Fogyasztásmérőnél felcserélt elmenő vezetékből adódó problémák

Indította Novill, 2015. március 05., 19:39:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Fogyasztásmérőnél felcserélt elmenő vezetékből adódó problémák hírei jelennek meg olykor a lapokban esetenként a tárgyaláskor. Természetesen egy fogyasztásmérő csere a méretlen oldalon szakmai szempontból egyszerű feladatok közé tartozik. Itt a munkavégzés elvégzése után elmaradt ellenőrzésnek következményei lehetnek. Mi is történik valójában az elmenő L és N vezeték felcserélésekor? A panaszok során a PE és EPH vezeték oldal valamint az I.év. osztályú készülékek feszültség alá kerülnek a TN rendszer esetén. Vannak akik egy értelműen a fogyasztásmérő cserét végzőt marasztalják  el, ami ugyan lehet jogos is. Meglepődtem amikor az egyik szakértő hosszasan taglalta ennek a veszélyességét rajzzal is alá támasztva. Viszont nem tért ki az érintésvédelmi alapvető hiányosságokra. Ezek közül a csatlakozási pont földelési ellenállás értékére, nullázás feltételeire, eph kialakításra, stb. Kíváncsi lennék arra, hogy ki hogyan látja és értelmezi e probléma kört. Hogyan látják a védelem működését és annak hiányosságából adódó problémákat. Mert ez egy összetett probléma a méretlen és mért oldal tekintetében. Az áramszolgáltató és a tulajdonos felelősségéből is adódhatnak nézet eltérések.

980POWER

Mivel én ilyet még nem csináltam és egy darabig még nem is fogok (hacsak nem almérőt), nem tudok a magam nevében nyilatkozni, viszont már láttam hogy csinálják (biztos nem mindenki így). Ha abból az alap esetből indulunk ki, hogy az ember nem szeret feleslegesen dolgozni, (márpedig, ha nem ellenőrzik le akkor még alapvetően se, nem hogy feleslegesen) akkor nehezen cserélik fel egyes esetekben a vezetékeket egymással. Első ízben meglazítják a mérőn lévő 4 vagy 8 vezeték csavarját, ha nem sikerül elcsípik, majd az óra tartó csavarjait lazítják ki, illetve veszik ki, ezután csak egyszerűen fölfelé emelik az órát és a vezetékek maradnak a helyükön továbbra is stabilan, visszafelé pedig ugyan így, csak fordítva. Ez a lehetőség természetesen csak a gúmantáblára szerelt mérő cseréje esetén áll fent, de szerintem csak ezeknél fordul elő, hogy mindegyik vezeték fekete tömör alumínium, vagyis nem tűnik fel, a cseréjük egymással. Az új mérőhelyeken, pedig el nem tudom képzelni, hogy ne lenne színhelyes a jelölés. A PEN pedig már óra előtt szét van választva, tehát a EPH-ra és a PE-re nem kerülhet fázis, ha pedig utána van szét választva, akkor kérdés, hol van a földelés (szonda) be kötve? Ha az is a szétválasztás helyén akkor elvileg egy földzárlat kell hogy keletkezzen. De ha az óra előtt csatlakozik a földelés a PEN-re és csak az óra után van szét választva a PEN akkor kerülhet fázis az EPH és a PE vezetékeire, de ismétlem a színeknek, el kell hogy árulják, mi hová kell hogy csatlakozzon!! Én ennyit tudok tapasztalat hiányában hozzászólni, de van egy olyan, hogy szerelői ellenőrzés, ez elég kell hogy kiderüljön a probléma.

coyote2

Nálunk mult héten cserélték a régi órát szép új digitálisra, a levételt követően az e-onos szerelő méricskélt. Majd felrakta az órát és elmondta, hogy megnézte a fázist a helyére kötötte-e be mert ha rosszul csinalja annak nem örülne. Itt meg volt a szerelői ellenőrzés.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

coyote2

Annyi a hozzászólás, ha szabad megjegyezni, hogy felénk a mérőkialakitásnál aki jön először ellenörzi, hogy minden jól van megcsinálva, a vezeték színhelyességétől kezdve a tetőtartó összecsövezésén a mérővel az isten tudja még mit nézve mondja ki rá az áment, majd később a szerelők jönnek és az órát felrakják, ellenőrzik, blombázzák.....stb.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

JUVILL


Nagyon jó téma!!!
Felelőtlen munkavégzés, balesetveszély!
"Igen sokan a fogyasztásmérő cserét végzőt marasztalják el..."
Maradjunk ennél.
A regisztrált villanyszerelőket 3 évente "képzik", hogy miért azt tudjuk.
(Nem biztos számomra, hogy szakmai szempontból, hiszen van tapasztalatom a kezdet óta.)
Vannak alapvető szabványok és előírások. Hálózatra kapcsolás, becsatlakozási pont földelése, megfelelő hurokellenállás érték...
Elnézést kérek, de nagyon rosszak a tapasztalataim. Az áramszolgáltatók a regisztrált vállalkozókkal dolgoztatnak, de sajnos azok a hibák és hiányosságok, melyek még ezen korszak előtt keletkeztek, nagyon sok helyen fennállnak.
Szúrópróbaszerűen nézzünk meg egy régi szerelésű (faszekrénybe épített) fogyasztásmérő helyet, annak a "stabilan zsucskolt "nullázó dobozát"!
Hol van földelve a betáplálás? Milyen a kötés, a vezetékek színjelölése, milyen az örökölt "szabványos szerelés"?
Nem kell mérőt cseréni, elég kimenni egy javításra, mert a mérő alatt van a hiba.
Lebontjuk, mert a regisztrált vállalkozónak van plombabontási engedélyen (természetes bejelentés után), majd a nyakunkba veszünk minden olyan munkát, melyhez nincs igazán közünk, de a plombabontás után a felelősség már a miénk.

Lehet hosszasan oktani. Esetleg egy fordított oktatáshoz mit szólnának. Vagyunk egy páran, akik elég régen foglalkoznak villamos biztonságtechnikával.
Mi is tudnánk oktatni, mondjuk az érintésvédelem alapelveiből, a szabványos szerelésből, meg abból is, mi a célja az EPH-nak, a betáplálás földelésének.
Esetleg arról, hová kell kötni a betáp vezetőit a mérőbe.
Látott-e már valaki mérő cserénél olyat, hogy addig nem teszik fel az új mérőt, míg nem mérik be a betáplálás földelési ellenállás értékét? Arról nem is beszélve, hogy nullázási hurokellenállást mérjenek az első fogyasztón, vagy elosztótáblán.


Gyurmaúr(fi-relé)

Bevallom, soha nem értettem és most sem értem, sőt nem fogom soha megérteni, hogy a búsba lehet összecserélni a minden esetben kék N, vagy a zöld/sárga PE (PEN), illetve a többnyire fekete, vagy barna esetleg szürke (3 fázisnál nagy valószínűséggel ez a színkombináció lelhető fel) L vezetőket, feltéve, hogy a (regisztrált) villanyász, netán az áramSZOLGÁLtató szerelője nem színvak?? Még az új önhordó 4 eres méretlen légvezeték esetében sanszos lehet (de ott is barázdáltak a fekete PVC szigetelések) egy esetleges PEN csere valamelyik L vezetővel, de 4 vagy 5 eres NAYY, esetleg NYY földkábel esetén már nem tudom ezt elfogadni. Sztem célszerű lenne bizonyos időszakonként egy teljeskörű EÜ inspekciót elrendelni a villanyászok esetében is, melynek kiemelt része lenne a (szín)látás checkolása is!!!

szmihaly

IdézNálunk mult héten cserélték a régi órát szép új digitálisra, a levételt követően az e-onos szerelő méricskélt. Majd felrakta az órát és elmondta, hogy megnézte a fázist a helyére kötötte-e be mert ha rosszul csinalja annak nem örülne. Itt meg volt a szerelői ellenőrzés.

Ahol meg digitális mérő van felrakva, ott ajánlatos minden beavatkozás előtt, s után a mérő kijelzőjéről fényképet készíteni a későbiekben felmerülő viták elkerülése végett. Mert ugye ha a bejövő és az elmenő vezetéket fordíva kötjük be, azt a mérő már visszatáplálásként értelmezi, jobb esetben megjelenik egy vissza nyíl is, amit csak szoftveresen lehet kitörölni. Erre meg a szolgáltató harap, mint áramlopás. Ha a szaki elhalgatja a dolgot, akkor a legközelebbi ellenőrzéskor a tulaj fizethet mint a kisangyal. :D Ha meg nem, fizet egy mérőcserét. :D

Simon Endre

A régi vezetékcserék a fogyasztók megajándékozása volt, ugyanis az áramtekercs kihagyásával átvezetett  nulla, (esetünkben fázis vezető) a rafkós fogyasztótnál a földelés felhasználásával "ingyenáramhoz" jutatta. Aki tett is valamit a hálózat és a saját bíztonsága érdekében a cserét a saját "mért" oldalli bíztosító tábláján visszafordította, hogy ne a méretlen oldali  oszlopbíztosíték , vagy a főtábla vonali olvadója buktassa le. Ez szerelői tévedés és szánkékos buhera is lehetett, aki tudta mire jó az élt is vele. Volt meg lehetőség a háromfázisú mérőkkel is, amelyekben csak  két fázison volt mérőrendszer a számlálómű, meg csak felszorozta a feltételezett szimmetria alapján. Ez bármilyen hihetetlen létezett, még rá is volt írva a fogyasztásmérőre, hogy csak kétfázisú mérőrendszere van, de ezt még a bőgatyás parasztgazda is tudta értelmezni. A "mért" oldalon nem is volt kiépítve nulla !!!! Én láttam az ötvenes években, hogy 1,5-es paketal huzalon  ment ki a nulla a lakásból a pajtába az olcsó fázis meg volt a kukoricadarálónál, arról ment a moslékmelegítés meg a baromfikeltető. A digitális mérők energiairány Júdása jogi nonszensz, mert ha a mosógép nálam centrifugál teljes töltettel és áramszünet lép fel, úgy hogy az én szomszédom  száz vatt körűli fogyasztóval terheli a betápot és a kettőnk közös betápja szakad el pl. viharban a centrifuga asszinkron generátorkánt fog működni jelentős ideig, mert mindene meg van hozzá nálam megfordul az energiairány, és ez akkor bukta? Amenyiben nem enrgiairány csere, (tévesztés) történik és nem is a tápoldalon történik a csere az igazi veszély abban áll, amit panellakásoknál tapasztaltam számtalanszor, hogy lakásfelújítás, bútorcsere alkalmából a természetesen ÁVK nélkül lakásokban a jóhiszemű (azaz rohadt, szemét) asztalos, festő, burkoló stb.  Nokia töltőjével megállapítja hogy melyik két vezeték között van "feszely" és ha az mondjuk nem a nulla, hanem a PE akkor egy ilyen későbbiekben történő csere díszes fadobozban is végződhet Én nem támogatom a lakások nagyfiusítását a PEN vonatkozásában, mivel ez az oldal már a fogyasztó kompetenciája és azt hisz  itt "Ő" nyugodtan barkácsolhat és beépít egy ÁVK-t amit még kipróbálni sem tud és néhány csavar felelőtlen Meg-Nem-Húzásával veszélybe hozza magát és családját is.

Novill

Viszonylag kevés ember figyelmét ragadta meg a téma. A figyelmet szerettem volna felhívni az áramszolgáltatói területen dolgozó kollégáknak. Ez egy egyszerű feladat, rutin szerű munka. Ha nem figyelünk oda a munkánkra, az elmaradt ellenőrzés miatt, annak súlyos következményei  lehetnek. Több kollégával is beszélgettem, az ilyen munkáknál nem igazán történnek érintésvédelmi ellenőrzések meg. Csak a mérő cserére koncentrálódik a munka. A btk súlyosan bünteti a halálos baleset műszaki elkövetőjét, 3-5 évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat. A szakértök is úgy,mint a villanyszerelők eltérő szakmai szinten vannak a gyakorlatban. Ez megmutatkozik sok esetben a szakvéleményekben is. Ha a kirendelt szakértő csak a felcserélt vezetékre összpontosítja a szakvéleményét, akkor nagy bajban lehet a villanyszerelő. Akár több szakértő is csak ezt az irányt vizsgálja. Ugyan jogos is lehet az elmarasztalás, de súlyos árat fog érte fizetni a szerelő. Ha nem vizsgáljuk az érintésvédelem megfelelőséget vagy nem megfelelőséget. Itt az ok okozati összefüggést is vizsgálni kell a méretlen és mért oldal vonatkozásában az érintésvédelem kialakítás tekintetében is. A szakértők sorra elmarasztalják a szerelőt, hogy miért nem ellenőrizte villamos biztonságtechnikai szempontból. Gyakorló szakemberként mindnyájan tudjuk, hogy ilyen ellenőrzéseket nem végeznek mérő cseréjénél a szerelők. Azzal is tisztában vagyunk , sok lakás villamos biztonságtechnikai szempontból nem megfelelő. A nagy kérdés, hogy vigye el balhé terhét, egyedül a villanyszerelő aki csak mérőt cserét végezte? Mert vannak erre utaló jelek olykor!
Ugyan ilyen kényes kérdés lehet a 32 A-nál nagyobb áramfelvételű mérőhelyek OTSZ szerinti tűzvédelmi ellenőrzések elmaradása is.

Gyurmaúr(fi-relé)

Novill, írod hogy: "Ugyan ilyen kényes kérdés lehet a 32 A-nál nagyobb áramfelvételű mérőhelyek OTSZ szerinti tűzvédelmi ellenőrzések elmaradása is."
Erről szerintem érdemes lenne rövidke pár szót megejteni, ugyanis egy akár ad abszurdum azt is jelentheti, hogy amennyiben valakinek a családi haciendájának kertjében van egy -mondjuk- 3 fázisú 40A/ fázis csatlakozási értékkel bíró PVT 3060-as mérője, nos akkor azt már az érvényben lévő OTSZ alapján checkoltatni kell a helyi katasztrófavédelemmel is?? S amennyiben igen, akkor milyen kritériumok szerint vizslatják???