Hurokellenállás mérés

Indította birok57, 2014. február 08., 16:42:16 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

birok57

Tisztelt Kollégák, Az elmúlt héten a következő esettel találkoztam (üzemi mérések során)
400V 50Hz / 400V 60Hz frekvencia átalakító előtt a mért hurokellenállás L1-PE= 0,21ohm, L2-PE=0,22ohm,
L3-PE=0,19ohm. Eddig tökéletes, de az elmenő oldalán már ugyan ezek a mérések 3-és 21ohm között szóródtak
ugyan azzal a mérőállással, ugyan azon a fázis és PE között. Próbáltam a műszeren a jelalakot változtatni, ugyan az.
Próbáltam másik műszerrel mérni, ugyan az. Próbára odavittem az elosztótól egy 16-os PE vezetőt, semmi változás.
Zi állásban a műszer tökéletesen méri a hurokellenállást fázisok és a nulla között, de nekünk nem ez kell.
A végfogyasztóknál (dugaljaknál) az áram-védőkapcsoló megfelelően (időben és mA értéken) lekapcsol a mérés során.

NagyPS

Kötések oxidálódtak vagy lazultak, egy karbantartás kéne nekik.

birok57

A kötések fémtiszta állapotban vannak, kb 4 hete üzemelték be.

Maczy

Szerintem a válasz ennél sokkal mélyebben van. Hisz mikor méred a hurok ellenállást az 50 Hz-es tehát a normál hálózati oldalon, akkor a mért útvonal a földelő vezetőtől indul a normál hálózati fázis vezetőkön keresztül ér körbe. A 60Hz-es résznél, már nem értelmezhető az 50Hz hálózati feszültség, mert közbe már belép a frekvencia átalakító berendezés, ahol gondolom némi ipari elektronika, félvezetőkkel be van építve. Az a 3 fázisú feszültség maximum már csak értékben ugyanaz, de köze nem lehet a normál 50Hz-es hálózati feszültséghez( itt inkább feszültség vektorok nagyságára, irányára, esetleg szögére gondolok).
Azt mondjuk nem igazán tudom, hogy az ÉV műszerek mit tudnak kezdeni a 60 Hz-es feszültséggel, lehet nem probléma a frekvencia, de elképzelhető, hogy megzavarja.

birok57

Az biztos, hogy nem szerelési kivitelezési hiba ennek oka, ezért a minősítő iratban rögzítettem ezt a tényt.
- az áram-védőkapcsolók működése és lekapcsolási értéke megfelelő
- vonali hurokellenállás (fázis - fázis,  fázis - nulla) megfelelő
- stabil föld-hurokellenállás (fázis - PE vezető között) nem mérhető a frekvenciaátalakító utáni áramköröknél

tothgyula

Maczy rátapintott a lényegre! Nem is tudsz a frekiváltó után hurkot mérni, de nem is kell.MSzHD60364-6:2007 szabvány 61361 p.szerint csak újrafelhasználtRCD-k esetében kell azok után hurkot mérni! De nem a frekiváltó után. Gondolj a frekvenciák többszörös átalakítására, no meg a sok elektronikus áramkörre .Ebben az estben megfelel az RCD előtt mért (általad is közölt 0,21körüli) érték! A védővezető folytonossága a lényeg, hiszen erre old majd le az RCD, HA ÚGY ÉRZI! Idézet a szabványból."Ha a védelmi mód hatásosságát egy, az RCD után lévő pontban már igazolták, akkor a berendezések védelmének ettől a ponttól való igazolására elegendő a védővezetők folytonosságának bizonyítása." Ezt pedig megmérted! Csak dokumentálni kell! De pontosan! Üdv.TothGyula felülvizsgáló

nyaki

Nem lehetséges bekötött frekiváltónál, egy betáphálózatra jellemző normális hurokimpedanciát mérni, mert az elektronikus eszközök nagy része lezárt állapotban van.  :-\
Egyébként a gyártmányszabványokban határozzák meg a hozzájuk csatlakoztatható vezeték keresztmetszeteket, a vezeték minőségét és a hosszt. A gyártmánydokumentáció szerint kell eljárni a frekiváltó utáni rész esetén. A betáphálózat felőli részre már az általános erősárami mérési technikákat és szabványokat kell alkalmazni. Ha esetleg a frekiváltó után nem kell mérni semmit, akkor csak a védővezető folytonosságát tudod mérni és dokumentálni. Gyakori esetekben a frekiváltók és a róluk üzemeltetett berendezések mérését és ennek dokumentálását, a frekiváltó gyártójának hivatalosan megbízott szakemberei szokták elkövetni, mert ha nem így tesznek, akkor pl. nem vállalják rá a garanciát vagy a szavatosságot sem. Ennek tényét előre tisztázni kell és érdemes a megbízóval egyeztetni.

birok57

Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket, most már megvagyok nyugodva ez ügyben, külön köszi a szabvány hivatkozást, ez valahogy elkerülte a figyelmemet.

gabesz.mi074

Tisztelt kollégák!Én villanyszerelő vagyok méréssel nem foglalkozom,  kérném a segítségetekkel most , a következő kérdésem volna hozzátok.
Egy olyan főelosztó estében ami egy lakatos műhelyben helyezkedik el és a be táplálása 3szor 63amper szeretnék itt plusz leágazásokat kialakítani. Ez az elosztó az utcai légvezetékről van le kötve. A következő a kérdésem ezzel kapcsolatban. Meghatározható e a zárlati áram nagysága méréssel és estlegesen elképzelhető e az hogy 3KAes megszakítókat használhatok e itt. Ha megkérnék a környékünkben egy mérős kollégát tudna ebben segíteni nekem ?

Makai I.

 Üdv Mindenkinek!

Láttam nem régiben egy ÉV jegyző könyvet. ÁVK-k mérése is szerepelt benne, s ez akasztott ki egy kicsit: a táblázatban a 30mA-es védőrelén mért megengedett legnagyobb hurokellenállás 7666ohm! Az 500mA-esnél ugyanez 460ohm! Értem én, hogy a képlet szerint a számérték erre jön ki, de az Érintés Védelem elvisége vész el szerintem... Arra gondolok, h. egy rozsdás vas, mely történetesen földelt, és neki dől a vizsgált berendezésnek, az is kielégíti ezen értékeket... Tisztelem ,aki csinálta, mert én a tíz napos gyors talpalómmal bele sem mertem kezdeni, de ha ez a Magyar villamos szabványok szerint jó, akkor szakmát váltok...

Köszönettel: Makai I. (villanyszerelő)!