Tetõventillátorok tiltó kapcsolója

Indította SimJoci, 2012. július 09., 19:40:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

tothgyula kolléga által említett szabvány már hatályon kívül van, a frissebb kiadás 2002-es. De az idézett rész megvan abban is. Viszont színesíteném a dolgot az említett szabvány következő pontjával:

463.1. Tiltókapcsoló(ka)t kell alkalmazni, ha a mechanikai karbantartás fizikai sérülés veszélyével járhat.

esetleg ez:

464.1. Vészkikapcsolóval kell ellátni a berendezés minden olyan részét, amelynél a váratlan veszélyek elhárítása céljából a táplálás vezérlésére lehet szükség.

majd ez alatt példákat hoz fel olyan "létesítményekre", melyeknél a mechanikai karbantartáshoz szintén tiltókapcsolókat ír elő, a vészkikapcsolókon felül. Az egyik ilyen példa a szellőzőrendszerek.



tothgyula

Üdv. Szirty Kolléga és aki olvassa!
Nem azt írtam,hogy "sehova nem kell tiltókapcsolót tenni," hanem a szabványt idéztem.
Természetesen a szakmai gyakorlatunkkal és szabványismereteinkkel a lehető legbiztonságosabb és kivitelezhető módot választjuk.Én is erre törekedtem mindíg.A szabványalkotás néha a technikai szinvonal után halad. Ezért szerintem gyakran alakulhat ki vita tervező, kivitelező és felülvizsgáló között.De a vita racionális legyen.
Remélem nem sértettelek meg!
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Szirty

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2015. augusztus 16., 15:45:15 DÉLUTÁN
Nem azt írtam,hogy "sehova nem kell tiltókapcsolót tenni," hanem a szabványt idéztem.

Én azért írtam, mert ez van az idézett szövegben.

IdézEzért szerintem gyakran alakulhat ki vita tervező, kivitelező és felülvizsgáló között.De a vita racionális legyen.

Ez így teljesen korrekt. Egyetértek. Korrekt vita akkor alakulhat ki ha közös a cél.
Sajnos nagyon gyakori, hogy ez nem így van és vita mögött pénz van. Ha a felülvizsgáló úgy akarja, akkor szénné szívathatja a kivitelezőt, és a megrendelőt.
A szabályok ugyanis lehetővé teszik hogy bármiben hibát találjon akármennyire jól történt a kivitelezés.
Nos nekem ezzel van bajom.

IdézRemélem nem sértettelek meg!

Dehogy! Szó sincs róla.

Safety

IdézHa a felülvizsgáló úgy akarja, akkor szénné szívathatja a kivitelezőt, és a megrendelőt.
A szabályok ugyanis lehetővé teszik hogy bármiben hibát találjon akármennyire jól történt a kivitelezés.
Nos nekem ezzel van bajom.

Teljesen egyetértek veled! Azonban az ilyen felülvizsgáló maga alatt vágja a fát, mivel az ő megbízója általában a kivitelező, aki nagyon gyorsan keres másik embert erre a feladatra. Ráadásképpen gyorsan híre megy a többi vállalkozás felé is ez a fajta hozzáállás, így emberünk rövid úton megbízások (munka) nélkül marad. Mindenképpen kompromisszumos megoldást kell találni, ebben érdekelt minden fél egy kivitelezés során.

Ermi

Képek a tiltó kapcsolókról.
2015-ben készült üzem.
75KW-os motor (indítás frekvenciaváltóval)  tiltó kapcsolója
160KW-os motor (indítás lágyidítóval) tiltó kapcsolója

tothgyula

Üdvözletem.
Valahogy így célszerű a motor közelében elhelyezni a baleset elleni védelemre szolgáló tiltó kapcsolót.
Nyilván csak szakember kapcsolhatja, és üzem közben nem végez kikapcsolást.J
így karbantartáskor, hibaelhárításkor a dolgozó biztonságban van.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló
Én a tanfolyam jegyzetben is szivesen látnám a képeket!