családi ház villamos tervezése

Indította Baltuga, 2013. szeptember 12., 13:15:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Baltuga

Gyurmaúrfi, nagyon köszönöm a képeket.

Tetszenek, igazából az bizonytalanít el , hogy, van akik azt mondják , hogy az aljzatbetonban is el lehet vinni, mivel elfér a padlófűtés csövei mellett. Vésnem mindenképpen kellene de nem mindegy , hogy mennyit, az egész szerelést én szeretném megoldani, mivel elég sok vezetékezés lesz majd ezért törekszem egy jó választásra, Neked teljes mértékben igazad van az állmennyezettel, mert ha lesz lég kondi akkor azok csöveit ide el lehet vinni. A víz , gáz a falban fog menni ez már eldöntött.
Mivel terveztem gyengeáramrész is (kaputelefon, bítonsági rendszer, ledvilágítás, ablakbetörés elleni védelem, ajtólekérdezések, redőnyök, mozgásérzékelő stb) ezért elég sok csovezést kellene a falban végigvinnem. Számomra jól hangzik az állmennyezet megoldás csak az a kérdés árban mennyivel drágább vagy olcsób mint a falban menő csövezés.

Padavan

Sziasztok, felvetődött bennem pár kérdés. Sokszor látom munkavégzés során, hogy fa gerendás födémnél a villanyszerelő a falba vésett kötődobozból ágazik kapcsolóhoz, illetve csövet rögzítt a fa gerendához a lámpa kiállásig. Itt sok esetben, sok falvésésről van szó, mert nyilván minden áramkör és leágazás, dugalj, kapcsoló véséssel jár. Tudna valaki egy remek ötletet adni arra, úgy mint vasbeton födém szerelésnél ( lásd kábeltárcáról való leágazások ) , hogy valami hasonló kivitelezést lehessen eszközölni fafödémes háznál is? Ugye itt annyi gond van, hogy a fafödém fentről OSB lapot, alullról gipszkarton szerelést kap, amit legtöbbször szigetelő anyag kap. Nyilván elég nehéz lenne útólag úgy szerelni a mennyezetben elhelyezett kábeltárcában , hogy teli van tömve szigetelővel. Szóval engem személy szerint kicsit taszítt az a gondolat, hogy mindent szétvéssek, és ha utólag kell szerelni valamit, akkor ismét szét lehet bombázni a házat.

Köszi előre is

Zsolti1990

Tisztelt Fórumozók!

A közel jövőben a párommal a mellékletben található ingatlanba fogunk beköltözni.(1972-es tégla falazatú építmény)
Mindenek előtt még lesz pár dolog amit át kell alakítani,köztük én a villamos hálózat átalakításával kezdeném.
Ezért szeretném a segítségüket/tanácsokat kérni,hogy lenne jobb.

A mellékletben láthatják a szobák elrendezését.
Kezdem az elején ami jelenleg van:
A villanyórát elnézve a nappali áramnak a villanyóra alatt 3X16A van.
Éjszakai áramnak 1X16A.
A villanyóra utáni elosztás minden esetben régebbi típusú(csavarós) biztosítékokkal van ellátva.
A házba szétnézve védőföldet csak a konyha/fürdőszobában láttam.
Egyik szobában sem láttam.
Csak a garázsba van kivezetve a három fázis,föld nulla mivel itt egy esztergagépet működtetett az előző tulaj.

Mindenképp ismerős,regisztrált villanyszerelővel nézetném át a villanyórától kezdve a villamos hálózatot.
Meg szeretném átnézetni a jelenlegi földelési ellenállást is,mert ha nem megfelelő akkor azt is fel kell újítani...
De mivel én is szakmabeli vagyok így ránézésre is fel kell újítani a hálózatot.
A kérdése,hogy az óra alatt lévő 3X16A elég lesz-e nekünk?
Vagy bővítsek 3X20A-ra?(De akkor gondolom új mérőhelyet is kell létrehozni)

Ezek a fogyasztók várhatóak:

Egyik első szoba:Számítógép,monitor nyomtató,router(TP-link wdr 3600+szolgáltató adsl modem+NAS 325v2+egy APC BACk UPS 800W szünetmentes tápegység+régebbi típusú orion 55cm-es TV)
PC paraméterei:
(Asrock Z68 extreme 3 gen 3, Intel Core i5 2500k(NOCTUA NH-D14), 2x4gb Gskill ripjaws 1600mhz,,Nvidia Geforce GTX 770 2gb Phantom, Corcair HX 650W, 2TB WD 64MB SATA 3, 3TB WD 64MB SATA 3,Crucial M4 64Gb SSD,Kingston KC300 120Gb SSD, DELL P2414H,PIONEER BDR-208D, COOLER MASTER HAF 932 Advanced ,Epson sx 410)

A másik első szobában lenne a vasaló használva+a porszívó,de a porszívónak ugye  mindenhol jó lenne ha kifogástalanul működne, ez ugye 1500w+1500W teljesítmény.

Dugaljak elhelyezését sem tudom,de ezt majd meglátjuk,mert ez mind az elhelyezésen múlik.
Folytatom a fürdővel,itt lenne egy ilyen mosogatógép,meg a szokásos villanyborotva/elekromos fogkefe kombó+hajszárító.
Mosógép az pontosan ilyen:

Folytatom a Hallal(nappalival):
itt lenne az LG42LM620S led tv+T-home-os beltéri+Pioneer VSX423 erősítő+genius hangfalszett+ugye itt is lenne használva a porszívó+lehet a hajszáírtó+vasaló is.

A hall melett lévő szoba edzsőterem majd később gyerek szoba szerepet látna el.

A konyha+étkező lenne szerintem a legnagyobb áremfelvételű helység.amiben egy ilyen villanysütő lesz:

Lesz benne még kombinált hűtőszekrény(pontos típust még nem tudom)+kévéfőző+mosogatógép(sajna ezt sem tudom pontosan milyen típus lesz)
+teasfőző+szendvics sütő+turmixgép.

A műhelybe ugyanúgy ki lenne vezetve a 3 fázis,mert itt majd lenne később egy 3 fázisról működő szalag/körfűrész.
Plusz a műhelybe lennének még: Köszörűgép+fúró+hegesztő.
Mivel van egy gázkazán ennek van egy keringetőszivattyűja,ennek is szeretnék egy hővédelmet kialakítani.

Világítás még nem tisztázott teljesen,hogy hol lesz ledes,meg hol lesz sima csillár.
A műhelyben/garászban biztos,hogy fénycsöves lesz a világítás.

A kültéri világításról nem is beszéltem.

Ezek a beköltözés/újravezetékelés után várható fogyasztók.

Amik később várhatóak még plusszba:
1 légkondícionáló+elektromos kaput meghajtó motor+kültéri búvárszivattyú.


Ennek függvényében elég a 3X16A?

Áramkörök/fázisok elosztása,hogy lenne a legjobb?


Gondolom ezt amúgy sem úszom meg 500.000Ft alatt.
És itt még nem is beszéltünk a 3 lépcsős túlfesz védelemről...
Azt már meg sem merem kérdezni mennyi lenne plusszba...

Előre is köszönöm a segítséget.


UI:

A villanyóra a főbejárat mellett kint helyezkedik el.






























Üzenet összefûzve: 2014. november 08., 11:46:27 DÉLELŐTT

Bocsának,az előző hozzászólásomban ezeket valamiért nem tette bele:
Zanussi ZWY50904WA felültöltős mosógép

A konyha+étkező lenne szerintem a legnagyobb áremfelvételű helység.amiben egy ilyen villanysütő lesz:
AEG 47395GM-MN tűzhely

Novill

Először is a kérdés a felújítást te végzed-e, mint szakember, vagy nem szakmabeli vagy, mert így kell a tanácsokkal kezdeni? Ennek függvényében adunk majd szívesen javaslatokat és remélem a kollégák is be fognak kapcsolódni.

Gyurmaúr(fi-relé)

Na, eez már tecccik; végre valaki, aki mer nagyot álmodni, komoly fogyasztók, 3 fázis ide-oda-amoda, stb. Ennek tükrében rövid válaszom, hogy a 3x16A tutira NEM lesz elég, mert amit leírtál, ahhoz alsó hangon 3x32A kell és akkor még vélelmezem, hogy nem lesz egyidejűleg használva a felsorolt combos fogyasztóid legjava. S ha már 3x32A-t kérsz nappalira, akkor ugyanezt megkapod 2 in 1 jegyében (tehát ezért nem kell HFH-t csengetned!) vezéreltben is, ami pl. jól jöhet, ha esetleg gondolkodsz egy átfolyós villanybojlerben, melyből a Stiebel Eltront ajánlanám, mondjuk 21kW teljesítménnyel, mely csak akkor fogyaszt áramot, amikor megnyitod a meleg vizet, tehát nem ácsingózik benne 120-150, esetleg 200 Lityi forró víz, melyet folyamatosan az adott hőfokon fog tartani a bojler, tehát akkor is be fog kapcsolni, ha 1 csepp meleg vizet nem használsz a nap folyamán. Tűzhely már önmagában 3x16A-t vesz fel ,legalább is, ha egyszerre sütsz, főzöl, mondjuk 2 lapot használva. s ha még ilyenkor megy a mosógép, mondjuk törülközőkkel, 60-70C fokos vízzel, netán a mosogatógép is, nos akkor máris ott tartunk, hogy L1 fázison mondjuk 25-27A, L2-n 22, L3-n 18A fogyasztás van, mely esetleg akár 30-40 percig is fennállhat! Épp ezért fontos, hogy a konyha berendezéseinek dugaljai lehetőleg 2 fázisra (mondjuk L1,L2), míg a mosógép dugalja az L3-ra kerüljön. Nyilván, ha csúcsra jár a háztartás, akkor nem fogsz a műhelyben, sem a garázsban ügykezelni, mert az általad felsorolt gépek egynémelyike önmagában 13-16A közti áramfelvétellel működik, plusz még amennyiben világítasz is pár db fénycsőarmatúra segítségével, nos akkor megint csak 20-on Amper / fázis áramfelvétellel kalkulálhatsz. Mivel itt combos berendezésekről beszéltünk, ezért nagyon fontos a minőségi kábelezés, minőségi kötő elemekkel és persze minőségi elosztókkal. A mellékelt fotókon láthatsz 1-2, általam szerelt családi épületet, ahol hasonló igények léptek fel, ezért cél volt a megfelelő vill hálózat kiépítése. Pl a melléképület számára mindenképp NAYY-J 5x16mm2-es, amennyiben a kábelhossz 20 métert meghalad, akkor inkább 5x25mm2-es földkábelt javaslok, egyrészt azért, mert ha különáll az épület, akkor esztétikusabb a földben vinni (80 cm mélységben!!), másrészt ezeknek méterára olyan 5-600.- Ft, míg mondjuk egy 5x6-os NYY-J (réz) földkábel 3000.- , de még az 5x10-es MT/MBCu is jóval 2000.- Ft /m áron kelleti magát. Szóval készülj fel arra, hogy nem fogod 200.000.- Ft alatt megúszni ezt a kalandot, cserébe viszont egy olyan hálózatod lesz, mely egyrészt bírni fogja a strapát, másrészt az elkövetkező 20-30 évben nem kell majd hozzányúlni, még akkor sem, ha esetleg további bővítés lenne szükséges.  Ja, azt mindenképp hozzáteszem, hogy a vatera, olx, jófogás szinte korlátlan mennyiségben ontja a minőségibbnél minőségibb vill cuccokat, lámpatesteket, szóval érdemes checkolni!

Zsolti1990

Üdvözletem!
Először is novill-nek írok:
Ismerős regisztrált villanyszerelőnek szólok majd akivel átnézetem majd a villanyóra szekrényt,elmondom majd neki is az igényeinket,a várható fogyasztókat.
Annak fúggvényében bővítettetem a 3×16A-t. Majd aztan lehet,hogy azt mondja, hogy teljesen új mérőhelyet kell kialakítani.
Ha ez megvan akkor kérek egy árajánlatot a belső szerelésre.
Mivel nincs tapasztalatom sok részében ezért minden esetben tapasztaltabb vill szerelők segítségével csinálnám.
Maradjunk abban,hogy segítséggel fogom csonálni.
Azért jöttem a fórimba hogy képbe legyek jobban a dolgokkal!
Mivel itt ahogy látom tapasztaltabb emberek vannak így szeretném ha mindenki leírná a véleményét,tapasztalatát.
Novill öntől is elfogadok egy részletes leírást.
Persze megközelítő árra is kíváncsi vagyok,túlfesz védelem nélkül meg tulvesz védelemmel is...
Munkadíjat is írhat.

Köszönöm!


Üzenet összefûzve: 2014. November 08., 21:58:51 pm

Novillnek még ami kimaradt:
Szakmabeli vagyok egész pontosan Erősáramú elektrotechnikusként végeztem 3 éve.
Mivel az erősáramú szakmában nem kaptam munkát miután végeztem a suliban így egy autóelektronokai cégnél dolgozok.(sajnos gyenge áramú a munka).
A lényeg,hogy az erősáramú szerelésekben annyi tapasztalatom van amit suliba szereztem meg amit az otthoni/az ismerősöknél végzett szerelésekkel végeztem.
Villamos hálózat tervezésben nem nagyon van tapasztalatom...
Meg mivel érdekel a téma interneten az utóbbi időben rengeteget olvastam.
A lényeg hogy írhat szakmai nyelvvel.

Üzenet összefûzve: 2014. november 08., 22:22:48 DÉLUTÁN

Tisztelt gyurmaúr!

Köszönöm a gyors részletes választ.
Akkor jönnek a további kérdések!
A 3×32A-re való bővítés után pontosan mennyit kell fizetnem a szolgáltatónak?
Gondolom ez a bővítés azt vonja maga után,hogy teljesen új tipizált mérőhelyet kell kialakítani.
Ez a művelet magában elég sok pénz,de erősítsetek meg ha tévedek...
Ez a 200ezer ft pontosan hogy jött ki?
Ebbe benne volt a túlfesz védelem is?
A mérőhelyhez mindenképp kell regisztrált vill szerelő aki elkér egy x összeget.
Akitől kérek a belső szerelésre is egy árajánlatot.
Ha elfogadható áron csinálja akkor vele csináltatom.
Ha nem akkor belevágok,de akkor sem egyedül hanem vill szakember mellett akinek több tapasztalata van mint nekem.
Ha leírnád,hogy a szobákat/ helységeket hogy és pontosan milyen vrzetékkel osszam szét megköszönném...
Azt is leírhatod,hogy kismegszakítóból milyen márkát érdemes venni azon belül B vagy C-set?
Fi reléből milyet?
Lakáselosztóból milyet?

Tulfesz védelem mennyire elterjedt?
Pontosan mennyivel emeli a kóltségeket.

Ui:
A vill sutőnek csak a sütő része lesz elektromos.
A főző része gázos lesz.
Elnézést ha rosszat linkeltem!

Novill

Először is a kiinduló pontot kell feltérképezni. A mérőhelyet a regisztrált villanyszerelő szükség esetén,majd megoldja,mivel ez csak ő végezheti el. Minden teljesítmény bővítésnél kényszer helyzetből igénybe kell venni. Ezért első, hogy meghatározzuk a szükséges energia igényünket az egyidejűség figyelembevételével. Ez nem lehet probléma hisz szakmabeli vagy. Minden bővítési igénynél az áramszolgáltató a méretlen hálózattal kapcsolatos követelményeket megköveteli,igaz ez is ember függő. A régi mérőhelynél bejöhet a műanyag vagy buborék tábla. A fővezeték állapota és keresztmetszete fontos az előírt feszültségesés tartása végett is.  A mért fővezeték Cu 6-os vagy Al 10-es a gyakori, ami már egy lakáshoz megfelelő. Érintésvédelmi szempontból nagyon fontos a megfelelő ( minél kisebb földelési ellenállás értékű) földelés megléte az előírt keresztmetszettel. A tökéletesen kialakított EPH rendszer, mind év, mind túlfeszültség védelem szempontjából. A folytonos védővezetők megléte és ellenőrzése, itt  ezeket áramkörönként külön kell vinni. Mert ez a későbbi javításoknál sok segítséget jelenthet még. Ennek a fedő vagy kiegészítő védelmére 30mA érzékenységű áramvédő kapcsoló beépítése szükséges. A szabvánnyal ellentétben a lakás teljes védelmére javaslom egy vagy több ÁVK beépítésével. A kötések a dobozoknál wagó vagy kf1 kötőelemmel javasolt elkészíteni nem pedig sorkapoccsal, mivel ezekhez ritkán nyulunk hozzá. Az elosztóknál pedig évente javasolt áthúzni a csavarokat. A zárlati áramvédelemnél a fogyasztóhoz és a vezeték keresztmetszetéhez kell igazítani a védelmet a lépcsőzés figyelembevételével. A túlfeszültségvédelemnél a potenciál kiegyenlítéseknek is szerepe van mint az érintésvédelemnél. Az erősáramnál első lépcsőfok a mérő előtt, második az elosztó tábláknál a harmadik pedig a kicsatlakozásoknál van. A gyengeáramnál mind a be is ki csatlakozásoknál be kell építeni a megfelelő védelmet. Ennek jelentős ára van, nem beszélve a minőségi termékeket. Csak komplettségében jelent csak igazi védelmet, de az sem 100%. A zárlati áramvédelemnél én a B jelleggörbéjűt javaslom.Elosztónál már szerencsére nagy a választék, itt az ár is tükrözi a minőséget. Legyen benne bőven hely külön PE és N sínnel kiépített változat legyen, fésűs sínnel szerelve. Általában egy normál lakásnál már a 3x16A elegendő szokott lenni, ha nincs villanytűzhely, szauna , stb. A nagyobb terhelést jelentő fogyasztókat ( sütő, mosógép, stb.) külön áramkörre kell rakni a többit arányosan szétosztva. Hosszú távon minél több áramkörre van kialakítva a lakás annál jobb. Ígaz itt az anyag költségi árak is emelkednek.



Zsolti1990

Tisztelt Novill,
Köszönöm a válaszokat.

A fenti írásából az jön át,hogy a gáz főzőlapos és csak a sütő része elektromos sütővel amilyet mi is szeretnénk elég lesz a 3x16A.
Gondolom a 3 fázisú szalag/körfűrész sem okoz majd problémát.

Mi van a későbbi bővítéssel amikor bejön a képbe a légkondi,kültéri búvárszivattyú,elektromos kaput ellátó motor?

Akkor lehet,hogy érdemesebb 3x30A-ra bővíteni,és akkor nem kell aggógni ha a későbbi bővítésekkel bejönnek a fent említett fogyasztók és ajarva akaratlanul többet üzemeltetünk egyszerre.
Csak ezt szetetném elkerülni!

Fent küldtem egy képet a szobák elrendezéséről,tudom ez így nem egyszerű,meg a fogyasztótól is függ,de azokat is leírtam fent.
Hogy osztaná szét a 3 fázist?
Hány áramkört érdemes csinálni?
Világítási áramkört mennyit érdemes csinálni?

Ez gondolom benne lesz 300 vagy 400ezerbe.

Túlfesz védelem mennyibe kerül pontosan?
Mennyivel emeli meg a költséfeket?
Mennyire van elterjedve?

Ön mennyi ilyet épített már ki?

Üzenet összefûzve: 2014. november 09., 11:27:50 DÉLELŐTT

3x20A-t akartam írni a bővítésre!
Telefonról nem egyszerű írni bocsi  :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Biztos ez a gáz főzőlap?? Szerintem sokkal jobb egy kerámialapos, mint a gáz, melynek télen bizonyítottan szarabb a fűtőértéke, sőt még a nyomásérték is lecsökken, ha az egész faluban mindenki orrba-szájba fűt, főz, malacot perzsel, stb. A vill hálózat egészét úgy kell megtervezni és kivitelezni, hogy a későbbi  -akár duplájára- bővítést be kell kalkulálni, ergo lehet most csak 3x20A ,de úgy célszerű megoldani a mért főkábeleket, főkapcsolókat, elosztókat, miegymást, hogy akár 3x40A-re történő bővítés esetén is csak a mérő(k)nél lévő kismegszakítókat kelljen cserélni, s ne kelljen quasi újra építeni mindent. Az általam mellékelt képeken látható cuccosok pont úgy lettek anno megtervezve, beépítve, hogy most is gond nélkül mehet egy 100%-os teljesítménynövelés! Ami az áramkörök számát illeti; abból a sok sem elég, tehát célszerű ahány helyiség annyi dugalj áramkör elve szerint gondolkodni, de -mint említettem- a konyha, fürdő(ha ott lesz a mosógép, netán még szárító gép is lesz?!) részére eleve 2-2 fázist érdemes betervezni, praktikusan azért, mert ott jó eséllyel fog egyidejűleg 2-3 nagy teljesítményű cucc is üzemelni. Nagyobb lakószobák részére is érdemes 2 áramkört, azaz 2 fázist vinni, lehetőleg úgy, hogy az egyikben L1 fázis meghajt 4 dugaljat, míg a mellette lévőben csak 2-őt, L2 pedig fordítva. L3-n lesz mondjuk a hálószoba 3 dugalja, illetve a hall 2 dugalja. cél legyen, hogy amennyiben egyik helyiségben bármi leveri az egyik fázist, attól még a helyiségben legyen legalább 1 olyan dugalj, melyben van áram, illetve egymáshoz közeli helyiségek ne boruljanak sötétbe, ha mondjuk a hallban a "vidám-barátságos", ámde nettó hulladék porszívó menetrend szerint zárlatossá válik. Bájdövéj; blackout, azaz sötétség! Ennek elkerülése végett javaslom, hogy minimum 3 világítási Á.K legyen, logikusan L1-L2-L3 betáppal, pláne amennyiben lesznek -s miért ne?!- fénycsöves lámpatestek, melyeket amúgy is célszerű annyi fázisra kötni, ahány belső áramkör van bennük, bár tény, hogy a mai EVG-s armatúrák már csak 1 fázis betáplálásúak, hiszen mindegyik fénycső ugyanabból az egy EVG-s előtétből kapja a naftát. Viszont amennyiben egy nagyobb helyiségben 2, vagy több lámpatest található, azokat célszerű több fázisra kötni. Túlfesz csak akkor ér valamit, ha annak mind 3 lépcsőfoka, azaz B, C (nem tévesztendő össze a B+C-vel ,ami kábé annyit ér, mint a 4 évszakos gumi) és D, tehát B lépcsőfok a mérők elé, a méretlen földkábel L1, L2, L3 PEN ereihez kötve, azaz a késes biztosítékok után párhuzamosan. C lépcsőfok a mért főelosztóba, mely immár 4 tagú, tehát L1,L2,L3,N és ez ugye már a mért főkábel érkező végéhez, illetve a háznál meglévő PE hálózathoz. D lépcsőfok pedig a legcikisebb cuccok dugaljainak süllyesztékeibe, vagy jó lehet pl 1-1 olyan hosszabbító, mely gyárilag el van látva D-s túlfeszvédelmi unittal, sőt tartalmazza a koax, valamint a patch (net, telefon, TV) jelkábeleinek túlfeszvédelmét is! Lásd: haluxvill kínálata, ahol egy ilyen hosszabbító olyan 6-8 rugóba "fáj". Mindenképp célszerű a hatékony túlfeszvédelem, ugyanis amennyiben a házikó olyan utcai 0.4kV-os hálózatból kapja a naftát, mely ú.n. 4 csigás csupasz szabadvezetékes, akkor borítékolható, hogy abban néhanapján belecsesz a villám, mely ugye annak rendje és módja szerint szétterjed és a becsapódáshoz legközelebbi épületekbe azok méretlen csatlakozó kábelein keresztül gond nélkül beficcen, majd rombol. De elég, ha az egyik 10/0.4kV-os trafó kapitulál és mondjuk egy combos 5-6kV-os feszültséglöket indul útnak a 0.4-es hálózat felé. A többit gondolom, nem kell ecsetelni?!  :'(  Árak tekintetében annyit mondhatok, hogy egy faszányos komplett túlfeszvédelmi unit nagyjából 120-130 rugó, viszont a másik serpenyőben legyen ott egy túlfesz löket okozta, akár milliós kár, aztán így érdemes elgondolkodni, hogy mi, mennyi, hanyas a kabátka...  (a képen egy B lépcsőfokú túlfeszvédelmi unit látható)

Zsolti1990

A tervezés így már oké!
Pontos kismegszakító márkát tudsz mondani amit érdemesebb beépíteni?
B vagy C karakterisztika?

Tulfesz védelmi lépcsőknél mi a különbség?
Írod,hogy B C és nem B+C
Le tudod nekem írni mondjuj B-re és C-re is külön pontosan milyen tipusu vedo eszközökből áll.
persze csak ami nekem is jó lenne..
Ez így még mindig 2 lepcső.
A 3. a tulfesz vedos elosztó?