Villanyszerelő Szakmai Fórum

Általános témák => Általános beszélgetések => A témát indította: lesifotós Dátum 2017. február 24., 10:41:35 DÉLELŐTT

Cím: lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. február 24., 10:41:35 DÉLELŐTT
Sziasztok!

Egy 5 szintes panelház világítását szeretném átalalkíttatni.
Az elgondolás: minden lámpa (18db) saját -alkonykapcsolóval ellátott- mozgásérzékelővel vezérlődik.A mozgásérzékelők nyugalmi áramfelvétele 10mA. Ebből adódóan 40W a teljesítményfelvétele. Ezt szeretném lecsökkenteni!
Adódna a lehetőség,hogy a jelenlegi lépcsőházi automat+alkonykapcsoló+DIL0052 rendszert átalakítani úgy,hogy a világítás hálózat csak a külső alkonykapcsoló által engedélyezett időben kapjon tápfeszültséget. Ennek a megoldásnak a nagy hátránya a DIL0052-nek az áramfelvétele (éves szintenátlag napi 12 órával számolva a világítás engedélyezését).
Ennél takarékosabb lenne a digitális kapcsolóóra beépítése. Ezek között 14VA és 2.5VA telejesítményfekvételűeket találtam.
A kérdésem a következő lenne:
beépíthető lenne-e olyan kapcsolóóra,amelyik villásdugóval (és aljzattal) csatlakozik a villamos hálóózathoz,vagy csak fix bekötésű,sínre szerelt kivitel alkalmazható?
Az épület betája lezárt helyiségben van, az elosztószekrény (ha jól mondom!),amibe be kellene építeni,szintén zárható kivitelű.
A lámpákba 1-1 60W-os,hagyományos izzó kerül.

A segítséget előre is köszönöm!

Zoli

ui.: bocs a naiv kérdésért,nem vagyok villnyszerelő csak megrendelő lennék a munkára.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. február 24., 14:44:37 DÉLUTÁN
Van kétprogramos időkapcsoló nagyon alacsony fogyasztással és belső tárvédelmi és időalap teleppel. Viszonylag jó kompromisszummal téli-nyári váltást csimál akár automatikusan. A váltások dámumai beégetettek, de akár te is kiválaszthatod, mert a két kimenet függetlenül programozható és csak átkapcsolni kell. Ha energiatakarékos fényforrásokat alkalmazol a mozgásérzékelős töbletköltsége szereléssel és potenciális javítási-pótlási kiadásokkal  nem jön be a időzónás bekapcsoltsággal szemben. Ennél a készüléknél nem kell mágneskapcsoló a kimenetek 16 amperes potenciálfüggetlen váltóéritkezők.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. február 24., 15:06:43 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 24., 14:44:37 DÉLUTÁN
Van kétprogramos időkapcsoló nagyon alacsony fogyasztással és belső tárvédelmi és időalap teleppel. Viszonylag jó kompromisszummal téli-nyári váltást csimál akár automatikusan. A váltások dámumai beégetettek, de akár te is kiválaszthatod, mert a két kimenet függetlenül programozható és csak átkapcsolni kell. Ha energiatakarékos fényforrásokat alkalmazol a mozgásérzékelős töbletköltsége szereléssel és potenciális javítási-pótlási kiadásokkal  nem jön be a időzónás bekapcsoltsággal szemben. Ennél a készüléknél nem kell mágneskapcsoló a kimenetek 16 amperes potenciálfüggetlen váltóéritkezők.

Köszönöm az infót!
A kérdés az volt,hogy az időkapcsolónak fix bekötésűnek kell-e lennie,vagy alkamazható olyan kivitel,amely villásdugú és aljzat csatlakozású?


Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: nyaki Dátum 2017. február 24., 18:55:24 DÉLUTÁN
"...minden lámpa (18db) saját -alkonykapcsolóval ellátott- mozgásérzékelővel vezérlődik.A mozgásérzékelők nyugalmi áramfelvétele 10mA. Ebből adódóan 40W a teljesítményfelvétele. Ezt szeretném lecsökkenteni!"
Ez sok egy társasházban? ...ráadásul úgy, hogy nagy a kényelmi komfort?  ???
Én úgy gondolom, hogy a jelenlegi kialakítással semmi gond, viszont az üzemeltetési költségeken a LED fényforrás sokat csökkentene.
Az állandó fogyasztást sajnos nem lehet elkerülni, ezért áldozni kell a kényelem oltárán.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. február 25., 01:56:14 DÉLELŐTT
A kétcsatornás változat nyilván csak  fix beköésű lehet (kalapsínes rögzítéssel) mert 8 csatlakozópontja van és nyilván ez nem lehet inzertált egy dugaljzatban. A dugaszoltat nem javaslom közvetlen bekötéshez, mert a lámpafoglalatoknál a fázis-nulla kötelezően sarkított, de vezérlés esetében ez nem annyira lényeges. Sajnos a dugaszoltakban egysarkú megszakítás van és lehet hogy ez pont a nullában kapcsol. Nyaki rosszul számol a 10 mA áramokból csak kerekítve 2,2 W jön össze, mert ezek kapacitív előtétesek és nagyobb részben (kapacitív) meddőt fogyasztanak, ha valmennyi aktív az is csak csak  kb.6,5W az effektív fogyasztás,
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. február 25., 06:43:55 DÉLELŐTT
Szia Endre!

"A kétcsatornás változat nyilván csak  fix beköésű lehet (kalapsínes rögzítéssel) mert 8 csatlakozópontja van és nyilván ez nem lehet inzertált egy dugaljzatban."
Értem! A két csatornás változatot Te javasoltad,amit én mutattam,az egy csatornás kivitel. (de ez a lényegen,miszerint,hogy sínre szerelhető),nem változtat. Mivel a kapcsolószekrény még az átkosban készült,nem sínes kialakítású,ezért csak azt lehet csinálni,hogy egy levágott síndarabot beszerelnek és arra teszik a kapcsolót.

"Sajnos a dugaszoltakban egysarkú megszakítás van és lehet hogy ez pont a nullában kapcsol. "
Mivel a kapcsolóóra LCD kijelzővel rendelkezik,az látszik indokoltnak,hogy olyan helyzetben legyen felszerelve,amelyben a kijelzőn a karakterek álló helyzetben legyenek. Ha a táblára szerelt aljzat bekötésénél ügyelnek a fázis,nulla bekötése olyan legyen,hogy az aljzatba bedugott kapcsolóóra a fázis vezetőt szakítsa meg,akkor a kapcsoló elmenő aljaztába már mindegy,hogy milyen helyzetben dugják bele a villásdugót,csak nulla mehet a lámpákhoz.

SZERINTED: a fenti módon kialakítva,beépíthető-e a fent,az 1-es képen mutatott kialakítású kapcsolóóra?

"Nyaki rosszul számol a 10 mA áramokból csak kerekítve 2,2 W jön össze, mert ezek kapacitív előtétesek és nagyobb részben (kapacitív) meddőt fogyasztanak, ha valmennyi aktív az is csak csak  kb.6,5W az effektív fogyasztás,  "
Nem Nyaki számolt rosszul,én írtam a 10 mA áramot. Ezt az értéket a mozgásérzékelő a DC 24V-os tápegységéből veszi fel. Meghúzott relénél -bekapcsolt fogyasztó- 15mA-re nő meg.

Nyaki felvetése,hogy minek ennyi kényelem: nem kényelem.
20m hosszú folyosók két végében vannak a lakás ajtók. a folyosó kb 1/3-nál van a lépcsőház ajtók. A szintenkénti 2 mozgásérzékelő -12m-es érzékenységű-,a 2.7m-es belmagassággal  biztonsággal látja a folyosót. A lépcsőházba pedig minden folyosóajtó elé kerül egy mozgásérzékelő, amely a lépcső fordulókig lát.

Zoli
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: nyaki Dátum 2017. február 25., 20:06:16 DÉLUTÁN
Ja, hogy ezek nem a hagyományos 180°-os, 230V-os mozgásérzékelők és még csak nem is középen vannak! ::)
Talán valami biztonságtechnikai herkentyűk? Na, azoknak elég szűk a látószöge. Legjobb esetben is kb. 110°, az pedig nem elég a teljes folyosó lefedésére, ezért legalább két 90°-os kellene belőle a helyiség közepére úgy, hogy az ajtókat figyeljék, így az egyik látószögébe bele esne a lépcsőházi ajtó is.
Nyomógomb sehol nincs kialakítva?
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. február 25., 20:18:57 DÉLUTÁN
Szia Nyaki!

Ilyen a mozgáskapcsoló: GAO mennyezeti mozgásérzékelő fehér 360° látószögű 12m távolság IP20 0684H,Mozgásérzékelők,2.845 Ft (http://www.vilagitascenter.hu/gao_mozgaserzekelo_feher_360_latoszogu_12m_tavolsag_ip20_0684h_3340)
Minden világításkapcsoló nyomógomb ki lesz iktatva.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: nyaki Dátum 2017. február 26., 23:05:31 DÉLUTÁN
Nem értem. ::) Akkor milyen említett tápegységből táplálkozik? Talán szétszedtétek és a belső tápjánál mértetek és onnan az infó?
Sajnos a 360°-os ide nem jó választás. A mozgásérzékelő Fresnel lencséje annál érzékenyebb, minél kisebb a látószög, ezért kellene belőle két 110°-os és minden meg van oldva.
Szerintem egy próbát egy helyen mindenképpen megérne, még mielőtt mindent átalakítanátok beláthatatlan költséggel.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. február 27., 07:39:27 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nyaki Dátum 2017. február 26., 23:05:31 DÉLUTÁN
"Nem értem. ::) Akkor milyen említett tápegységből táplálkozik? Talán szétszedtétek és a belső tápjánál mértetek és onnan az infó?"

Igen.Szétszedtem.Hálózatra kötve megmértem a tápegység pufferkondenzátorán a feszültséget és az innen kifolyó áramot.

"Sajnos a 360°-os ide nem jó választás. A mozgásérzékelő Fresnel lencséje annál érzékenyebb, minél kisebb a látószög, ezért kellene belőle két 110°-os és minden meg van oldva."

A dolog ennél sokkal bonyolultabb! :-)
A folyosó adottságai -2.7 m magas, 2m széles -,valamint, a lakás és lépcsőház ajtó, a jelenleg felszerelt lámpák elhelyezkedése és még egy pár dolog miatt maradtak ezek a mozgásérzékelők.

"Szerintem egy próbát egy helyen mindenképpen megérne, még mielőtt mindent átalakítanátok beláthatatlan költséggel."

Pont a próbák miatt történt a szétszedés! :-)
A mozgásérzékelő két 12V-os zselés akksiról -egy soros ellenááláson keresztül- kapott tápfeszt (az ellenállás a tápegység zénere miatt kellett). Így egy kis ügyeskedéssel a hálózattól teljesen függetlenül ki lehetett próbálni,hogy az adott helyről hogyan működik az érzékelő.

Pontosan ilyen próbák történtek 110°-os érzékelővel is,de nem találtam 2 olyan helyet,ahonnan megfelelően működött volna.




Üzenet összefûzve: 2017. február 27., 07:52:18 DÉLELŐTT

Szétnéztem a NET-en időkapcsoló ügyben.
Elszomorított,amit találtam: olyan kapcsolóóra,emlyik nullátmenetes kapcsolóval kapcsol,csak elképesztő árban van. Az az elképesztő,hogy a  gyakorlatben 1 triak (max 1000Ft,de akkor az már bika!),egy optotriak (150Ft kisker ár) és 2 db ellenállás, esetleg egy RC zavarszűrő kell hozzá.
Soha meg nem térülő befektetés lenne!

Vagy benyelem,hogy minden érzékalő 24 órában működik és FOGYASZT,vagy a legcsóróbb időkapcsolót fogom beépítettni bízva abban,hogy a napi egy bekapcsolással 5-10 évet ki fog bírni (ha nem,akkor is fillérekbe fog kerülni a csere!).

Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. február 27., 11:14:56 DÉLELŐTT
Miért kell neked nullátmenetes triakos vezérlés a lámpákhoz? A wolframgőzrobbanást jobban bírja a relé a kompakt fénycsövek és minőségi LED fényforrások kapcsolóüzemű tápjai meg a soros triakot "zavarba" hozzák mivel a tartóáram határon lebeghet.  Ez főleg "bika" triakokra nagyon alacsony áramoknál jellemző és kapuzástól függően átmehet tranzisztor üzemmódba amitől még melegszik is.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. február 27., 11:38:07 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 27., 11:14:56 DÉLELŐTT
Miért kell neked nullátmenetes triakos vezérlés a lámpákhoz?

Szia Endre!

Az érzékelő tápfeszét egy soros 100 ohm+330nF előtét biztosítja. Ebből van 18 db,amik párhuzamos kapcsolásban vannak (betáp oldalról). Az eredő soros ellenállás 5,5 ohm (vele sorban 5,9 mF a kondik eredője). A bekapcsolás pillanatában ez az 5,5 ohm terheli a hálózatot,ami szerencsétlen esetben 50-54A áramot eredményezhet (elhanyagolva a vezetékek,kötések ellenállását).  Ezt elkerülném,ha lehetséges lenne... (de nem bármi áron!)


Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. február 27., 20:26:15 DÉLUTÁN
Ne aggódj a legnagyobb idő amig ez az áramlökés tart max. 5 miliszekundum ezután csak a kapacitív soros impedancia szerinti csaknem generált áram folyik. A  "soros" diódahíd is kibírja a lökést végsősoron azt védi 5-220 ohmos ellenállás. Az igaz hogy sok párhuzamos eredő lökőáram számottevő, de ha azt csillapítani akarod sorososíts be egy egyszerű NTC termisztort. Típust nem hasalok  a PC tápok hálózati részében van pont erre szolgáló változat.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: nyaki Dátum 2017. február 27., 23:10:49 DÉLUTÁN
"Az osztályharc egyre fokozódik." ;D
Ha az érzékelő induló áram aggaszt - szerintem feleslegesen -, akkor nem kell aggódni, mert egy jól kivitelezett hálózatnak simán le kell tudni kezelni ezt az áramot, ráadásul ezt nem túl gyakran fog előferdülni, ha biztonságosnak mondható az épület villamos tápellátása.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. február 28., 00:29:06 DÉLELŐTT
Főorvos úr kérem ezen az "osztályon" a harcosok és a hypohondriások is szépen gyógyulnak !
Szia nyaki bocs....
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. február 28., 07:15:21 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 27., 20:26:15 DÉLUTÁN
Ne aggódj a legnagyobb idő amig ez az áramlökés tart max. 5 miliszekundum ezután csak a kapacitív soros impedancia szerinti csaknem generált áram folyik. A  "soros" diódahíd is kibírja a lökést végsősoron azt védi 5-220 ohmos ellenállás. Az igaz hogy sok párhuzamos eredő lökőáram számottevő, de ha azt csillapítani akarod sorososíts be egy egyszerű NTC termisztort. Típust nem hasalok  a PC tápok hálózati részében van pont erre szolgáló változat.

Szia Endre!

A felsorolásból csak azt az egy elemet hagytad ki,ami miatt aggódom: a kapcsoló relé kontaktusát.

Ellenben ezt az NTC megoldást több helyen is olvastam. Szétkaptam egy ATX tápot és kivettem az NTC-t. Hideg ellenállása 5,4 ohm. Ez a javaslat valóban jónak tűnik az áramlökés csökkentésére.

Köszönöm!

Arra vonatkozóan van javaslatod,hogy miként lehet ezt úgy beiktatni az áramkörbe,hogy az megfeleljen az érvényes előírásoknak?

Visszatérve az eredeti kérdésre,miszerint a világítási hálózatban megengedett-e a bontható csatlakozó vagy csak fix bekötés a megengedett, még mindíg várom a választ.



Üzenet összefûzve: 2017. február 28., 07:16:18 DÉLELŐTT

Idézetet írta: nyaki Dátum 2017. február 27., 23:10:49 DÉLUTÁN
"Az osztályharc egyre fokozódik." ;D

De mindíg a fiziaka a győztes! :-)
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. február 28., 21:32:39 DÉLUTÁN
A PC tápokban használt NTC termisztorok 2-3 ampert is elbírnak  de van akár 5 amperes is B57237S0509M (Epcos) A kapcsolás bonthatóságának nem tudom mi a célja, alapvetően nem tiltott de a foglalatok bekötése szempontjából mint korábban említettem kötött, kivétel a GU 10-es. Ha nagyon kell a bonthatóság van csatlakozó polarizált pizitív csapos aljzat és dugó "E" tipus (sukó) és lengőben PC-012.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. március 01., 08:56:03 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 28., 21:32:39 DÉLUTÁN
A PC tápokban használt NTC termisztorok 2-3 ampert is elbírnak  de van akár 5 amperes is B57237S0509M (Epcos) A kapcsolás bonthatóságának nem tudom mi a célja, alapvetően nem tiltott de a foglalatok bekötése szempontjából mint korábban említettem kötött, kivétel a GU 10-es. Ha nagyon kell a bonthatóság van csatlakozó polarizált pizitív csapos aljzat és dugó "E" tipus (sukó) és lengőben PC-012.

Szia Endre!

Két kérdésem lenne:

1, hova és hogya lehet beépíteni az NTC-t úgy,hogy az a felülvizsgálatkor elfegadható legyen?

2, ez akapcsolóóra alkalmazható-e -kapcsolószekrénybe beépítve- lépcsőház világítás kapcsolására?

Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. március 01., 10:13:03 DÉLELŐTT
Természetesen használható, bár ezt kifejezetten kültérre gyártottál, végül is ez a mozgásérzékelőket kapcsolná+lámpákkal, vagy csak a lámpákat? Én ezeket fix beépítéshez szétbontottam és csak a NYÁK maradt benne a fedeles rész alá beforrasztós sorkapcsok kerültek a táp és a leválasztott, csak záró relékimenet számára a belső (fázis) kapcsolatot megszüntettem a kimenetre DC 12 voltos vezérlés csatlakozott. Ezekből nagyon sokat használtam (más tipusokat is,) amikor még a kalapsínesek nem voltak piacon ilyen árfekvésben. Ezeket kiárusításokon tőmegével vásároltam fel átalakításhoz, dobozos vagy táblás beépítéshez. A GAO-s kétcsatornás, kalapsínes megjelenése után ennek vége, sajnos a DCF77 funkció csak írott malaszt ezekben, időn(ként) korrigálni kell.
A lökéscsillapító NTC beiktatható forrasztással a dugó és aljzat csatlakozópont közé. A 16 amperes terhelhetőség evvel ugrott !
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. március 01., 10:58:17 DÉLELŐTT
Szia Endre!

Köszönöm a részletes választ!

Éppen most van előttem szétszedve az asztalon az óra. Nagyon korrekt a kialakítása!
A kapcsoló relé 24VDC tipus 240VAC/30A kontaktusokkal. Itthon is beszerezhető.
És ahogy elnézem a doboz kialakítását,roppant egyszerű lesz az átalakítása.
A rendszer úgy áll(na) össze,hogy:
- kikerül a mostani lépcsőházi automat+DIL,megszünnek a világításkapcsolók,
- bekerül a kapcsoló óra;
- minden egyes mennyezeti lámpa saját mozgásérzékelőt kap,oly módom,hogy a mozgásérzékelő betáp rácsatlakozik a mostani lámpák hálózatára, a kapcsolt lámpa pedig a mozgáérzékelő kimeneti kontaktusától kapja a fázist (nulla fixen rámegy).
- az kapcsolóóra nappal lekapcsol minden mozgásérzékelót (és ezzel együtt az összes lámpát)
- amikor bekapcsol az óra,a mozgásérzékelők saját alkonykapolója engedélyezi a lámpa bekapcsolását.

Ebből adódóan,amikor a kapcsolóóra aktíválja a rendszert,minden mozgáérzékelő egyszerre kapja meg a tápot. A mozgásérzékelő kapcsolása olyan,hogy egy beállítási idő után felkapcsolja a lámpát egy időzítési időre. Jól lehet,hogy az kizárt,hogy az összes lámpa egyszerre kapjon tápfeszt,de lesz olyan rövid idő,amikor minden lámpa világít.
60W-os izzóknál+ a 18 mozgásérzékelő 4,5-5VA felvétele, ez közel 5A-es terhelés.)
Az NTC ezzel ugrott. De egy 5-10W terhelhetőségű,fix 4,7 ohmos ellenállás megoldhatja a problémát,mert a normál működés során legfeljebb 3-4 lámpa lesz egyszerre bekapcsolva.Ezek árama már nem lehet gond.
Ha van egy kis szerencsém,akkor az izzó kiégésekor se megy tönkre,viszont védi a relékontaktusokat. Ezt majd az élet igazolja vagy cáfolja.

Lassan csak letisztul a kép! :-)

Segítséget még 1X köszönöm!

Ha elkészül a rendszer,majd refelálok a tapasztalatokról.

Üdv: Zoli
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: nyaki Dátum 2017. március 01., 19:56:57 DÉLUTÁN
A mozgásérzékelők legtöbbje, amint feszültséget kap, azonnal indul, azaz, minden lámpa egyszerre fog világítani addig, amíg a beállított időzítés le nem jár. ...ezt is érdemes figyelembe venni, ha már az energiatakarékosság oltárán áldozni akarunk.
Az NTC-ről nem kell lemondani, csak ki kell választani a megfelelőt, különösen a 20mm-esek közül, azonban tudni kell, hogy folyamatosan jelentős hőt disszipálnak el:
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. március 01., 20:26:27 DÉLUTÁN
Szia Nyaki!

Biztos elkerülte a figyelmedet:

"A mozgásérzékelő kapcsolása olyan,hogy egy beállítási idő után felkapcsolja a lámpát egy időzítési időre. Jól lehet,hogy az kizárt,hogy az összes lámpa egyszerre kapjon tápfeszt,de lesz olyan rövid idő,amikor minden lámpa világít."

Az NTC kimarad a rendszerből.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. március 01., 20:29:43 DÉLUTÁN
Szia nyaki náliunk is ez van. A midennapos "potya" periódus évente kerekítve 2400 HUF csak ezt nálunk a lépcsőházi kapcsolók okozzák. Ha lecserélem a vezérlőket saját gyártású kétnyomásosra (a pincefolyosókon már olyan van) és bejön a humán tényező(?)  a lépcsőházvilágítás csak a szükséges ideíg működik az ára pár év alatt megtérül. A gyári stopfunkciós lépcsőházi automaták 10k felett vannak, "Böhmbácsi" sokalja.
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: nyaki Dátum 2017. március 01., 22:40:02 DÉLUTÁN
"Ebből adódóan,amikor a kapcsolóóra aktíválja a rendszert,minden mozgáérzékelő egyszerre kapja meg a tápot."

Üdv!
Én csupán erre akartam fókuszálni azon egyszerű oknál fogva, hogy a mozgásérzékelők minden nap el fogják szenvedni az újraindulást, ami az összes pilács időzített működését fogja magával hozni, feleslegesen.
...vagy mit nem értek ezen? ::)
Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: lesifotós Dátum 2017. március 02., 05:40:44 DÉLELŐTT
Szia Nyaki!

Ezt írtad:
"A mozgásérzékelők legtöbbje, amint feszültséget kap, azonnal indul, azaz, minden lámpa egyszerre fog világítani addig, amíg a beállított időzítés le nem jár"

Ezzel szemben: ezek a mozgásérzékelők olyanok,hogy induláskor nem azonnal kapcsolnak. Egy beépített késleltető áramkör gondoskodik arról,hogy az áramkör beállása ideje alatt (sac 10 másodperc) ne kapcsolhasson. Ez után valóban be fog 1x kapcsolni.

DE:
- Mivel egy R-C tag határozza meg ezt a késleltetést és ez az alkatrészek szórása miatt nem azonos minden érzékelőben,ezért kizárt,hogy az összes lámpa egyszerre tudjon bekapcsolni.

- Szintén csak a mozgásérzékelő adottsága,hogy az érzékelő időzítője újra induló típusú. Azaz, amíg az időzítés alatt ismét mozgást érzékel,újraindul az időzítés. Ebből viszont az a kellemes helyzet adódik,hogy az időzítés ideje rövid lehet. Első beállítási értéknek 30 másodperc. Ez alatt vagy beér az illető egy másik érzékelő területére,vagy kénytelen lesz megmozdulni. :-)

Az viszont igaz,hogy ettől a belső tápok 100ohm+330nF+diódák meg fogják kapni bekapcsolási lökést. Arra vonatkozóan,hogy ez mennyire veszi igénybe ezeket az elemeket, a hálózati üzemű LED lámpák adhatnak némi iránymutatást,mivel azok is 47-100ohm + 220-330nF + dióda kialakítású tápokkal készülnek. Legalábbis az általam szétszedettekben és a NET-en talált kapcsolások alapján.


Üzenet összefûzve: 2017. március 02., 12:13:51 DÉLUTÁN

Sziasztok!

Hátha más is tudja majd használni a lenti kapcsolást.

A lényeg: a relé kontaktussal párhuzamosan kapcsolt triak vezérlés hatására egy indító ellenálláson keresztül bekapcsolja a fogyasztót.A triak a hálózati fesz mindne periódusában kinyit és előfűti a fogyasztót,mindaddíg amíg a relé kontaktus nyitott. Amikor a kapcsoló relé kontaktusa zárja az áramkört,akkor egyben rövidre zárja a triakot és az indítóellenállást.
Namármost: ha a relé és a triak egyszerre kapnak vezérlést ,akkor -ha a hálózati vesz. pillanatnyi értéke elegendően nagy-,begyújt a triak és indítja az előfűtést. Közben a relé kontaktusok zárnak,de a kapcsolt feszültség a triakon eső fesz lesz (1,8-2V) .Az áram pedig a töredék értéke az eredeti induló áramnak,kellemes mellékhatésként nem melegszik tovább se a triak,se az ellenállás.

innen van: A4 Power Amplifier › Control (http://www.markhennessy.co.uk/a4/control.htm)





Cím: Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2017. március 05., 21:28:24 DÉLUTÁN
Lőkőáram csillapításra nekem is van ajánlatom ez teljesen profi és kapható is (2k alatti áron) szakember tokozatlanul is beépítheti természetesen némi buhera után. A régi csillapítatlan kéziszerszámokhoz, porszívókhoz, stb...  is használható.