"Intelligens" lakások, otthonok, szállodák

Indította flatskerrobert, 2011. március 09., 18:40:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Ha a riasztó rendszert is EIB rendszerrel akarjuk megoldani, akkor mindenképpen kell akkumulátoros támogatás is.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Ez  teljesen igaz. Erre vannak különbözõ megoldások. A legegyszerûbb ha UPS-t választunk, de egy profi megoldás valahogy így néz ki:

Itt külön modul van a második (akár szünetmentes) fázis bekötésére, illetve ehhez a modulhoz csatlakozik az akkumulátor is. Külön érdekesség, hogy az aktuális üzemállapot vissza van vezetve a buszra (a kép közepén található 24V-os bináris bemenettel, és a 24V-os trafóval).



nova

Igen ez így tényleg jónak tûnik, hiszen a busz rendszer energia ellátása, megoldott áramszünet esetén is. Vesztesége valószínûleg kevesebb mint egy ups alkalmazása esetén.

Post Merge: 2011. május 22., 22:16:26 DÉLUTÁN

Eszembe jutott még egy jó ötlet :) Amit szerintem érdemes beépíteni egy rendszerbe, ha családi házról beszélünk akkor sokszor elõfordul olyan eset, hogy nincsen senki otthon, ilyenkor áramtalanítja magát az elektromos rendszer. Amit még érdemes beépíteni az egy mágnes szelep a vízellátásba. Ezzel megakadályozhat ha nincsen otthon senki akkor a vízellátást is elzárja a rendszer központilag. Így ha csõtörés következik be vagy valamelyik csap nem zár rendesen akkor se történik nagy baj amikor nem vagyunk otthon.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Igen, ezeket érdemes átgondolni. A legkönnyebb, ha a riasztó jelére kapcsoljuk ki az áramköröket. Ennek feltétele az, hogy a villamos tervezés is ennek mentén történjen.

nova

Hát igen kérdés a villamos tervezõk mennyire vannak felkészülve az intelligens épület vezérlésekbõl, hogy milyen lehetõségeket kínálnak az ügyfeleknek az alkalmazhatóság tekintetében. Azért ötletelek én is, hogy milyen megvalósítási ötletek vannak léteznek egy ilyen rendszer alkalmazása esetén, mert így elõkerülnek olyan ötletek is melyekre én például nem is gondoltam :). Reméljük nálunk is egyre jobban elterjednek ezek a rendszerek is a hagyományos villanyszerelés mellett. Mások is megismerkedhetnek a rendszer alapjaival (akár ezt a fórumot olvasva) és lehetõségeivel melyeket ezen rendszerek nyújtani tudnak.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Sajnos az én tapasztalatom nem a legjobb ezen a téren. Sokszor pont a villanyszerelõ, vagy a tervezõ beszéli le a vevõket az épületfelügyeleti rendszerekrõl. A végfelhasználó hiába jelentkezik igényeivel a szerelõnél, ha az a sok vezetékre hivatkozva lebeszéli minden modern megoldásról (holott egy-egy ilyen rendszer beépítésével a villanyszerelõ nagyságrendekkel jobban járna).
A lehetõség a fejlõdésre adott... oktatások, kezdõkészlet és nem utolsó sorban ingyenes szoftver áll az érdeklõdõk rendelkezésére.

www.loxone.hu

nova

Pedig az már a jobbik eset, ha a megrendelõ szeretne intelligens épület vezérlést, nálunk az a tapasztalat, hogy az ügyfelek nem akarják ezeket a lehetõségeket. Persze nem is igazán ismerik, hiszen még nem nagyon vannak elterjedve, hogy valamelyik ismerõsüknél láthassák mûködés közben. Ha ez az ismerõs saját tapasztalataikat megosztanák a rendszerrel kapcsolatban, akkor jobban terjedésnek indulnának az intelligens épület rendszerek, a lakosságnak abban a részében akik igényesebb, modernebb otthont szeretnének.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Marton

Egy jelenleg még épülõ inteligens társasház. Elsõsorban a kecskeméti autógyár vezetõinek szánva.
http://www.dombresort.hu/intelligens-haz/

nova

Ahogyan nézem ez valami egyedi épületfelügyeleti rendszer lehet. Legalábbis az oldalon található információk szerint. Ami leginkább az energiafelhasználás és mérési részt emeli ki. (Bár a webdizájn fekete háttéren szürke szöveg eléggé érdekes választás, mondhatni nehezen olvasható a menü :()
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Fiúk, nekem nagyin tetszenek ezek az "intellgens" megoldások, KNX és tettestársai. De mi van akkor, ha pl -mert keményebbre sikeredik a tél, mely ugye most igen aktuális és elmegy az "éltetõ" áram? Mit tesznek, mit képesek (és mit nem) tenni ezek a fantasztikus (és ezért feltételezhetõen csilliókba kerülõ) kütyûk? És miként viselkednek, ha visszatér a "kakaó"??? Én lehet, hogy kissé régimódi vagyok, de  azt szeretem, ha én kapcsolhatok, nyomogathatok, dugaszolhatok, viszont szerintem sokkal fontosabb, hogy amennyiben bármiféle havária esete forgona fenn,akkor is lássunk és legalább 1-2 alap dolgot képesek legyünk mûködtetni. Tehát, mindenképp fontos lehet a szünetmentes világítás és ehhez kapcsolódóan a generátoros áramellátás említése, hiszen volt már példa -talán 4 éve?- arra, hogy Zala megye 1/3-án nem volt 8 napig áram. nomost, ebben qz esetben az "intelligens" cuccok is "lehunyják sok szemüket" és úgy alszanak, hogy a bizonyos "kisbalázs" kutytúró hozzájuk képest...
Íme egy családi birtok fontosabb pontjain kiépített akksis lámpa rendszer, illetve generátor csatlakozási pont fotói:

Bocsi, ha kissé "ünneprontó" lettem volna, nem volt szándékomban, csak szerintem van egy prioritási sorrend és abban -ismét csak szerintem- a vészvilágítás, illetve a szükség áramellátás fontosabb, mint a csili-vili kütyûk,nem?!