Legutóbbi hozzászólások

Oldalak: 1 2 3 ... 10
1
Erõsáram / Re:Elektromos szekrény fűtése
« Utolsó üzenet: írta nyaki Dátum Tegnap - 21:44:22 »
Sajnos a  lézeres gyakorta csődöt mond a műanyag felületeken, ezért a tisztán infrás jobb választás lehet.
https://www.soselectronic.hu/articles/flir/flir-flir-tg165-hokamera-penztarcabarat-aron-1637
MI ilyet használunk, hiteles mérésekre:
https://flirdepot.com/product/flir-e8-nist-thermal-imaging-infrared-camera-with-msx-enhancement
2
Szabványismeret / Re:40/2017.(XII.4.) NGM rendelet
« Utolsó üzenet: írta nyaki Dátum Tegnap - 21:31:21 »
A mérő és a lakás/épület közé mi a rossebnek kellene ÁVK? ...hogy szaladgáljanak az esetenkénti kültéren, távolban elhelyezett egységhez? Franckarikát. :P Csak akkor kell, ha ott helyileg történik áramvételezés, ami nem feltétlen védi a lakás/épület áramköreit is. Nyilván a legkézenfekvőbb megoldás, ha a lakáselosztóban van elhelyezve, függetlenítve a mérőhelytől. Az EON területén pl. már eleve úgy kérik az új mérőhely telepítést, hogy az elmenő mért fővezetéken rajta csücsül az ÁVK, ami érthető is, hiszen az építkezés, felújítás alkalmával akár onnan is vételezhetnek áramot, de ha ezt kiveszik, miközben megszüntetik a helyi vételezési lehetőséget és áthelyezik a lakáselosztóba, akkor semmilyen szabályt nem sértenek. Kivételek persze lehetnek, mint pl. egy felvonulási területen, de a rendeletek és a szabványok többek között erre is adnak választ.
Véleményem szerint ha van legalább egy központi ÁVK a lakás/épület villamos rendszerében, akkor a fenti értelmezések tekintetében már nem kell ÉV dokument.
3
Bemutatkozás / Üdvözlünk fogyaszto
« Utolsó üzenet: írta Villanyszerelõ fórum üdvözlõ robot Dátum Tegnap - 21:09:55 »
Üdvözlünk fogyaszto a villanyszerelõ szakmai fórumon!

Ha gondolod ebben a rovatban hozzászólásként nyugodtan leírhatod, hogy mivel foglalkozol,  milyen céllal érkeztél a fórumra.

Jó olvasgatást és tapasztalat szerzést kívánunk. Nézz körül a fórumon, ha véleményed van valamirõl írd meg nyugodtan szakmai véleményed, szólj hozzá fórumozóink témáihoz. Ha kérdéseid lennének a villanyszerelés és a villamos felülvizsgálatokkal kapcsolatban akkor a fórum megfelelõ részében nyugodtan tedd fel õket és a fórum közössége a lehetõségeikhez képest igyekszik megválaszolni õket.

Téma nyitásnál kérlek ügyelj a jól megfogalmazott címre, melybõl kiderül mivel kapcsolatban nyitod az adott témát. (érdemes átolvasni: Villanyszerelõ fórum közlemények )

A fórum szabályzatát is érdemes tanulmányozni, hogy késõbb esetleges félreértések elkerülhetõek legyenek.

Villanyszerelõ szakmai fórum csapata.
4
« Utolsó üzenet: írta faxelektro Dátum Tegnap - 20:28:29 »
Tudnál valamilyen márkát vagy típust ajánlni?
                                                                     Kösz

t

5
« Utolsó üzenet: írta Simon Endre Dátum Tegnap - 20:08:22 »
Lézercélzásos infrát ezt bárhol használhatod  villanymotorokhoz elektromosan fűtött berendezésekhez és kábelek túlterhelését is kimutatja elérhetetlen helyeken.
6
Érintésvédelmi felülvizsgálat / Re:"új" MSZ HD 60364-6:2017
« Utolsó üzenet: írta S/K Dátum Tegnap - 19:52:10 »
Voltam a drága "nyomtatósnál."  (gépbe rákeres, kattint, nyomtat, pecsétel)
Megvásároltam.  A SZÍNEST. Már ilyen is van.
Ha valakinek meg van, akkor tudja miért írtam nagy betűkkel a színest.
S Z Í N E S !
Nem is tudom leírni mi található benne annyira káprázik a szemem a színektől!
Miért színes?
Azért mert a földelő ellenállásának mérésénél az ábrában zöld/sárga színű a PE vezető és az pirossal be van karikázva. Másik képen szintén a PE vezető zöld/sárga. Ennyi.

Adatlapminták. Nagyszerűek!

Következő felülvizsgálatot a tervező javasolja.

A kész dokumentációt alá kell írni:
- tervező1
- tervező2
- kivitelező
- felülvizsgáló

Vittem a tervezőhöz hivatkozva erre a mintára. Annyit mondott: nem tudja mi van benne leírva, nem írja alá. Elolvasni meg nem fogja.

Valaki csinált már ilyen újfajta jegyzőkönyvet?

7
« Utolsó üzenet: írta faxelektro Dátum Tegnap - 18:29:50 »
Nem igazán ide tartozik de meg kérdezem,hogy milyen hőérzékelőt ajánlnátok az elosztó dobozokban és a lakáselosztóban levő kötések esetleges melegedésének kimutatásra úgy,hogy ne keljen az elosztó dobozok fedelét leszerelni. 
                                                                                          Köszönöm
8
Bemutatkozás / Üdvözlünk Mardel
« Utolsó üzenet: írta Villanyszerelõ fórum üdvözlõ robot Dátum Tegnap - 17:10:56 »
Üdvözlünk Mardel a villanyszerelõ szakmai fórumon!

Ha gondolod ebben a rovatban hozzászólásként nyugodtan leírhatod, hogy mivel foglalkozol,  milyen céllal érkeztél a fórumra.

Jó olvasgatást és tapasztalat szerzést kívánunk. Nézz körül a fórumon, ha véleményed van valamirõl írd meg nyugodtan szakmai véleményed, szólj hozzá fórumozóink témáihoz. Ha kérdéseid lennének a villanyszerelés és a villamos felülvizsgálatokkal kapcsolatban akkor a fórum megfelelõ részében nyugodtan tedd fel õket és a fórum közössége a lehetõségeikhez képest igyekszik megválaszolni õket.

Téma nyitásnál kérlek ügyelj a jól megfogalmazott címre, melybõl kiderül mivel kapcsolatban nyitod az adott témát. (érdemes átolvasni: Villanyszerelõ fórum közlemények )

A fórum szabályzatát is érdemes tanulmányozni, hogy késõbb esetleges félreértések elkerülhetõek legyenek.

Villanyszerelõ szakmai fórum csapata.
9
« Utolsó üzenet: írta S/K Dátum Tegnap - 15:59:05 »
Feco azt taglalta ha a mérőóránál az első túláramvédelmi szerv 32 A, a lakás főelosztójában már van AVK akkor a lakásban nem kell szabványossági mert van AVK de a mérőtől az elosztóig nincs AVK.

Persze nem így kell nézni, de ez van leírva.
10
« Utolsó üzenet: írta nyaki Dátum Tegnap - 13:47:19 »
"...32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem utáni és 30 mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védett felhasználói berendezései esetében a szabványossági felülvizsgálat elhagyható."

Ha van ÁVK és max. 32A a kismegszakító, akkor nem kell, ha viszont nincs ÁVK, akkor a kismegszakító értékétől függetlenül kell a felülvizsgálat.

Üzenet összefûzve: [time]2017. December 10., 13:51:38 pm[/time]
...hát én is csak próbálom megfejteni/értelmezni ezeket a dolgokat ezért írom én is az általam nem egyértelmű kérdéseket. Az a kérdés is jó hogy mi az egyéb épület. Valaki biztos majd megírja.
Én még elakadtam ott hogy mi a szerelői ellenőrzés illetve mit tartalmaz. Most kell szigetelésmérés vagy nem (az is műszeres vizsgálat)

40/2017.(XII.4.) NGM rendelet:
24. szerelői ellenőrzés: legalább erősáramú villamos szakképzettség alapján végzett ellenőrzés, amelyhez a szigetelésellenállás-mérésen kívül nem szükséges az áramütés elleni védelem alapvető hibáinak kimutatása céljából műszeres mérés és a mérési eredmények kiértékelése;

10/2016. (IV. 5.) NGM rendelete:
j) szerelői ellenőrzés: villamos gépen, berendezésen az érintésvédelem alapvető hibáinak
kimutatása céljából, erősáramú villamos szakember által végrehajtott, műszeres mérést nem
igénylő ellenőrzés;

Nos, igen. Itt "némi" ellentmondás mutatkozik, hiszen a szerelői ellenőrzés alkalmával a szigetelési ellenállás mérése az új rendelet szerint kötelező, ami meg műszeres ellenőrzést jelent. Ebben az esetben nem kell külön ÉV mérési dokumentáció, hanem egy erre rendszeresített naplóban kerül bejegyzésre a vizsgálat eredménye.
Én úgy gondolom, hogy mivel az új a frissebb, így ahhoz érdemes igazodni, bár kétségtelenül a régebbi is érvényben van.
Oldalak: 1 2 3 ... 10