Törpefeszültségû transzformátor

Indította savair, 2012. szeptember 24., 20:03:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

savair

Csáó  mesterek!

a következõ  lenne a  kérdésem:

Többször  láttam  már  hogy  a   220\24-es  transzformátor  szekunder  oldalán   mind  a két  kivezetést  biztosítják..  miért  szükséges  ez??

Mondok  egy  konkrét  példát  250VA-es 220\24-V os trafó.   A  primer  oldalon  egy db  6 amperes  kismegszakító  a  szekunder  oldalon  mindkét kivezetésen  egy-egy  6A-es  Db2-es ....

Marton

Érdekes ez a kérdés, tényleg pazarlásnak gondolom én is régóta a két szekunder oldali biztosítékot. Lehet, hogy valaki mégis tud rá racionális választ. Még ha földeletlen is a szekunder oldal akkor is túlzásnak tûnik, fõleg ha még a bizti elhelyezése  is szinte a trafó mellett van. Ilyen duplázás biztonsági áramkörökben szokás. Ezt egy túllihegett  dolognak vélem.
Az általad példának hozott biztosítékok értékei szerintem nem helyesek, priméren legfeljebb 4A, szekunderen viszont 10A is lehetne a 250VA trafó esetén. Mindenesetre ha a feszültségek 10szeresek, az áramok (biztosítékok)  sem egyformák.

savair

Így van  szerintem  hasraütött  értékek...

Mi  úgy tanultuk  hogy   a  transzformátor elméletileg  úgy  is  biztosított  a védelme  ha  csak  a  primer  oldalon  van  biztosítva  mert  szekunder oldali  zárlatkor  akkora  áramot  vesz  fel  hogy a megfelelõen  méretezett  primer  bizti  is  leold..  Persze  ezt  csak  ilyen kis  trafoknál lehet kivitelezni  vagy még itt sem.... 

Szóval a lényeg hogy én is  túlzásnak tartom.....

JUVILL


Bocsássatok meg, de ez nem így van.
Hogy miért van a szekunder oldalon kettõ biztosító, erre egy kicsit késõbb térjünk vissza, mert ez sem véletlen.
Az elõbbi hozzászólásra egy pár sor.
250VA fölötti transzformátorok esetén mindkét oldalt védeni kell.
Ráadásra speciális transzformátor védelemre van szükség.
"B" karakterisztikás védelem esetén az érték: (3 - 5) x I névleges
"C" karakterisztikás védelem esetén az érték: (5 - 10) x I névleges
"D" karakterisztikás védelem esetén az érték: (10 - 20) x I névleges

A névleges áramok (primer és szekunder oldalon) kiszámíthatók az S = U x I képletbõl.

Gyurmaúr(fi-relé)

Bezzzonyám, egy komolyabb trafónak mind a primer, mind a szekunder oldalán kötelezõ mind az L, mind az N -lehetõleg olvadóbizivel történõ- védelme, természetesen a primeren min 1"számmal" kisebbel, mint a szekunderen, hiszen egy 250VA teljesítményû trafó a 230V-os  oldalon kb. 1.5 A-t, míg a 24V-os oldalon kb 10A-t idéz elõ, legalábbis, amennyiben 100%-os kiterhelésben részesül, amit elvileg nem tehetnénk meg vele, dehát az élet néha kegyetlen tud lenni még egy trafóval is...  :'(
Íme egy szépség, melyet általában mûlép beolvasztásra használ gazdája, ill néhanapján én is, ha épp ott vagyok és sok a mûléptelen keret... ;)

savair

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. szeptember 26., 21:27:06 DÉLUTÁN

Bocsássatok meg, de ez nem így van.
Hogy miért van a szekunder oldalon kettõ biztosító, erre egy kicsit késõbb térjünk vissza, mert ez sem véletlen.
Az elõbbi hozzászólásra egy pár sor.
250VA fölötti transzformátorok esetén mindkét oldalt védeni kell.
Ráadásra speciális transzformátor védelemre van szükség.
"B" karakterisztikás védelem esetén az érték: (3 - 5) x I névleges
"C" karakterisztikás védelem esetén az érték: (5 - 10) x I névleges
"D" karakterisztikás védelem esetén az érték: (10 - 20) x I névleges

A névleges áramok (primer és szekunder oldalon) kiszámíthatók az S = U x I képletbõl.

Na  ezt sem  tudtam  hiába  "jó pap  is  holtig  tanul".. :)  Miért  is  kell   a  szekunderre   mindkét kivezetésére  biztit tenni???   ÉS miért  pont  250 VA  felett????

JUVILL


Mert a nagyobb tudású szakemberek 250VA-nél húzták meg a határt. :D
Gondolom, nem véletlenül kötötték egy teljesítményhez.
(egyébként az EBF-en is így oktatják még mindig)

Tegnap írtam, hogy miért kell a szekunder oldalon kettõ biztosító, erre térjünk vissza késõbb.
Még nem jutottam el addig, hogy pontos információt adjak. De megkeresheted te is.
Van egy 1977-ben írott mûszaki szakkönyv.
Címe: Villamos automatikák. Ha jó a memóriám, Horvát Béla írta.
Abban megtalálod a mûködtetõ áramköröket, a kapcsolási rajzokkal, és a két szekunder oldali biztosítót is. ;)
Nem találom a könyvet. Ebben olvastam valaha a mûszaki választ.
Ezért nem írtam rá eddig. :)


Szelei

Tisztelt uraim.

Megint anyagiaskodok. 650 Ft./ db. a biztosíték ára. 65 VA-es transzformátor 7 000 Ft. Ha ehhez 1300 Ft. árban teszek plusz védelmet (hibaforrást) minden esetleges szekunder zárlat esetén le old már megérte. Viszonylag érzékenyebbé válik induktív zárlatok (túlterhelés) esetén és ezzel esetleges készüléket megvédte a leégéstõl már meg érte.

Én minden trafó esetén már hagyományból is alkalmazom!

Mutatok egy képet régi vezérlõpultba gyárilag beépített witmanbiztosítékok mint a trafó tartozéka már rajta volt.


PLC alatt középen.

Marton

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. szeptember 27., 19:48:53 DÉLUTÁN

Tegnap írtam, hogy miért kell a szekunder oldalon kettõ biztosító, erre térjünk vissza késõbb.
Még nem jutottam el addig, hogy pontos információt adjak. De megkeresheted te is.
Van egy 1977-ben írott mûszaki szakkönyv.
Címe: Villamos automatikák. Ha jó a memóriám, Horvát Béla írta.
Abban megtalálod a mûködtetõ áramköröket, a kapcsolási rajzokkal, és a két szekunder oldali biztosítót is. ;)
Nem találom a könyvet. Ebben olvastam valaha a mûszaki választ.
Ezért nem írtam rá eddig. :)

Juvill, jó a memóriád!

Nekem megvan az említett "Villamos automatikák" könyv. Megtaláltam az ide vonatkozó írást a 304. oldalon. Különösebb magyarázat nélküli.

"A müködtetõ áramkörök zárlatvédelmérõl gondoskodni kell a következõk szerint:
   a) ha a müködtetõ transzformátor szekunder tekercsének egyik vége földelt, úgy a szekunder oldal másik ágában;
   b) ha a müködtetõ transzformátor középen földelt, úgy a szekunder oldal mindkét pólusában;
   c) földeletlen müködtetõ transzformátor alkalmazása esetén a transzformátor primér- és szekunderoldalán mindkét pólusában."

A harmadik esetben továbbra is biztosíték duplázásnak tartom a szekunder oldalon. Magyarázat csak az lehet, hogy számolnak a trafó szekunder tekercsén belüli földzárlattal.

JUVILL


Marton!

Nagyon köszönöm!!!
Sajnos nem találtam meg a könyvet.
Jó a meglátásod a 3 esetet illetõen.