Kombi kazán használata inverteres aggregátorról

Indította robesz, 2014. január 18., 21:16:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

robesz

Tisztelt Fórumtársak! Segítségeteket kérem egy szezonális probléma megoldásában. Kérdésem, hogyan lehet megoldani a kombi falikazán működtetését egy inverteres aggregátor segítségével?
Az igazi problémám nem csak az hogy a rövidrezárt forgórészű keringtető szivattyú mit szól az iverteres feszültséghez, ( ez az első próba után hallható lesz) hanem a földelés. Nem tudom, hogy ez az összes kazánra jellemző-e, de információim szerint az enyém igényli a földelés meglétét. Gyújtáshoz, lángőrhöz, vagy mindkettőhöz nem tudom már, de kell neki. No, de hogyan? Ha leszúrok egy földelőnyársat ami kb 50cm azt rákötöm az aggregátor földelés csatlakozójára az elegendő? Van valkinek tapasztalata ebben a témában?

NagyPS

Nem aggregátor de hasonló szünetmentes megoldás, a meglévő hálózat földelését használtam fel, plusz egy helyi földelés. Amit ezek az elektronikák nem tolerálnak ha nem valódi vagy ahhoz közeli szinusz hullámos berendezés táplálja meg.

robesz

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2014. január 18., 22:33:36 DÉLUTÁN
Nem aggregátor de hasonló szünetmentes megoldás, a meglévő hálózat földelését használtam fel, plusz egy helyi földelés. Amit ezek az elektronikák nem tolerálnak ha nem valódi vagy ahhoz közeli szinusz hullámos berendezés táplálja meg.
igen sok helyen olvastam már a szünetmentes egszerüségéről. Egyelőre nekem egy honda eu10i aggregátorra van lehetőségem kipróbálni a dolgot. Sajnos a közelünkben tavaly 3 napig sem volt áram. Én nyugodtabb vagyok ha benzinre támaszkodhatok.
Ebben az összeállításban ez az aggregátor az egyik legjobb a piacon, bár szkópon nem néztem még hogy tiszta e a sinus. Ami segít neki hogy minimum 15 m kábellel tudom bekötni az meg csillapít némifelharmónikust ha van.
A lakás földjével való aggregátor föld összekötés nem tűnik jó megldásnak, bár én is gondoltam rá!  Ami rajzot láttam ott a nulla mindig rá volt kötve a földre. Az meg szerintem nem teljesen OK, ha nem válik le az ember teljesen a rendszerről.

NagyPS

Akkor csináld úgy hogy a kazánnak csinálsz a közelében egy biztosítódobozt, amibe bejön a normál táp L,N,PE és jön az aggregátortól és annak saját földelésétől az L,N+PE amit beviszel külön külön biztosítékokba, onnan egy 3p váltókapcsolóba és abból mész tovább a kazánhoz. Ha van hálózat a kapcsoló oda van állítva ha nincs az aggregátorhoz.

robesz

Idézetet írta: NagyPS Dátum 2014. január 19., 10:07:23 DÉLELŐTT
Akkor csináld úgy hogy a kazánnak csinálsz a közelében egy biztosítódobozt, amibe bejön a normál táp L,N,PE és jön az aggregátortól és annak saját földelésétől az L,N+PE amit beviszel külön külön biztosítékokba, onnan egy 3p váltókapcsolóba és abból mész tovább a kazánhoz. Ha van hálózat a kapcsoló oda van állítva ha nincs az aggregátorhoz.
ok, de akkor elég egy 50 centis nyársat leszúrni a földbe az aggregátor mellé rákötni a gépet és kész?

Simon Endre

Robesz !
A földelés nem feltétel hanem az hogy a nulla normál hálózatnál ne legyen fordítva, mert a kazán lángőre olyan megoldású hogy a lángionizációs detektor alapban elvárja, hogy a fémtest és a nullavezető azonos potenciálón legyen. Ez abból fakad hogy a lángelektróda nem transzformátorról hanem közvetlen a fázisról van táplálva és ebben az áramkörben van az áramérzékelő elektronika. Tehát amenyiben nem közösíted a tápellátás egyik sarkát a fémszerkezettel, (és akár a földel is) a lángfigyelő rendszer csak szórt kapacitív áramköri elemmé válik és nem tud hatékonyan működni. Maga lángérzékelés kb. 5-10 mikroamper áramot figyel, ehhez korábban transzformátorral előállított DC 250-310 V-ot alkalmaztak ma az ár leszorítására ezt elhagyták, emiatt a kazánok fázis-nulla "polaritás" érzékennyé váltak. A MAXON kazánokban még van külön ehhez szolgáló (FID) táp, ezek akár szigetelt renszerben is elműködnek. A láng maga is egyenirányítóként viselkedik, ipari kazánokban evvel különböztetik meg a lángvezetést a zárlattól.  Az inverteres agregátorok jellemzően trapézszinusz feszültségformázottak ez talán még a legjobb, amit az aszinkron motorok tolerálnak. Az estleges sípolást párhuzamos kondikkal tudod csillapítani. Amenyiben több fogyasztót lát el az agregátor emimiatt azok is "PEN fantomok" lesznek.

robesz

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2014. január 19., 13:55:48 DÉLUTÁN
Robesz !
A földelés nem feltétel hanem az hogy a nulla normál hálózatnál ne legyen fordítva, mert a kazán lángőre olyan megoldású hogy a lángionizációs detektor alapban elvárja, hogy a fémtest és a nullavezető azonos potenciálón legyen. Ez abból fakad hogy a lángelektróda nem transzformátorról hanem közvetlen a fázisról van táplálva és ebben az áramkörben van az áramérzékelő elektronika. Tehát amenyiben nem közösíted a tápellátás egyik sarkát a fémszerkezettel, (és akár a földel is) a lángfigyelő rendszer csak szórt kapacitív áramköri elemmé válik és nem tud hatékonyan működni. Maga lángérzékelés kb. 5-10 mikroamper áramot figyel, ehhez korábban transzformátorral előállított DC 250-310 V-ot alkalmaztak ma az ár leszorítására ezt elhagyták, emiatt a kazánok fázis-nulla "polaritás" érzékennyé váltak. A MAXON kazánokban még van külön ehhez szolgáló (FID) táp, ezek akár szigetelt renszerben is elműködnek. A láng maga is egyenirányítóként viselkedik, ipari kazánokban evvel különböztetik meg a lángvezetést a zárlattól.  Az inverteres agregátorok jellemzően trapézszinusz feszültségformázottak ez talán még a legjobb, amit az aszinkron motorok tolerálnak. Az estleges sípolást párhuzamos kondikkal tudod csillapítani. Amenyiben több fogyasztót lát el az agregátor emimiatt azok is "PEN fantomok" lesznek.
Köszönöm a kimerítő választ, bár néhány dolgot majd értelmeznem kell, sajnos ennyire nem vagyok profi.
Nekem immergas kazánom van és igen polaritáshelyesen kellett bekötni. Tehát nyilván az aggregátoros táplálásnál is  a polaritáshelyes bekötésre kell figyelni, ez persze egyértelmű. Az asszinkron motor működésétől tartok kicsit.
Tehát ha a polaritásra figyelek kibír egy tesztet a rendszer? Ha hangosabb a szivattyú a megszokotnál és egyből kikapcsolom akkor nem megy tönkre, ennyit elvisel ugye?

Üzenet összefûzve: 2014. január 19., 15:06:33 DÉLUTÁN

Még egy praktikus kérdés. Ha nem biztos az ember az aggregátorból kijövő hullámban olcsóbb ha előbb a hűtőgépre köti az ember nem?  Ha a hűtő szépen működik a  keringtető szivattyú sem reklamálhat,, ha jól tudom.

Simon Endre

Robesz
Az induktív jellegű párhuzamos fogyasztók (jól kapisgálsz) alkalmas teszterek és javítanak is a  tápfeszültség jelalakján. Ha már egy (nem szénkefés) ventillátor gond nélkül üzemel akkor a kazán is menni fog. A test és a nulla összekötését a kazán kapocslécén ajánlom met így bíztos a sarokhelyesség, és a normál hálózati üzemnél, (ha ez potenciálisan bekövetkezhet) a bekötésnél ez úgy is el lesz távolítva. Ha kell rajz vagy több infó állok rendelkezésedre. A kazán és az agregátor típusa jól jött volna.....

robesz

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2014. január 19., 18:18:50 DÉLUTÁN
Robesz
Az induktív jellegű párhuzamos fogyasztók (jól kapisgálsz) alkalmas teszterek és javítanak is a  tápfeszültség jelalakján. Ha már egy (nem szénkefés) ventillátor gond nélkül üzemel akkor a kazán is menni fog. A test és a nulla összekötését a kazán kapocslécén ajánlom met így bíztos a sarokhelyesség, és a normál hálózati üzemnél, (ha ez potenciálisan bekövetkezhet) a bekötésnél ez úgy is el lesz távolítva. Ha kell rajz vagy több infó állok rendelkezésedre. A kazán és az agregátor típusa jól jött volna.....
A kazán típusa Immergas eolo mini. A hozzá használni kívánt aggregátor honda eu10i inverteres aggregátor.

Simon Endre

Robesz
Átnéztem a kapcsolási rajzokat az agregátorban még kimeneti alacsonyfrekvenciás szűrés is van, (kondi,) viszont a csatlakozást nem villásdugóról, hanem az egyetemesnek nevezett csatlakozóról kellene megoldani, az valami banándugó vagy csavarszorító, lényeg hogy az egyszer kialakított sarkítás ne változzon és a további fogyasztók számára még maradjon meg a gépen lévő 2+f aljzat. Nem közölted, hogy a kazán szerelése milyen stádiumban van és hogy hálózati gázról fog-e üzemelni, mert akkor az üzembehelyezés garancia és bíztonsági okokból hivatalos kell legyen, ennek feltétele az EPH kialakítása és ebben mindenképp benn foglaltatik a csövek és a kazán "földelése" is. A kazán paneljén lévő M1 csatlakozósávon kell közösítened az 1sz. fémtestet a 2sz. "nullával" ezt azért írom időzőjelesen, mert ettől az összekötéstől válik az a tápág nullává. Amennyiben a hosszútávú üzemelésben várományos a szokványos villamos hálózatra való csatlakozás, akkor a földelést is előírásszerüen kell kialakítanod és azt ki is kell mérni és bizonylatolni. A próbát, amennyiben még nem tetted meg bátran elvégezheted. A kazán és az agregátor is jó választásnak tűnik zavarok még lehetnek, de kár vagy vészhelyzet semmiképp.