járt az elmúlt időszakban ilyen témájú előadáson? Az új szabványok ismeretében?

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • Hírnév erő: 0
  • tothgyula árnyékban rejtőzködik.
  • tothgyula
« Válasz #23 Dátum: 2015. Augusztus 20., 16:02:07 pm »
Üdvözletem!
A Villanyszerelők Lapjának 2013.okt-i számában ennyit találtam.79/1997.8xii.31.9ikim rendelet.Letölthető.Idézet:"a villanyszerelő, amikor összeszerel egy elosztót, villamos terméket állít elő, és amint ezt átadja, eladja már forgalomba is hozta."Tehát forgalomba hozatal előtt el kell látni CE jellel.
A VL 2013./nov-i száma részletesen beszámol a "Helyszini szemlén vizsgált dokumentumok"-ról. Lásd: a 321/2010.(XII.27.)Korm.rendelet.
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
26 Válaszok
7722 Megtekintések
Utolsó üzenet: Ma - 09:18:25
írta S/K
11 Válaszok
4360 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. Október 09., 21:18:05 pm
írta Gyurmaúr(fi-relé)
0 Válaszok