Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => Kapcsolószekrények => A témát indította: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 13:15:01 DÉLUTÁN

Cím: családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 13:15:01 DÉLUTÁN
Sziasztok,


jövő tavasszal indulna a mi kis házunk építése, ehhez szeretném Én megtervezni a villamos elosztó központot, amiben igazából minden menne, központi elszívó, dugaljak, világítás, külső világítás, riasztó, kaputelefon, internet, öntöző berendezés vezérlése, redőnyök mozgatása, stb. ehhez kérnék ötleteket, hogyan fogjak hozzá?
hogyan lehet ezeket a kábeleket úgy elvezetni, hogy ne keljen az egész falat szétvésni?

Előre is köszönöm.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2013. szeptember 12., 14:36:08 DÉLUTÁN
Hali!
Az igény nem kicsi, így a várhatómunka is ennek megfelelő lesz. Ha mindent rejtve akarsz elhelyezni, akkor biz sokat kell vésni, vagy a padlóban csövezve vezetni, mivel egyenlőre ugye "dróton dzsal a petró"  ;) és más megoldást nem ismerek jelen földi, fizikai mivoltunkban.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 15:11:20 DÉLUTÁN
Köszönöm a választ,

mit szólsz a gipszkartonozáshoz, arra gondolok , hogy a mennyezet az gipszkarton lenne, olyan 8 cm az igazi mennyezettől, ide fel tudnék helyezni 2 db 80x60 műanyag csatornát amiben el tudnám vezetni a vezetékeket. Persze az egyik lenne a gyenge áram , a másik pedig az erős áramé.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: NagyPS Dátum 2013. szeptember 12., 17:10:33 DÉLUTÁN
És mit csinálsz az oldalfalon lejövő kapcsolókhoz és dugaljakhoz menő vezetékekkel? Mert ott lesz vésésé, vagy valamilyen esztétikus vezeték csatorna mert van szép kivitelűek is meg színesek mintásak. Amúgy ezt is lehet álmennyezet felett vezetni a kábeleket.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2013. szeptember 12., 17:24:29 DÉLUTÁN
Véleményem szerint, ha álmennyezeted lesz, felesleges csatornázni, csupán arra kell törekedni, hogy a feszültségszintek elkülönítve menjenek és némelyest azért rögzítve legyenek a kábelek. A kábelezést azután oldanám meg, miután a gipszkartonosok felrakták a tartószerkezetüket, mert csuda dolgokat tudnak művelni a meglévő vezetékezésekkel.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 12., 18:00:54 DÉLUTÁN
Én nem írok litániákat, íme 1-2 fotó, mely az egyik tavalyi kivitelezésemen készűlt...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 21:17:35 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat és a képeket,

az a helyzet, hogy nem szeretném végigvésni az egész ház falait mivel B30 téglából lenne, s mivel elég sok mindent szeretnék úgymond vezérelni, egy inteligens házat akarok készíteni, ezért gondoltam ezt a gipszkartonos megoldást a mennyezeten s azért tennék le 2 db csatornát mert nem szeretem a kesze kusza vezetékeket. vennék egy 1000x1400 rittál kétajtós szekrényt és ide tennék bele mindent ami villamos vezérlés. Természetesen a dugaljakhoz le kellene vésni de az nem olyan sok no meg a kapcsolókhoz is. A szerelőbetonba nem igen tudok mit elhelyezni mivel ott padlófűtés és a központi porszívó csövei lesznek.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2013. szeptember 12., 21:26:43 DÉLUTÁN
A padlófűtés csövei mit se zavarjanak. Ha elmennek a védőcsöveid, márpedig nekem eddig mindig sikerült elhelyezni, akkor nálad sem lehet akadály. Könnyebb a padlón dolgozni, mint a mennyezeten, hidd el és semmilyen műszaki akadálya nincs, valamint a szabvány sem tiltja.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 21:57:04 DÉLUTÁN
Köszönöm az ötletet,


de szerintem az állmemmyezetben elhelyezett vezetékezést sem tíltja ha jól tudom, az lenne a kérdésem ,hogy a ajtónyitás érzékrlőket no meg az ablak üvegtörés szenzorokat hogyan vigyem el , melyik lenne az egyszerübb?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 12., 22:01:40 DÉLUTÁN
Szerintem meg jobb egy kábeltálcára feldobálni a kábeleket,annak oldalára felerősíteni az OBO, vagy egyéb, kötegelővel felerősíthető elágdobozokat, majd az onnét a dugaljak, kapcsolók, egyéb fali elosztók felé menő kábelek csöveit egész egyszerűen függőlegesen bevésni, oszt jónapot. Az gipszkarton álmennyezetbe pedig 1-1 fontosabb csomópontnál ú.n. "búvó nyílásokat" kell elhelyezni, melyeket kivágsz a gipszkartonból és szinterezett alukerettel készítesz egy négyzetet, melybe visszabuktatod a kivágott darabot. Így ha bármit kötni kell, vagy esetleg be kell pakolnod 1-2 új kábelt, stb, akkor csak kiemeled a nyílás "ajtaját" és ügykezelsz! Nem véletlenül terjedt el az álmennyezetes villany, de sok középület esetén szinte a teljes ép. gépészeti szerelvény elhelyezés az álmennyezet felett. Természetesen a kábeltálca több helyen, de minimum az elején és a végén bekötendő az EPH hálózatba, pláne ha nem érnek össze az egyes darabok!!! ;)
Breaking News: Ami az érzékelőket illeti; vannak wireless riasztó szettek is (pl. Yale), ezeknek értelemszerűen nem kell vezetékezés, de amennyiben mégis vezetékezni szeretnél, nos azokat is viheted a kábeltálcában, de oda olyan gyengeáramú kábel kell, mely vihető az erősáramú kábelek szomszédságában!
Nézz szét itt: Haluxvill Villanyszerelési Szaküzlet és Webáruház (http://www.haluxvill.hu/)
Hajrá!!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 22:04:44 DÉLUTÁN
Szerintetek működő képes e a következő ötlet,

a villyanyórámban szét van választva a földelés és a nulla, tehát TN rendszerem van, arra gondoltam , hogy a lakás elosztószekrényéhet csak a 3 fázist és a nullát vinném el , itt a vasbetonra ami az aljzatbetonban van és össze van kötve az alap vasalatával ,tennék egy 16 mm földelő vezetéket amit bevinnék a szekrénybe és itt újra kialakitanám a TN rendszert természetesen Fi relével.

Üzenet összefûzve: 2013. szeptember 12., 22:17:03 DÉLUTÁN

Köscsatlakozóval köszönöm Gyurmaúrfi,

az a helyzet hogy én még kötöződobozokat sem szeretnék használni , minden a szekrényből menne és ott lenne összesorkapcsozva azok a dugaljak amit fel lesznek sorolva, kicsit túlgondoltam az egészet szerintem mert a bejárathoz helyeznék el egy Siemensz érintőképernyős MP227-et amin keresztűl lehetne mindent elélni, természetesen a szekrényben lenne egy CPU317 ami ethernetes csatlakozón keresztül beszélgetne a kijelzővel.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 12., 22:30:29 DÉLUTÁN
Ne tedd! Ha már szét van választva a PE és N, akkor annak már úgy kell eljutni a mért főeolsztóba, főként amennyiben Fi-relé(k) lesz(nek) ott elhelyezve! Természetesen fontos a megfelelő minőségű PE hálózat megléte, de ezt a mérő környékén elhelyezett szondánál kell megvizsgálni és amennyiben gixer van ,akkor ott kell rendbetenni a szondát és/vagy az attól érkező gömbvasat, mely a mérőhely alatt lévő 100x100-as elágdobozban kell, hogy csatlakozzon a 16mm2-es zöld/sárga MKh-hoz, természetesen az erre rendszeresített, bontható csatlakozó eszközzel! Viszont érdemes elgondolkodnod a megfelelő túlfeszvédelemről, tehát ha felújíttatod a mérőhelyed, akkor érdemes a méretlen részben -csak regisztrált villanyász csinálhatja- egy, a mérő tokozottja alatt lévő 300x300-as -mondjuk PVT- tokozottba kialakítani a "B" lépcsős (ha még nincs,akkor ide kell egy késesbiztis egység is, ez lesz egyrészt az épület 1. túláramvédelmi,azontúl a "B" jószág ú.n. előtétbiztosítója, melybe min és max. 100A-es gG/gL típusú betét kell, valamint egy 150x300-as, dettó PVT-be pedig a fő EPH sín, ahová bekötésre kerül az utcáról érkező PEN, a szétválasztott PE, N, a szondától érkező 16-os MKh, a "B" lépcsőshöz menőszintén 16-os MKh, az EPH hálózat elmenő 10-es MKH-ja, stb), valamint a mért főelosztóban pedig a "C" lépcsős túlfeszvédelmi egységet! Ha valami, nos ez a -bolt árat írok- 120-130ezres beruházás megéri, mert minden 3. villámcsapás abban a kA tartományban van, ami taccsra vágja a házad teljes vill hálózatát és persze végberendezéseit! A képen egy "B"-s túlfeszvédelmi egységgel megbolondított mérőhelyet látsz:
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 22:44:55 DÉLUTÁN
Gyurmaúr,

ezt az egészet szerintem kialakíthatom a lakásban leendő szekrényben is mivel ott lesz hely. A mérő állomásom ahol az óra van az teljesen új, most lett bekötve 3x25A, földkábel jön be egy 300x300 Csatári dobozba , majd az órába ahonnan a doboz tetején vannak a kismegszakítók , egy 40A Fi relé, no meg egy 16A 3fázis null-föld csatlakozó, itt helyeztem el egy 10A kismegszakítót egy 220V dugaljhoz, van egy 3x16A kismegszakítóa 3 fázisú dugaljhoz, s van még egy 3x25A kismegszakító ami kimegy egy másik 300x300 dobozba sorkapocsra, innen fog majd a házba bemenni természetesen földkábelen.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 12., 23:06:59 DÉLUTÁN
NEM alakíthatod ki, sőt a regisztrált villanyász sem, ugyanis a "B"-s túlfeszvédelmi unit CSAK a mérő előtt lehet, mert annál olyan Amper utólöketek lehetnek, higy az szétvághatja a mérőt, az alatta lévő kismegszakítókat, mindent! Nem véletlen, hogy ez így van kitalálva,ahogyan én is leírtam; tehát "B"-s cucc mérők előtt, akár abban a 300x300-as tokozottban, ahová beérkezik a méretlen 4x25-ös (vagy 16-os??) földkábel, míg a "C"-s attól legalább 15 m-nyi kábelhossznyira, tehát a mért főelosztóba, a fő Fi-relé betáp kapcsaitól min 6mm2-os MKh-val, a fő PE sínnel min 10mm2-es MKh-val összekötve és lehetőleg mindegyik egység ugyanolyan gyártmány -tehát OBO-OBO, vagy DEhn-Dehn, vagy Pröpster-Pröpster legyen! Hidd el, itt nincs helye ötletbörzének, mert súlyos károk keletkezhetnek, ha jön egy mondjuk 10kV-os, 20-30kA-es overdelej!! :'(
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 23:13:56 DÉLUTÁN
Akkor csak a "C " védelmet tudom kiépíteni mivel nem akarok megint fizetni az eon-nak,
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: czapi Dátum 2013. szeptember 13., 07:05:57 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 12., 22:04:44 DÉLUTÁN
az a helyzet hogy én még kötöződobozokat sem szeretnék használni , minden a szekrényből menne és ott lenne összesorkapcsozva azok a dugaljak amit fel lesznek sorolva, kicsit túlgondoltam az egészet szerintem mert a bejárathoz helyeznék el egy Siemensz érintőképernyős MP227-et amin keresztűl lehetne mindent elélni, természetesen a szekrényben lenne egy CPU317 ami ethernetes csatlakozón keresztül beszélgetne a kijelzővel.

Üdv!

Szerintem nem éri meg a PLC használata házvezérlésre.
Van itt a fórumon is pár megoldás épületfelügyeleti rendszerek kialakítására.
Épületfelügyelet (http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?action=forum)
Érdemes átolvasgatni a lehetőségeket.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 13., 07:48:34 DÉLELŐTT
Azért választottam ezt mert nekem ez ingyen van, s tudom használni is, ennél komolyabb vezérlésre is képes , de nekem erre tökéletes. :)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 13., 16:58:39 DÉLUTÁN
Sorry, de nem az e.on-nak kellene csengetned, ha be szeretnél rakatni egy (L:kép!) "B"-s jószágot, hanem annak a villanyász kollégának, aki kivitelezte neked a Csatári PVT-s mérőhelyet. Bár, azért az elgondolkodtató, hogy a kollégák -tisztelet a remélhetőleg népes kivételnek- mennyire nem nyomatják a teljes körű túlfesz védelem fontosságát 1-1 családiház -de akár többlakásos TH- esetén, pedig ahol -ebben az esetben ez abszolúte áll- van mit veszíteni egy combos villámcsapással, vagy trafóhibából eredő túlfesz lökettel, nos ott egy percig nem lehet kérdés, hogy be kell tenni mind a 3 lépcsőt, hiszen közel 100%-os -azért nem 100, mert a villámcsapások kb 3%-át még a "B" lépcsős sem képes kivédeni, de ott már úgyis csak 1 lehetőség marad; a térdre, imára!- védelmet, ezáltal pl. egy kedvezőbb besorolást, magasabb értékű kártérítést a lakásbiztosításnál csak a profin kivitelezett 3 lépcsős túlfesz védelem jelenthet! Szóval ha már ilyen jéghideg profi vill hálózaton töröd a fejed, akkor igenis költs a megfelelő qualitativitású túlfesz védelemre is!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2013. szeptember 13., 17:41:44 DÉLUTÁN
Látom Gyurmaúr ( fi relé) profi vagy a túlfeszültségben, illetve villámvédelemben, tőled és a többi kollégától kérdezem elméleti síkon.
A zivatarok esetén mágneses erőtér keletkezhet ezt jól tudjuk. Ennek a nagysága, mértéke vajon mekkora lehet. Ma divatos vád a fogyasztókkal szemben,hogy mágneses befolyásolással  avatkoznak be a fogyasztás merőjüknél a kevesebb fogyasztás reményében. Ami ugyan nagy tévedés!  Elképzelhető-e akkora mágneses térerő ami befolyásolni tudja a villanyórát? Ezt természetesen több tanulmány cáfolja ugyan,amivel kapcsolatosan némi kételyem van.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 13., 22:00:23 DÉLUTÁN
Gyurmaúr,


köszönöm a jó tanácsokat, sajnos a Csatári mérődobozom már kész, sajna abba már nem lehet beletenni semmit, s nem is akarok, tehát maradt a lakásban lévő elosztószekrény normális biztosítása "C" védelemmel, azért is lenne ez nekem fontos mert ide szeretném majd beleépíteni azokat a dolgokat ami a napellemhez kell majd (inverter).
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 13., 22:36:03 DÉLUTÁN
Kár, mert ha még fotovolti cuccod is lesz, akkor tényleg komoly vill berendezéseid, hálózatod lesz, tehát egy Orosz rulettel ér fel ennek nem megadni a maximális túlfesz védelmet. Ami a napelemet illeti; nos, annak stringjénél eleve be kell építeni az oda való -tehát CSAK a DC részhez megfelelő- túlfesz védelmi unitot. Az inverternek már külön nem kell túlfesz védelem, mivel ugye DC oldalról a stringnél, míg AC oldalról a "B", illetve a mért főelosztóban lévő "C" lépcsős túlfesz védelem gondoskodik annak szakszerű védelméről,ha... Ha úgy döntesz, hogy mégis berakatod a "B"-t vagy a mérőszekrénynél jelenleg rendelkezésre álló, vagy -nem tudom, hogy hol van a mérőhelyed, a kerítésnél, vagy a ház falában?- egy újonnan odaerősített 300x300-as PVT-be. Te döntesz, de azt érdemes végiggondolni, hogy megéri-e a konstans para minden combosabb villámlás esetén? Ja és amennyiben nincs külső villámvédelmed, tehát villámhárítód, a napelemek felhelyezését követően tutira kell csinálni kockázatelemző modellezést, mely nagy valószínűséggel azt fogja kihozni, hogy kelleni fog 1-2 felfogó, megfelelő helyre elhelyezve a tetőn.
Cím: Re: családi ház villamos tervezése
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2013. szeptember 14., 13:29:42 DÉLUTÁN
Gyurmaúr!
Fentebb mellékelt képeidet kicsit jobban (nagyítva) megnézve felmerült bennem egy kérdés. A szemes kábelsarut ugye nem csípőfogóval vagy más oda nem illő szerszámmal "préseled" a 16os MKH-ra? És ha mégis, ez mennyire jó megoldás szerinted?
Én személy szerint nem egy ilyen elégett kötést javítottam már(ipari környezetben).
Ha rosszul látom javíts ki, és elnézést a kotnyeleskedésért!

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 14., 20:42:59 DÉLUTÁN
Préselem a 25-ös keresztmetszetű vezetékhez való szemes sarut a 2 db 16-os MKh-ra (tehát 2 db MKh-t dugok bele), mint ahogy már sok esetben préseltem rá és eddig még soha, sehol nem volt belőle gond, ugyanis olyan erőkarú fogóval préselem, hogy azt onnét csak egy atomrobbanás tépheti ki. Remélem, senki nem fogja azt mondani, hogy "na azt már nem ,ezt csak és kizárólag forrasztani lehet, mert arra nevetni fogok egyet...)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2013. szeptember 14., 20:58:48 DÉLUTÁN
Hali!
Hogyan sikerül 2db 16-os vezetéket összepréselni egy 25-ös saruba? ::)
Tán' kihagysz néhány elemi szálat, vagy 35-öset akartál írni?
Cím: Re: családi ház villamos tervezése
Írta: Könyves Kálmán Dátum 2013. szeptember 14., 21:37:42 DÉLUTÁN
A forrasztás tényleg vicces lenne, csak ezek a saruk kiköpött másai annak, mint amikért tanulóként az első "virtuális seggberúgást" kaptam.
Milyen profilú az a présed, amivel ilyet nyomsz?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 14., 21:39:08 DÉLUTÁN
Nem, az tényleg 25-ös és nem hagyok ki egyetlen elemi szálat sem! Nem egyszerű, de meg lehet csinálni, egyszerre kell benyomni a 2 db 16-os MKh-t,de ugyanezt meg lehet csinálni 16-os szemessaruval és 2 db 10-es MKh-val, vagy 10-es MT egyes ereivel.   
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2013. szeptember 14., 23:50:05 DÉLUTÁN
Ügyes fiú vagy, mert nekem még nem sikerült, pedig kényszerből már egyszer próbáltam, de aztán hagytam a fenébe. :-\
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 15., 17:31:48 DÉLUTÁN
nyaki kérlek; ne add fel!!! Fog az menni neked is, persze nem mindegy, milyen minőségű az MKh,de pl a Prysmian (MKM) tökéletes! Mi lesz akkor, ha egy olyan helyzet áll elő, hogy emígyen kell rögzíteni az MKh-kat a szemes saruba???  ;)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 15., 21:49:22 DÉLUTÁN
Szerintem az igazi kapcsolat a forrasztás, sokal jobb mint az érvéghüvely vagy a saru.

De nekem még mindig az a kérdésem hogy melyik a legoptimálisabb megoldás vezetékezés esetében, az állmennyezet, vagy az aljzatbetonba lefektetett Mü II cső, nem akarom széttrancsírozni a falaimat.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. szeptember 15., 22:27:23 DÉLUTÁN
Sorry, de hogyan forrasztasz egy 16-os, vagy 25-ös kábeleret, ill MKh vezetéket?? Azt csak saruval lehet hozzácsavarozni pl. az NH (NKI) aljzathoz, tehát a sarura még jó ideig szükség lesz! A fő kérésedre visszakérdezek; szerinted??? Segítségképpen ,íme még 1-2 kép:


Üzenet összefûzve: 2013. szeptember 15., 22:50:45 DÉLUTÁN

Még mielőtt elvonulok sunyni, kérdezem, hogy már meg vagy győzve?? Egyébként, az álmennyezet felett szinte minden ép.gépészeti cső, vezeték, miegymás futkoshat, persze megfelelő szigeteléssel, távolsági előírások betartásával, mert pl ha elkezd izzadni a hidegvíz cső és nincs megfelelően szigetelve, akkor a gipszkartonod úgy ázik el, ahogy kell! Viszont, ha tényleg nem szeretnéd a vill hálózattal szétvésetni a kecót, akkor légy következetes és a víz, gáz, fűtés csoveket, sőt amennyiben lesz, akkor a szellőzés (használt levegő elszívó)/klíma csöveit is rakasd az álmennyezet fölé, csak úgy, mint a "nagyok"... Ha már lúd, legyen dagi!!! ;)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Baltuga Dátum 2013. szeptember 16., 08:04:38 DÉLELŐTT
Gyurmaúrfi, nagyon köszönöm a képeket.

Tetszenek, igazából az bizonytalanít el , hogy, van akik azt mondják , hogy az aljzatbetonban is el lehet vinni, mivel elfér a padlófűtés csövei mellett. Vésnem mindenképpen kellene de nem mindegy , hogy mennyit, az egész szerelést én szeretném megoldani, mivel elég sok vezetékezés lesz majd ezért törekszem egy jó választásra, Neked teljes mértékben igazad van az állmennyezettel, mert ha lesz lég kondi akkor azok csöveit ide el lehet vinni. A víz , gáz a falban fog menni ez már eldöntött.
Mivel terveztem gyengeáramrész is (kaputelefon, bítonsági rendszer, ledvilágítás, ablakbetörés elleni védelem, ajtólekérdezések, redőnyök, mozgásérzékelő stb) ezért elég sok csovezést kellene a falban végigvinnem. Számomra jól hangzik az állmennyezet megoldás csak az a kérdés árban mennyivel drágább vagy olcsób mint a falban menő csövezés.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Padavan Dátum 2013. október 27., 19:58:35 DÉLUTÁN
Sziasztok, felvetődött bennem pár kérdés. Sokszor látom munkavégzés során, hogy fa gerendás födémnél a villanyszerelő a falba vésett kötődobozból ágazik kapcsolóhoz, illetve csövet rögzítt a fa gerendához a lámpa kiállásig. Itt sok esetben, sok falvésésről van szó, mert nyilván minden áramkör és leágazás, dugalj, kapcsoló véséssel jár. Tudna valaki egy remek ötletet adni arra, úgy mint vasbeton födém szerelésnél ( lásd kábeltárcáról való leágazások ) , hogy valami hasonló kivitelezést lehessen eszközölni fafödémes háznál is? Ugye itt annyi gond van, hogy a fafödém fentről OSB lapot, alullról gipszkarton szerelést kap, amit legtöbbször szigetelő anyag kap. Nyilván elég nehéz lenne útólag úgy szerelni a mennyezetben elhelyezett kábeltárcában , hogy teli van tömve szigetelővel. Szóval engem személy szerint kicsit taszítt az a gondolat, hogy mindent szétvéssek, és ha utólag kell szerelni valamit, akkor ismét szét lehet bombázni a házat.

Köszi előre is
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 08., 11:32:41 DÉLELŐTT
Tisztelt Fórumozók!

A közel jövőben a párommal a mellékletben található ingatlanba fogunk beköltözni.(1972-es tégla falazatú építmény)
Mindenek előtt még lesz pár dolog amit át kell alakítani,köztük én a villamos hálózat átalakításával kezdeném.
Ezért szeretném a segítségüket/tanácsokat kérni,hogy lenne jobb.

A mellékletben láthatják a szobák elrendezését.
Kezdem az elején ami jelenleg van:
A villanyórát elnézve a nappali áramnak a villanyóra alatt 3X16A van.
Éjszakai áramnak 1X16A.
A villanyóra utáni elosztás minden esetben régebbi típusú(csavarós) biztosítékokkal van ellátva.
A házba szétnézve védőföldet csak a konyha/fürdőszobában láttam.
Egyik szobában sem láttam.
Csak a garázsba van kivezetve a három fázis,föld nulla mivel itt egy esztergagépet működtetett az előző tulaj.

Mindenképp ismerős,regisztrált villanyszerelővel nézetném át a villanyórától kezdve a villamos hálózatot.
Meg szeretném átnézetni a jelenlegi földelési ellenállást is,mert ha nem megfelelő akkor azt is fel kell újítani...
De mivel én is szakmabeli vagyok így ránézésre is fel kell újítani a hálózatot.
A kérdése,hogy az óra alatt lévő 3X16A elég lesz-e nekünk?
Vagy bővítsek 3X20A-ra?(De akkor gondolom új mérőhelyet is kell létrehozni)

Ezek a fogyasztók várhatóak:

Egyik első szoba:Számítógép,monitor nyomtató,router(TP-link wdr 3600+szolgáltató adsl modem+NAS 325v2+egy APC BACk UPS 800W szünetmentes tápegység+régebbi típusú orion 55cm-es TV)
PC paraméterei:
(Asrock Z68 extreme 3 gen 3, Intel Core i5 2500k(NOCTUA NH-D14), 2x4gb Gskill ripjaws 1600mhz,,Nvidia Geforce GTX 770 2gb Phantom, Corcair HX 650W, 2TB WD 64MB SATA 3, 3TB WD 64MB SATA 3,Crucial M4 64Gb SSD,Kingston KC300 120Gb SSD, DELL P2414H,PIONEER BDR-208D, COOLER MASTER HAF 932 Advanced ,Epson sx 410)

A másik első szobában lenne a vasaló használva+a porszívó,de a porszívónak ugye  mindenhol jó lenne ha kifogástalanul működne, ez ugye 1500w+1500W teljesítmény.

Dugaljak elhelyezését sem tudom,de ezt majd meglátjuk,mert ez mind az elhelyezésen múlik.
Folytatom a fürdővel,itt lenne egy ilyen mosogatógép,meg a szokásos villanyborotva/elekromos fogkefe kombó+hajszárító.
Mosógép az pontosan ilyen:  (http://www.markabolt.hu/zanussi/zanussi_mosogep/felultoltos_mosogepek/zanussi_zwy_50904_wa_mosogep.html)

Folytatom a Hallal(nappalival):
itt lenne az LG42LM620S led tv+T-home-os beltéri+Pioneer VSX423 erősítő+genius hangfalszett+ugye itt is lenne használva a porszívó+lehet a hajszáírtó+vasaló is.

A hall melett lévő szoba edzsőterem majd később gyerek szoba szerepet látna el.

A konyha+étkező lenne szerintem a legnagyobb áremfelvételű helység.amiben egy ilyen villanysütő lesz:
(http://www.markabolt.hu/aeg/aeg_tuzhely/kombituzhelyek/aeg_competence_47395_gm_mn_kombinalt_tuzhely.html)
Lesz benne még kombinált hűtőszekrény(pontos típust még nem tudom)+kévéfőző+mosogatógép(sajna ezt sem tudom pontosan milyen típus lesz)
+teasfőző+szendvics sütő+turmixgép.

A műhelybe ugyanúgy ki lenne vezetve a 3 fázis,mert itt majd lenne később egy 3 fázisról működő szalag/körfűrész.
Plusz a műhelybe lennének még: Köszörűgép+fúró+hegesztő.
Mivel van egy gázkazán ennek van egy keringetőszivattyűja,ennek is szeretnék egy hővédelmet kialakítani.

Világítás még nem tisztázott teljesen,hogy hol lesz ledes,meg hol lesz sima csillár.
A műhelyben/garászban biztos,hogy fénycsöves lesz a világítás.

A kültéri világításról nem is beszéltem.

Ezek a beköltözés/újravezetékelés után várható fogyasztók.

Amik később várhatóak még plusszba:
1 légkondícionáló+elektromos kaput meghajtó motor+kültéri búvárszivattyú.


Ennek függvényében elég a 3X16A?

Áramkörök/fázisok elosztása,hogy lenne a legjobb?


Gondolom ezt amúgy sem úszom meg 500.000Ft alatt.
És itt még nem is beszéltünk a 3 lépcsős túlfesz védelemről...
Azt már meg sem merem kérdezni mennyi lenne plusszba...

Előre is köszönöm a segítséget.


UI:

A villanyóra a főbejárat mellett kint helyezkedik el.






























Üzenet összefûzve: 2014. november 08., 11:46:27 DÉLELŐTT

Bocsának,az előző hozzászólásomban ezeket valamiért nem tette bele:
Zanussi ZWY50904WA felültöltős mosógép

A konyha+étkező lenne szerintem a legnagyobb áremfelvételű helység.amiben egy ilyen villanysütő lesz:
AEG 47395GM-MN tűzhely
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2014. november 08., 16:53:56 DÉLUTÁN
Először is a kérdés a felújítást te végzed-e, mint szakember, vagy nem szakmabeli vagy, mert így kell a tanácsokkal kezdeni? Ennek függvényében adunk majd szívesen javaslatokat és remélem a kollégák is be fognak kapcsolódni.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 08., 17:47:37 DÉLUTÁN
Na, eez már tecccik; végre valaki, aki mer nagyot álmodni, komoly fogyasztók, 3 fázis ide-oda-amoda, stb. Ennek tükrében rövid válaszom, hogy a 3x16A tutira NEM lesz elég, mert amit leírtál, ahhoz alsó hangon 3x32A kell és akkor még vélelmezem, hogy nem lesz egyidejűleg használva a felsorolt combos fogyasztóid legjava. S ha már 3x32A-t kérsz nappalira, akkor ugyanezt megkapod 2 in 1 jegyében (tehát ezért nem kell HFH-t csengetned!) vezéreltben is, ami pl. jól jöhet, ha esetleg gondolkodsz egy átfolyós villanybojlerben, melyből a Stiebel Eltront ajánlanám, mondjuk 21kW teljesítménnyel, mely csak akkor fogyaszt áramot, amikor megnyitod a meleg vizet, tehát nem ácsingózik benne 120-150, esetleg 200 Lityi forró víz, melyet folyamatosan az adott hőfokon fog tartani a bojler, tehát akkor is be fog kapcsolni, ha 1 csepp meleg vizet nem használsz a nap folyamán. Tűzhely már önmagában 3x16A-t vesz fel ,legalább is, ha egyszerre sütsz, főzöl, mondjuk 2 lapot használva. s ha még ilyenkor megy a mosógép, mondjuk törülközőkkel, 60-70C fokos vízzel, netán a mosogatógép is, nos akkor máris ott tartunk, hogy L1 fázison mondjuk 25-27A, L2-n 22, L3-n 18A fogyasztás van, mely esetleg akár 30-40 percig is fennállhat! Épp ezért fontos, hogy a konyha berendezéseinek dugaljai lehetőleg 2 fázisra (mondjuk L1,L2), míg a mosógép dugalja az L3-ra kerüljön. Nyilván, ha csúcsra jár a háztartás, akkor nem fogsz a műhelyben, sem a garázsban ügykezelni, mert az általad felsorolt gépek egynémelyike önmagában 13-16A közti áramfelvétellel működik, plusz még amennyiben világítasz is pár db fénycsőarmatúra segítségével, nos akkor megint csak 20-on Amper / fázis áramfelvétellel kalkulálhatsz. Mivel itt combos berendezésekről beszéltünk, ezért nagyon fontos a minőségi kábelezés, minőségi kötő elemekkel és persze minőségi elosztókkal. A mellékelt fotókon láthatsz 1-2, általam szerelt családi épületet, ahol hasonló igények léptek fel, ezért cél volt a megfelelő vill hálózat kiépítése. Pl a melléképület számára mindenképp NAYY-J 5x16mm2-es, amennyiben a kábelhossz 20 métert meghalad, akkor inkább 5x25mm2-es földkábelt javaslok, egyrészt azért, mert ha különáll az épület, akkor esztétikusabb a földben vinni (80 cm mélységben!!), másrészt ezeknek méterára olyan 5-600.- Ft, míg mondjuk egy 5x6-os NYY-J (réz) földkábel 3000.- , de még az 5x10-es MT/MBCu is jóval 2000.- Ft /m áron kelleti magát. Szóval készülj fel arra, hogy nem fogod 200.000.- Ft alatt megúszni ezt a kalandot, cserébe viszont egy olyan hálózatod lesz, mely egyrészt bírni fogja a strapát, másrészt az elkövetkező 20-30 évben nem kell majd hozzányúlni, még akkor sem, ha esetleg további bővítés lenne szükséges.  Ja, azt mindenképp hozzáteszem, hogy a vatera, olx, jófogás szinte korlátlan mennyiségben ontja a minőségibbnél minőségibb vill cuccokat, lámpatesteket, szóval érdemes checkolni!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 08., 21:49:47 DÉLUTÁN
Üdvözletem!
Először is novill-nek írok:
Ismerős regisztrált villanyszerelőnek szólok majd akivel átnézetem majd a villanyóra szekrényt,elmondom majd neki is az igényeinket,a várható fogyasztókat.
Annak fúggvényében bővítettetem a 3×16A-t. Majd aztan lehet,hogy azt mondja, hogy teljesen új mérőhelyet kell kialakítani.
Ha ez megvan akkor kérek egy árajánlatot a belső szerelésre.
Mivel nincs tapasztalatom sok részében ezért minden esetben tapasztaltabb vill szerelők segítségével csinálnám.
Maradjunk abban,hogy segítséggel fogom csonálni.
Azért jöttem a fórimba hogy képbe legyek jobban a dolgokkal!
Mivel itt ahogy látom tapasztaltabb emberek vannak így szeretném ha mindenki leírná a véleményét,tapasztalatát.
Novill öntől is elfogadok egy részletes leírást.
Persze megközelítő árra is kíváncsi vagyok,túlfesz védelem nélkül meg tulvesz védelemmel is...
Munkadíjat is írhat.

Köszönöm!


Üzenet összefûzve: 2014. November 08., 21:58:51 pm

Novillnek még ami kimaradt:
Szakmabeli vagyok egész pontosan Erősáramú elektrotechnikusként végeztem 3 éve.
Mivel az erősáramú szakmában nem kaptam munkát miután végeztem a suliban így egy autóelektronokai cégnél dolgozok.(sajnos gyenge áramú a munka).
A lényeg,hogy az erősáramú szerelésekben annyi tapasztalatom van amit suliba szereztem meg amit az otthoni/az ismerősöknél végzett szerelésekkel végeztem.
Villamos hálózat tervezésben nem nagyon van tapasztalatom...
Meg mivel érdekel a téma interneten az utóbbi időben rengeteget olvastam.
A lényeg hogy írhat szakmai nyelvvel.

Üzenet összefûzve: 2014. november 08., 22:22:48 DÉLUTÁN

Tisztelt gyurmaúr!

Köszönöm a gyors részletes választ.
Akkor jönnek a további kérdések!
A 3×32A-re való bővítés után pontosan mennyit kell fizetnem a szolgáltatónak?
Gondolom ez a bővítés azt vonja maga után,hogy teljesen új tipizált mérőhelyet kell kialakítani.
Ez a művelet magában elég sok pénz,de erősítsetek meg ha tévedek...
Ez a 200ezer ft pontosan hogy jött ki?
Ebbe benne volt a túlfesz védelem is?
A mérőhelyhez mindenképp kell regisztrált vill szerelő aki elkér egy x összeget.
Akitől kérek a belső szerelésre is egy árajánlatot.
Ha elfogadható áron csinálja akkor vele csináltatom.
Ha nem akkor belevágok,de akkor sem egyedül hanem vill szakember mellett akinek több tapasztalata van mint nekem.
Ha leírnád,hogy a szobákat/ helységeket hogy és pontosan milyen vrzetékkel osszam szét megköszönném...
Azt is leírhatod,hogy kismegszakítóból milyen márkát érdemes venni azon belül B vagy C-set?
Fi reléből milyet?
Lakáselosztóból milyet?

Tulfesz védelem mennyire elterjedt?
Pontosan mennyivel emeli a kóltségeket.

Ui:
A vill sutőnek csak a sütő része lesz elektromos.
A főző része gázos lesz.
Elnézést ha rosszat linkeltem!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2014. november 09., 10:24:13 DÉLELŐTT
Először is a kiinduló pontot kell feltérképezni. A mérőhelyet a regisztrált villanyszerelő szükség esetén,majd megoldja,mivel ez csak ő végezheti el. Minden teljesítmény bővítésnél kényszer helyzetből igénybe kell venni. Ezért első, hogy meghatározzuk a szükséges energia igényünket az egyidejűség figyelembevételével. Ez nem lehet probléma hisz szakmabeli vagy. Minden bővítési igénynél az áramszolgáltató a méretlen hálózattal kapcsolatos követelményeket megköveteli,igaz ez is ember függő. A régi mérőhelynél bejöhet a műanyag vagy buborék tábla. A fővezeték állapota és keresztmetszete fontos az előírt feszültségesés tartása végett is.  A mért fővezeték Cu 6-os vagy Al 10-es a gyakori, ami már egy lakáshoz megfelelő. Érintésvédelmi szempontból nagyon fontos a megfelelő ( minél kisebb földelési ellenállás értékű) földelés megléte az előírt keresztmetszettel. A tökéletesen kialakított EPH rendszer, mind év, mind túlfeszültség védelem szempontjából. A folytonos védővezetők megléte és ellenőrzése, itt  ezeket áramkörönként külön kell vinni. Mert ez a későbbi javításoknál sok segítséget jelenthet még. Ennek a fedő vagy kiegészítő védelmére 30mA érzékenységű áramvédő kapcsoló beépítése szükséges. A szabvánnyal ellentétben a lakás teljes védelmére javaslom egy vagy több ÁVK beépítésével. A kötések a dobozoknál wagó vagy kf1 kötőelemmel javasolt elkészíteni nem pedig sorkapoccsal, mivel ezekhez ritkán nyulunk hozzá. Az elosztóknál pedig évente javasolt áthúzni a csavarokat. A zárlati áramvédelemnél a fogyasztóhoz és a vezeték keresztmetszetéhez kell igazítani a védelmet a lépcsőzés figyelembevételével. A túlfeszültségvédelemnél a potenciál kiegyenlítéseknek is szerepe van mint az érintésvédelemnél. Az erősáramnál első lépcsőfok a mérő előtt, második az elosztó tábláknál a harmadik pedig a kicsatlakozásoknál van. A gyengeáramnál mind a be is ki csatlakozásoknál be kell építeni a megfelelő védelmet. Ennek jelentős ára van, nem beszélve a minőségi termékeket. Csak komplettségében jelent csak igazi védelmet, de az sem 100%. A zárlati áramvédelemnél én a B jelleggörbéjűt javaslom.Elosztónál már szerencsére nagy a választék, itt az ár is tükrözi a minőséget. Legyen benne bőven hely külön PE és N sínnel kiépített változat legyen, fésűs sínnel szerelve. Általában egy normál lakásnál már a 3x16A elegendő szokott lenni, ha nincs villanytűzhely, szauna , stb. A nagyobb terhelést jelentő fogyasztókat ( sütő, mosógép, stb.) külön áramkörre kell rakni a többit arányosan szétosztva. Hosszú távon minél több áramkörre van kialakítva a lakás annál jobb. Ígaz itt az anyag költségi árak is emelkednek.


Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 09., 11:10:56 DÉLELŐTT
Tisztelt Novill,
Köszönöm a válaszokat.

A fenti írásából az jön át,hogy a gáz főzőlapos és csak a sütő része elektromos sütővel amilyet mi is szeretnénk elég lesz a 3x16A.
Gondolom a 3 fázisú szalag/körfűrész sem okoz majd problémát.

Mi van a későbbi bővítéssel amikor bejön a képbe a légkondi,kültéri búvárszivattyú,elektromos kaput ellátó motor?

Akkor lehet,hogy érdemesebb 3x30A-ra bővíteni,és akkor nem kell aggógni ha a későbbi bővítésekkel bejönnek a fent említett fogyasztók és ajarva akaratlanul többet üzemeltetünk egyszerre.
Csak ezt szetetném elkerülni!

Fent küldtem egy képet a szobák elrendezéséről,tudom ez így nem egyszerű,meg a fogyasztótól is függ,de azokat is leírtam fent.
Hogy osztaná szét a 3 fázist?
Hány áramkört érdemes csinálni?
Világítási áramkört mennyit érdemes csinálni?

Ez gondolom benne lesz 300 vagy 400ezerbe.

Túlfesz védelem mennyibe kerül pontosan?
Mennyivel emeli meg a költséfeket?
Mennyire van elterjedve?

Ön mennyi ilyet épített már ki?

Üzenet összefûzve: 2014. november 09., 11:27:50 DÉLELŐTT

3x20A-t akartam írni a bővítésre!
Telefonról nem egyszerű írni bocsi  :)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 09., 16:56:47 DÉLUTÁN
Biztos ez a gáz főzőlap?? Szerintem sokkal jobb egy kerámialapos, mint a gáz, melynek télen bizonyítottan szarabb a fűtőértéke, sőt még a nyomásérték is lecsökken, ha az egész faluban mindenki orrba-szájba fűt, főz, malacot perzsel, stb. A vill hálózat egészét úgy kell megtervezni és kivitelezni, hogy a későbbi  -akár duplájára- bővítést be kell kalkulálni, ergo lehet most csak 3x20A ,de úgy célszerű megoldani a mért főkábeleket, főkapcsolókat, elosztókat, miegymást, hogy akár 3x40A-re történő bővítés esetén is csak a mérő(k)nél lévő kismegszakítókat kelljen cserélni, s ne kelljen quasi újra építeni mindent. Az általam mellékelt képeken látható cuccosok pont úgy lettek anno megtervezve, beépítve, hogy most is gond nélkül mehet egy 100%-os teljesítménynövelés! Ami az áramkörök számát illeti; abból a sok sem elég, tehát célszerű ahány helyiség annyi dugalj áramkör elve szerint gondolkodni, de -mint említettem- a konyha, fürdő(ha ott lesz a mosógép, netán még szárító gép is lesz?!) részére eleve 2-2 fázist érdemes betervezni, praktikusan azért, mert ott jó eséllyel fog egyidejűleg 2-3 nagy teljesítményű cucc is üzemelni. Nagyobb lakószobák részére is érdemes 2 áramkört, azaz 2 fázist vinni, lehetőleg úgy, hogy az egyikben L1 fázis meghajt 4 dugaljat, míg a mellette lévőben csak 2-őt, L2 pedig fordítva. L3-n lesz mondjuk a hálószoba 3 dugalja, illetve a hall 2 dugalja. cél legyen, hogy amennyiben egyik helyiségben bármi leveri az egyik fázist, attól még a helyiségben legyen legalább 1 olyan dugalj, melyben van áram, illetve egymáshoz közeli helyiségek ne boruljanak sötétbe, ha mondjuk a hallban a "vidám-barátságos", ámde nettó hulladék porszívó menetrend szerint zárlatossá válik. Bájdövéj; blackout, azaz sötétség! Ennek elkerülése végett javaslom, hogy minimum 3 világítási Á.K legyen, logikusan L1-L2-L3 betáppal, pláne amennyiben lesznek -s miért ne?!- fénycsöves lámpatestek, melyeket amúgy is célszerű annyi fázisra kötni, ahány belső áramkör van bennük, bár tény, hogy a mai EVG-s armatúrák már csak 1 fázis betáplálásúak, hiszen mindegyik fénycső ugyanabból az egy EVG-s előtétből kapja a naftát. Viszont amennyiben egy nagyobb helyiségben 2, vagy több lámpatest található, azokat célszerű több fázisra kötni. Túlfesz csak akkor ér valamit, ha annak mind 3 lépcsőfoka, azaz B, C (nem tévesztendő össze a B+C-vel ,ami kábé annyit ér, mint a 4 évszakos gumi) és D, tehát B lépcsőfok a mérők elé, a méretlen földkábel L1, L2, L3 PEN ereihez kötve, azaz a késes biztosítékok után párhuzamosan. C lépcsőfok a mért főelosztóba, mely immár 4 tagú, tehát L1,L2,L3,N és ez ugye már a mért főkábel érkező végéhez, illetve a háznál meglévő PE hálózathoz. D lépcsőfok pedig a legcikisebb cuccok dugaljainak süllyesztékeibe, vagy jó lehet pl 1-1 olyan hosszabbító, mely gyárilag el van látva D-s túlfeszvédelmi unittal, sőt tartalmazza a koax, valamint a patch (net, telefon, TV) jelkábeleinek túlfeszvédelmét is! Lásd: haluxvill kínálata, ahol egy ilyen hosszabbító olyan 6-8 rugóba "fáj". Mindenképp célszerű a hatékony túlfeszvédelem, ugyanis amennyiben a házikó olyan utcai 0.4kV-os hálózatból kapja a naftát, mely ú.n. 4 csigás csupasz szabadvezetékes, akkor borítékolható, hogy abban néhanapján belecsesz a villám, mely ugye annak rendje és módja szerint szétterjed és a becsapódáshoz legközelebbi épületekbe azok méretlen csatlakozó kábelein keresztül gond nélkül beficcen, majd rombol. De elég, ha az egyik 10/0.4kV-os trafó kapitulál és mondjuk egy combos 5-6kV-os feszültséglöket indul útnak a 0.4-es hálózat felé. A többit gondolom, nem kell ecsetelni?!  :'(  Árak tekintetében annyit mondhatok, hogy egy faszányos komplett túlfeszvédelmi unit nagyjából 120-130 rugó, viszont a másik serpenyőben legyen ott egy túlfesz löket okozta, akár milliós kár, aztán így érdemes elgondolkodni, hogy mi, mennyi, hanyas a kabátka...  (a képen egy B lépcsőfokú túlfeszvédelmi unit látható)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 09., 17:18:19 DÉLUTÁN
A tervezés így már oké!
Pontos kismegszakító márkát tudsz mondani amit érdemesebb beépíteni?
B vagy C karakterisztika?

Tulfesz védelmi lépcsőknél mi a különbség?
Írod,hogy B C és nem B+C
Le tudod nekem írni mondjuj B-re és C-re is külön pontosan milyen tipusu vedo eszközökből áll.
persze csak ami nekem is jó lenne..
Ez így még mindig 2 lepcső.
A 3. a tulfesz vedos elosztó?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2014. november 09., 17:23:21 DÉLUTÁN
A háromfázisú körfűrész már nem számít szokványos felhasználásnak, így a 3x16 A-al már gondok lehetnek. A bővítésnél természetesen jobb a magasabb amperszám a szelektivitás miatt. Ez is pénz kérdése a csatlakozási díj fizetése az áramszolgáltató felé, valamint a mérőhellyel kapcsolatos esetleges költségek miatt. Igen a légkondik ha lesznek növelik az energia igényt  típustól függően 6-16 A egy fázison. Az egyidejűséggel kell kalkulálni a szabványtól függetlenül is. A búvár szivattyú és kapu motor nem számít jelentős fogyasztásnak általában.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 09., 17:35:52 DÉLUTÁN
Gyurmaúr:
Ez a tulfesz védős elosztó jó lesz a 3. Lépcsőnek vagy is a D-nek: APC PF8VNT3-GR

Novill legyen szíves írjon nekem egy árat 3x20A-ra növelés esetén 3x16-ról.
Minden költséget beleszámolva tegyük fel teljesen új mérőhelyet kell kialakítani!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2014. november 09., 18:04:21 DÉLUTÁN
Az árat csak a helyszín pontos ismeretében lehet adni. A csatlakozási díj 3x4A=12 A bővítésre X 3600Ft+27% áfa, a többit a regisztrált villanyszerelőtől kell majd megkérni. Ami jelentős összeget képvisel már anyagban is.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 09., 18:25:55 DÉLUTÁN
Akkor maga csak a csatlakozási díj 54.864Ft+a többi.
Örülnék ha olyan 500.000-nél megállna a dolog a belső szereléssel meg mindennel együtt,mert ha belefér túlfesz védelmet beiktatni sem lenne rossz.
Köszönöm az eddigi segítségeket.

Gyurmaúr ha tudod légyszíves a fenti kérdéseimre adj választ!
Nagyon sokat segítenél,mert akkor így lesz egy kiindulási alapom!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: NagyPS Dátum 2014. november 09., 20:47:42 DÉLUTÁN
Zsolti1990 két rossz hírem van:
- ha a jelenlegi mérőhelynél az új igényt a meglévő elemekkel nem lehet teljesíteni akkor új mérőhely
- az új mérőhely 3F utcai homlokzatra új tetőtartóval és csövezéssel vagy kerítésvonalon lehet létesíteni, új földelő szondával, ez egy 3F mérőhelynél csak anyagban 150e körül van.

A tulfesz védelem, ezt méreteztetni kellene, és több lépcsős megoldás kialakítása szükséges egy a mérőhelynél elhelyezhető szabványos kialakítás 3F 160e körül van.

Így nagyon alá becsülőd a költséget.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 09., 21:05:23 DÉLUTÁN
Akkor munka díjjal meg belső szereléshez szükséges anyag költséggel 700-800ezer ft.
Túlfesz védelemmel meg 1 millió ft.
Úgy látom így elfelejthetjük a túlfesz védelmet...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 09., 21:43:04 DÉLUTÁN
Könyörgöm, ne dobálózzunk már a milliókkal! holnapra összeszedem neked, mi, mennyi, merre! Garantálom, hogy egy olyan PVT mérőhely, mint amilyet az egyik képemen láttál, azaz ez itthttp://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt/vezerelt-merohelyek/pvt6090a-vkf-50140-ftafa (http://www.villanyoraszekrenyek.hu/home/termekek/pvt-csatari-plast-termekek/pvt/vezerelt-merohelyek/pvt6090a-vkf-50140-ftafa) már 50 rugóból megvan!Ebbe egyébként belefér minden, ami kell, azaz a középső 300x300-as tokozottba érkezik a méretlen NAYY-J kábel, mely rácsatlakozik a 3 db NH0-ás méretű késes aljzatra, a PEN pedig a bal oldali 150x300-as tokozottba igyekszik, ahol helyet kap az OBO 1801-es fő EPH sín és ez a tokozott nem lesz plombálva, hiszen -egyebek mellett- ide érkezik a szondától jövő fő PE vezeték is. a 300x300-ba kerül az OBO MC50-B, azaz a B lépcsős túlfeszvédelmi cucc, mely dettó 100 rugó alatti áron elérhető.  De te is rákereshetsz pl. az OBO MC-50B B lépcsős túlfeszvédelmi unit árára itt-ott-amott, yo?! A jobb oldali 150x300-as tokozott fedelére kerülhet egy strapabíró VGK 64, vagy 101 (L. kép, bár ez a 162-es dög!) típusú tűzvédelmi főkapcsoló, mely a vaterán 5-8 ezer körül szokott lenni. Én pár éve 4 db-ot vettem összesen 5 rugóért, de mert annyira fullos állapotban volt, megvette egy kolléga 17-ért a 4-et, úgyhogy sajna most nincs raktáron. Take it easy, plz!!!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 09., 22:35:05 DÉLUTÁN
Azt megköszönném ha összeszednéd. :)
Kicsit felhúzott amikor írta az előző kolléga az árakat!
Leírod,összeszedem a dolgokat ha meg aktuális lesz a dolog amikor már jön a regisztrált vill. Szerelő felvázolom a dolgokat neki.
Jártam már párszor pórul,amikor utólag derült ki,hogy ezt meg azt jobban meg olcsóbban meglehetett volna csinálni...
Jobban képbe szeretek azóta lenni a dolgokkal,meg inkább több embert megkérdezek.
Köszi a türelmet ;)


Üzenet összefûzve: 2014. november 09., 23:44:37 DÉLUTÁN

Még annyi kérdésem van,hogy a fent linkelt villanyóra szekrény csak földkábellel kompatiblis?
Úgy értem,hogy ha nekem nem föld kábelt húznak be hanem ugyan úgy ahogy most van a villanyoszlopról,a tetőtartó oszlopon keresztül akkor úgy is jó a szekrény?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 10., 19:34:07 DÉLUTÁN
Noshátakkorkéreszszépen, íme néhány túlfeszvédelmi cucc és áraik (a teljesség igénye nélkül):http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/obo_tulfeszultseg_levezeto_c_fokozat_4_polusu_2000202614.html
]http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/obo_v20_c_3_npe_280_tulfeszultseg_levezeto_tn_s_2003139467.html
[url=http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/v_20_c_3_npe_280_tulfeszultseg_levezeto_1997368688.html] (http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/obo_v20_c_3_npe_280_tulfeszultseg_levezeto_tn_s_2003139467.html%3Cbr%20/%3E%5Burl=http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/v_20_c_3_npe_280_tulfeszultseg_levezeto_1997368688.html)
(http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/j_propster_tulfeszlevezeto_ajandek_2001835811.html)
OBO Tavaszi Akció (http://www.haluxvill.hu/akcio-leirasok/obo-tavaszi-akcio.html)
[/url]
Ebből azért már láthatod, hogy nem kell mindenkinek mindent 1 szóra elhinni!  ;)
Természetesen a linkelt mérőszekrényt lehet ú.n. önhordó légvezetékkel is kötni, ebben az esetben ugye végig kell a falon(ban) csövezni Mü I-es csővel és szintúgy a középső 300x300-as tokozottba érkezik -alulról- a légvez. Viszont mivel mostanság (ha jól emlékszem, akkor helyileg Gyöngyöshalászon lenne az objektum, ergo ELMŰ-ÉMÁSZ felségterület) a mérőket már a kerítés közelébe, az utcai oszlophoz képest a legrövidebb kábelnyomvonal figyelembevételével kell elhelyezni, ezért -pláne amennyiben az utcai oszlop a te oldaladon van- mindenképp földkábeles csatlakozást célszerű nyomatni, pláne, hogy az oszlop tetejétől számított első 20 méter ingyenes, ha bővítést, új bekötést kérsz! Ennyi legalább jár a HFH-ért... HFH-ról jut eszembe, legjobb tudomásom szerint "szeretett" pártunk és kormányunk itt is végrehajtott egy 50%-os "rezsicsökkentést", nemde?! 
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 10., 20:39:51 DÉLUTÁN
Köszi a linkelést.
Akkor ezek közúl kell nekem B,C túlfesz levezető.
Annyit megtennél még nekem,hogy a fent linkeltek közül leírod pontosan mik tartoznak a B-hez meg külön a C-hez.
Jó így látom én is de pontosan ebből meg abból tevődik össze a B meg xy-ból a C.
Megköszönném ha leírnád.
Sajnos az oszlop ahonnan csatlakozik jelenleg a fővezeték a tartórúrhoz pont az utca másik oldalán van.
De majd a szaki megmondja...

A napokban felvázolom a lakás elosztást a leírtak alapján hogy gondolom akkor majd megbeszéljük a vezeték keresztmetszeteket is.

Üzenet összefûzve: 2014. november 10., 20:49:16 DÉLUTÁN

Azt honnan tudtad,hogy az ingatlan Gyönhyöshalászon van? :)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: NagyPS Dátum 2014. november 10., 22:31:03 DÉLUTÁN
Egy új mérőhely azért nem csak dobozokból áll :) hivatalosan a tűzvédelmi főkapcsoló sárga vagy piros színnel kell jelölni vagy megfelelő tartós felirattal.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 11., 18:41:00 DÉLUTÁN
A Gy.halász amolyan intuíció volt...  ;) A B-s neve OBO MC-50B (TN-C), azaz 3 fázis, hiszen ebbe nem jön N vezető, csak PE a fő EPH síntől, melybe ugye érkezik az utcáról a PEN, a C-s neve pedig OBO V20 C NPE 280(TN-S) azaz 3 fázis + N, mert ez már a mért főelosztóba kerül, ahová már ugye jön N, alsó csatlakozójához pedig PE vezető jön.

Üzenet összefûzve: 2014. november 11., 18:44:47 DÉLUTÁN

PS, senki nem mondta, hogy csak dobozokból áll az új mérőhely, épp ezért írtam, hogy milyenféle belbecs kerül bele, illetve a tűzvédelmi főkapcsoló személyében a fedelére, mely fedélre, a kapcs fölé fel KELL ragasztani a TŰZVÉDELMI FŐKAPCSOLÓ matricát, mely piros alapon fehér felírattal bír... Tehát a zöld alapú sem megfelelő, ha jól csalódom?!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: t5953 Dátum 2014. november 11., 19:33:05 DÉLUTÁN
Haligali!

Intuíció alapja a 32.-ik hozzászólás
/egyébként ha éjszakai áramkörre csatlakozunk egy 21kw-os átfolyós vízmelegítővel,nappal hogyan lesz meleg vizünk?/


Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 11., 22:52:52 DÉLUTÁN
csácsumicsőváz!

Hát pl. úgy, hogy meg oldható az ún. 2 kontaktoros betáp választó kapcsolással, bár "éjszakai" ugyebár nemcsak éjszaka van, nem véletlen, hogy manapság már inkább vezéreltnek híjjuk...   Ja és vannak az egyéb alternatívák, mint a nyári időszakban a (tettem fel korábban képeket ide róla) szolár csőcsigákkal előállított (kb 250-270 méter össz hosszúságú csigába tekert napsugárzás álló 1collos KPE) 55-60C fokos forró víz, amit be lehet nyomatni egy kiszuperált, lyukas tetejű 120-150Lityis Hajdú bojlerbe, illetve érdemes még elgondolkodni a fatüzeléses fürdőkályhán is, melynek ugye alúl van egy tűztere és képes előállítani 150 lityi forró vizet is, mely elég akár egy család tisztálkodási igényeire is, azontúl, hogy felfűti a fürdőszobát is, vagy azt a helyiséget (pl. padlásfeljáró), ahol álldogál...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: t5953 Dátum 2014. november 11., 23:40:55 DÉLUTÁN
Haligali!

Abban igazad van,hogy nem éjszakai a neve,de azért a napi 8 órából 6-ot éjszaka kapcsol,
de végül is mindenre van, volt,lesz megoldás.
Egyébként a két kontaktoros megoldáshoz felesleges a vezérelt,mert a melegvíz fogyasztás
nappali időszakban, vagy az esti időszakban van amikor még nincs vezérelt áram,
tehát az ajánlott átfolyós vízmelegítő nem a legjobb.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 12., 19:21:58 DÉLUTÁN
Azért ezt ne jelentsd ki ex catedra, mert pl. az e.on DÉDÁSZ esetében már este 22h-tól, hétvégén meg már délután is van, tehát mindenképp kell a vezérelt, főként hogy azt 2 in 1 keretében úgyis adják a 24h-s mellé, csak kérelmezni kell és persze kiépíteni a saját mért főkábelét, mérőhely pedig (Lásd: egyik előző kommentem) kb. 50 rugóért kapható.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: t5953 Dátum 2014. november 12., 19:38:22 DÉLUTÁN
Hali!
Én az átfolyós vízmelegítős megoldáshoz tartom feleslegesnek a vezérelt áramot.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 19., 14:52:02 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Ahogy ígértem, el is készítettem a "villamos tervet"(sajnos elég csúnyán írok,rajzolok,előre is elnézést kérek mindenkitől),vagy is a vázlatát.
A házon belül felvázoltam a fázisonkénti elosztást.
A bescannelt lapon szerepelnek az áramkörök,előzőleg pár hozzászólással ezelőtt ebben a fórumtémában leírtam a pontos fogyasztókat is.
Ezeket figyelembe véve szeretném ha véleményeznétek az elosztást,ha nem értetek vele egyet akkor küldök egy szűz házrajzot azon felvázolhatjátok ha gondoljátok.
Pontos leírást kérnék arról is,hogy a 3 világítási áramkört milyen keresztmetszetű vezetékkel húznátok be,majd a többi áramkört is leírhatnátok.(3X20A esetén)
Én a világítási áramkört 1,5mm-es tömör rézzel húznám és 10A-el biztosítanám.
Az összes többi áramkört 2,5mm-es vezetékkel húznám be.(Figyelembe véve,hogy a porszívó,hajszárító,vasaló is lesz használva az első két szobában is)
A sütőnek ugye külön áramkör lesz.(Fentebb linkeltem a sütő pontos típusát,de amúgy kombináltról beszélünk ahogy csak a sütő rész elektromos)
A sütőnek elég a 2,5-es tömör réz,vagy 4-es kell?
Fixen kell bekötni ezt a sütőt,vagy jó úgy ha az a külön áramkör ami a sütő számára lesz külön dugaljban lesz?

A műhely,garázsba célszerű behúzni külön áramkörrel a 3 fázist,és ott elosztani?(3X20A esetén elég 5X2,5-es tömör réz elég,vagy inkább 5X4-el inkább?)
A műhelybe olykor 3 fázisú kör/szalagfűrész lenne használva,ezen felül alkalmanként fúró,köszörű,hegesztő)

A külső világítást is célszerű külön áramkörre tenni?
Szeretném ha véleményeznétek az egészet!

Előre is köszönöm a segítséget!

UI:

Lakás/garász elosztóba C-s vagy B-s kismegszakítót tegyünk?
Villanyóra alatt itthon nálunk,meg ebben a vételezés alatt álló ingatlanban is 3X16 C-s megszakítók vannak.
Sőt itthon a lakás elosztóban is C-ek vannak.
Amikor itthon újítottuk a nyári konyhát a vill.szerelő boltban is azt mondták,hogy C-et tegyünk!
Mitől függ,hogy valaki C-et vagy B-et tesz fel?


Üzenet összefûzve: 2014. November 19., 14:54:45 pm

Itt a szűz kép:


Üzenet összefûzve: 2014. November 19., 14:57:34 pm



Üzenet összefûzve: 2014. november 19., 15:49:40 DÉLUTÁN

Még 1 kérdés ide:

Kismegszakítóból,milyen márkájút érdemes venni?
Moeller,Schenider,Legrand,ABB?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 20., 17:21:17 DÉLUTÁN
Valaki esetleg tud segíteni?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: flatskerrobert Dátum 2014. november 20., 19:09:41 DÉLUTÁN
Szia Zsolti1990!

     Nem kell kétségbe esni, valaki mindig segít!

Jól látom, hogy 90-ben születtél ugye? Vissza emlékezve pont ebben az időben egy kenyérgyár liszt technológiai rendszerének a felújítását csináltuk.
No de visszatérve a Te problémádra térjünk át. Alapvetően jó lesz, egy két megjegyzést ill. kiegészítést azért teszek, ha megenged.
Első körben ennyi. Ha valamit kihagytam akkor írj.
FR.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 20., 20:25:51 DÉLUTÁN
Szia,

Igen 1990-ben születtem :)
Köszi a részletes válaszokat ;)

Javaslom, hogy a szobákat, konyhát egy alaprajzon bútorilag be kellene rendezni legalább M 1:50 rajzon.
Amikor befejeződik a vételezés és kezünkben lesz a kulcs,majd a terv is meg lesz a bútorok elrendezéséről megcsinálom a rajzot.

Csatlakozó aljzatok egy fal szakasz közepére nem biztos, hogy célszerű tervezni, szekrénysor miatt nem hozzá férhető, inkább kevesebb leágazás és sorolhatós dobozban 2-3 csoport szerelvényt elhelyezni célszerű. Jó az ablak két oldalán, a kapcsoló alatt is egy stb.

A berendezés után ez jobban fogjuk látni

Antenna, UTP nem kell? Soha ne a mába gondolkodj, egy kicsit előre kell látni a dolgokat. Ez nem csak a gyengeáramra vonatkozik.

Persze,ezek mindenképp kellenek csak a rajzról kihagytam...

A garázsba nem vinnék külön dugalj és külön világítási áramkört, ha nem egy 5x4 betáp egy elosztóval. Itt választanám külön a világítást a dugaljtól FI relével stb. A garázs bejáratához kívülre is tennék világítást PIR kombinálva, esetleg belső kényszer kapcsolással. Ugyan ez igaz a főbejáratra is.

Akkor ezeket így csináljuk majd!

Kaputelefon vagy kapucsengő?
Csengő van,vagy is az is marad szerintem,ezen még nem gondolkodtam

Tetőtér, vagy padlás, oda is kellene valami csatlakozás (nem tudom, hogy van-e).
Ezt sem tudom még...

Konyha, fürdő (megjegyzés: dugaljból soha nem elég ami van) Áramkörök: tűzhely, sütő 5x4 + 3x2,5 hűtőnek külön áramkör 3x2,5 mosogatógép 3x2,5 mikró kávégép 3x2,5 egyéb 3x2,5
"B" kismegszakító elég lesz mindenre a "C" olyan helyre szoktam tenni ahol fix kapcsolóüzemű tápegységek üzemelnek pld. LED szallagok. Egy mai átlag lakásban a "B" elég.

A sütőnk kombinált lesz: Electrolux EKK 52500 OX tűzhely
Ez a sütő 1 fázisú csatlakozású,azért kérdeztem,hogy ennek kell a 3X4-es vezeték,vagy 3X2,5-es elég?

Ledes világítást szeretnék a legtöbb házon belüli helységbe,ez külön egy téma,mert ezt nem látom át,azt látom,hogy vannak olyan ledes lámpák égők melyek fix 230V csatlakozásúak)elektronika alakítja át a 12V-ot),meg van olyan ami 12V-os és külön tápegységet igényel...
Melyiket érdemesebb venni?





Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 20., 21:04:56 DÉLUTÁN
Nem semmi, kis túlzással a fiam lehetnél... A lényegre térve; egy életen át bánni fogod, hogy nem egy -akár használt- kerámia lapos villanytűzhelyt veszel, ebben biztos lehetsz! De ha már végleges a gázos cucc, akkor ott az 1 fázisú csatlakozáshoz bőven elég lesz a 3x2.5-es MT/MBCu, abban viszont nem vagyok biztos, hogy ezt lehet-e fixen bekötni?! Ha nem, akkor inkább kék ipari csatlakozóval csináld, azaz a 16A-t símán elvivő DaFh 163-as dugalj+villa segítségével. Konyhának legalább (tűzhely Á.K-n túlmenően) 2 Á.K. legyen, melyek mondjuk L1, L2, vagy L2, L3 betáplálással menjenek, azaz mondjuk 4x2.5-es Mt/MBCU kábellel az első konyhai elág dobozig, majd onnét már az egyes dugaljakig 3x2.5-es kábelek mennek. Hűtő részére tök önálló Á.K. kell, melynek elég a 3x1.5-ös Mt/MBCU, mert annak megbiztosítása max B4A-es kismegszakíval kell legyen és annak külön leválaszthatónak kell lenni a ház főkapcsolójától független áramtalaníthatósággal, sőt a legjobb, ha a fő Fi-relé előtt ágazik ki a hűtő kismegszakítójának L betápja és természetesen N betápja is, azaz nem az N sínről!! Garázs, egyéb a lakástól elkülönülő helyiség(ek) részére önálló betáp kell, melyet célszerű inkább NAYY-J 5x16-os kábellel csinálni, egyrészt mert az olcsóbb, mint akár az 5x6-os MT/MBCU, ráadásul elvisz 3x40A-t is! Természetesen a kábel másik végéhez kell egy helyi alelosztó max 30mA-es Fi-relével, leválasztó főkapcsolóval, meg ami még az adott helyiség igényeihez kell.  (L.kép)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Marton Dátum 2014. november 20., 21:06:44 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 20., 20:25:51 DÉLUTÁN
Ledes világítást szeretnék a legtöbb házon belüli helységbe,ez külön egy téma,mert ezt nem látom át,azt látom,hogy vannak olyan ledes lámpák égők melyek fix 230V csatlakozásúak)elektronika alakítja át a 12V-ot),meg van olyan ami 12V-os és külön tápegységet igényel...
Melyiket érdemesebb venni?[/b]
Én egyre inkább kiváltom a kompakt csöves "izzókat" is LED-esre. Főleg ott ahol gyakran van kapcsolgatva, a lakásokban ez egyébként is jellemző.
Már két 10W-os "körtét" is használok, ezek a példányok tényleg megfelelnek világításilag a normál 60W-os izzóval. (A foglalat felüli része azért ennek is jó meleg /táprésze/). A 3-4W-os LED-ek kis helyiségekben talán elegendőek. Remélem élettartamban tényleg kedvezőbbek mint a kompaktok.
A konyhában a felső szekrény aljára LED szalagot raktam, kis 230/12V-os táppal. Nálam már több éve stabilan működik, de találkoztam már legyengült (csökkent fényű) esettel is. Előtte T5-ös elektronikus előtétes világítás volt itt, azzal sok baj volt, nem is szerette a kapcsolgatást sem, előtétje is tönkre ment gyakran.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. november 21., 18:40:39 DÉLUTÁN
Szia Gyurmaúr(fí-relé),

Hűtő részére tök önálló Á.K. kell, melynek elég a 3x1.5-ös Mt/MBCU, mert annak megbiztosítása max B4A-es kismegszakíval kell legyen és annak külön leválaszthatónak kell lenni a ház főkapcsolójától független áramtalaníthatósággal, sőt a legjobb, ha a fő Fi-relé előtt ágazik ki a hűtő kismegszakítójának L betápja és természetesen N betápja is, azaz nem az N sínről!!

Nagyából értem,ezt a külön  leválaszthatóságot,de egy kérdés felmerült bennem,hogy ha a fő fí relé előtt ágazik ez a hűtő kismegszakítójának L betápja akkor ezek szerint a hűtőnek külön fí relé kell?
Bocs,ha nehéz a felfogásom...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 21., 19:19:23 DÉLUTÁN
Az attól függ, hogy szeretnéd-e, hogy legyen?? Ha igen, akkor mindenképp tégy be egy 30mA-es, legkisebb üzemi áramút -asszem 16A-es termikus terhelhetőségű a legkisebb, ha nem, akkor majd a kollégák kijavítanak?!- és ezzel ki van húzva a dolog méregfoga! Ezúttal tiéd a döntés joga...  ;)
Ami a LED mániát illeti; azért csak óvatosan, fenntartásokkal javaslom, mert pl a T5-ös fénycsövekkel szemben még a kanyarban sincs, nemhogy a fasorban, tehát max olyan helyiségekben javallt, ahol mondjuk GU10-es (230V-os és csak ez a jó, mert a 12V-os trafósakkal csak a baj van) lámpákat tervezel (pl. bizonyos helyiségek dekor világítása, álmenyóba helyezett módon, vagy fürdőszoba, tehát olyan helyiségek, ahol quasi "nem kell látni", mert ahol igen, pl. konyha, dolgozó szoba, műhely, garázs, 200m2-nél nagyobb udvar, nos ott vagy fénycső, vagy fémhalogén lámpa. Azonban a házikó külső falára kitűnőek a 20, 30W-os LED refik, 50-100m2 nyi udvar rész megvilágításához 40W, 100-150m2-nyi udvarrészhez pedig 50W-os LED refit ajánlanék személyes tapasztalatok alapján.  Itt is találsz minőségi, jó ár/érték arányú külső, tehát (fontos!!) IP65-ös védettségű LED refiket:
http://www.haluxvill.hu/ (//http://??%20Ha%20igen,%20akkor%20mindenk%C3%A9pp%20t%C3%A9gy%20be%20egy%2030mA-es,%20legkisebb%20%C3%BCzemi%20%C3%A1ram%C3%BAt%20-asszem%2016A-es%20termikus%20terhelhet%C5%91s%C3%A9g%C5%B1%20a%20legkisebb,%20ha%20nem,%20akkor%20majd%20a%20koll%C3%A9g%C3%A1k%20kijav%C3%ADtanak?!-%20%C3%A9s%20ezzel%20ki%20van%20h%C3%BAzva%20a%20dolog%20m%C3%A9regfoga!%20Ez%C3%BAttal%20ti%C3%A9d%20a%20d%C3%B6nt%C3%A9s%20joga... %20;)%3Cbr%20/%3EAmi%20a%20LED%20m%C3%A1ni%C3%A1t%20illeti;%20az%C3%A9rt%20csak%20%C3%B3vatosan,%20fenntart%C3%A1sokkal%20javaslom,%20mert%20pl%20a%20T5-%C3%B6s%20f%C3%A9nycs%C3%B6vekkel%20szemben%20m%C3%A9g%20a%20kanyarban%20sincs,%20nemhogy%20a%20fasorban,%20teh%C3%A1t%20max%20olyan%20helyis%C3%A9gekben%20javallt,%20ahol%20mondjuk%20GU10-es%20(230V-os%20%C3%A9s%20csak%20ez%20a%20j%C3%B3,%20mert%20a%2012V-os%20traf%C3%B3sakkal%20csak%20a%20baj%20van)%20l%C3%A1mp%C3%A1kat%20tervezel%20(pl.%20bizonyos%20helyis%C3%A9gek%20dekor%20vil%C3%A1g%C3%ADt%C3%A1sa,%20%C3%A1lmeny%C3%B3ba%20helyezett%20m%C3%B3don,%20vagy%20f%C3%BCrd%C5%91szoba,%20teh%C3%A1t%20olyan%20helyis%C3%A9gek,%20ahol%20quasi%20"nem%20kell%20l%C3%A1tni",%20mert%20ahol%20igen,%20pl.%20konyha,%20dolgoz%C3%B3%20szoba,%20m%C5%B1hely,%20gar%C3%A1zs,%20200m2-n%C3%A9l%20nagyobb%20udvar,%20nos%20ott%20vagy%20f%C3%A9nycs%C5%91,%20vagy%20f%C3%A9mhalog%C3%A9n%20l%C3%A1mpa.%20Azonban%20a%20h%C3%A1zik%C3%B3%20k%C3%BCls%C5%91%20fal%C3%A1ra%20kit%C5%B1n%C5%91ek%20a%2020,%2030W-os%20LED%20refik,%2050-100m2%20nyi%20udvar%20r%C3%A9sz%20megvil%C3%A1g%C3%ADt%C3%A1s%C3%A1hoz%2040W,%20100-150m2-nyi%20udvarr%C3%A9szhez%20pedig%2050W-os%20LED%20refit%20aj%C3%A1nlan%C3%A9k%20szem%C3%A9lyes%20tapasztalatok%20alapj%C3%A1n.%20Itt%20tal%C3%A1lsz%20min%C5%91s%C3%A9gi%20IP65-%C3%B6s%20LED%20refiket,%20j%C3%B3%20%C3%A1r/%C3%A9rt%C3%A9k%20ar%C3%A1nyon:%20%5Burl=http://www.haluxvill.hu/)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: KZoli Dátum 2014. november 28., 12:15:10 DÉLUTÁN
Tiszteletem Uraim!

Ház vásárlás és felújítás előtt állunk, és gondolkoztam, mit hogy kellene.
Van villanyszerelő gyorstalpalóm (OKJ), de nem dolgozom a szakmában,
ugyanakkor magamnak nyilván jól akarom megoldani a dolgokat.

A hűtő teljesen külön biztosítása szabványossági vagy valamilyen más praktikum miatt kell?

Ahogy eddig számolgattam kell egy 120 m2-es 2 háló, nappali, konyha, fürdő, garázs, előtér házhoz egy 36-os szekrény.

A tervek, ha lesz alaprajzom akkor be is rajzolom.

Jelenleg egy fázis van, tippre 16A, ez nyilván kevés lesz. Ha bővítést kérek 3*16-ra vagy többre, akkor már gondolom kerítéshez kell kifizetnem a telepítést. Súlyos pénz, nálunk 153.000 Ft a létesítés. (EDF-Démász)

Mért oldalon 30mA fí reléből indulnék el.

Minden helyiség világítása külön áramkörre menne, B10 megszakítókkal, egy közös 16A 10mA fí relével.

Konnektorok szempontjából a helyiségek külön áramkörök lennének, minden vizes helyiség még külön 10mA-s fí relén. (fürdő, 2 konyhai ÁK) A konnektorok B16-os megszakítókkal. A nappali (sok kütyüvel dolgozok, mert videóvágó vagyok) két ÁK lenne. A leendő klímának külön ÁK-t tervezek B16-os kismegszakítóval.

Véleményetek szerint ez túlbonyolítás vagy, mint azt a topikban fentebb olvastam kevés áramkör nincs. :)

Csináljam meg egy szekrénybe az összeset vagy decentralizáljam a dolgokat?
Szinteltolásos ház, kb falig lesz bontva ahogy látom, víz, fűtés, csatorna és elektromos hálózat cserével.
Lesz akvárium is, annak is külön áramkört tervezek, szintén egy 10 mA-s ÁVK-val.

Ahogy olvasgattam a pen szétválasztásakor a Nullavezetőről kerül leágaztatásra a védővezető sínje.
Ezt én fordítva tenném, a PEN szétválásnál a védőről kötném át a nullát, mert egy kötéshiba nem okozná a védelem észrevétlen megszűnését. Rossz logika mentén gondolkodok?

Köszönöm a türelmet és az esetleges segítséget! :)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2014. november 28., 22:14:10 DÉLUTÁN
Idézetet írta: KZoli Dátum 2014. november 28., 12:15:10 DÉLUTÁN


Ahogy olvasgattam a pen szétválasztásakor a Nullavezetőről kerül leágaztatásra a védővezető sínje.
Ezt én fordítva tenném, a PEN szétválásnál a védőről kötném át a nullát, mert egy kötéshiba nem okozná a védelem észrevétlen megszűnését. Rossz logika mentén gondolkodok?

Köszönöm a türelmet és az esetleges segítséget! :)

Jó logika, szerintem valahol rosszul írták vagy rosszul került értelmezésre. Tehát bejön a PEN a PE sínre és onnét mennek az egyes áramkörök PE-i, az EPH (ha kell, akkor földelő szonda) (ezek a zöld/sárga vezetékek). Ugyan innét mehetnek az egyes Fi relékbe a be táp NULLÁK, (ezek pedig a világoskékek). Fi relét minden áramkörre lehet tenni, de szerintem nem kell olyan sok. Én 2 tennék, de abból minimum az egyik automatikus visszakapcsolású lenne, és ezen lenne a hűtők áram köre-(i). Világításnak 2 áramkört tennék, de meg osztanám oly módón, hogy mindegyik helységben, mindkét áramkör legyen, egyik az egyik másik a másik Fi relén, ezzel elkerülhető a teljes sötétség. A konnektorok áramköreit meg lehet osztani, úgy hogy mindegyik helységben, a két Fi reléről legyen áramkör. Tehát egy helység nem egy áramkörön lenne. Érdemes a terhelésnek megfelelően párosítani őket.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2014. november 29., 09:21:49 DÉLELŐTT
Valahogy ezt a PEN és PE vezetők értelmezését a szét választás tekintetében mindig furcsának tartom, ahogy sokan értelmezik. Mondhatnám, hogy nem is értek vele egyet tejes mértékben.
Ha vissza megyünk a régi időkre,amikor még nem PEN és PE elnevezéseket használtunk. Továbbá arra az időkre, amikor még generációk nőttek fel a villanyszerelő szakmában, akik közül még ma is sokan aktívan dolgoznak. Kezdjük ott, hogy a 0,4 Kv-os hálózat kiépítése során a transzformátor szekunder oldal csillagpontja földelve van és ezt vezetik ki nulla vezetőnek . Ez régen és ma is így van. Ezt a nulla vezetőt a hálózattal együtt vezetik végig egészen a fogyasztókig, amit több helyen földelnek, illetve minden becsatlakozási ponton földelnek. Ez a nulla vezető üzemi vezetőnek számít régen és ma is. Az idősebb generáció még nem az európai, hanem a magyar szabványokon nőtt fel. Így a PEN elnevezés és az európai szabványok némi zavart okoznak a fejekben. Sok esetben még a szabványok is gerjesztik ezt a zavarokat. Tehát látjuk a vezetőn keresztüli fémes kapcsolat rendszerét a PEN vezetőnél, de ugyanígy láthatjuk a földön keresztüli kapcsolatokat is. Az is egyértelmű, amikor az első becsatlakozási pontnál ott van a bejövő PEN vezető és a készített földelőtől jövő PE vezető. Szigorúan csak megfelelő földelési ellenállás értékű földelést tudok csak elképzelni a rendszerben. Itt amikor kialakítjuk a kiinduló érintésvédelmi módot a szakmai feltételek betartása mellett többnyire nullázunk ( TN) vagy védőföldelést alkalmazunk (TT).  Gondoljuk végig az érintésvédelem EPH, túlfeszültség védelem és villámvédelem potenciál kiegyenlítéseit is e rendszerhez kapcsolódóan is. Nekem a PEN vezető szét választása logikusabb a következő szerint: A bejövő PEN vezetőt üzemi vezetőnek tovább visszük, amit már nulla vezetőnek nevezünk.  Vagyis az N sínre kötünk, ha fi relé van akkor először oda kötjük. Színjelölés tekintetében kék színű vezeték.  A PE vezető,amely a földeléstől jön azt PE sínre kötjük. A védővezető (PE) színjelölése zöld/sárga.  A bejövő PEN vezetőről kötjük át a PE sínre az áthidalást nullázás esetén. Itt a vezeték keresztmetszeteknek egyeznie kell a hálózati bejövőkkel.  Úgy gondolom ezen kialakítás nem okozna zavarokat a generációk között sem. A szakmában több ilyen zavar van, amely még a szabványokban is fellelhető.

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: recens Dátum 2014. november 29., 15:59:35 DÉLUTÁN
Egy rajzot ha készítenél erről az sokat segíttetne a megérthetőség szempontjából.
Legalábbis én így gondolom.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 29., 20:58:50 DÉLUTÁN
Tök egyszerű ez, mint a kefélés; az utcáról bejön a PEN (TN-C ,tehát 4 vezetős) egy fő EPH sínre, melyre beérkezik a fő földelő szondától érkező fő PE vezető, ott választod szét PE-re és N-re, innentől tehát TN-S (5 vezetős) a mért hálózatod.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2014. november 30., 00:13:36 DÉLELŐTT
Idézetet írta: recens Dátum 2014. november 29., 15:59:35 DÉLUTÁN
Egy rajzot ha készítenél erről az sokat segíttetne a megérthetőség szempontjából.
Legalábbis én így gondolom.

Remélem érthető a rajzom, (próbáltam). Mostanában már az óra előtt szét kell választani a PEN-t és ugyan itt van földelve is. De ehhez hozzáférni plombabontás nélkül is (legalábbis azt hiszem).
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: KZoli Dátum 2014. december 01., 17:20:12 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. november 29., 20:58:50 DÉLUTÁN
Tök egyszerű ez, mint a kefélés; az utcáról bejön a PEN (TN-C ,tehát 4 vezetős) egy fő EPH sínre, melyre beérkezik a fő földelő szondától érkező fő PE vezető, ott választod szét PE-re és N-re, innentől tehát TN-S (5 vezetős) a mért hálózatod.

És ezt a TN-S hálózatot célszerű lehet decentralizálni? Értem ez alatt, hogy mondjuk nem egy bazinagy szekrény lenne, hanem mondjuk a fő elosztás után lenne a ház három távolabbi pontján egy-egy kisebb elosztó?

A másik kérdésem az lenne, hogy ezeket az alosztókat mivel kössem le a fő elosztóhoz? Nyilván 5*4mm2 a minimum amivel gondolkodok.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. december 01., 18:44:59 DÉLUTÁN
Sőt, nagy házak, különálló épületek esetében KÖTELEZŐ! Úgy a legjobb, hogy a mérő(k)től érkező NAYY-J 5x16mm2-es (20 méternél mért főkábel esetén 5x25mm2-es) mért főkábelt beviszed egy 300x300-as, mondjuk PVT tokozottba, ott megfelelő alu kábel sorkapcsok segítségével szétosztod és onnét mész, dettó NAYY-J 5x16-os, 20 méternél hosszabb kábel esetén dettó 25-ös kábelekkel kötöd az egyes alelosztókat, melyek bekötési pontjainál szigorúan készítesz 1-1 helyi földelő szondát, vagy amennyiben van, akkor az egyes épületek alapföldelőihez kötöd a beérkező PE vezetőt, megfelelő bontható PE csatlakozóval. Hidd el, jobban jársz az NAYY-J kábellel, mert annak ára kb. 5-600.- Ft/m, az NYY-J 5x4mm2-es pedig eleve max 20A-el terhelhető, legalábbis 15 méteres kábelhossz felett. Az 5x6mm2-es NYY pedig már többe van, mint az NAYY-J 5x16-os.

Üzenet összefûzve: 2014. december 01., 22:44:08 DÉLUTÁN

Sorry, elég lesz az 150x300-as PVT tokozottnak is, hiszen ez pusztán kis keresztmetszetű NAYY-J  kábelek kötésére fog szolgálni...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. december 03., 05:18:02 DÉLELŐTT
Sziasztok.

Korábban írtam itt a fórumba,konkrétan akkor azt írtam hogy nekem kombi vill tűzhely kell.
Azóta több ember mondta hogy kerámia főzőlaposat vegyek...
Igazából a kérdés hogy ez fogyasztásban hogy mutatkozik meg?
Többet fogyaszt egy kerámia főzőlap egy gázoshoz képest?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. december 03., 17:38:05 DÉLUTÁN
Nem, sőt sokkal olcsóbban jössz ki egy kerámialapossal, ugyanis azt kikapcsolás után még 7-10 percig szinte teljes értékig tudod használni, főként amennyiben a nagy átmérőjű platnikat használod a nekik megfelelő méretű lábossal, serpenyővel. Megaztán télen a gáz -hiába pofázza minden gázos főfütyi az ellenkezőjét- nyomása, minősége nem olyan, mint mondjuk nyáron, arról már nem is beszélve, hogy az égéséhez a helyiség levegőjéből veszi el az oxigént, ergo amennyiben thermopan nyílászáróid lesznek, akkor gáz esetében elfelejtheted az elszívót! Márpedig elszívó nélkül olyan permanens szagorgiád lesz, mint egy városszéli kifőzdében, vagy a piaci lángososnál, amit gondolom nem szeretnél?! Ja és a lényeget kihagytam; mégpedig a pár évenkénti, idősebb készülékek esetén az éves kötelező gázkészülék inspekciót, mely dettó nem ingyér van! Nos, kérdés még a kerámialap vs. gázégő???  ;)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2014. december 03., 18:16:47 DÉLUTÁN
Ahogy nézem nem is drágább mint a kombi tűzhely:

Konkrétan ezt néztem ki: zanussi_zcv_55001_xa

Gondolom ezt már igényli a 3X 16 A-t.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. december 03., 20:55:43 DÉLUTÁN
Ha szabad ajánlanom, akkor én inkább egy AEG /electroluxot vennék, mely még akár használtan is -ott persze nagyon meg kell nézni, hogy honnét, kitől, milyen feltételekkel veszed- jobban megéri, mint a Zanussi! Ez kb olyan, mint a renault, vagy peugeot vs Mercedes, BMW; mindegyik gurul, eljuthatsz vele A pontból B-be, csak épp az nem mindegy, hogy azt milyen qualitativitással... Igen, ennek mát kell a 400V, 3 fázis B16A-es kismegszakítóval és természetesen egy leválasztó főkapcsolóval, mondjuk a mért főelosztóba, kalapsínes kivitelben (AEG, GE, ENSTO, Ganz KK)  tehát minőségi cucc, mely a vaterán dettó jó árakon beszerezhető...) Én csak azt javallhatom, hogy ha már a magadét csinálod, akkor az olyan legyen, hogy miután elkészült, azt mondhasd, hogy "na, ez jó mulatság, férfi meló volt..."  ;)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: simca Dátum 2014. december 06., 13:18:55 DÉLUTÁN
Sokkal jobb gázon főzni, nyilván nem véletlenül használnak a profi konyhákon gáztűzhelyt.
Az, hogy lekapcsolás után a kerámialap még negyed órán át meleg és fűti a konyhát, tényleg így van, kérdés, hogy ez jó-e vagy sem. Meg azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a késleltetés elindulásnál is érezhető, lassabban lesz forró az edény, mint gázon, meg ha leveszed takarékra is lassabban hűl vissza. Ezért inkább megszokja az ember, hogy félrehúzza a túl forró cuccot, aztán ami abból kiserceg, ráfröcsög a kerámialapra, az szépen füstölve odasül.
Sütőben valóban jobb az elektromos.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. december 06., 21:33:07 DÉLUTÁN
Kedves simca, többek közt kerámián megtanulni főzni, na az is az intelligencia egyik fokmérője, mert nem a konyhát kell fűteni, hanem megtanulni, mikor kell lekapcsolni és KIHASZNÁLNI a kerámialap hőtehetetlenségét. Igen, wok főzéséhez jobb a gáz, viszont Wokot nem mindennap csinál az átlagmagyarja, ráadásul a mezei gáztűzhely nem jó wokhoz, mert ahhoz speciális gázrózsa kell... Arról a vetületről már nem is beszélek, hogy nem kell feleslegesen elvinni egy moderált szó gázcsövet még a konyhába is, mely -réz gázcsőröl beszélek- nem 2 Ft /méter! Egyébként meg lehet oldani egy korszerű háztartást a földgáz totális kiiktatásával is, hiszen vannak jéghideg profi cserépkályha építők, illetve van még az infrafilm, mint 1. osztályú fűtő eszköz, használati melegvizet pedig képes előállítani az átfolyós villanybojler, vagy a Hajdu forróvíz tároló is.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: simca Dátum 2014. december 06., 22:22:32 DÉLUTÁN
És az milyen szuper mikor áramszünet van, de minden melegvizet árammal lehetne csinálni. Majd az éttermi séfeknek megüzenjük, hogy tanuljanak meg főzni, ne a gázzal bénázzanak :) ugyan már.
A tulaj kérdezze meg az asszonyt (ha ő főz többször) és mérlegeljen, megéri-e bevinni azt a kva gázcsövet építéskor, (a 3 fázis meg a kábel ugye ingyen van) vagy inkább hallgatja 10 éven át hogy deszarez, meg vigyáz hogy rá ne ejtsen semmit a kerámialapra, meg kapargatja a ráégett cuccot rendszeresen. Nekem kerámialapos van, de ha lenne itt gáz, nem is gondolnék rá.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2014. december 06., 22:34:57 DÉLUTÁN
Gázosból is van jó, úgy háromszor annyiért, mint a villanyos. 100000 alatt egyenesen felejtős. Egy gond van vele, ha a gáznyomás hiányzik, az rosszabb ment az áramszünet.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. december 07., 17:40:50 DÉLUTÁN
Hűű, de kevered te a szezont a fazonnal, jóbarát! Méghogy az éttermi konyhát összehasonlítani a háztartásival, azt az éttermit, melyben mondjuk d.e. 10h-tól este 21h-ig folyamatosan főzni, párolni, melegíteni kell ezt- azt. Ez kb. olyan, mint egy kalap alá venni a Toyota Land Cruisert és a Suzuki Grand vitarat, mondván mind2 4 kerék meghajtású, ergo mind2-vel kitűnően lehet terepezni, illetve ugyanannyit képes mind2 elvontatni. Nekem jónéhány ismim ex catedra döntötte el, hogy márpedig nem lesz gáztűzhely, pedig nem ő a konyhatündér és ebből nem volt konfliktus. Ráégni pedig akkor szokott valami, ha az épp főzéssel foglalatoskodó mellette még facebookozik, vagy épp pofázik az okostelón, vagy egyéb olyan dolgokat is csinál, melyek elvonják a figyelmet a főzéstől, sütéstől. Elmondanám, hogy a kifutó kaja a gázrózsákat is hazavágja, ugyanis egész egyszerűen beleég az öntvénybe, ráadásul annak is megvan a veszélye, hogy egy olajosabb, zsírosabb kifutó kaja még be is gyulladhatik a nyílt lángtól, oszt jónapot...
980POWER; ennyi! Nincs miről tovább beszélni, minőségi gázos egy vagyon és amennyiben az Orosz-Ukrán meccs tovább eszkalálódik, illetve keményebb lesz a tél, akkor biza elzsolozsmázhatsz a gáztűzhely előtt, mire elkészül a babgulyás... És egyébként egy 5x2.5-ös MT/MBCu azért nem akkora tétel, íme: http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/mbcu_5x2_5_kabel_akcio_380ft_m_ym_j_mkm_nagyker_ar_2007058151.html (http://butor-lakberendezes.vatera.hu/epitkezes_felujitas/elektromos_tartozek_kabel/mbcu_5x2_5_kabel_akcio_380ft_m_ym_j_mkm_nagyker_ar_2007058151.html)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. február 23., 19:23:24 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Ma elkészült a megvásárolt ingatlanom villamos hálózatának felújítása
Mivel a vésést+csövezést+vezeték behúzást nem mertem bevállalni,ezért ezt rábíztam egy tapasztaltabb ismerős regisztrált villanyszerelőre.
A munkálatok ma fejeződtek be.
Egy közel 100nm-es kocka családi házról beszélünk.
Összesen 8+1 áramkör lett,ahogy megállapodtunk.
3szoba+nappali,folyosó+fürdő,wc+konyha+sütő+mosogatógép+a bojlet ami amúgy is vezérelt áramkörön van + külön vezetéken a kérésemre a villanyórától egy 5X2,5-es vezeték lett behúzva a ház melletti garázs/kazánházba(itt majd külön osztok mindent)
A földelés is meg lett rendesen csinálva földelő szondával+az EPH is.
Mindennel elégedett vagyok kivéve azzal,hogy a megbeszélt 3 fázisú Fí relé nem lett betéve.
Indoka:
Neki sincs otthon+ az utóbb általa szerelt ingatlannál is csak a gond volt vele,mert nem tudtak rájönni mitől kapcsolt le...
Oké ezt elfogadtam,ezek után azt mondta,hogy külön áramkörönként lenne értelme 1 Fí relét betenni.
Ez akár hogy számolom ha a bojlernek nem teszek külön Fí relét akkor is 8 Fí relé.

Info:

Az óra alatt 3X16A van.
A külön áramkörök is 16A-al vannak biztosítva.(Moeller kismegszakítóval)


A kérdés,hogy megéri ez az újabb nagy beruházás?
Vagy fogadjam el,hogy nincs Fí relé...

Ezt a Fi relét néztem ki külön áramkörönként:
CFI6-25/2/003-DE 25A 30mA 6kA

Ez szerintetek jó lenne a hálózatomhoz?

Köszi előre is a segítséget!










A
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: villanyvili Dátum 2015. február 23., 20:07:29 DÉLUTÁN
"Neki sincs otthon+ az utóbb általa szerelt ingatlannál is csak a gond volt vele,mert nem tudtak rájönni mitől kapcsolt le..."
Szerintem elkérném a bizonyítványát és a szeme előtt tépném darabokra........
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2015. február 23., 20:35:37 DÉLUTÁN
Olyan tényleg nincs, hogy nem jövünk rá a hiba okára. Az általad említett Fi relé jó a bojlerhez, de a nappali áramkörökhöz ne vegyél 8 darabot!  Elvileg elég 1 darab 3 fázisú OLX-en most van:http://olx.hu/hirdetes/moeller-fi-rele-uj-elado-IDTlzx.html#35eec48f95 (http://olx.hu/hirdetes/moeller-fi-rele-uj-elado-IDTlzx.html#35eec48f95)
Legfeljebb 2 kell.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. február 23., 21:04:37 DÉLUTÁN
Na, pontosan az ilyen "villanyászféleségekről" beszéltem a minap, akik jobb lenne, ha nem foglalkoznának szereléssel, pláne nem új kiépítéssel, mert gyakorlatilag ugatják a SZAKMÁT! Méghogy azért nem tett be 1-2 Fi-relét, mert "folyton csak a nyűg van velük"... Meg úgy egyáltalán az áramkörök szétosztására, illetve az egyes Á.K-k megbiztosítására is kíváncsi lennék, mint ahogy arra is, miért nem inkább 5x4mm2-es betáp kábelt kapott a garage, illetve kazán, mert elképzelhető, hogy a 3x16A kevés lesz, mint macisajtban a brumm X 2 és akkor ugye bővíteni kell az óránál (jut eszembe, vezéreltből miért nem 3 fázisút épített az okostojás, amikor ugyanannyi jár vezéreltben 2 in 1 "akció" keretében, mint 24h-sban! Az már csak az én heppem, hogy miért volt jó szétvésni a fél házat és szarozni egy rahedli Mü cső vízszintes beapplikálásával a falakba, ahelyett, hogy gipszkarton álmenyót csináltál volna, fölé pedig kábeltálcát, melyet a vaterán (is) szakmányban vehetsz szarér-húgyér, ugyanúgy mint az MBCU és vagy MT kábeleket. Hidd el, nem véletlen hogy középületekben, irodaházakban, egyéb létesítményekben kábeltálcáznak... Azt már meg sem merem kérdezni, hogy és hol lett kialakítva a mérőhely, s milyen a méretlen betáp? Földkábel vagy légvezeték? Milyen a mért fő? Kábel avagy MCU? Ha kábel, akkor NAYY, vagy jó drága MBCU, netán még drágább MT?? Nah, mind1; megint levonom azt a konklúziót, hogy némileg jobban vágom ezt a SZAKMÁT, mint 1-en, 2-en, hál Istennek... 8)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2015. február 24., 20:11:30 DÉLUTÁN
Új vagy jelentős mértékben megváltozott lakáshálózat kiépítésénél a 30mA-es ÁVK kötelező.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Regszer Dátum 2015. február 26., 13:05:15 DÉLUTÁN
A pontosítás kedvéért itt a szabvány szövege:
˝411.3.3. Kiegészítő védelem
A váltakozó áramú rendszerekben a 415.1. szakasz szerinti áram-védőkapcsoló (RCD) alkalmazásával kiegészítő
védelmet kell biztosítani
- a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok
számára, és
- szabadtéri használatú, legfeljebb 32 A névleges áramú mobil fogyasztókészülékek esetében.˝
Az a duma, hogy neki sincs azért elég gáz.
Viszont az egy darab háromfázisú fi-relének én nem vagyok híve, mert egy hibás berendezés az egész elektromos hálózatot képes blokkolni és ezek a hibák mindig sötétedés után jönnek elő. A világítást én nem teszem fi-relére kivéve a fürdő és külső áramköröket.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. február 26., 17:37:25 DÉLUTÁN
Én pedig igenis híve vagyok a 3 fázisú FŐ RCD-nek, mely inkább 100mA-es legyen, ugyanis egy komolyabb, több melléképülettel megáldott családi házikó esetében már könnyedén összejön annyi szivárgó áram, ami a 30mA-es FŐ RCD-t lenyomja. Viszont ebben az esetben is törekedni kell a az S jelű, azaz szelektív kialakításra, ahol a további RCD-k már 30mA-ek, főként a nedves helyiségek saját, vagy csoportos cuccai. És természetesen jár a saját 30mA-es a bojlernek, vagy az 3 fázisú 400V-os átfolyós vízmelegítőnek, vagy épp a kombicirkónak is! Egy "valamire való" családi házba, annak lakáscélú részébe kell minimum 3 Fi-relé, mint ahogy kell mindegyik melléképület saját alelosztójába is, mert lehet, hogy 5-6-8 rugóba "fáj" egy minőségi cucc, viszont az emberi élet "némileg" többe van!  Viszont a világítást nem belevenni, pláne fénycsöves, nagyobb fémes felülettel rendelkező lámpatestek esetén kissé orosz rulett kategória!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: recens Dátum 2015. február 26., 17:48:30 DÉLUTÁN
Bocs, de ezt hogy is kell érteni?

"Viszont a világítást nem belevenni, pláne fénycsöves, nagyobb fémes felülettel rendelkező lámpatestek esetén kissé orosz rulett kategória!"
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: simca Dátum 2015. február 26., 21:21:43 DÉLUTÁN
Erre reagálta:  "A világítást én nem teszem fi-relére..." hogy de márpedig kéne.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 02., 21:34:55 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Nem is olyan régen írtam ide,miszerint egy teljesen felújított elektromos hálózatnál a vill szerelő nem cserélte ki a mért fővezetéket,és a Fi relét is kihagyta...
Idő közben ezek pótolva lettek,de most tudtam jobban átnézni a lakáselosztót,és arra lettem figyelmes,hogy a PEN vezető a Fi relé után lett szétválasztva,nem pedig előtte...
A hálózat 3X16A nappali és 16A éjszakai.
Mivel még javába zajlik a felújítás ezért még szerelvények,és fogyasztók hiányában nem tudom tesztelni a hálózatot.
Mi történne jelen esetben ha így maradna a kötés(A PEN vezető a Fi relé után van szétválasztva)?
(A garázs betáp a fekete,szürke,barna 2,5-es vezeték,ne tévesszen meg senkit,kicsit becsapós a képről,de csak a fi relé elé van kötve)

Egy kép a jelenlegi helyzetről:
http://prohardver.hu/dl/upc/2015-03/65939_20150327_125517.jpg

Elvileg hivatalosan így kellene kinéznie:
http://prohardver.hu/dl/upc/2015-03/65939_fi_bekotese.png


Amit tervezek:

Kikötöm az összes vezetéket,persze előtte megjelölöm mi micsoda.(Nem hívom többet ezt az embert...)
Veszek 4db 1 fázisú ilyen fi relét:CFI6-25/2/003

Úgy tervezem,hogy a nappali áram villanyórától jövő L1,L2,L3-at 3db 1 fázisú fi relével szétválasztom,
A fi relék után teszem a képen látható C16A-es kismegszakítókat.(L1,L2 fázison 3 áramkör lesz,L3-on 2 áramkör,és így jön ki a jelenlegi 8 áramkör)
Persze ami lényeges,hogy a másik kép alapján a 3db Fi relébe külön jövök a PE sínről amire csatlakozik a PEN vezető,és a Fi relék után választom szét a nullát.
Persze még ami nagyon fontos,mivel 3 fi relével választom szét így az csakis az adott áramkörökhöz tartozó nullát kötöm be a fi relé utáni N sínbe.

Ami még lényeges,hogy a garázs L1,L2,L3 betápját a fi relék elől szeretném vinni,azt úgy oldanám meg,hogy a fi relék betápját összekötném összesen 3db kismegszakítóval amit fésős sínnel hidalnék át,és onnan mehetne a garázs betápja,mivel akkor le lenne választva.
A nullát és a földet a PE sínről vinném amibe csatlakozik a PEN vezető.
A nullát a garázsban választanám szét a fi relé után.(Ide menne a jelenlegi 3fázisú fi relé)
A föld csak simán menne a PE sínről.

Az éjszakai-hoz lenne szintén egy 1 fázisú fi relé.

Mi a véleményetek?
Működhet így?
Vagy túlbonyolítom?
Vagy van egyszerűbb megoldás is erre?


Várom az ötleteket.

Előre is köszönöm!

Üdv: Zsolti








Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. április 02., 22:00:05 DÉLUTÁN
Zsolti, rövid leszek és letaglózó: NEM! Amennyiben 3 fázisú betápod van, oda CSAK ÉS KIZÁRÓLAG 3 fázisú Fi-relé alkalmazható fő Fi gyanánt!!! Egyebek mellett azért, mert ha van egy 3 fázisú villanytűzhely, nos abba ugye 1 db N vezető fut, ezért garantált lesz a grimbusz,amennyiben 3 db 1 fázisú Fi-relét tennél be! S amennyiben egyszer véletlen használni fog egy 3 fázisú 400V-os feszültségű cuccot, motort, na, ott megint gáz lesz. Tessék TN-S, azaz 5 vezetős kivitelben megépíteni már a mérő(k) előtti hálózatot, azaz az utcáról beérkező méretlen PEN vezetőjét tessen szíves még a mérő előtt egy OBO 1801-es fő EPH csatlakozóban szétválasztani PE-N re, és oda bekötni min 16-os MKh-val a PE szondát, illetve onnét indítani a min 10-es fő EPH gerincet! A mért főelosztóba már TN-S rendszer érkezzen, természetesen a különálló épület(ek) felé menő betáp(ok)at lehet a fő Fi-relé előtt leválasztani, de ügyelve arra, hogy azok végpontjainál legyenek további földelő szondák (különálló épületek esetén), leválasztó főkapcsolók, főbiztosítók (lehetőleg kisebb Amperértékűek, mint a mérőnél találhatóak), illetve Fi-relék.  Kéretik nem túlbonyolítani, nem feltalálni a Spanyol viaszt... :D
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Marton Dátum 2015. április 02., 22:04:53 DÉLUTÁN
Zsolti
Ha a nulla a PEN-ről PE és N-re a FI relé után van szétválasztva, az helytelen. Nem látja el a feladatát test/földzárlat, szivárgás esetén.

De! ez a megfogalmazás mintha ugyan azt jelentené mint amit eredetileg jogosan kifogásolsz, vagy talán félreértem a fogalmazásod? Lehet, hogy nem pontos a fogalmazásod, mit és mitől is választanál szét. Talán nulla szétosztást akartál írni?
Idéz3db Fi relébe külön jövök a PE sínről amire csatlakozik a PEN vezető,és a Fi relék után választom szét a nullát
Mellesleg a fotón nem látható egyértelmüen az áramköri felépítés, mi az a 1fázisú kisautomata a FI relé mellett? Éjszakai ák?
Amennyiben több FI relé csoportot kívánsz kialakítani (praktikus is), nagyon meg kell győzödni, hogy a nullák az épületben nem-e keverednek, mert különben látszólag ok nélküli leoldásokkal szembesülhetsz.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 02., 22:38:34 DÉLUTÁN
Gyurmaúr Fi relé!

Mivel nem nyúlhatok a villanyórához,mivel nem vagyok regisztrált szerelő,és már elegem van a környékünkön dolgozó villanyszerelőnek nevezett emberekből,ezért én csak a mért fő vezeték után tudok dolgozni.

Ezért csak a villanyóra szekrénybe található lakáselosztóba tudom szétválasztani a PEN-t.
Ezek alapján így csinálnám:
A villanyórától jövő PEN vezetőt rákötöm a PE sínre,a PE sínről megyek a 3 fázisú fi relé nulla pontjába és a onnan megyek az N sínre ahova csatlakoznak a lakás nulla vezetői.
A PE sínre így összefoglalva csatlakozik a PEN vezető,a lakásba menő földelő vezetők,és  majd az EPH 10-es MKH kábele.
(A garázsba jelenleg 5x2,5-es vezeték megy,ennek a fázis vezetőit a a fi relé elől viszem,a nulláját és a védővezetőjét jó ha a PE sínről viszem???,a nullát természetesen egy 3 fázisú fi relébe bekötöm és onnan mennek a nullák a garászba szét,a földelés meg simán csatlakozik)


A jelenlegi helyzet még a következő:
A földelő szondától egy 2,5-es vagy 4-es tömör réz csatlakozik a lakáselosztó PE sínjére.
A földelőszondától jövő vezetéknek milyen keresztmetszetűnek kell lennie?(Mert akkor ezt is kicserélem... :( )

EPH vezeték nincs sehol mivel a drága látos szerelő csak áthidalta a a gázcsövet és a fűtéscsövet...,arra hivatkozva hogy a garászsba bevitt föld és a csövek egy potenciálon vannak,csak nem tudja hol van kötve?
lemértem multiméterrel és valóbban sípol...

Tényleg ez valóbban össze lehet kötve valahol,vagy miért jelez?
(Sehol nem látok kötést...)

Szóval én azért szeretnék vinni egy általad javasolt 10-es MKH-t EPH-nak a garázsba...
Mivel a jelenlegi 5X2,5-es garázs betáp a padláson megy így az EPH-nak szánt 10-es MKH-t is csak a padláson tudnám vinni lépéssáló gégecsőbe természetesen.(Csak a garász betáp megy  a padláson...)
Mindenképp hátra kell vinni,mivel ott van a gáz és a vegyes kazán...

Ezt így lehet?
Vagy mit javasolsz?



Üzenet összefûzve: 2015. Április 02., 22:39:37 pm

Marton!

Az az éjszakai áramkör kismegszakítója.
Ha elfér külön elosztóba teszem a neki szánt fi relével együtt...

Üzenet összefûzve: 2015. Április 02., 22:52:09 pm

Ilyet gondoltam a garázsba,ebbe csatlakozna a 10-es MKH,és ebből kiindulva kötném össze a csöveket...
OBO EPH bekötő sín 1809 5015073 | Villamossági Diszkont (http://shop.villamossagidiszkont.hu/termekek/10299/obo-eph-bekoto-sin-1809-5015073)

Üzenet összefûzve: 2015. április 02., 22:57:43 DÉLUTÁN

Maga a földelő szondából kiinduló vezeték a lakáselosztóba...

Ide beköthetem és elvihetem a lakáselosztóba a saruzott 10-es MKH-t?

Kép mellékelve...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Marton Dátum 2015. április 03., 00:16:41 DÉLELŐTT
Az a földelő szonda bekötve (MBCu)2,5-ős vezetékkel, komolytalan. Cseréld ki min 6-osra, de inkább 10mm2-re.
Azért korrektebb kötést készíts mint a látható képen. Ismeretlen az a kötőelem, legalább egy lapos alátét kellett volna a csavar fej alá. Mkh vezetéket préselt saru segítségével kösd, ha marad ez a csavaros valami.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2015. április 03., 01:56:34 DÉLELŐTT
A Fi-relét tedd át a kismegszakító sor jobb oldalára, felülről megtáplálni, alul pedig egy új fésűs vagy fogas sínnel összekötni amin, hárommal több tag van a jelenleginél (figyelni, hol lesz elvágva!) A PE sinbe bemegy a bejövő PEN a földelő szonda vezetéke, javaslom a 10mm2 hajlékony vezeték használatát érvég hüvelyezve. A Fi relé N be tápja (PEN-nel megegyező keresztmetszettel), az EPH vezeték szintén 10mm2 hajlékony vezetékkel illetve a lakás és a bojler PE vezetékei.  Ahány vezeték annyi csavar, mert egy csavar alá csak 1 vezetéket szabad tenni jelen esetben. A lakás elmenő fázisai értelemszerűen a kismegszakítókból mennek 2,5mm2 keresztmetszettel. A lakás N vezetékei összefutnak egy sínbe, itt is javaslom ahány vezeték, annyi csavar.
A bojler fázisa bejön egy egyfázisú FI-relé felső fázisbemenetébe a PEN-je pedig bejön a felső N jelzésbe, az alsó N jelzésbe belehet egyből kötni a bojlerhoz menő N vezetéket, az alsó fázis jelölést pedig csak egy darabka vezetékkel áthidalni (ha nincs sin) a kismegszakító alsó pontjába a felsőből pedig mehet a bojlerhoz a fázis, a bojler PE vezetéke szintén a nappali PE sínbe megy.

Lehet több FI-relét használni, de ha azok egyfázisúak, akkor azok után már nem szabad háromfázisú készüléket működtetni, mindegyikhez külön-külön jár egy-egy N sín!

Kérdésem a következő: Mindenképp a hátramenő vezeték hátsó végére kellene tenni az azt védő FI-relét? Nem lép fel azon a vezetéken akkora szivárgás, hogy indokolttá tenné.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 03., 04:18:04 DÉLELŐTT
Tehát jobb lenne ha a külön fi relé a garázshoz a vill óránál lévő lakáselosztóból menne?

Üzenet összefûzve: 2015. április 03., 09:51:07 DÉLELŐTT

Sziasztok,

Földelési ellenállast pontosan,hogy és milyen műszerrel tudom megmérni?
Jó egy sima multiméter vagy kell hozzá egy  speciális műszer?

Milyen értékek az elfogadottak még?

Köszi előre is!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2015. április 03., 16:12:31 DÉLUTÁN
Szóval hogyan is mondjam szépen, hogy a csodálatos új MSZ HD 60364-5-54:2012 mely a földelésekkel és védővezetőkkel foglalkozik, gyakorlatilag a horganyréteg vastagságát, sőt bevonat súlyát is szabályozza, de például egy rúdföldelő esetében nem szab meg semmilyen követelményt a hosszra, vagy telepítési mélységre vonatkozólag. Ködös dolgok és szavak "törekedni kell", "vegyük figyelembe" és hasonlóak vannak ugyan, de semmi konkrét. Várj, összefoglalom:

- olyan földelést készíts, mely megfelel a villamos berendezés védelmi követelményeinek
- amely a földzárlati, és a védővezetőn megjelenő áramokat le tudja vezetni a földbe, ezen áramok által keltett melegedési, (mos figyelj:) termomechanikus és         elektromechanikus igénybevételek és áramütés veszélye nélkül.
- amely ha szükséges, akkor üzemi követelményeknek is megfelelő
- a várható külső hatások (mechanika szilárdság, korrózió) szerint megfelelő, itt hivatkozik még a IEC 60364-5-51-re
- esetleg ha úgy érzed nagyfrekvenciás áramok várhatóak, akkor ennek is feleljen meg, böngészd át hozzá a IEC 60364-4-44:2007 444.-et

Nos, ezen feltételek teljesítésénél, csak a felülvizsgálat lehet még egyszerűbb, ezen irányelvek alapján . Ja, még vedd figyelembe hogy a talajnak milyen kiszáradási tényezői vannak. Műszergyártók figyelem, hamarosan talajkiszáradás ellenőrző-vizsgáló detektoros regiszter gyártása kezdődhet meg!  Van táblázat is a mellékletbe, mely segít kalkulálni a fajlagos talajellenállást, meg a telepített földelésed ellenállását segít számolni, illetve inkább becsülni, de nincs kézzel fogható. Akkor most egy régi, érvénytelen szabványból idéznék, amit Magyar emberek írtak, igaz ez a TN rendszer belső feltételeit taglalja:

" a fogyasztói vezetékhálózaton kialakították a 3.1.2. és a 3.2.4. szakasz szerinti EPH-hálózatot,
amelyhez betonalap-földelés, vagy egy (méréssel igazoltan) legfeljebb 10 Ω földelési ellenállású,
természetes vagy mesterséges földelés csatlakozik;"

A földelési ellenállás méréséhez célműszer szükségeltetik. Lakóházakban, a szerelői ellenőrzés keretein belül nincs előírva a földelési ellenállás mérése.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 03., 17:21:42 DÉLUTÁN
Köszi a válaszokat ;)

Mivel írtátok,hogy a földelő szondához 10mm2-es MKH kábel vigyek a lakás elosztótól,ezért első sorban szükségem lenne egy ilyen saru présre/krimpelőre.

Ezt néztem ki:
Conrad Electronic | Elektronikai, szerszám, akku, barkács, alkatrész, autófelszerelés és modell webáruház (http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=818644)

Ehhez ezt a sarut amivel rögzítem majd a földelő szondához:
Szemes saru aranyozott 10 mm2 - 8 mm furat piros SZS10-8P (http://digivilag.hu/rca-kabelek-csatlakozok/16262-szemes-saru-aranyozott-10-mm2-8-mm-furat-piros-szs10-8p.html)

Szerintetek jó ez a krimpelő fogó?
Vagy ha nem,akkor milyen ajánlotok?
Netalán elég ha sima kombinált fogóval összenyomom a sarut?

Köszi előre is!




Üzenet összefûzve: 2015. Április 03., 18:43:03 pm

980POWER-nek szánt üzenetem:

Köszönöm a részletes leírást,egyetlen kérdésem maradt még!

A garázs betápját ebben a formában hova kössem,mert ugye mindenképp a nappali fő fi relé elé szeretném ezzel leválasztva a lakástól teljesen.

A fi relé betápjától kellene vennem a 3 fázist de oda megy ugye az órától jövő 3x10mm2-es MKH vezeték nem hiszem,hogy még 1 10mmm2-es befér oda.
Ezért a legjobb a fi relé betápjától sínnel átvinni a 3 fázist 3 kismegszakítóra és onnan lehetne menni a garázsba.
De ebben az esetben a fi relé kimenetét nem bírom összekötni a kismegszakítókat sínnel.
Nagy dilemma.
Mi lenne a legjobb megoldás erre?

A garázs N vezetőjét és a PE vezetőjét is a lakáselosztó PE sínjéről vinném és a nullát a garázsban lévő 3 fázisú fi relé után osztanám szét!




Üzenet összefûzve: 2015. április 03., 18:51:14 DÉLUTÁN

A másik kérdés még,hogy a villanyóra szekrénybe szeretnék egy 1 fázisú dugaljat,amit még 1, 1 fázisú fi relével szeretnék védeni.
Itt is úgy szeretném ahogy a garázsnál,hogy a fő fi relé betápjáról itt jelen esetben csak 1 fázist bekötni az 1 fázisú fi relébe majd onnan a kismegszakítóba és úgy menne egy dugaljba.

Megoldható szerintetek így?
Ettől használhatok még 3 fázisú eszközt?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2015. április 03., 19:30:45 DÉLUTÁN
Két darab 10mm2 MKH vezetéket tegyél bele egy erre a célra gyártott iker érvéghüvelybe, és így kösd be a FI relébe. Így összefogva a betápot a garázs felé menő áramkörrel megoldható. Szerintem. A szekrényben lévő dugalj fontos hogy külön FI relén legyen? Nem jó ha védi a lakás 3~ FI reléje?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 03., 20:04:41 DÉLUTÁN
De elég ha védi a lakás fi reléje.
Szerintem így lesz...

Üzenet összefûzve: 2015. április 03., 21:22:43 DÉLUTÁN

Köszi a válaszokat ;)

Mivel írtátok,hogy a földelő szondához 10mm2-es MKH kábel vigyek a lakás elosztótól,ezért első sorban szükségem lenne egy ilyen saru présre/krimpelőre.

Ezt néztem ki:
Conrad Electronic | Elektronikai, szerszám, akku, barkács, alkatrész, autófelszerelés és modell webáruház

Ehhez ezt a sarut amivel rögzítem majd a földelő szondához:
Szemes saru aranyozott 10 mm2 - 8 mm furat piros SZS10-8P

Szerintetek jó ez a krimpelő fogó?
Vagy ha nem,akkor milyen ajánlotok?
Netalán elég ha sima kombinált fogóval összenyomom a sarut?

Köszi előre is!
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. április 03., 21:35:28 DÉLUTÁN
Zsolti, nem szeretnélek savazni, de kissé túlspilázod ezt az egészet! Az eddigiekben elég világosan elmondtuk, leírtuk, quasi a szádba rágtuk hol, mit, merre, meddig kell csinálni, pl. a garázsnál, egyéb melléképületeknél, a mérő előtt (semmi köze a PEN PE-N szétválasztásnak ahhoz, hogy a mérő hogy van plombázva!), mért főelosztónál, stb. Figyu, ha ennyire nem érzed a lábadban a boogiet, akkor jobb, ha hozzá sem kezdesz, mert az ilyen "szárnypróbálgatásoknak" szokott csúnya következménye lenni! Én tudom, hogy van a nagy egó, van a "na, nehogymáénegymoderált szóvillanyászthívjakmerosztánazmajdjólátbasz című népi "bölcsesség", de ha tényleg ennyire nem megy át,amit eddig leírtunk, akkor inkább NE partizánkodj, lécci!!! Köszszcsi...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2015. április 03., 22:32:21 DÉLUTÁN
A márkát nem ismerem, a leírás szerint jó minőséget feltételez, viszont a te általad mutatott saruhoz kicsi ez a fogó. Ez egy 10mm2 vezetékhez való szigetelt saru de a fogó ezt a fajta sarut csak 6mm2 -ig képes kezelni. A kombinált fogóval nem ajánlom préselni.
A Fi reléket a be táp oldalon is össze lehet sorolni, ha akarod négy pólusú fésűs sínnel. Van hozzá vezeték bekötő kapocs is.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 03., 23:17:37 DÉLUTÁN
Gyurmaúr Fi relé!
Most már összeállt a kép.
Valóbban rengeteg segítséget kaptam tőletek!
Én ilyen vagyok,ha nem értem megkérdezem többször.
Mivel a mostani állapotot veszem figyelembe ezért csak javíthatok a helyzeten
A legnagyobb bajom az,hogy a pen a fi után van szét választva és nem előtte.
kijavítom átkötöm ahogy kell.
de ennek az embernek nem szólok,mert ezt is megmagyarázná,hogy ez jó így...
Na mind1 én így jártam...
Szóval megértettem kész pont.

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2015. április 04., 02:00:16 DÉLELŐTT
Mi sem úgy születtünk, hogy tudtunk mindent, sőt én is most tanulom. Nyugodtan kérdezz, szívesen segítünk amiben tudunk. Adott helyzetek vetnek fel újabbnál-újabb kérdéseket, de mindenre van megoldás, és ha közösen is de meg találjuk. Az elvi lényeget már értetted az elején is, ez a lényeg. Mostanra pedig már elég sok alkatrészt, kötőelemet stb. forgalmaznak ami megkönnyíti a dolgunk, de még nem ismerjük, pl.: a fésűs és a fogas síneknek mindkét végére lehet tenni egy-egy szigetelő sapkát, de én még eddig egyik helyen sem láttam felhelyezve. Ezek a sínek 1, 2, 3, és 4 pólusú kivitelben készülnek, akár a kismegszakítók is.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2015. április 04., 08:23:47 DÉLELŐTT
Szerintem 1 db saru préselésére ne költs el ennyi pénzt. Vagy kérj kölcsön valakitől, vagy ott vannak a csavaros saruk mint alternatívák. Gondoskodj róla hogy a kötődoboz normálisan zárt legyen ha ki van téve víznek, párának...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 04., 09:12:56 DÉLELŐTT
Köszi.

Ennyi még beleférne de sehol se találok 10-es szigrtelt saruhoz prés fogót/krimpelő fogót.
Sajnos jelen esetben nem tudok kérni senkitől...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2015. április 04., 09:30:25 DÉLELŐTT
Az általad belinkelt fogónak változtatható a betétje, és szigeteletlen saruból tudja a 10-est. Ha feltétlen fogót akarsz venni. Ott a földelés összekötésénél nem nagyon van jelentősége hogy szigetelt legyen a sarud...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 08., 11:03:47 DÉLELŐTT
Sziasztok.

Volt egy kis időm átnézni jobban az elosztószekrényt.
A fi relé előtt választottam szét a PEN vezetőt így már működik a test gomb a fi relén.
Eddig amíg a fi relé után volt szétválasztva fel se lehetett kapcsolni a fi relét.

Viszont ami feltűnt az egyik kismegszakító lakásba menő oldalán 3db 1,5mm2-es vezeték van.
Megengedhető 3db vezeték 1 kismegszakítóba, ha azonos keresztmetszetű,vagy tegyek inkább be még 2 kismegszakítót,és akkor minden megszakítóból 1 vezeték megy a lakásba?


Köszi!

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Marton Dátum 2015. április 08., 11:37:35 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 08., 11:03:47 DÉLELŐTT
Viszont ami feltűnt az egyik kismegszakító lakásba menő oldalán 3db 1,5mm2-es vezeték van.
Megengedhető 3db vezeték 1 kismegszakítóba, ha azonos keresztmetszetű,vagy tegyek inkább be még 2 kismegszakítót,és akkor minden megszakítóból 1 vezeték megy a lakásba?
Ez ugyan az az állapot, mint amikor az épületben valahol kötő dobozban van elágazó kötés, csak most közvetlenül a kisautomatában történik ez. Mivel azonos keresztmetszetűek, így rendben is van. Viszont ajánlatos a három vezetéket összesodorva bekötni az automatába a biztos megfogás érdekében.
Elöbbi gondolatod követve, minden egyes vezeték szakaszra külön-külön biztosítékot rakhatnánk. Nagy pazarlás lenne, lényeg a keresztmetszetnek megfelelő túláram védelem. Itt, 1,5mm2-hez 10A védelem kell.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2015. április 08., 18:30:33 DÉLUTÁN
Mióta létezik 13A-es kismegszakító, azóta nyugodt szívvel lehet használni a 1,5mm2-es vezetékhez és senki sem köthet bele.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2015. április 08., 19:04:32 DÉLUTÁN
Már egy másik témában kifejtettem, de itt is pontosítanék. Sehol nincs kategorikusan kijelentve hogy az 1,5 réz az 13 vagy 10 Ampert bír. Az új szabvány (ami angol nyelvű) részletesen taglalja milyen elhelyezési módnál, milyen környezeti hőmérsékletnél, 2 vagy 3 terhelt vezető esetén, milyen érszigetelésnél, egy vagy több áramkörrel védőcsövenként, milyen terhelhetőséggel számolhatunk. Ezenkívül van még kazalnyi tényező, de talán ezek a lényegesek. Téglafal, védőcső B1 elhelyezési mód, PVC érszigetelés, 1 áramkör a csőben 2 terhelt vezető esetén 17,5 A és ez 30 C°-nál értendő! Ha 3 fázisú rendszer van a védőcsőben, ez az érték kisebb, ha több áramkör fut párhuzamosan a csőben, akkor szintén kisebb, ha mondjuk 20-25 C° hőmérsékletre kalibrálunk, akkor nagyobb szorzószám jön rá. Ha tovább szigorítjuk a feltételeket, már a 13 A sem megengedett. Tehát nincs egyszerű helyzetben aki méretezni akar, és sosem igaz minden esetre hogy 13 A az jó feltétlenül. Végezetül a kedvenc részem az erősáramú berendezések felülvizsgálóinak kézikönyvéből (2011)

" Ha azonban elfogadjuk ezt a körülményt, akkor nem követünk el hibát,  ha ezek áramköreinek méretezésénél továbbra is a visszavont MSZ 14550-1:1979 szabvány "C" csoportjának terhelhetőségét vesszük figyelembe.. (Ne feledjük, a szabvány alkalmazása önkéntes, így semmilyen szabványérték betartása nem kötelező- csak az előírt biztonsági szint tartása kötelező) Ez 1,5 mm2 rézvezetőre  alapesetben 25 A, amit a lakásokban fellépő legkedvezőtlenebb körülmények között sem  szükséges csökkentő tényezők alkalmazásával 20 A-nál kisebb értékre venni"

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Zsolti1990 Dátum 2015. április 13., 02:50:53 DÉLELŐTT
Sziasztok.

Pár hozzászólással fentebb belinkeltem a földelő szondáról egy képet.
Azóta ki lett cserélve a 2,5-es vezeték egy 6-os mkh-ra.(Ez fért el a csőbe)

Viszont a képen látható csavaros kötést nem bírom normálisan rátenni a szondára...
Itthon viszont találtam egy réz csavaros valamit amit rá lehetne húzni a szondára,és van benne hely a vezetéknek.
Apu elmondása szerint bányába szalagpálya földelésénél használták.
Reggel csinálok képet róla.

A kérdésem az,hogy származhat valami hátrányom abból ha ezzel a réz elemmel kötöm össze a szondát az mk6-al(természetesen érvéghüvelyezve).
A kontaktban biztos vagyok csak a horganyzott acél és a réz elem  megférnek-e egymással?

Üzenet összefûzve: 2015. Április 13., 07:31:42 am

Itt vannak a képek a szondáról,és bekarikázva az elem ami csatlakozik a szondára.
(Az elem csavaros részére saruval kifogástalanul csatlakozik a 6-os mkh,de az elem nem akar megszorulni sehogy se...

Küldök még képet arról az elemről amit szeretnék rétenni.
Kérem véleményezzétek.
Köszi!


Üzenet összefûzve: 2015. Április 13., 07:33:41 am



Üzenet összefûzve: 2015. április 13., 07:35:24 DÉLELŐTT

Konkrétan megtaláltam ezen a linken az elemet amit szeretnék berakni:

http://ecat.burndy.com/Comergent/burndy/product/KS25#Physical

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2015. április 13., 16:02:05 DÉLUTÁN
Feco!
Felülvizsgálói szemszögből felmerült bennem egy kérdés a vezeték tervezéssel kapcsolatban.
Ha egy tervező megtervezi a környezeti és terhelési viszonyoknak megfelelően a vezetékszakaszt és lebiztosíthatóvá válik monnyuk 25A-re, akkor én, mint felülvizsgáló kimegyek úgy 10 év múlva, amikor a terveknek már se híre, se hamva és nem látok a falba, de a minősítést ki kellene adnom, akkor szerintem ekkor csak a hurokimpedancia, a réz megengedett áramsűrűsége és a biztosító tulajdonságai alapján tudok értékelni és az áramsűrűség valamint egyéb szabványi rendelkezések miatt, az eredeti felállás már nem fog megállni a 25A-es biztosító esetén, tehát hiába a gondos tervezés, a felülvizsgálaton nem fog átmenni.
...vagy rosszul gondolom?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: tothgyula Dátum 2015. április 13., 19:36:54 DÉLUTÁN
Tisztelt Kollégák!
A J.PRÖPSTER cég( Bp.1036 Szépvölgyi u.1/B) Tel:388-6276 forgalmaz sokféle  földelő-vezető és földelő összekötőket. Ezek csavaros szorító-bilincsek különféle anyagokból készülnek, mert ez a lényeg.Pl: Stahl/verzinkt, ganz edelstahl stb. lényeg az, hogy speciális pasztával kell bevonni a cstlakozó szorítókat. Az anyag tekercsben kapkató, gyurmához hasonlítanám, lényeg, hogy víz és levegő ne érje a kötéseket.Villámvédelmi célra is kiválóan alkalmas, én is dolgoztam vele. Jó munkát! Üdv: TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: amdni Dátum 2015. június 12., 18:50:06 DÉLUTÁN
Üdvözlet!

Egy kis segítséget kérnék.
Lefényképeztem egy 3 fázisú kapcsoló bekötését nagy felbontásban, sajnos nem működik hiába próbálom bekapcsolni, valamit rosszul köthettem be.
Tudnátok ebben segíteni?
Ha manuálisan benyomom a gombot amit a mágnesnek kellene behúzni, akkor természetesen átmegy az áram és minden ok.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2015. június 12., 20:10:10 DÉLUTÁN
Hőkioldó gombját megnyomtad?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. június 12., 21:05:21 DÉLUTÁN
Pár kérdés:
hány Voltos feszültséggel műxik a működtető tekercs? 24, vagy 230, netán 400??
De a legfontosabb, hogy a behúzó tekercs működtető áramkörének kell N,melyet az A2 kapocshoz szoksá kötni, különben mi működteti a behúzó tekit???
jól mondom, Novill???
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Simon Endre Dátum 2015. június 12., 21:07:53 DÉLUTÁN
Az ott mi, nincs bekötve, talán az egyik tekercsvégről maradt le ?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: amdni Dátum 2015. június 12., 21:27:29 DÉLUTÁN
Igen megnyomtam a hőkioldó gombját.
Nem tudom hány voltos a tekercs, csináltam még több fotót hogy jobban látszódjon.
Nem maradt le semmi, nincs szabadon kábel.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Novill Dátum 2015. június 13., 07:39:10 DÉLELŐTT
A kép alapján feltételezhető, hogy 230 V-os a vezérlése. Egyik piros vezeték a főáramkörről ágazik le ez látható a vezérléshez. Így lehet hogy a tekercs egyik pontjára megy a nulla. Végig kell követni a vezérlést. Zár-e a ki gomb nyugalmi állapotban, és ugyan így zár-e a hókioldó gombja. Továbbá a segéd érintkező zárás és be gomb zárás ellenőrzése. Na persze ha rossz a behúzó tekercs, akkor hiába jó egyébként minden, mert nincs ami behúzzon.A vezetékek lekövetése alapján egyszerűen ( vagy rajz alapján) le lehet ellenőrizni, de ha netán távvezérlés is lenne ott is lehet keresni a hibát. Első a feszültség ellenőrzése és a behúzó tekercs ellenőrzése és utána a többi.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Simon Endre Dátum 2015. június 13., 12:01:17 DÉLUTÁN
A betápok kötéspontjain 400V-os tekercsre utaló duplázások vannak az egyik tekercsvég látszólag bekötetlen! A tegnap még szaban vég ma már nem látható az hova lett, netán az van a rugós kötőelembe bedugva?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: amdni Dátum 2015. június 13., 13:50:11 DÉLUTÁN
A 0- t sehová nem kötöttem be, az nem is jön a dobozba bele, csak 4 eres a kábel, 3 fázis és a védőföld.

Viszont sejtem mi lehet a gond, én a bemenetet felülre kötöttem be, kimenet alul van, lehet fordítva csináltam meg???
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Simon Endre Dátum 2015. június 13., 18:34:03 DÉLUTÁN
No meg öntartásra utaló kötéseket sem látok 13-14 , 23-24 pontok üresek. Ha nem a gumikábel a betáp akkor teljesen bukta az egész.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: amdni Dátum 2015. június 13., 21:00:39 DÉLUTÁN
Ok köszönöm a segítséget, ideiglenesen kicseréltem egy 400 v-os kapcsolóra.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. június 13., 22:44:37 DÉLUTÁN
Na, mondom én, há nyema 0! Márpedig 0 nélkül nem fog műxeni az a mágikapcsinger, ejjhóó...
Tessék bele vinni egy 5 eres kábelt -függően a terheléstől, illetve az elosztó távolságától 5x1.5-ös, vagy ha nagy a kábelhossz, akkor 5x2.5-ös MBCu, (bár 10 A alatti Amperterhelés esetén elég lesz az 1.5-ös is!) vagy épp MT (drágább, szal az MBCu is jó lesz) kell a DTMn-ig, a mocihoz már nem kell új kábel, mert oda ugye nem kell N vezető...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: amdni Dátum 2015. június 14., 22:03:41 DÉLUTÁN
Köszi a 0 tényleg nem lett bekötve mivel 4 eres 2.5-ös mt  kábel ment be a dobozba, oda vittem a 0-t egy mcu kábelen, csak azt nem tudom hová kössem a 0-t.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: 980POWER Dátum 2015. június 14., 22:19:36 DÉLUTÁN
 Csak az "a 2" jelű csavar alá. Kivétel, ha oda már van kötve, akkor az a1 alá. De mi előtt bármit csinálnál egy fényképet küldjél magáról, a tekercsről mert ha 400Voltos (vagy 280Voltos), nem igazán lesz tartós megoldás. Valahol van rajt egy tábla, ahová rá van írva, de magára a tekercsre is rá írják, oldaltól látszik.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 04., 18:02:50 DÉLUTÁN
Be táppal és keresztmetszettel kapcsolatos kérdésem lenne egy kissé hosszas de mostani időkben sajnos inkább van rá időnk.
              Van egy panzió 20 szoba led világítással mindenikben TV földszint+emelet. Az oszlopról a be táp kábel földkábel 4x25 Alu. A merőszekrényből egy 5x6 réz kábel megy a emeletnek ahol a következő fogyasztok vannak:
                                     9drb-légkondi-FUJITSU-R32 ASYA 09 KLWA-AOYA inverter 9000 BTU CLASA A++1 economic
                                  és 2drb--ugyanilyen csak 1200-as.
                           Egy lakás rész két szoba világítás,konyha-2drb hűtőszekrény
                                                                                          1drb sütő ler-2,7kW
                                                                                         1drb beépített főzőlap három fázisra kötve 7,2kW
               Ugyancsak a merőtől jön egy 5x16 Alumínium a következő lakáselosztóba , fogyasztok:
                                                                             Szauna- 13,5kW
                                                                             Néhány led világítótest + 8drb  tv
                           Egy Fujitsu légkondi ugyan olyan csak 28000-es-nem tudom valós-e 8,8kW ír rajta csak azt nem tudom ez a elektromos teljesítménye mert 16A-es dugasszal van szerelve. Egy néhány kinti világítás minden kis teljesítmény led lámpákkal. Ennyi nagyjából idáig és így működik már azt hiszem két éve.                                                                                             
               A nyáron építettek
egy másik épületet és egy kinti fürdő medencét aminek a fűtését egy
                                                     Ffairland Inverter Plus Full-Inverter Medence Hőszivattyú IPHC 55 21kW
                                                Jakuzzi SPA-öt személyes ami 3kW
                                           És egy kád amit egy elektromos Fűtőpatron EVO TITÁN D-EWT 9kW fűt.
                                   Még van a világítás ledes kb. 3kw.
Próbáltam vázolni a fogyasztásokat a meglévő és működő lakás elosztok szabályosan meg vannak szerelve földelés mérve.
          A kérdésem az új épülettel kapcsolatos ,hogy oldják meg milyen keresztmetszetű be táp jöhet-e a mostani merőtől bővítés vagy új be tápot kellene kérni akinek van türelme az olvassa el és minden segítség jól jön és  köszönöm szépen.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 07., 21:25:39 DÉLUTÁN
a LEGRAND 16A  10MA DX3 600013-ÉRINTÉS VÉDELMI AUTOMATA KAPCSOLÓ RCCB-VAGY RCBO ÉS MILYEN TYPUS AC VAGY A ?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: S/K Dátum 2020. április 09., 20:13:11 DÉLUTÁN
Fotót ha lehet, mert ilyet nem találni a legrand katalógusba.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 10., 21:26:02 DÉLUTÁN
Küldök képet a Legrandról is és egy Eti meg egy Möller érintés védelmiről  .
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 10., 21:31:04 DÉLUTÁN
Az Etin csak az AC tipus a Mölleren meg az AC tifus és az RCBO is jelölve van a Legrandon semmi.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2020. április 11., 06:39:25 DÉLELŐTT
A legrand az kismegszakító is egyben, és AC-s.

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: S/K Dátum 2020. április 11., 07:40:46 DÉLELŐTT
Fentről lefelé haladva:
1. Túlterhelés elleni védelem (16 A) C karakterisztika és zárlati/szivárgó áram (30 mA) elleni védelem, AC típus.
2. Csak zárlat/szivárgóáram elleni védelem (300 mA) - nem 30 mA - , 25A-ig terhelhető, AC típus.
3-4. Túlterhelés elleni védelem (32 A) C karakterisztika és zárlati/szivárgó áram (300 mA) elleni védelem, - nem 30 mA - , AC típus.

Mindhárom alkalmas kültéri elhelyezésre (-25C) megfelelő IP védettség mellett, viszont csak ott alkalmazható biztonságosan ahol nincsenek a váltakozó áramot befolyásoló tényezők. (Ha már van elektronika a hálózatba akkor nem üzembiztosak. Ha lakásban lesznek akkor oda A típust javaslok. Szinte mindenhova. Már a LED izzók is zavarják, pláne ha több van belőle + a tápok- telefon, laptop, modem, stb)


Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 11., 13:39:28 DÉLUTÁN
Bocs hogy újra kérdezek de miből lehet meg alapítani hogy az ETI---RCCB ?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: S/K Dátum 2020. április 11., 15:46:19 DÉLUTÁN
Nincs jelölve a 25A előtt a karakterisztika.  (C, B, D)
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 13., 14:08:05 DÉLUTÁN
Kötött-e már valaki medence fűtést Fairland Inverter Plus Full-inverter Medence Hőszivattyú IPHC55 -vel a be táptól a medence  távolság 120m milyen keresztmetszetű kábel kell ami föld-alatt lesz vezetve és védelem kell hozzá mint érintés védelemre meg túlfeszültség védelemre gondolok ?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Atis57 Dátum 2020. április 13., 19:07:07 DÉLUTÁN
Idézetet írta: faxelektro Dátum 2020. április 13., 14:08:05 DÉLUTÁN
Kötött-e már valaki medence fűtést Fairland Inverter Plus Full-inverter Medence Hőszivattyú IPHC55 -vel a be táptól a medence  távolság 120m milyen keresztmetszetű kábel kell ami föld-alatt lesz vezetve és védelem kell hozzá mint érintés védelemre meg túlfeszültség védelemre gondolok ?
Szia!
Nem kötöttem.
De a kábelméretező szerint. +10m  rátettem a bekötés stb  miatt.

KÁBEL MÉRETEZÉS EREDMÉNYE

Megadott adatok a számításhoz:   
Megengedett %-os feszültségesés:   3%
Hálózat típusa:   1x230V - (3 vezetős (L+N+PE) 1 fázisú)
   
Fogyasztó berendezés jellege:   motorikus
Fogyasztó berendezés feszültsége:   230V egyfázisú
Fogyasztó berendezés hatásos teljesítménye:   3500 Watt
   
Jellemző teljesítmény tényező [cosj]:   0.8
Kábel anyaga:   Réz
Kábel hossza:   130 méter
   
Számított értékek:   
Mértékadó feszültségesés értéke:   3.45 V
Berendezés villamos teljesítménye:   3804.35 Watt        (3.80435kW)
Berendezés által felvett áram:   20.68 Amper
   
Számított kábel keresztmetszet:   13.91 mm2
Választott kábel keresztmetszet:   16 mm2   Réz kábel
   
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 13., 19:45:56 DÉLUTÁN
Egy Fairland Inverter Plus Full-inverter Medence Hőszivattyú bekötéséhez kérnék segítséget valakitől aki már dolgozott ilyennel. A távolság a táptól 120m föld-alatt lenne vezetve

                                    Fűtés teljesítmény:

                                                                 Levegő 26C/ viz 26C/ páratartalom 80% :21kW COP tényező:16,1-6,0

                                                                 Silent mód: 17,kW/ COP tényező 11,0

                                                                 Levegő 15C/viz 26C/ Páratartalom70%:14,5kW COP tényező 8,1-4,4

                                                                 Silent mód:11,5kW/COP tényező 6,5

                                    Hűtés teljesítmény:

                                                                 Levegő 35C/Viz28C/ Páratartalom: 80%: 10,8-2,7kW

                                                                 Névleges teljesítmény 16C 0,36-3,3kW

                                                                 Névleges áramfelvétel 16C 1,57A-14,3A

                                                                  Max áramfelvétel: 17,5A



                                                               Biztosítékék: 21A

                                                              Hálózati kábel 3x4mm2

A kérdés az lenne,hogy milyen keresztmetszetű kábel kellene a be tápnak és milyen védelmek és kellene ekkora távolságnál egy külön földelés csinálni?
Újra írtam a gépkönyvben levő adatokkal köszönöm az előbbi választ.
   

                                         
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2020. április 14., 07:40:43 DÉLELŐTT
Szerintem itt a fő kérdés a feszültségesésre vonatkozik, a 4-es kábel biztosan "elviseli" ezt a 17,5 A terhelőáramot. Esetlegesen még átgondolandó, hogy a későbbi bővítések miatt 3 fázisra kialakítani a rendszert, bár ez többletköltséget jelent, de nem kell széttúrni 120 métert ha így alakul, ezt döntse el a megrendelő. Jelenleg a feszültségesésre nem sok minden vonatkozik szabványok tekintetében, talán az MSZ HD 60364-5-52:2011 alapján a közcélú hálózatról táplált fogyasztók esetén világítási berendezéseknél 3, más berendezéseknél 5 % jut eszembe. Ez alapján sajnos a 4-es keresztmetszet kevés lesz, ennek közel 10 % a feszültségesése ezen a távon. A 6-os esetében olyan 6 %, így sajnos a 10-es réz lenne a megfelelő. Ha alumíniummal gondolnád, akkor ott pedig 16 mm2 adja ki az 5% alatti értéket. Külön földelést nem ír elő semmi, de és a tápoldalon mindenképpen egy 30 mA érzékenységű A típusú ÁVK-val indítanék (mégiscsak medence), és a maximum áramnak megfelelő kismegszakítóval (20 A) vagy kombinált készülékkel...
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 14., 10:25:39 DÉLELŐTT
Én is úgy gondoltam hogy viszek egy 5x16 Alumíniummal mivel sokkal olcsóbb mint a réz három fázist és a közép tájon meg kell szakítsam mivel oda jön  egy 3kW-os jakuzzi és oda csinálnék egy földelést műszerrel le mérve míg 4ohm alá kerül. Még úgy is ki fogják találni utólag a medence körül világítást még más apróságokat.
                                                                         Köszönöm a segítséget.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Sztrogoff Dátum 2020. április 14., 12:41:29 DÉLUTÁN
Hát tételesen nem írja elő a szabvány a további földelést, csak ajánlja:
Annak érdekében, hogy hiba esetén a védővezetők potenciálja minél közelebb maradjon a földpotenciálhoz, szükség lehet további, lehetőleg egyenletesen elosztott pontok földelésére is.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 16., 20:55:27 DÉLUTÁN
Egy dézsába van beszerelve egy elektromos futópatron evo titán d-ewt 9kw-os ellenállás és ezzel vásároltak egy védelmi és vezérlő panel.A kérdésem,hogy mi ebben a védelem mert ahogy látom egy áramlás kapcsolót lehet rá kötni ami vezérel egy siemens mágneskapcsolót amin át megy a háromfázisos táp az ellenállásnak ami 9kw-ös és a mágneskapcsolón 4kw van írva. Van egy fény jelzés,hogy mikor van bekapcsolva  és még van egy kiállás egy kontaknak de oda nem tudom mit kell bekötni mert csak egy áramlás kapcsoló van vele a dobozban más semmi.Feltettem két képet a vezérlő és védelmi dobozról.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: Fecó Dátum 2020. április 17., 11:52:53 DÉLELŐTT
Hőmérsékletérzékelés-szabályzás? A 4 kW AC3-ra igaz, fűtőbetétre az AC1 vonatkozik elvileg. Fi-relé nincs? Ez milyen távolságra kerül a víztértől?

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: tothgyula Dátum 2020. április 17., 12:42:38 DÉLUTÁN
És ki a gyártó?Forgalombahozó? ÁVK? ÉVÉ (áramütés elleni védelmi) jegyzőkönyv? Fémhordó, vagy műanyag? És hőfokszabályozás?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 17., 20:40:48 DÉLUTÁN
Erről a jakuzziról szeretném meg kérdezni,hogy lehet három-kettő és egy fázisra is kötni?
Feltettem három képet nem tudom abból el lehet-e igazodni? A műszaki könyv 3kW-230V-16A ír.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 17., 20:59:59 DÉLUTÁN
Feco
        A hőmérséklet szabályzó rajta van magán az ellenálláson ahol kapja a be tápot, az ellenállás egy tartályban lesz és egy pumpa nyomja a vizet át rajta ott van szerelve az áramláskapcsoló ami csak víz áramlás esetén ad három fázist az ellenállásnak. Persze jön a fi relé csak nem találtam háromfázisos A-típust az egész vezérlés táblája kb 4 méterre van a dézsától. Mikor össze lesz szerelve teszek fel képeket.A dézsa fából van sós forrásvízzel töltve.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 18., 18:48:01 DÉLUTÁN
A jakkuzival kapcsolatban azt mondják be lehet kötni három fázisra is csak valamit át kell kötni a vezérlésben.
Én azt szeretném tudni,hogy oda van vezetve egy 5x2,5 kábel és ezt ha be kötöm L1-L2-L3 -ba a három fázist a neutrálba a kék nullt a földelést meg a többi zöld-sárga sorkapcsába okozok-e valami gondot mert ha ki kell fizessem akkor végem van?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 18., 19:21:57 DÉLUTÁN
A be tápot egy 16A-30mA-tipAC háromfázisos FI-reléről kapja mert per pillanat nem volt A  Típus de le cserélem mikor kapok most úgy is csak próbálják még nem fürdik senki mert a turizmus nulla.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2020. április 19., 12:22:19 DÉLUTÁN
A rajzot követve ugyan van rajta 3f. csatlakozónak tűnő kapocs, de szerintem max 2 fázisra köthető. A meglévő 5 eres vezetékből  2 fázisú táplás esetén, 1db N, 1db L1 és 1db L2 , valamint a PE vezeték szükséges a megfelelő keresztmetszetekkel. 1 fázisra kötve az 5 eres vezetékből 2 db N, 2db L és 1db PE vezeték szükségeltetik, minimum 32A-es biztosítással, amit bizonyíthat a panelen található 30A-es biztosító is, továbbá ez előrevetíti a vezeték szükséges keresztmetszetét is. Mivel 1 fázisú táplálásnál a szükséges nagy áram miatt, az 5 eres vezeték PE vezetője nem elégíti ki a vezeték keresztmetszetekre vonatkozó szabványi előírást, így az cserés lesz. A fűtőbetét 1 fázisú, ez kétségtelen, tehát nagy eséllyel minden más fogyasztó is 1 fázisú. Ebből következik az is, hogy 2 fázisú bekötés esetén, 1 fázis csak a fűtést, míg a másik fázis a motorokat és egyéb részeket táplálja, ezért a 32A-t két részre bontva, minimum 2x16A biztosítás szükséges, esetleg egy fokozattal nagyobb, azaz 20A.
Összegezve, ha 5x2,5mm2 vezeték van kiépítve és nem cserélhető egyéb okok miatt, akkor sajnos csak 2 fázisú lehet a táplálás 2x16A biztosítással, 1 fázis esetén minimum 3x6mm2 vezeték szükséges 32A biztosítással.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2020. április 19., 12:53:53 DÉLUTÁN
Emlékeim szerint, az ilyen berendezések ugyan működtethetőek 1x16A-ről is, azonban ekkor egy DIP kapcsolót át kell állítani és ún. sánta üzemben fog működni, azaz egyidejűleg minden funkciót nem lehet használni. A műszaki leírását át kell bogarászni.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 19., 13:03:01 DÉLUTÁN
Sajnos nem kapok egy magyar műszaki leírást csak angol van azt fordítóval fordítani sok értelmetlen dolgot fordít. Hol keressek magyart mert sehol nem találom?
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2020. április 19., 13:07:52 DÉLUTÁN
A forgalmazónál vagy sehol.  :-\
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 22., 16:50:21 DÉLUTÁN
Küldött a forgalmazó egy néhány információt: távolítsam el a fehér szálat a J26 és J32,vagy J25 közül
                                                                   távolítsam el a kék szálat a J28 és J58 közül
                          Amelyiken 1DIP kapcsoló van a DIP kapcsolót ki kell kapcsolni
                        Amelyiken több kapcsoló van ott a DIP kapcsoló gombjai on pozícióban kell kapcsolni.
Utóiratban azt írják,hogy nem minden GS5xxZ bir el három fázist és a három fázishoz szűkséges a PCB Rev B system.Ez amit be kell kötni-GS510DZ-PN55415-01 most azt nem tudom ezt be lehet három fázisra kötni.
Kérdeztem újból a forgalmazót azt mondta értesít meg kell kérdezze a gyártót.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: nyaki Dátum 2020. április 23., 21:53:11 DÉLUTÁN
Az "AC Sercice" táblázat egyértelműen mutatja, hogy mit és hogyan. Az alaplap is beazonosítható a rajta feltüntetett adatokból.
...egyébként pedig ha a forgalmazó ígéretet tett, akkor várd meg a válaszát.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 24., 20:01:02 DÉLUTÁN
Ma este kaptam értesítést,hogy működik három fázissal,a tulaj mondta hogy értesítették telefonon egész Belgiumból kellet meg tudják ott gyártják állítólag..Holnap megyek be kötni.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 25., 20:09:15 DÉLUTÁN
Be kötöttem a jacuzzit három fázisra működik persze meg kérdeztem a gyártót ki vettem 2 darab áthidalást a beállításokat a tulajra bíztam mert több ideje van. Ki kell cseréljem a 25A-30MA-tip AC RCBO-t egy 16A-30mA-tip A-RCBO-ra.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: tothgyula Dátum 2020. április 26., 09:59:33 DÉLELŐTT
T. Faxelektro! Tudnál fényképet feltenni a végleges bekötésről? Ebből is tanulhatnánk:Köszönöm.
Cím: Re:családi ház villamos tervezése
Írta: faxelektro Dátum 2020. április 26., 13:31:54 DÉLUTÁN
Holnap megyek mert világításnak a fürdőmedencéhez három oszlopot állítanak és akkor készítek fényképet.