családi ház villamos tervezése

Indította Baltuga, 2013. szeptember 12., 13:15:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Baltuga

Sziasztok,


jövő tavasszal indulna a mi kis házunk építése, ehhez szeretném Én megtervezni a villamos elosztó központot, amiben igazából minden menne, központi elszívó, dugaljak, világítás, külső világítás, riasztó, kaputelefon, internet, öntöző berendezés vezérlése, redőnyök mozgatása, stb. ehhez kérnék ötleteket, hogyan fogjak hozzá?
hogyan lehet ezeket a kábeleket úgy elvezetni, hogy ne keljen az egész falat szétvésni?

Előre is köszönöm.

nyaki

Hali!
Az igény nem kicsi, így a várhatómunka is ennek megfelelő lesz. Ha mindent rejtve akarsz elhelyezni, akkor biz sokat kell vésni, vagy a padlóban csövezve vezetni, mivel egyenlőre ugye "dróton dzsal a petró"  ;) és más megoldást nem ismerek jelen földi, fizikai mivoltunkban.

Baltuga

Köszönöm a választ,

mit szólsz a gipszkartonozáshoz, arra gondolok , hogy a mennyezet az gipszkarton lenne, olyan 8 cm az igazi mennyezettől, ide fel tudnék helyezni 2 db 80x60 műanyag csatornát amiben el tudnám vezetni a vezetékeket. Persze az egyik lenne a gyenge áram , a másik pedig az erős áramé.

NagyPS

És mit csinálsz az oldalfalon lejövő kapcsolókhoz és dugaljakhoz menő vezetékekkel? Mert ott lesz vésésé, vagy valamilyen esztétikus vezeték csatorna mert van szép kivitelűek is meg színesek mintásak. Amúgy ezt is lehet álmennyezet felett vezetni a kábeleket.

nyaki

Véleményem szerint, ha álmennyezeted lesz, felesleges csatornázni, csupán arra kell törekedni, hogy a feszültségszintek elkülönítve menjenek és némelyest azért rögzítve legyenek a kábelek. A kábelezést azután oldanám meg, miután a gipszkartonosok felrakták a tartószerkezetüket, mert csuda dolgokat tudnak művelni a meglévő vezetékezésekkel.

Gyurmaúr(fi-relé)

Én nem írok litániákat, íme 1-2 fotó, mely az egyik tavalyi kivitelezésemen készűlt...

Baltuga

Köszönöm a válaszokat és a képeket,

az a helyzet, hogy nem szeretném végigvésni az egész ház falait mivel B30 téglából lenne, s mivel elég sok mindent szeretnék úgymond vezérelni, egy inteligens házat akarok készíteni, ezért gondoltam ezt a gipszkartonos megoldást a mennyezeten s azért tennék le 2 db csatornát mert nem szeretem a kesze kusza vezetékeket. vennék egy 1000x1400 rittál kétajtós szekrényt és ide tennék bele mindent ami villamos vezérlés. Természetesen a dugaljakhoz le kellene vésni de az nem olyan sok no meg a kapcsolókhoz is. A szerelőbetonba nem igen tudok mit elhelyezni mivel ott padlófűtés és a központi porszívó csövei lesznek.

nyaki

A padlófűtés csövei mit se zavarjanak. Ha elmennek a védőcsöveid, márpedig nekem eddig mindig sikerült elhelyezni, akkor nálad sem lehet akadály. Könnyebb a padlón dolgozni, mint a mennyezeten, hidd el és semmilyen műszaki akadálya nincs, valamint a szabvány sem tiltja.

Baltuga

Köszönöm az ötletet,


de szerintem az állmemmyezetben elhelyezett vezetékezést sem tíltja ha jól tudom, az lenne a kérdésem ,hogy a ajtónyitás érzékrlőket no meg az ablak üvegtörés szenzorokat hogyan vigyem el , melyik lenne az egyszerübb?

Gyurmaúr(fi-relé)

Szerintem meg jobb egy kábeltálcára feldobálni a kábeleket,annak oldalára felerősíteni az OBO, vagy egyéb, kötegelővel felerősíthető elágdobozokat, majd az onnét a dugaljak, kapcsolók, egyéb fali elosztók felé menő kábelek csöveit egész egyszerűen függőlegesen bevésni, oszt jónapot. Az gipszkarton álmennyezetbe pedig 1-1 fontosabb csomópontnál ú.n. "búvó nyílásokat" kell elhelyezni, melyeket kivágsz a gipszkartonból és szinterezett alukerettel készítesz egy négyzetet, melybe visszabuktatod a kivágott darabot. Így ha bármit kötni kell, vagy esetleg be kell pakolnod 1-2 új kábelt, stb, akkor csak kiemeled a nyílás "ajtaját" és ügykezelsz! Nem véletlenül terjedt el az álmennyezetes villany, de sok középület esetén szinte a teljes ép. gépészeti szerelvény elhelyezés az álmennyezet felett. Természetesen a kábeltálca több helyen, de minimum az elején és a végén bekötendő az EPH hálózatba, pláne ha nem érnek össze az egyes darabok!!! ;)
Breaking News: Ami az érzékelőket illeti; vannak wireless riasztó szettek is (pl. Yale), ezeknek értelemszerűen nem kell vezetékezés, de amennyiben mégis vezetékezni szeretnél, nos azokat is viheted a kábeltálcában, de oda olyan gyengeáramú kábel kell, mely vihető az erősáramú kábelek szomszédságában!
Nézz szét itt: Haluxvill Villanyszerelési Szaküzlet és Webáruház
Hajrá!!