Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => A témát indította: Novill Dátum 2012. október 13., 09:29:29 DÉLELŐTT

Cím: Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Novill Dátum 2012. október 13., 09:29:29 DÉLELŐTT
Mi villanyszerelõk gyakran építünk be elosztó szekrényeket. Megvásároljuk az üzletekben és bele rakjuk a villamos berendezéseket ( kismegszakítók, ÁVK, relék, mágneskapcsolók,stb.) beszereljük, bekötjük. Az üzletben kérünk vagy kapunk megfelelõségi nyilatkozatot a vásárolt villamos termékrõl, és ezzel úgy tudjuk, hogy mindent megtettünk. Állítólag ha mi állítunk össze egy egy soros kismegszakító táblát már bizonylatolni kell a darab vizsgálati jegyzõkönyvet. Vagyis nem csak a nagyobb 0,4 KV-os  elosztó szekrényekre vonatkozik ez az elõírás, hanem a kicsikre is. A vizsgálatra vonatkozó szabvány (MSZ EN 60349-1:2000 ) tartalmazza az elõírásokat e tekintetben. Mennyire van a gyakorlatban betartva a villanyszerelés  és a felülvizsgálat területén, és megkövetelve? Ez elõ jön a felülvizsgálatok elvégzése során, mert ezen dokumentációk meglétének az ellenõrzése is felmerül. A gyakorlatban nem hogy ennek a megléte, hanem a minösitõ iratok tartalmi és formai elemei sem felelnek meg sok esetben. Jó esetben a szándék meg van a kollégákban a jó szakmai munka elvégzésére, csupán csak az van, hogy nem követik a szakmai elõírások változását. Ennek lehetnek anyagi és idõ hiány okok, de ez nem mentség.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: JUVILL Dátum 2012. október 13., 09:51:22 DÉLELŐTT

A tapasztalat az, hogy a kereskedelmi forgalomban megvásárolt elosztók, szekrények - installációs eszközökkel beszerelése után - darabvizsgálati jegyzõkönyv nem készül.
Ha felülvizsgáló munkája során ilyet kér, kimosolyogják.
Ha ez a minõsítõ iratban rögzítésre kerül, akkor sem történik utólagosan semmi.
Kinek az elsõdleges feladata a szerelt elosztókról, kapcsolószekrényekrõl a darabvizsgálati jegyzõkönyv kiállítása?

Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Novill Dátum 2012. október 13., 10:50:26 DÉLELŐTT
Természetesen az elsõ darab vizsgálati jegyzõkönyvet a kivitelezõnek a  feladata kiállítani. De kérdés el tudja-e végezni szakmai és mûszerezettség tekintetében. Évek óta nyomatják ezt a témákat a  továbbképzéseken a CE jelöléssel együtt. Hogyan tudunk ennek érvényt szerezni az idõszakos felülvizsgálatokon ha ez a darab vizsgálati elõzõ jegyzõkönyv nincs meg. Itt a piaci árak és a felülvizsgálati szakmaiság összességében ütközik. Meg kell mondanom a gyakorlatban én sem találkozom az idõszakos felülvizsgálatok során az elõzõ darab vizsgálati jegyzõkönyvekkel. És ez egy gondolatsort vet fel bennünk.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: JUVILL Dátum 2012. október 13., 12:45:56 DÉLUTÁN

Szerintem nem minden kivitelezõ tudja ezt megcsinálni.
Mûszerezettsége hiányos, és bocsánat a kijelentésért, szakmai szempontból sem áll sajnos mindenki a helyzet magaslatán.
Szerel. A berendezés mûködik, de valljuk be, hogy sokszor óriási hibák vannak, melyek az elõírások nem ismerésébõl adódnak.
Ez elég szomorú tapasztalat.
Sem formai sem tartalmi követelményeit nem ismeri a darabvizsgálatnak.
A felülvizsgáló ennek hiányát rögzíti (már aki), de ki lesz az a megrendelõ, aki azért utólagosan fizetni fog, hogy neki ez rendelkezésre álljon.
Ki vonja õt azért felelõsségre, ha nincs darabvizsgálati jegyzõkönyv?
Ha külcég végezte a kivitelezést, indítványoztatja, ha saját kivitelezésben készült, akkor kit von felelõsségre?
Volt mûszaki átadás? Az elosztók, ha más céggel lettek legyártva, a megrendelõ kérte ezt az átadás-átvétel alkalmával?
Volt elsõ felülvizsgálat?
Kérték ezt az elsõ felülvizsgálat alkalmával?
Nagyon sok a kérdés, és szerintem elég összetett. Utólagosan ezeket rendezni nagyon nehéz.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Vas_Laci Dátum 2013. szeptember 26., 12:35:41 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Bennem felmerült egy olyan kérdés, hogy mi a nyavajatörés az a darabvizsgálati jegyzőkönyv?
Majd ezután felötlött, hogy tán a beszerelt alkatrészekről szóló valami!
Bár ezzel sem érzem magam közelebb a megoldáshoz. Tudnátok segíteni ennek pontosításában számomra?

A válaszaitokat előre is köszönöm!
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: nyaki Dátum 2013. szeptember 26., 13:46:10 DÉLUTÁN
Üdv!
Ezzel a darabvizsgálattal az a gond, hogy se idő, se pénz nincs rá legtöbbször, a műszerezettséget már nem is említem. Nyilván a legjobb beszerezni minden általunk beépített termékről a doksikat, de ez sem mindig működik olajozottan, ezért legtöbbször hanyagoljuk. A nagy Németországban pl. minden átadás előtt, az összes beszerelt ÁVK készüléket méréssel leellenőrzik, dokumentálják, de a kismegszakítókat, kapcsolókat, invertereket, frekiváltókat stb., csak működés szempontjából ellenőrzik, a teljes mérésüket hanyagolják, de a műbizonylatukat csatolják.
Én pl. még sohasem láttam itthon ilyen jegyzőkönyvet, de van-e erre valamilyen szabály hőn szeretett országunkban(?).
Egy halálesetkor, vagy tűzesetkor jön a szakértő és megszakérti. Eddig kb. 2 szakvéleményt láttam és egyikben sem volt kitételként szerepeltetve a darabvizsgálati jegyzőkönyv.
Nyilván egy saját készítésű terméknél a mérési és szabványossági bizonylatot azt kötelezően kiadom, de vannak olyan idegenek által elkészített termék, aminek vizsgálatakor egyértelműsíthető a szabványon kívüli kivitelezés, esetleg érintésvédelmi hiányosság, ilyenkor bekérem a bizonylatot, ha nincs, akkor csere vagy javítása, majd ennek dokumentálása.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: deve94 Dátum 2013. december 07., 04:16:59 DÉLELŐTT
Úgy emlékszem, hogy a mostani legutolsó Villanyszerelők lapja leghátsó oldalán volt egy minta erre és egy cikk is erről.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2014. február 16., 13:56:52 DÉLUTÁN
Csak azért, hogy ne lankadjon a figyelem, és ne merüljön feledésbe ez a téma, megjelent az új, MSZ EN 61439 szabvány. Már az előző hozzászólásokból is kiderül, semmi nem egyértelmű és világos, de most, az új szabvány megjelenésével, vajon van változás? Bevallom olvastam a cikket a VL újságban, de megvilágosodás helyett, csak betűk és számok megfoghatatlan halmazát láttam. Na jó, lehet kicsit fáradt is vagyok ehhez a kérdéshez. Igaz, az új szabvány szerinti "eljárásra" csak novembertől kell átállni. De próbáljuk meg az "egyszerű" villanyszerelők nyelvén összefoglalni, mi kell jelenleg egy elosztó "gyártásához" Legyen egy konkrét példa, 3×25 A-es betáplálás, 2 soros 24 modulos elosztó egy üzlethelyiségben. Szokásos dolgok, FI-relé, kismegszakítók, főkapcsoló, és mondjuk egy "napi áramtalanító" mágneskapcsoló. Igazából itt már a teljesítmény miatt tervezői közreműködés is szükséges, de ez gondolom evidens, hiszen mindenki már csakis tervek alapján tud csak megszerelni egy szoláriumot mondjuk. Tegyük fel a tervnek része az egyvonalas elosztószekrény rajz is.

1. A vállalkozásunk, amiben természetesen villanyszerelőként jelen vagyunk, megbirkózhat ezzel a feladattal? Mi a feltétele, hogy szakemberként összeszereljek egy kiselosztót, amit megtervezett egy tervező. (Kis rosszindulattal már szerintem betanított munka lett)

2. Mi a helyzet, ha az elosztónk 1×16 A megtáplálással, szintén hasonló belső tartalommal van szerelve, tervezés nélkül? Vajon egy mai szakember, a háta mögött pár évtized gyakorlati tapasztalattal, több százezer forint elköltött képzéssel megoldhatja?

3. A műhelyetekben, elvégezve az összeszerelést, (ha lehet egyáltalán) kis rendrakás után, majd gyönyörködve a szépen rendezett és meghajtogatott érvéghüvelyekkel ellátott MKH vezetékek kavalkádjában, pontosan milyen vizsgálatokra van szükség, milyen műszerekre, milyen körülményekre.

4. A dokumentálás menete, ki, milyen végzettséggel, mit vethet papírra,  milyen dokumentumokat szerezzek be pluszban, milyen jelöléseket kell elhelyezzek a berendezésemen?

5. A berendezés helyszíni szerelése, vannak-e egyéb követelmények, ha más ember köti be az elosztómat, meddig terjed a felelősség, hogyan lehet meghatározni? Milyen információkat adjak át az idegen kivitelező fele, hogy védhetem meg magam mint az elosztó gyártója?

6. Pontosan milyen dokumentumot kell adjak a megbízómnak az elosztó mellé?

Bocsánat ha ennyire tudatlannak nézek ki, de most talán nálam szakavatottabbak eligazítanak. Elosztót szerintem már mindenki szerelt itt, vajon szabályosan? Pár apróbb vezérlődobozt vagy szekrényt sokan összeraktak már, részint tervek alapján, részint a saját tudásukra támaszkodva, vajon szabályosan? Hiszen a mai világban nem elég jól dolgozni és szakmailag magas szinten állni, ha nem tudunk mindenféle papírt gyártani ugye? Vajon tényleg több százezer vagy millió forint elköltése után lehet csak alkalmas valaki összerakni egy kiselosztót? Esetleg egy kiselosztószerelői OKJ-s képzés olyan 3-4 százezer forint körül megoldaná a problémát, és lehetne mondjuk dolgozni 3×32 A-ig, majd egy különbözeti vizsga és még kétszázezer forint után, már akár 100 A-ig is dolgozhatunk majd...

Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: czapi Dátum 2014. február 16., 16:12:21 DÉLUTÁN
Üdv!

A mellékelt kiadvány bevezetője:

Jelen kiadvány célja, hogy összefoglalja azokat a
formai és tartalmi változásokat, melyek az MSZ EN
61439 szabvány bevezetésével felváltják a korábbi
MSZ EN 60439 szabványt. Célunk útmutatást adni az
új szabvány alkalmazásának feltételeire és lehetőségeire.

Kiadványunkkal segítséget kívánunk nyújtani a kisfeszültségű
kapcsoló- és vezérlőberendezések felhasználóinak,
gyártmánytervezőinek, tervezőinek és a
berendezésgyártóknak a jelenleg érvényben lévő
európai irányelvek, magyar törvények és jogszabályok,
harmonizált szabványok összefüggéseinek értelmezéséhez
és használatához.

Az MSZ EN 61439-1:2012 és MSZ EN 61439-2:2012
szabványok 2014. szeptemberében lépnek életbe. Ez
a tömör összefoglaló nem tűzheti ki célul a felsorolt
vonatkozó, több száz oldalnyi anyag kiterjedtebb ismertetését,
és ezért nem képes pótolni azok pontos
és részletes tanulmányozását.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2014. február 16., 20:11:40 DÉLUTÁN
Elolvastam az összefoglalót, Én is találtam pár egyszerű leírást a változásokról pl: http://www.schneider-electric.hu/documents/news/DESWED101028-HU_LQ.pdf
Az új szabvány jelenleg angol nyelvű (ha jól láttam) ami azért jó, mert csakis így fokozható a berendezések biztonsága, a szerelések ellenőrzése, dokumentálása, és így a legjobban érthető a kisvállalkozásoknak, és vállalkozóknak. Ez eddig rendben is van, magam is szorgalmazom a nyelvtanulást.  Az angol amúgy is lényegre törő, határozott és konkrét jelentésekkel bír. Hogy fokozzam a problémát, nem is egy gyártó termékeivel kívánom megoldani a kérdést, arra gondoltam legalább 2-3 gyártó berendezéseiből alakítom ki az elosztóm, mert különböző dolgokat preferálok. De arra már gondolni sem merek, hogy a pénzszűkében lévő kisnyugdíjas megrendelőmnek alakítom át az FKA tábláját, FI-relével megspékelve, új fésűs sínnel, és az alumíniumot kidobálva MKH vezetékekkel a tápoldalon. Ha az új szabványoknak és szabályozásoknak az az eredménye, hogy egy A4-es oldalon nem lehet már összegezni egyértelműen és határozottan egy villamos szakember nyelvén, hogyan alakítson ki egy kiselosztót, hogyan ellenőrizze le, majd hogyan dokumentálja, akkor itt bajok vannak/lesznek. Valaki végigcsinálta már közülünk tételesen az összeszerelt elosztójának minden ellenőrzési, dokumentálási munkáját? Vagy a jövőben le kell adjak a villanyszerelőboltban egy igényt, milyen elosztót szeretnék, és valamelyik multicég legyártja nekem? Persze jó pénzért, hiszen ezek bonyolult dolgok, és hát az engedélyek, vizsgálatok, dokumentumok készítése sincs ingyen. Ha ez így megy tovább, pár év múlva a villanyszerelő szakmunkás csak falat véshet, persze csak ha a falvésési OKJ-s tanfolyamot pluszban elvégezte...
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Novill Dátum 2014. február 16., 20:20:00 DÉLUTÁN
Hát ezért én is szomorú vagyok. A jó villanyszerelő a gyakorlatban edződik jó villanyszerelővé. Ha ez a tendencia folytatódik 20 év múlva már nem is lesz villanyszerelő. Nekem a továbbképzésekkel is bajom van,mert nem kapom meg amire szükségem lenne. Ezért marad az önképzés.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. február 16., 20:44:01 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2014. február 16., 20:11:40 DÉLUTÁN
Ha az új szabványoknak és szabályozásoknak az az eredménye, hogy egy A4-es oldalon nem lehet már összegezni egyértelműen és határozottan egy villamos szakember nyelvén, hogyan alakítson ki egy kiselosztót, hogyan ellenőrizze le, majd hogyan dokumentálja, akkor itt bajok vannak/lesznek. Valaki végigcsinálta már közülünk tételesen az összeszerelt elosztójának minden ellenőrzési, dokumentálási munkáját?

Helló Fecó!
Jól látod, szerintem soha senki nem csinált még ilyet. Véleményem szerint nagy eséllyel nem is fog, amíg csak célirányos ellenőrzésekkel és komoly büntetésekkel nem érik el az ellenkezőjét.

Én egy középvállalkozásnál (700 fő) dolgozom alkalmazottként, évente kell összeraknom kb. átlag 10 db különböző méretű kiselosztót. Szerinted mit szólnak hozzá, ha az összeszerelés és bekötés tart kb fél napig, és utána 3 napig méregetek meg dokumentációt állítok össze hozzá? Elkezdhetem elmagyarázni a szabványváltozást, meg hogy kellene továbbképzés, meg műszerek hozzá, meg terveztessem meg, amit eddig saját magam ki is találtam és meg is valósítottam, tudomásom szerint 20 év alatt hibátlanul?? Valszleg 5 mondat után azt mondanák, hagyjam az egészet a francba, úgysem érdekel senkit rajtam kívül.  >:(
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2014. február 16., 21:18:26 DÉLUTÁN
Azon elmélkedem, hogy vajon például más uniós országban, (gondolom azért ott is van pár fős vállalkozás, egyéni vállalkozó, stb.) hogy mennek ezek a dolgok. Tényleg el vagyunk itt maradva Európától, és ott már a szakemberek komplett villamos laborral rendelkeznek? Esetleg a megrendelők nevetve kiköhögnek egy rakás pénzt az elosztócseréjükre? Nem baj ha szigorodnak a szabályok, növekszik a biztonság, és letisztul a szakma. De véleményem szerint az egyre több átvett szabvány, amik pár évente módosulnak, változnak, mintha nem is szakmai érdekeket tartanának szem előtt. Én úgy látom az átlag magyar villanyszereléssel foglalkozó kisvállalkozó 4 utat választhat.

1. Felhagy ezzel az egésszel, belefárad, követhetetlen lesz számára az egész, és lelkiismeretesen nem tud dolgozni tovább. Angol nyelvű szabványok, ömlik ránk a szankciók és ellenőrzések sorozata, se pénze se ideje a munkák mellett napra kész lenni mindenből. Elmegy egy barátjához csemperagasztót keverni, és talán még boldogabb is lesz.

2. Ezt az utat választó ember amolyan túlélő fajta lesz, nem feltétlenül gányoló vagy kontár, csak "egyszerűsítő" Kis munkákat vállal, nem csinál lelkiismereti gondot a szabványokból. Nem ismeri Őket tételesen, és nem is érdekli. Elvégzi a munkáját, próbál aránylag nem a legszarabb anyagokkal dolgozni, már tudja hogy a Fi relé kötelező, de simán behúzza a riasztót az erősáram mellé, és nem érdekli hogy minden áramkört külön csőbe kéne húzni. Tisztában van a régi méretezési szabályokkal, az MSZ HD 60364-ről azt sem tudja mi az. Nem volt még gond 30 év alatt a munkájával, és szerintem nem is lesz.

3. Aki próbál napra kész lenni, szabadidejében olvasgat, tanul, szabványokat vesz, tölt le, informálódik. Próbál megfelelni, de közben érzi, nem tökéletes a munkája. Nem alszik jól, sokat rágódik, fél az ellenőrzésektől. Megcsinál sokféle munkát, bár van hiányosság, de törekszik rá, igyekszik legalább nagyrészt megfelelni. Ellenőrzés esetén természetesen elbukna és fizethetne.

4. Aki csak szabályosan. Csak olyan munka amit meg tud csinálni és a papírok is rendben. Mindent csak sarkosan szabályosan. Sok munkát el sem vállal, mert nem tudja szabályosan megcsinálni. Ezeket visszadobja. Még a tyúkólhoz menő földkábel megtoldását sem vállalja, mert kábelszerelői végzettséget igényel, és megbüntethetik ha baj lesz. Szintén sokat olvas és próbál tanulni, de nyugodtabb, mert minden rendben van, ha ellenőrzést kapna. Jah, hogy most pár hete nincs munkája? Az nem olyan nagy baj, talán jövő héten egy konnektorcsere bejöhet még...
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. február 16., 21:48:18 DÉLUTÁN
A követhetetlen, betarthatatlan, olvashatatlan(magyarul), megfizethetetlen szabványok mindenesetre nem a szabálykövető működést támogatják, az teljesen biztos!

Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. február 16., 21:55:20 DÉLUTÁN
Fecó, maximális ríííszpekt a mondandódra! Egész egyszerűen vérlázító ez az egész, főként hogy már eleve vill tervek alapján kell dolgoznunk, hiszen 7kW ma már egy kutyaólban is van, ergo tervezni kell(ene) egy átlag családi házat is! Nomost, ha van terv, akkor ugye van fő, ill alelosztó terv is, mely quasi egy szentírás és joggal várhatjuk (nánk) el a vill tervező kollégától, hogy az elosztó minden jellemzőjét, a bele álmodott cuccokét dettó ismeri és nem merő kib@szásból tervezett mondjuk 24 osztásegységes elosztót oda, ahová még a 6 éves is 36-ost, esetleg 48-ast tenne, illetve képben van azzal, hogy vannak és amennyiben vannak, akkor mik a különbségek fésűssín és fésűssín, illetve RCD és RCD közt, többek közt abban a tekintetben, hogy amelyik házikóban vannak lüktető egyenáramú összetevőkkel operáló eszközök, népi nevükön pl frekiváltók, nos oda nem sima, hanem ezekkel szemben rezisztens Fi-relét tervezzen be. Jut eszembe; FI-relé! Fiúk (és persze lányok is ;)), ha valahol mondjuk (3x) C32A a főbizti, akkor milyen üzemi áramú RCD-t tennétek be utána? 40A-est, vagy 63A-est?? Kíváncsi vagyok a véleményetekre annak tükrében, hogy ugye a C karakterisztikájú kismegszaki akár 1 órán keresztül képes átengedni 48A-t is! Summasummárum; ha egyszer olyan cuccokból állítok össze egy (fő)elosztót, melyek mindegyike CE minősítésű, rajta van az összes EU-s ország vill emblémája, minden certifikáttal rendelkezik, illetve a műszaki átadás feltétele a teljes körű 1. ÉV mérés is, akkor mi az öreg Istennek kell még mellé újabb köteg A4-es papírt gyártani? Fuck!!
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. február 17., 06:41:20 DÉLELŐTT
A kategóriák 1.-4.-ig hibátlanok! Részben ezért sem leszek villanyszerelő kisvállalkozó Magyarországon, sem alkalmazott ilyennél.

Egyébként úgy emlékszem, mintha az Infoshow előadásán azt mondták volna, hogy ez a szabvány magyarul fog megjelenni!


Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: recens Dátum 2014. február 17., 10:47:44 DÉLELŐTT
Ezt azért szerintem fontos itt megemlíteni.

Ha a tipizált kapcsolóberendezés rendelkezik az MSZ EN 61439-1:2010, és az
MSZ EN 61439-2:2010 szerint elvégzett ún. tervezési ellenőrzésekkel (Design
Verification), és a berendezésgyártó elvégezte az összeszerelt kapcsolóberendezésen
az MSZ EN 61439-1:2010 és MSZ EN 61439-2:2010 szerinti valamennyi ún.
rutinvizsgálati ellenőrzést (Routine Verification), és azt jegyzőkönyvezte, valamint
ellátta adattáblával, akkor az összeszerelt kapcsolóberendezés terméknek minősül,
annak valamennyi következményével. Így nem vonatkozik rá az MSZ HD 60364-
6:2007 szabvány szerinti ,,Villamos berendezések érintésvédelmi ellenőrzése"
követelmény.

forrás:
http://www.mee.hu/sites/default/files/u9/MEE-allasfogl_MSZ%20EN%2061439_0.pdf
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2014. február 17., 17:43:28 DÉLUTÁN
Igen, ezt az állásfoglalást Én is megtaláltam, de továbbra is várom a szakavatott kollégák segítségét, akik lefordítják az Én egyszerű agyamnak mi a tételes menete a dolognak. Design Verification és Routine Verification, már hallásra is veszélyes, ezek gondolom külföldi kollégák lehetnek, ráadásul testvérek is :) Amúgy most ez azt jelenti, ha elvégzem az elosztó összeszerelését, és a szabványok szerinti ellenőrzési, mérési és dokumentálási metodikáját (a két angol villanyszerelő testvérrel) akkor nem kell elvégezni az első ellenőrzést? Gondolom az MSZ EN 61439 már annyiféle ellenőrzést magában foglal, hogy ezek mellett egy egyszerű szigetelési ellenállásmérés eltörpül. És a hurok-ellenállásmérést hogy tudnám megejteni otthon az asztalon? Ennek csak a végleges helyére történő beépítésnél van értelme, és akkor meg úgy is elvégzi valaki, nem? Mert ha fordítva lenne a felmentés, hogy abban az esetben, ha a készre szerelt elosztómat a helyszínen alá vettem bekötés után az MSZ HD 60364-2:2007 szerinti első ellenőrzésnek, akkor mentesülök az MSZ EN 61439 alól, és nyugodtan lepapírozhatom a berendezésem, mert egyszerű elosztóknál ez megfelel, jobban örülnék. Ha valaki tényleg tisztában van a gyártói szabályoknak egy elosztó tekintetében, továbbra is hasznos lenne megosztani, mi az elosztógyártás menete és ellenőrzésének, méréseinek dokumentálási módja. Na meg milyen végzettség és műszerezettség birtokában lehet?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: recens Dátum 2014. február 17., 18:14:05 DÉLUTÁN
http://www.meter.hu/publikacio/mubi/eve_munk_2012_junius.pdf

2 es kérdés


Lehet, hogy  rosszul értelmezem de szerintem ha valaki összeszerel egy elosztot és nem készít róla darabvizsgálati jegyzökönyvet akkor érintésvédelmi és szabványossági felülvizsgálat alá kell vetni az elosztót. Ebben az esetben a felülvizsgáló minősít.
Ha viszont készült róla darabvizsgálati jegyzőkönyv akkor a berendezés gyártója minősíti. Ezután a felülvizsgálónak nem kötelessége az elosztó összeszerelését vizsgálni,hogy szabványos-e vagy sem.

Vagy már darabvizsgálati jegyzőkönyv nélkül elosztót telepíteni sem lehet?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: nyaki Dátum 2014. február 17., 22:37:58 DÉLUTÁN
Elöljáróban csak annyit, hogy az nagy júnyió már többször bizonyította, hogy a szakembergárdája csak az íróasztal mellől tud okos lenni és életszerű képekben gondolkodni képtelen ...vagy inkább nem is engedik nekik. >:(
A témánál maradva:
Jelen szabályozás szerint ahhoz, hogy valaki bármilyen ÉV dokumentumot kiadjon, ahhoz megfelelő végzettségnek kell lenni. Mivel a darabvizsgálati jegyzőkönyvben a helyileg kialakított elosztóberendezés esetén szigetelési, hurok értéket is mérni, majd dokumentálni kell, az a meglátásom, hogy egy villanyszerelői papírral csupán mérhet, de nem dokumentálhat. Az "egyszerű" képesítéssel a legjobban teszi, ha kész (tipizált) elosztót vesz meg és azt építi be, minden más eset csak szívás lesz. Ismerve a mai lakások eltérő villamos bonyolultságát, a tipizált elosztó legtöbb esetben sajnos nem megoldható. Egy nagy kibaszás ez minden szakmáját ismerő szakival, akinek nincs pénze magasabb fokú végzettségre. Én ehelyett inkább az ÉV ellenőrzések szigorítását támogatnám, mert ha így haladunk a globális irányítottság felé -inkább előbb, mint utóbb- azon kapjuk magunkat (mint pl. a németek), hogy ledegradálódik a szakmai társadalom egyszerű, gondolkodni és önállóan döntéseket meghozni képtelen robotmunkásokká. :-\
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. február 18., 18:54:53 DÉLUTÁN
Nálam ezért képezi akár egy lakás -kertes, családi ház esetén szigorú rigorózus méréssorozat!- vill műszaki átadását egy ÉV-s kolléga szakszerű, dokumentált mérése, melynek egyik jkv-ját lepecsételve, aláírva megkapja az üf, másikat én, oszt jónapot...
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: recens Dátum 2015. augusztus 20., 11:19:31 DÉLELŐTT
üdv !

Már beszélgettünk ebben a témában, de meglátásom szerint nincs konkrét állásfoglalás.
Talán 1év után már tapasztaltabbak a kollégák.
Elosztószekrények vizsgálatával kapcsolatban szeretnék ismét kérdéseket feltenni.

Minden esetben el kell végezni az elosztószekrények vizsgálatát az MSZ EN 61439 szabvány szerint?
Kinek van erre jogosultsága?
Milyen műszerek kellenek hozzá?
Ki tehet rá CE minősítést, a gyártó adataival és az elosztó műszaki paramétereivel ellátott feliratot matricát?

megjegyzés:
Ha az összeszerelés után nem végeztek ilyen vizsgálatot, nincs darabvizsgálati jegyzőkönyv illetve nincs ellátva az elosztó ,,gyártó" CE matricás adataival.
Viszont ha beépítés után üzembe helyezés előtt mindenre kiható érintésvédelmi felülvizsgálatot végeznek a műhelyben összeállított kapcsoló-berendezésen ill elosztón is.  ( MSZ HD 60364-6:2007szerint)
Majd a felülvizsgáló ezt jegyzőkönyvben dokumentálja (hurokellenállás mérés, folytonosság vizsgálat, szigetelési ellenállásmérés) akkor átadás szempontjából ez elfogadható-e?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2015. augusztus 20., 11:34:16 DÉLELŐTT
A szakképzettség nélkül kezelhető elosztótáblákra jelenleg az MSZ EN 61439-3:2013 szabvány vonatkozik. Én szabványkönyvtárhoz kifizettem egy kazal pénzt,  és bizony meg is tudom nézni... angolul. Jah, hogy buta vagyok, és nem tudok angolul? A saját hazámban, a saját szakmámban ugyanis ez elvárható lenne? A mai napig senki sem tudja pontosan, próbálkoztak már prezentáció jellegű anyagokkal, de egy egyszerű 18-24 modulos lakáselosztónál ma sem tudni pontosan ki mi a fenét akar. Az MSZ EN 61439-1:2012 általános előírásokat tartalmaz és magyarul van. Valaki nem járt az elmúlt időszakban ilyen témájú előadáson? Az új szabványok ismeretében?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: tothgyula Dátum 2015. augusztus 20., 16:02:07 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
A Villanyszerelők Lapjának 2013.okt-i számában ennyit találtam.79/1997.8xii.31.9ikim rendelet.Letölthető.Idézet:"a villanyszerelő, amikor összeszerel egy elosztót, villamos terméket állít elő, és amint ezt átadja, eladja már forgalomba is hozta."Tehát forgalomba hozatal előtt el kell látni CE jellel.
A VL 2013./nov-i száma részletesen beszámol a "Helyszini szemlén vizsgált dokumentumok"-ról. Lásd: a 321/2010.(XII.27.)Korm.rendelet.
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: S/K Dátum 2018. október 27., 09:21:17 DÉLELŐTT
Fém elosztó összeállításánál/szerelésénél/huzalozásánál alkalmazható-e a 500/750V egyszeres szigetelésű egyerű vezeték? Fém alaplaphoz és a szekrényhez a vezetékek a fém részhez érnek. Tervező szerint alaplapra szigetelőlemez és a vezetékek eltartása, vagy fésüs vezcsatornába szükséges helyezni, vagy 1kV szigetelésű vezetéket használni és akkor nem szükséges az alaplap elszigetelése, vezetékek eltartása.
(elosztók max 250A-ig terhelhetők)
(tervezővel egyetértek, csak ez le van írva valahová, valaki tudja?   MSZ EN 60439-1:2000,  MSZ EN 61439-1:2012   szabványban?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. október 27., 10:08:59 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. augusztus 20., 11:34:16 DÉLELŐTT
A szakképzettség nélkül kezelhető elosztótáblákra jelenleg az MSZ EN 61439-3:2013 szabvány vonatkozik. Én szabványkönyvtárhoz kifizettem egy kazal pénzt,  és bizony meg is tudom nézni... angolul...
Most olvasható ennek magyar nyelvű változata is.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2018. október 27., 11:41:46 DÉLELŐTT
Igen, már én is kiszúrtam, csak időközben lejárt a szabványkönyvtártagság :(

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: S/K Dátum 2018. október 27., 11:49:27 DÉLELŐTT
Köszönöm a segítséget.
Az általad írt szabvány nincs meg nekem, amúgy 33 oldal 10eFt.
Az általam írt szabványok itt vannak előttem összesen 240 oldal és 36eFt volt.
Gondoltam tudja valaki fejből és nem kell átnéznem a 240 oldalt.
Köszönöm a szabványszámot, jövőhéten megveszem.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Safety Dátum 2018. október 27., 15:00:53 DÉLUTÁN
Ezt az előírást általában sokan félreértelmezik.

A hatályban lévő MSZ EN 61439-1:2012 szabvány 8.6.3. pontjában ez a szöveg olvasható:
"A csak alapszigeteléssel bíró vezetőket meg kell akadályozni abban, hogy érintkezzenek más eltérő feszültségű csupasz aktív részekkel."
Az elosztószekrény fém váza, alaplapja, ajtaja stb. nem minősül aktív résznek mivel alapesetben nem áll feszültség alatt, tehát az egyszeres szigetelésű egyeres vezeték alkalmazható erre a célra akkor is ha csak 500/750V-ra van szigetelve.

A villanyszerelők lapja 2016 októberi számában Rátai Attila is így fogalmaz:
"Tehát a feltétel nem az összes eltérő feszültségű, hanem csak eltérő feszültségű, aktív részekkel vonatkozik. Mit is jelent ez? Az aktív vezetők csak más feszültségű aktív részekhez nem érhetnek, a földelt házhoz – ami nem aktív – viszont igen."
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: S/K Dátum 2018. október 27., 17:12:15 DÉLUTÁN
Köszönöm.
Tehát hozzáérhet a fém szerkezethez.
...és mi van akkor ha réz sín van az elosztóban és az L1 fázis vezetéke hozzáér az L2 vagy L3 sínhez akkor ez megengedett?
Hiszen nem eltérő feszültségű.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Sztrogoff Dátum 2018. október 27., 17:55:11 DÉLUTÁN
L1 és L2 között nullát mutat a (egyébként működőképes) feszültségkémlelő?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: S/K Dátum 2018. október 27., 20:45:05 DÉLUTÁN
Nem, mert nem "eltérő feszültségű"  ugyanazt a feszültségszintet mutatja. 400V
Amúgy értem.  Ha L1 400 V , L2 399 V akkor  már nem ugyanaz a feszültség.
Köszönöm.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: tothgyula Dátum 2018. október 28., 14:47:24 DÉLUTÁN
S/K Üdvözletem!
Úgy érzem,fogalomzavarban vagy. A fázisfeszültség:230V, a vonali feszültség: 400V.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: papo Dátum 2019. január 13., 05:59:38 DÉLELŐTT
Sziasztok. Mennyibe kerül egy 3*63A-es 400 modulos szekrény( persze nincs tele) darabvizsgálati jegyzőkönyve körülbelül.  Tudom sok mindentől függ.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2019. január 13., 20:36:32 DÉLUTÁN
Eddig ilyet nem csináltunk megbízásos alapon, csak magunknak. Ennél az áramerősségnél max egy szigetelési ellenállásmérő műszer kell, és nyugodtan megcsinálhatja bármilyen villanyszerelő, nem kell külön képesítés hozzá. Ezen felül kell legalább egy kapcsolási rajz, EU megfelelősségi nyilatkozat, CE jellel ellátott adattábla, kezelési-karbantartási útmutató.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: papo Dátum 2019. január 14., 18:21:29 DÉLUTÁN
Köszönöm, az infókat. Az elosztószekrény rajzolásra van valami "elfogadható" árú szoftver?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Marton Dátum 2019. január 15., 09:43:32 DÉLELŐTT
Idézetet írta: papo Dátum 2019. január 14., 18:21:29 DÉLUTÁN
Köszönöm, az infókat. Az elosztószekrény rajzolásra van valami "elfogadható" árú szoftver?
Én továbbra is az sPlan rajzoló szoftvert ajánlom. Olcsó, 50€. "Hibája", hogy nem CAD kompatibilis. Rugalmasan használható. Bármennyi és bármilyen rajzjelet, makrót létre lehet vele hozni, ki-ki szájaíze szerint. Nagyon sok rajzelemet már létrehoztam vele, akár közre is adhatom. A Drobboxban közre is adtam.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2019. január 15., 19:05:11 DÉLUTÁN
Én is azt használom, szerintem is egyszerű, csak én szoftverhamisítás áldozata lettem :)
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Zsolti Dátum 2019. április 21., 18:10:41 DÉLUTÁN

Én továbbra is az sPlan rajzoló szoftvert ajánlom. Olcsó, 50€. "Hibája", hogy nem CAD kompatibilis. Rugalmasan használható. Bármennyi és bármilyen rajzjelet, makrót létre lehet vele hozni, ki-ki szájaíze szerint. Nagyon sok rajzelemet már létrehoztam vele, akár közre is adhatom. A Drobboxban közre is adtam.
[/quote]

Hol található ez a Dropbox?
Köszönöm
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2019. április 24., 07:19:33 DÉLELŐTT
Ismer valaki olyan hivatalos állásfoglalást, szabványt, rendeletet, melyben meghatározásra kerül, hogy mennyi időnként szükséges elvégezni az elosztóberendezések karbantartását, és pontosan milyen munkafolyamatokat kell ilyenkor véghezvinni. Tudom hogy évente illene, meg így szoktuk, meg úgy kellene, de hivatalosan, szakmai előírások, szabványok alapján keresnék hivatkozást. Köszönöm!
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Zsolti Dátum 2019. április 24., 19:55:04 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2019. április 24., 07:19:33 DÉLELŐTT
Ismer valaki olyan hivatalos állásfoglalást, szabványt, rendeletet, melyben meghatározásra kerül, hogy mennyi időnként szükséges elvégezni az elosztóberendezések karbantartását, és pontosan milyen munkafolyamatokat kell ilyenkor véghezvinni. Tudom hogy évente illene, meg így szoktuk, meg úgy kellene, de hivatalosan, szakmai előírások, szabványok alapján keresnék hivatkozást. Köszönöm!

Minden villamos eszközhöz,  berendezéshez és így az elosztóhoz is a gyártónak kötelessége kiadni a "Karbantartási utasítást ". Ebben rögzíteni kell, hogy mikor és hogyan kell karbantartani. Pontos hivatkozast nem tudok, de utánakérdezek.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: tothgyula Dátum 2019. április 25., 10:00:38 DÉLELŐTT
A 40/2017.(XII.4.)NGM r. 1. sz. Melléklete 1.1.14.pontja előírja. hogy "A villamos berendezésre vonatkozó KEZELÉSI UTASÍTÁST az üzemeltető- a tervező vagy ennek hiányában a kivitelező által biztosított üzemeltetési útmutató alapján- dolgozza vagy dolgoztatja ki és adja át a kezelésre feljogosított személynek vagy személyeknek."" A kezelésre feljogosított minden villamos szakképzett és minden kioktatott személy részére személyes használatra az üzemeltetőnek át kell adnia a villamos berendezések üzemeltetése tárgyú szabványban meghatározott feladatok rájuk vonatkozó részének egy példányát. (1.1.12.p.)"
De itt van még az MSZ 1585:2012/2016kieg. 4.1. szakasza a biztonságos üzemeltetésről.
4.1.104.pont "Az üzemeltetőnek rendelkeznie kell a villamos berendezésre vonatkozó olyan kezelési utasítással, amely szabályozza mind a tervszerű , mind az előre nem tervezhető munkák és üzemzavar-elhárítások rendjét."
TóthGyula.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: Fecó Dátum 2019. április 25., 16:39:32 DÉLUTÁN
Köszönöm, természetesen ez a rész világos. Csak akkor ezek szerint minden esetben a gyártói leírás alapján kellene eljárni, ami valljuk be a legtöbb elosztó esetében egyáltalán nincs. És hiába erőltetem hogy kéne, de ettől még nem is lesz. Nyilván, ha saját elosztót készítek, ezek szerint én mint gyártó, a saját akaratom és tapasztalatom alapján azt írok rá, amit jónak látok,  kérhetem a kötelező karbantartást akár évente is, és le is írom, hogy mit várok el a karbantartás címszó alatt. Tudtátok hogy új lakások esetében 5 év garanciát kell vállalni az elosztóra? És ha a garanciális feltételeknél kijelentem, hogy megszüntetem ha nem történik meg az általam előírt éves karbantartás, amit még külön dokumentáljanak le és számlával igazoljanak? Alapvetően egy régi elosztóberendezés esetében, hiányzó dokumentációkkal nem szabhatok meg karbantartási időszakot, maximum javaslatot tehetek. De mit lehetne korrekten kérni? Lakáselosztók 3 év, ipari, irodai, üzleti fogyasztók évente? Most őszintén, találkozott már valaki valóban korrekt és pontosan szabályozott karbantartási ütem-tervel kisebb fogyasztók esetén?
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: recens Dátum 2020. április 14., 21:18:44 DÉLUTÁN
Kapcsolószekrények vizsgálatához keresek MSZ EN 61439 szerint dokumentumot ,vizsgálati jegyzőkönyvet.
Van valami kiforrott minta amit alkalmazni lehet?
Itt a fórumon le tudom tölteni vagy tudtok valahogy segíteni ebben?
Erre a vizsgálatokra vonatkozólag most melyik a legújabb szabvány amit alkalmazni lehet?
Köszönöm előre is !

Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: S/K Dátum 2020. április 15., 09:55:59 DÉLELŐTT
Letölteni nincs lehetőség, vásárolni lehet, vagy minta alapján gyártasz magadnak egy formátumot mely tartalmazza a rendeletekben leírtakat. Ez olyan mint a jegyzőkönyvek, csak sokkal több oldal.
Amit én vásároltam az a hatóság által elfogadott komplett dokumentációt tartalmazza. (150.eFt) Elsőre soknak tűnik, de ha átadásokat csinálsz és az elosztókat is vizsgálod és papírozod vagy te gyártasz elosztót akkor hamar megtérül.
A másik probléma hogy hiába van meg az üres dokumentáció azt ki is kell tudni tölteni + műszer hozzá.
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: recens Dátum 2020. április 15., 22:11:35 DÉLUTÁN
Köszönöm !
Cím: Re:Elosztó szekrények darab vizsgálati jegyzõkönyve
Írta: recens Dátum 2020. április 15., 22:12:06 DÉLUTÁN
Köszi, de  a 150e FT kicsit húzós.
Nálunk nincs annyi elosztó ,hogy behozza az árát.
Műszer nem probléma ,szerintem a kitöltés se okozna gondot de ha nincs hát nincs.
Majd valamit kreálunk erre alapozva http://www.vibite.hu/#/dokumentaciok/elosztok (http://www.vibite.hu/#/dokumentaciok/elosztok) ha lesz kedvünk  ;)