Országos Tûzvédelmi Szabályzat

Indította nova, 2011. szeptember 07., 20:09:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!


Safety

Mivel Nova új topicot nyitott a témának, újból leírom, hogy eljött amire rég várunk (vagy talán nem is annyira  ;)), tegnap megjelent a Magyar Közlöny 103. száma, amely tartalmazza a Belügyminiszter 28/2011. (IX. 6.) BM. rendeletét az Országos Tûzvédelmi Szabályzatról. Már elkezdtem feldolgozni, de még nagyon új, hogy komolyabban tudnék hozzászólni. Várom a ti véleményeteket is, vitassuk meg együtt a változásokat!

Az egyik leglátványosabb változás amit eddig is tudtunk, hogy kikerültek belõle a villámvédelem mûszaki követelményei, melyet ezentúl az MSZ EN 62305 szabványsorozat tartalmaz. A másik fontos változás, hogy megszûnt a kilencéves felülvizsgálati gyakoriság mind a villámvédelem, mind az erõsáramú berendezések felülvizsgálatának tekintetében, tehát a "D-E" tûzveszélyességi osztályba-sorolású helyeken is hatévente kell felülvizsgálatokat végezni.

Novill

Én is elkezdtem tanulmányozni a változásokat és elég sok változás van mind erõsáramú berendezések felülvizsgálatánál, mind a villámvédelmi berendezések felülvizsgálatánál.

Safety

További változás, hogy ezentúl a tûzvédelmi felülvizsgálatok esetében is - az érintésvédelemhez hasonlóan - naptári napot kell figyelembe venni a lejárat dátumában, szemben az eddigi naptári évvel. Robbanásveszélyes térségekben továbbra is két személy végezhet felülvizsgálatot, de ezentúl elegendõ ha az egyiknek van EBF jogosultsága, a másiknak meg Rb felülvizsgálati jogosultsága van. Eddig mindkét embernek, mindkét bizonyítvánnyal kellett rendelkeznie.

Novill

A felülvizsgálat gyakorisága is változott, vagyis szigorodott. A törvény 213§ írja elõ a változást. Ha jól értelmezem AB tûzveszélyességi osztályba 3 év maradt. A C tvo marad 6 év, D és E tvo 6 év lett.
A tûzvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.
A telep- vagy mûködési engedélyhez illetve bejelentéshez kötött átalakítás, vagy rendeltetés váltás során
a helyiségben, épületben elhelyezett villamos berendezéseken a berendezés üzemeltetõje az e fejezet szerinti
tûzvédelmi felülvizsgálatot elvégzi, ha az új rendeltetéshez a jogszabály – veszélyesebb tûzveszélyességi osztályba sorolás miatt – gyakoribb felülvizsgálatot határoz meg, az új rendeltetés a helyiség, épület tûzveszélyességi osztályát nem változtatja meg,
De a korábbi ,,A" vagy ,,B" tûzveszélyességi osztályba tartozó helyiség esetében az utolsó felülvizsgálat óta 2 év eltelt, vagy az új rendeltetés a helyiség, épület tûzveszélyességi osztályát nem változtatja meg, de a korábbi ,,C", ,,D" vagy
,,E" tûzveszélyességi osztályba tartozó helyiség esetében az utolsó felülvizsgálat óta 4 év eltelt.

Hogy is kell ezt az elõbbi rész értelmezni?

Zappa

Volt egy olyan gyakorlat, még 2010-ben, akkorra is vártunk egy OTSZ-t,hogy megcsinálták a tûz vagy a villámvédelmet hamarabb, hogy még kilenc évet kapjon.Ezért rakták bele, hogy a két-harmad idõ lejárta elõtt ne lehessen újravizsgáltatni.


szmihaly

A közlönybõl kiszedtem az OTSZ-t,az alábbi linkrõl letölthetõ!
OTSZ2011.pdf (4.6 MB) letoltese

JUVILL


Van itt még egy lényeges pont, tegnap már egy hozzászólásomban írtam róla.
A 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ kétféle villámvédelmi felülvizsgálatot határoz meg. Norma szerinti felülvizsgálatot és nem norma szerinti felülvizsgálatot.
Ez elég új szempont, és leírja a feltételeket.