"Intelligens" lakások, otthonok, szállodák

Indította flatskerrobert, 2011. március 09., 18:40:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

   Korábban ígértem, hogy az uszodagépészeti vezérléssel kapcsolatban is írok, egy két érdekesnek tűnő műszaki megoldást. A megrendelő eleve azt kérte a medence kivitelezőktől, hogy a meg lévő KNX épületfelügyeleti rendszerre legyen integrálva. Ezt egész egyszerűen nem tudták vagy nem akarták vállalni. De mivel a megrendelőt sürgette az idő ezért háromfelé vette a projektet. Külön cég csinálta a medence testet (építőmesteri munka), más csinálta a medencegépészetet, és a medencevezérlést. Azért ennek is meg volt a maga veszélye, de összességébe jól sikerült.
Mivel a klíma rendszere ebben az időszakban már javába működött és jól, a megrendelő ezek után rám ruházta az uszoda gépészet teljes erősáramú és BUS rendszerének megvalósítását.
Annyi előnyöm volt, hogy a korábbi üzemeltetésből már volt gyakorlatom, hogy a szivattyúkat, visszamosó automatikát, hogy kell üzemeltetni. A közmedencéknél, de a privát medencéknél is ahol vízforgatás van mindig a vegyszerezés a legmacerásabb feladat, látszólag egyszerű, de mégsem.
Körbetelefonáltam az ismerősöket , hoteleket, uszodákat  tervezőket szinte a fél országot, hogy működtetnek-e KNX rendszert erre a megoldásra. Első kérdés az volt, hogy MIT? Fogalmuk nem volt, hogy egyáltalán mit is akarok kérdezni. Ettől függetlenül lehet, hogy működik valahol hasonló rendszer, csak nem tudok róla.
Abba biztos voltam, hogy az teljes szabályzást meg lehet oldani KNX- el csak azt nem tudtam, hogy hogyan. Az interneten keresgélve meg ajánlások után találtam egy Német céget, akik kimondottan a víz pH és Rdx mérésre gyárt eszközöket. A másik kérdés a puffer tartály szintérzékelése és jelzése volt, mivel feszített víztükrű a medence. A korábbi gyakorlat mindig az volt, hogy a kiegyenlítő tartályba betettek 4 db induktív szintérzékelőt és ezzel szabályozták a puffer max - ot az üzemi szinteket és a szivattyúk szárazon futás védelmét, ezek mind DI bemenetre mentek a PLC - be.



Ezt semmi esetre nem akartam így megvalósítani, egyrészt azért mert a medence 35 m-re van a gépháztól, sok lett volna a kábelezés, másrészt azért nem mert a medence Pt 1000 - es hőmérséklet érzékelője is a kiegyenlítő tartályba került elhelyezésre a pontosabb mérés miatt. Mivel a medence közelébe létesült egy vizesblokk ennek egy külön helységébe lett telepítve egy külső terepi szekrény. Ez a szekrény látja el a vizesblokkot világítással, medence körüli térvilágítást, kiemelő világítást, és egy kerti grill pontot, és ez a szekrény fogadja a medence hőmérséklet érzékelőjét, ami szintén közvetlen BUS - ra csatlakozik és a puffer tartály ultrahangos szint távadóját, ami szintén KNX - re illeszthető, véletlenül ez is Német gyártmányú. Tulajdon képen egy uszodagépházi és egy terepi szekrény létesült, a két szekrényt egy tápkábel és egy BUS kábel köti össze.


Mivel kiviteli terv nem készült, az elején nekem kellett összeállítani egy vázlatot, már csak az anyagbeszerzés miatt is, de a komplett megvalósulási rajzot, műszaki átadásra azért megcsináltam.
A gépházi főelosztó szekrényben van 3 db DO motoros leágazás, 1 db DO víz mágnes szelep, 2 db AO, 1 db DO membrán szivattyú 1 db DO, DI visszamosó automatika. (DO= digitális kimenet DI= digitális bemenet AO= analóg kimenet). A terepi szekrényben 3 db DO a medence és medence körüli világításnak van beépítve. A külső hőmérséklet értékeket és a fényviszonyokat a korábban telepített klíma rendszerről kapja.
Mind a két szekrényen van egy-egy, kuplunghajtású feszültségmentesítő főkapcsoló. A gépházi szekrényben a két vízforgató szivattyúnak, egy nyakzuhanynak és egy víz mágnes szelepnek az ajtóra van beépítve, egy, egy 3 állású fix kapcsoló. Kéz, nulla és automataállása van.
A kézi állásban: folyamatos üzem, tesztüzem, szerviz üzem lehetséges mind a 4 kapcsoló ezen állásáról a KNX infót kap. Ez azért van, hogy a KNX még véletlenül se indítsa el a visszamosatási ciklust, ebben az esetben is a vegyszerezés aktív marad. Nulla állásban: az adott berendezés kikapcsolt állapotban van, de munkavédelmi szempontból nem tekinthető feszültségmentes állapotnak csak vezérlésileg. Automata állásában: a funkcióknak megfelelően üzemelnek. A vízforgató szivattyúk nyitvatartási időben működnek azon túl pedig felváltva, figyelembe véve az üzemidő kiegyenlítést is.
Visszamosatási ciklusban mindig két szivattyú üzemel a hatásos homokszűrő megtisztításáért.  A három vegyszeradagoló szivattyúból két db analóg 4-20 mA vezérlésű a cl és a pH a harmadik DO indítású ez a pelyhesítő szivattyú.
A nyári üzemeltetés során meglepően stabilan üzemelt minden, nem volt vegyszer sem túladagolás, szivattyú problémák, a medence víz optimálisan fertőtlenítve volt. Nem volt zavaros a víz.
A mostani szezonra összeírtam egy két dolgot, amivel még okosítani lehet a komplex vezérlést, anyagi befektetést nem érint csak paraméterezést.
   Összességében nagyon jól működött automata üzemmódban, szinte felügyelet nélkül a medence. Mivel a vezérlést  IP control-on keresztül el lehet érni, számítógéppel és okos telefonnal rácsatlakozva, ezért nincs szükség állandó jelenlétre. A BUS rendszeren belül küldött összes távirat egy külön SQL adatbázisban tárolódik. Egykét képet a profilom oldalon lehet látni.
FR.

nyaki

Gratulálok!
Ez már tényleg a szakma csúcsa, vagy legalábbis döntögeti azt a jelenlegi ismereteink alapján. ;)
Köszönjük a részletes leírást. :)

flatskerrobert

Köszönöm!
Bár egy kicsit későn reagáltam nyaki írására, de jobb későn mint soha!
A következő időszakba megpróbálom röviden tömören (nem biztos, hogy sikerül) leírni egy szálloda bővítés bonyodalmait a tervezéstől a kivitelezésig elsősorban a KNX az erősáram ill. gyengeáram vonatkozásában.
A jövőhét elején a villamos tervezésről szeretnék pár kritikai megjegyzést írni. Hát van miről.
FR.


nova

Nem muszáj röviden, hiszen minél részletesebb annál több információt lehet átadni a fórum felületén.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Vas_Laci

Sziasztok!

Egyrészt most olvastam nem rég a KNX Magyarország honlapján, hogy már magyarul is megvehető KNX kézikönyv megvásárolható vá vált. (Bár ez lehet csak nekem újdonság :) )
Másrészt azon gondolkodtam, hogy olyan sokat olvastam arról hogy a KNX/EIB képes interneten is csatlakozni. Cisco-s tanulmányaimból kiindulva azon morfondíroztam hogy vajon ez a rendszer vajon, VPN-en kommunikál e avagy milyen biztonságot nyújt hogy kártevő programok ne férhessenek hozzá illetéktelenül a rendszerhez és ne bolondítsák meg illetve késztessék arra a rendszer, hogy "két pofára zabáltassa az áramot".
De ezen felül nekem elnyerte a tetsszésemet ez az egész rendszer :) szívesen foglalkoznék is vele bár erre kevés esélyt látok :D

nyaki

Hali!
Való igaz. Ami PC alapokon nyugszik, bármikor hackelhető, de egy router beállítással ma már sok minden megoldható a biztonságosabb kétirányú kommunikáció létrehozására, ám teljes mértékben nem zárható ki.
Véleményem szerint, amíg nem lesznek elterjedve ezek az eszközök, ettől nem kell tartanunk.

nova

Az hogy a könyv magyar nyelvű az ismeret terjesztésben sokat segíthet. Mivel az ETS 4 tudtommal nem elérhető magyar nyelven, így mindegy. Ráadásul az összes termék katalógus az egyes knx eszközökről szintén angolul elérhető, így itt is problémák jelentkezhetnek.
Gondolom az IP kapcsolatnál a rendszer külső csatlakozására gondolsz? IP technológiát használnak a vonal csatolóknál is.

Ebben a leírásban kicsit részletesebb információkat kaphatsz.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

S/K

Üdv!
Egy meglévő (régi 25-30 éves) épületben, raktár és irodai bérleményekben a helyiségekben lévő dugaljak fogyasztását mérik, mérnék meg a dugalj mögé helyezett wifis fogyasztásmérővel. A hálózat 80-as években felújítva (réz vezetők, AVK sehol még.)
Ez a művelet korszerűsítés, felújítás vagy a hálózat megváltoztatása fogalom alá tartozik-e? "Természetesen" gyengeáramú "szakember" építi be ezeket az eszközöket.
Javasoltam a munkálatok elvégzése után a VBF-t, elutasították, mivel a védővezetőt nem érinti az eszköz beszerelése.
(mindezt azok után javasoltam hogy az egyik már ilyen beépített eszköznél a dugalj megégett és nem működött, elmondás alapján büdös volt és melegedett. Persze innen működött a "teakonyha" hosszabbítóval. Mikró, vízforraló, kávéfőző. Egyszerre nem, mert az automata legtöbbször kikapcsolt/leoldott.)
Csatolom a hasonló eszközről a fotót.

Fecó

A kivitelező védelme érdekében azért nem árthat egy felülvizsgálat, de nem emlékszem ilyen előírásra "mivel a védővezetőt nem érinti" akkor nem kell.


Én azért megemlíteném a 40/2017. szerint:
A villamos berendezésnek az e rendeletben meghatározott műszaki biztonsági követelményeknek megfelelő állapotát ellenőrizni kell
a) a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés);
c) átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt;

1.8. Az ellenőrzés elvégeztetése az 1.6. pont a) és c) alpontjai szerinti esetben a kivitelező kötelezettsége

Nos, ha én vagyok a kivitelező, akkor az én micsodámmal senki ne verje a csalánt. Azért tisztázni kell, hogy a hibát maga az eszköz, illetve annak elégtelensége, vagy a bekötővezeték rossz meghúzása okozza. Ha a termék gyártói nyilatkozatai rendben vannak, akkor egy felülvizsgálat sem biztos hogy kiszűri, hogy 2 hónap múlva elfüstöl valamelyik...

S/K

Mai napon megkaptam az eszközt és a leírásokat hozzá. (magyar nyelv nincs)
(majdnem ua eszköz mint az előzőleg feltöltött képen)
Az eszközön, leíráson/használati útmutatón CE jel és gyártói adatok rendben.
További kérdés hogy az eszköz beépítésével a hálózat átalakításra kerül vagy sem.
Véleményem szerint igen, mivel megváltoztatják a leendő hálózat tulajdonságait, beépítenek egy villamos készüléket.
Ezért szükséges a VBF és szakképzett (villanyszerelő) építse be. Szerintem.

Az elfüstölt dugaljnál a dugalj bekötési pontja melegedett/füstölt, valószínű laza kötés miatt. Az eszközön semmi égésnyom nem látszik.