Világítási tanács

Indította petike199600, 2013. április 15., 16:34:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Mint tudjátok, megkaptam az első komolyabb munkámat a szakmában. Tegnap voltam a tulajnál és bejelöltük a kapcsolók és aljzatok helyeit a rajzon. A nappali világításnál azonban számomra elég különös igénye van a tulajnak, egyenlőre még nem is jöttem rá, hogy lehetne ezt kialakítani, és ebben szeretném segítségeteket kérni.
Szóval azt szeretné megcsináltatni velem, hogy:
A nappaliban lesz 8db Spot lámpa. Ezeket három helyről akarja kapcsolni. Eddig nem is volt gond, mondom neki, hogy keresztváltó kapcsolással meg lehet oldani. Na, de aztán bonyolított a dolgon mégpedig úgy, hogy a 8db lámpát 2db 4-es csoportban akarja külön-külön kapcsolni. Arra gondoltam, hogy dupla alternatív kapcsolással lehetne megoldani, de az meg csak 2 helyről tudja kapcsolni. Tehát úgy kéne megoldani, hogy mind a 3 kapcsolónak 2 billentyűje van és az egyik billentyű kapcsolja az egyik négyes csoportot a másik billentyűje a másik négyes csoportot.
Nektek biztos volt már ilyennel dolgotok, úgyhogy légy szíves segítsetek nekem, nem szeretnék a tulaj előtt beégni.
Köszönöm szépen!

Novill

Nyomógomb és impulzus relé talán megoldás lehet , ha jól értelmezem.

nyaki

Üdv!
Mivel nem létezik dupla keresztkapcsoló, így Novill ötletét támogatom, ám ennek a vezetékezés már bonyolultabb, mert minden, a kapcsolásban résztvevő áramkört, az elosztóba kell vezetékezni.

NagyPS

Vagy az adott helységben egyik kötődoboz nem 80-as hanem 200x200x90 vagy egy kicsit nagyobb, hogy a relé beférjen.

petike199600

Igen én is az impulzus relés megoldásra gondoltam, csak azért kérdeztem meg tőletek mert hátha tudtok a dupla keresztváltó kapcsoló létezéséről mert az lett volna az igazi. Na mindenesetre majd ezt előadom a tulajnak és meglátjuk mi lesz.
Nagyon szépen köszönöm a válaszotokat!

Novill

Remélem Petike eljön az idő, amikor az ilyen feladatokat KNX épületfelügyeleti rendszerrel fogod majd megoldani. Ehhez viszont a lakosságnak több pénzének kell, hogy legyen, hogy tömegesen igényeljék  :). Igaz itt már szinte mindent lehet automatizálni.

pkajos

Egy új létesítésű olasz "nagykonyhai" elszívóernyőbe (CC 22/28 LAMPADA INCASSO) világítást szereltek (gyártmány részeként).
Bekapcsoláskor az elvileg LED "T8 fénycső"  hasonlóan "villogással" indul, mint az egyéb gázkisülésű normál fénycső - hagyományos ferromágneses 50Hz-es előtéttel. (szétszerelés nélkül nem látható)

Ismereteim szerint -új létesítésnél- már csak elektronikus előtéttel működő fényforrások (lámpatestek) alkalmazhatók. A hagyományos parázsfény-gyújtók gyártása is megszűnik.. (Több lépcsőben az EU hasonlóan a 100..60W...majd kisebb hagyományos izzókhoz, a B-C-D energiaosztályú lámpatestek forgalmazását tiltja)

Bekapcsolás - villogás- után bár stabil, de egy igen gyenge világítást produkáló megoldás látni (Elvileg 1600lm fényáramot kellene tudnia a "fénycsőnek" ha LED , ha nem LED).

Egy LED fényforrás/fénycső bekapcsoláskor szerintem NEM villoghatna (egy öreg vasmagos előtétnél parázs gyújtóval kapcsolva tudjuk, hogy miért villogott a gázkisülésű fénycső, hogy kapcsol be, és hogyan működik).

Szerintem ez így nem megfelelő. Vagy előtét nélküli LED fénycső típus kell, vagy "villogásmentességet biztosító "táp" előtét.
Kedves olasz barátaink valami régi, lámpa "retrofitesítését" akarták megoldani - nem sok eredménnyel.

A konyhákban 500 lx az elvárt megvilágítás (0,6-os egyenletességgel). Pontosan az ernyő alatt nem lesznek meg az elvárt világítási paraméterek.   

nyaki

Ha hagyományos fénycsöves pilácsot alakítottak át úgy, hogy LED fénycsövet raktak be a hagyományos fénycső helyére, akkor csupán annyit kell tenni, hogy a pilácsban található régi gyújtót kidobni és a LED cső csomagolásában található gyújtónak látszó rövidzárat kell berakni helyette. A talján kollégák ezt az apró, ám lényeges lépést nagy eséllyel kifelejtették a mutatványból.
Egy ilyen átalakítással az 500 lx tutti, hogy nem lesz meg, de legalább olcsón meg van. A többi meg...

pkajos

A konyhatechnológus szerint "ez kapható"..
Elmondásuk szerint normál fénycsőről van szó (nem LED fénycső).

Szóval ha villog, akkor szerintem még hagyományos  KVG..v.  VVG előtéttel szerelt..
Ezeket a nem energia hatékony 50Hz-es  már 15-20 éve is "kerültük", munkahelyeken és/vagy irodákban iskolákban (és még jó pár helyen). Szerettük az EVG-s előtéteket (amelyeknek is volt hátrányuk, de több volt az előnyük. 

Úgy tudom, hogy ÚJ lámpatestekben különösen a KVG-s ferromágneses előtéteket (de a parázsfény gyújtókat sem) nem használjuk már, kivonás alatt van. 
Szabad még ilyen "B" kategóriás v. annál rosszabb fcsöves lámpatestet forgalmazni (a KVG előtéttel)?

Az ernyőben lévő 2 db lámpatestben egy 4000 Kelvinesnek tűnő, de alig világító, igen alacsony fényáramú T8 fénycső látható.
A "konyhás cég" rugalmas, azt mondja, hogy  HA LED-est akarunk, akkor azt megcsinálják.

Nehezen értik meg, hogy nem a fényforrás "rendszere" a gond, hanem
az, hogy kb az oda szükséges 3000-3500 lumen fényforrás helyett jó, ja megvan a 1000 lm.

A retrofit -LED fénycsőzés, átalakítás is vitatható, hiszen annak -a lámpatesttel való viszonya, pl egy: a sugárzási karakterisztikája más, nem "úgy CE minősített" stb.

DE bánja fene legyen LED "gyújtós - rövidzáras", - és nem kell a KVG előtét sem.
NE VILLOGJON, alakítsák át és szerkesszenek bele egy- nem olcsó- 3000 lumenes fényforrást.
Talán ezzel kisebb lesz a megvilágítás egyenetlensége, mivel a konyhán az általános világítás jó, megvan az 500lx, - ezt a területet leszámítva megvan a 0,6-os egyenletesség.

Bosszantó, hogy pont az ernyő alatt, ahol munkavégzés történik - szinte- sötétebb van ha felkapcsolják a derengő fényt, a világítást ( kicsit olyan "elioszos" közvilágítás).




nyaki

A hagyományos fénycsöves pilácsok EVG-s előtétttel "A" energiaosztályba soroltak, a kompakt fénycsövek és a KVG-vel szerelt pilácsok pedig "B" energiaosztályúak, tehát a mai napig nem is olyan rossz hatásfokú fényforrások. KVG előtét esetén, ha a fénycső láthatóan 50 Hz-el villog, akkor gázhiányos és ezáltal gyenge a fényárama is, normál esetben 100 Hz-es villogása van, amit az emberi szem már nemigen tud lekövetni (bár vannak, akik észreveszik még ezt is). Anno létezett az ún. duo-kapcsolás, ahol egy soros kondival eltolták a két cső villogási frekijét, így a stroboszkóp hatás jelentősen csökkent, de a szemet ugyanúgy fárasztotta.
Az EU-s direktíva szerint, 2023.01.01.-től fénycsövet már nem lehet forgalomba hozni, ezzel ellentétben a KVG előtét ugyan nem lesz betiltva, de szerintem fénycső hiányában a piacról való kivezetése idővel magától meg be fog következni.
A LED fénycsőre való átállás tulajdonképpen nem minősül átalakításnak, hiszen a lámpatest minden alkateleme változatlan formában megmarad, de hatásos hűtés hiányában az ilyen csövek fényárama és élettartama csak töredéke a hagyományos fénycsőnek. A LED cső szűk sugárzási karakterisztikája miatt, a lámpatest hatásfoka már nem igen fog beleszólni a lámpatestből kijutó fényáram nagyságába, így csak a LED cső fényárama fog érvényesülni.
Nem véletlen, hogy LED-del magas fényáramot, jó hatásfokot és élettartamot csakis egyedileg, kifejezetten az adott LED típusra tervezett, jó hűtéssel rendelkező lámpatestekkel lehet elérni.