Fogyasztók keresztreteszelése

Indította Strohmmann, 2019. november 25., 19:03:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Strohmmann

Sziasztok!
Egy olyan problémába futottam, hogy egy nagyon kis méretű lakásban, ahol 1 fázis 32A + 16A vezérelt áram elérhető, elektromos padlófűtés van, külön az lakószinten és a galérián is. Emellett a konyhában a sűtő/főzőlap is elektromos, mivel más megoldás nincs. Mivel ez túl sok fogyasztó, arra gondoltam, hogy a felső szint fűtését (mivel ott csak egy ágy van leginkább) és a tűzhelyet keresztreteszelném két mágneskapcsolóval.

Aztán az jutott eszembe, hogy talán jobb megoldás lenne, ha az előbb bekapcsolt fogyasztó reteszelné a másikat. Vagyis, a bekapcsolt sütő árama húzná meg a relét, ami után a fűtést nem lehetne kapcsolni. Vagy ugyanez fordítva, a bekapcsolt felső fűtés mellett áramtalanítaná a tűzhelyet. De a relé behúzótekercsével sorba nem köthetem a fogyasztót, mert vélhetően nem húz majd be, vagy a fogyasztó ellenállásától függően megbízhatatlanul működik majd.

Feltételezem, hogy létezik valami olyan szilárdtest relé, triak vagy tirisztor alapú gyári eszköz, ami így árammal meghúzható, de nem tudom, hogy pontosan mit keresek. Szerintetek mi a legegyszerűbb megoldás? Vagy engedjem el, és valami kézi kapcsolóval oldjam meg a problémát?

Előre is köszönöm a válaszokat!
M.Á.

Fecó


Atis57

Szia!
A szilárdtest relék bemenete optocsatolós -tehát 1 ellenállás (amire a led kapcsolódik )s máris "meghuzott" a kimenete.
Persze ez azért  ennyire nem egyszerű !
A mágneskapcsolós megoldás ;; szintén ellenállás ---UJT, triak, mágneskapcsoló,s jöhet a keresztretesz.

sokkal egyszerűbb kezelhetőbb lenne 1 irányba ; ha bekapcsolod a tűzhelyet ,akkor kireteszeli a fűtést.?

persze ehhez használható rajzot ,nem tudok rögtön adni.
tehát ötleteljünk még..........

Strohmmann

Köszönöm! Azt hiszem az "áramfigyelő relé" szó hiányzott a szókincsemből.  :)

Simon Endre

Alapesetben csak egy háromállású (vezérlő) kapcsoló kell és ugyanannyi teljesítmény kapcsoló, ez mindent eldönt és kioszt. Érzékelők és logikai elemek csak prioritás kapcsolás alkalmazásánál, ehhez kell egy 3x3-as választó mátrix és egy rakás relé. Iparban párhuzamosan (is) üzemelő gépcsoportok egyenlő üzemidő leosztásához használtam. Otthon te döntöd el hogy enni, vagy melegedni szeretnél inkább. Alacsonyabb intellektus esetén szalonnasütést ajánlanék. (bocs')

Fecó

Az általam linkelt eszkö B1-B2 pontján keresztül tápláld meg a tűzhelyt, és a 15-16 pontján keresztűl huzass meg egy mágneskapcsolót, ami elviszi a fűtésed teljesítményét. Amikor főzől, addig megáll a fűtés autómatikusan. Állíható az áram érzékenysége, tehát azt is megcsinálhatod, ha csak egy lapon főzől, és így még elbírja a két rendszert, akkor nem kapcsol át. Te döntöd el az átkapcsolási áram nagyságát.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről