Elektroszmog mérése, elektroszmog elleni védelem

Indította nova, 2011. július 02., 12:26:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Szerintem egy ilyen elosztó szekrényben nem keletkezhet akkora mértékû elektromágneses sugárzás ami veszélyes lehet. A falakban futó vezetékek energiaszintje sem olyan nagy melyek akkor mágneses mezõt generáljanak.

Gondoljunk bele, hogy ipari létesítményekben mennyivel nagyobb energiájú kábeleket és vezetõket használnak, persze lehet mondani, hogy sok körül van esetleg fém köpeny melyet bekötnek a földelési rendszerbe, egyfajta árnyékolást képezve. Viszont árnyékoláshoz inkább csak az egyik felét kellene bekötni, de igazából ezeknek nem is az árnyékolás a feladatuk. Másrészt rengeteg olyan vezetõ fut melyek semmilyen árnyékolással nem rendelkeznek.

A másik része a témának még az, hogy rengeteg sugárzás vesz miket körül, valamelyik természetes és valamelyik mesterséges. Városokban fokozattan igaz, például a különbözõ elektromos hajtású tömegközlekedési eszközök (trolli, metro, villamos) akkor ezeket is káros használni?

Azt elismerem, hogy összetett a kérdés, de az említett wifi és mobil technológiák is egyre inkább elterjedõben vannak, fejlõdnek. Mobil tornyok is annál többen vannak minél többen és gyorsabban akarják használni a mobil technológiát.

Bevallom õsszintén, hogy a tények hiányoznak nekem kicsit igaz nem jártam utána a témának, de ha annyira káros lenne akkor nagy mértékben lehetne csökkenteni különbözõ árnyékolási technológiákkal az elektromágneses sugárzást. Ezekrõl nem igazán hallani a médiában és különbözõ fórumokon.

Másik kérés mely felvetõdik bennem, hogy ha ilyen veszélyes az elektroszmog hatás akkor az utóbbi 100 éveben lezajlott hatalmas technológiai fejlõdés során ennek emberi szervezetre gyakorolt hatása miért nem jelenik meg? Ha megjelent akkor ez miben jelentkezik? Milyen káros hatásokkal jár az emberi szervezet részére?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

szmihaly

Teljesen egyetértek novával.Semmi nincs konkrétummal bizonyítva,csak mindenki beszél róla.Szívesen megnézném egy-két emberkének aki ilyenekrõl beszél a lakását! Lehet hogy nagy csalódás érne! Olyan ez mint mikor a pap vizet prédikál,s bort iszik. Az ilyen emberek hol élnek?,hol dolgoznak?,mivel foglalkoznak? Vagy  fertõzik magukat ugyan úgy elektroszmoggal és közben mást beszélnek? Ha én tudom hogy ez rám káros,akkor abbahagyom az egészet,és mást csinálok! Mert szmog-mentes terület csak a pusztában van kint. De ha én félnék az elektroszog-tól,akkor ide se  tudnék írni!  Részemrõl lezártnak tekintem ezt a témát.

Fecó

Sajnos már úgy vélem, teljesen tiszta "elektroszmog-mentes" környezetben soha többé nem létezhetünk. Teljesen világos, hogy ésszerû módon, csökkenteni kell az embert érõ hatásokat, de itt van az "ésszerû" fogalom. Rendben lévõnek látom, hogy egy komplett erõsáramú elosztót ne szerelje közvetlen az ágyam mellé, de valóban sokan átesnek a ló túloldalára. Olyan ez mint mikor az erõs dohányos panaszkodik a rossz levegõre.

nova

Kedves szmihaly szerintem a magyar pusztában se igazán találsz olyan területet ahol például nincsen mobil sugárzó telepítve, nyilván kevesebb és kisebb teljesítményû mint a városokban. Persze ez jó is mert ha bajba kerül az ember tud segítséget hívni. :)

Amit ezzel mondani akartam az hogy rengeteg olyan sugárzás vesz minket körül aminek a hatását nem igazán tudják az emberi testre megmondani. Rengetegszer hallani olyat, hogy egyszer azt mondják valamirõl, hogy ártalmas utána rá fél évvel azt mondják egészséges és jót tesz. Az elektroszmog is ilyen nekem.

Úgy gondolom ha akarnánk nagy mértékben ki lehetne küszöbölni különbözõ árnyékolási technikákkal ezeket a sugárzásokat. Például az Amerikában használatos vezeték rendszerekkel, melyek fém köpenyben futnak, vagy a számítógéptermeknél használt árnyékolási technikák segítségével eléggé jól ki lehetne alakítani ezeket a környezeteket. Persze ilyenkor olyan készülékek is kellenének vagy inkább nem kellenének melyek szintén árnyékoltak. A kérdés csak az igazából, hogy tényleg szükség van-e ilyen megoldásokra.

Én részemrõl nem zárkózom el a megvilágosulás elõl :) az ember úgyis mindig új dolgokat tanul.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Almasy_Zsolt

Sziasztok!

Látom a téma megmozgatta mindenkinek a fantáziáját.
A lakókörnyezetben található káros hatásokkal a Német Épuletbiológiai Sztenderd foglalkozik, és ezen belül az elektroszmoggal az  ,,A" mérési sor ír elõ méréseket és határértékeket. Ide feltettem néhány infót lefordítva:  http://epuletbiologus.blogspot.com/

Ami az elektroszmog egészségre gyakorolt hatásait illeti, véleményem szerint, ha valaki utána jár akkor teljesen egyértelmûvé válik, hogy a különféle erõterek és sugárzások milyen fizikai hatásokat váltanak ki az emberi szervezetben. Itt a vita a megengedhetõ határértékekben zajlik. Magyarországon hivatalosan a Nemzetközi Nem ionizáló Sugárvédelmi Bizottság (ICNIRP 1998) ajánlásait tekintik irányadónak mivel különálló hazai szabályozás nincs. 
Ezzel szemben áll a Németországi Épületbiológusok Szövetségének álláspontja.
A hivatalos szervek csak az azonnal jelentkezõ és egyértelmû hatásokat veszik figyelembe. A hosszú távú igen összetett sztochasztikus hatásokkal nem foglalkoznak.
Például a magas frekvenciás EM sugárzások esetében csak a hõhatással foglalkoznak. Kicsit kisarkítva tehát, ha nem égeti meg a mobil sugárzása a füledet akkor nem lehet káros.
Az szemben az épületbiológusok figyelembe veszik a tapasztalati úton gyûjtött és sok esetben csak statisztikailag kimutatható összefüggést is. Mer ugye nehéz megítélni hogy egy kialakult súlyos betegségnél pontosan hány százalék volt a káros életmód, a stressz, a benyelt méreganyagok, a genetika, és persze az elektroszmog.

A nyáron jártam Kanizsán egy társasházban aminek az aljában található egy trafó állomás.
A hivatalos álláspont szerint a lakossági határérték 100mikroTesla. Az épületbiológiai 500nano Tesla. Van pár nulla különbség a két álláspont között.  A poén pedig az hogy az elmúlt tíz évben már több mint 10 ember halt meg daganatban és jelenleg is többen leukémiások a trafó feletti lakásban. Az Én mûszerem a mérésnél szó szerint kiakadt, de ez a hivatalos vélemény szerint még nem káros. A sok haláleset pedig csak a véletlen mûve. Ez egy eset volt a számtalanból amivel találkoztam már.

Ami a fõ elosztót illeti ott bizony lehet erõs mágneses tér a nagy áramerõsséget szállító vezetékek közelében, de ez a tapasztalatok szerint max pár méter átmérõben okozhat gondot.
Mágneses tereket árnyékolni nagyon macerás és iszonyat drága. Nagyobb források esetében szinte lehetetlen. Villanyóránál, elosztóknál egy nagyobb lágyvas lemez torzíthatja az erõvonalakat, sokkal egyszerûbb ezeket a káros tereket elkerûélni. Tehát villanyóra falának hátoldalára nem teszünk például gyerekágyakat, stb...
Árnyékolás szempontjából az elektromos terek más lapra tartoznak. Ebben az esetben egy földelt fém kapcsolószekrény tökéletes árnyékolást ad. Vezetékek esetén földelt fémharisnya árnyékolás a megfelelõ, de használunk árnyékoló festékeket is.

Ami pedig az utcai vezetékeket illeti ugyebár mindegyik körül van elektromos és mágneses tér is. Itt az erõssége és a távolsága a kérdéses. Egy távvezeték mágneses tere akár több száz méterrõl is mérhetõ addig egy utcai légkábelé mondjuk néhány tíz méterrõl. A gond akkor van, ha például van egy utcafrontra épített ház ahol a tetõtéri ablaktól alig pár méterre megy egy légvezeték amiben repked mondjuk néhány száz Amper. A szobában mérhetõ mágneses tér erõssége épületbiológiailag lehet már az extrém kategóriába tartozik. Ezzel a problémával már számtalanszor találkoztam. A mágneses terek kialakulásánál sokat számit a kivitel.
A négy csigás szabadvezetéknek jóval erõsebb mágneses tere van mint a ,,korbácsos" rendszernek. ,,Ideálisnak" a földkábel mondható. Itt nincs erõs elektromos tér és a mágneses tér is gyengébb.

Azzal teljesen egyetértek, hogy nem szabad átesni a ló túloldalára!
Törekedni kell egy egészséges és megvalósítható egyensúlyra.

A káros hatásokhoz még annyit jegyeznék meg, hogy az én tapasztalataim azt mutatják, hogy igazából a tiszta elektroszmog mentes éjszakai pihenés a legfontosabb. Szervezetünk nagyon jól képes tolerálni számtalan káros hatást, ha hagyunk esélyt számára hogy energetikailag rendbe szedje magát.  Érdemes belegondolni, hogy alvás közben jelentõsen megváltozik például agymûködésünk frekvenciája.  Érdemes elvégezni egy feszültségmérést. Váltakozó feszültség millivolt tartomány. Föld potenciálhoz képest mérjétek meg a saját testetek feszültségét. Ez fõleg fekhelyen lényeges. 100mV alatt szuper, de sok esetben bebújik az ember az ágyba és felmegy a testfeszültsége mondjuk 2500mV-ra. Az izomvezérlés, a sejt kommunikáció, a neuronok pedig úgy 100mV alatti egyenfeszültséggel mûködnek. Szerencsére szinte nincs számottevõ testáram, de a sejtek ezt egy igen erõs stresszhatásnak élik meg.  Vajon hogyan tudnak regenerálódni amikor dübörög az 50Hz ?  Még szerencse, hogy nem látjuk és nem halljuk az elektroszmogot Na ezt csak gondolatébresztõnek írtam.

Üdv: Zsolt


Novill

Zsolt: Elõre bocsájtom, a témának nem vagyok szakavatott szakembere, csupán néhány dolgot olvastam e témában.  Írod a test feszültség mérést, amibõl esetleg következtetéseket lehet levonni. Ez milyen mûszer, mert mi villanyszerelõk is használunk mûszereket, de más célra. A kis multiméter mûszer alkalmas-e erre a feladatra? Ha jól értem váltakozó (AC) áramra kell állítani és a legkisebb mérés határba. Ha ez így, akkor hogyan mérünk. A mûszer egy pontja a föld potenciálpont (védõvezetõ, stb.) a másik pontja test. A testen hova, mert az nem mindegy a bõr átmeneti ellenállása miatt. Továbbá ezek digitális mûszerek már üresen is mindent féle értékeket mutatnak.

nova

Az analóg mûszereknek kisebb a zavarérzékenysége ilyen szempontból, bár ilyet nem igazán használnak manapság.
A mérési módszer engem is érdekelne, mivel az ellenállási tényezõ ilyen szempontból minden embernél más és más, ha a kezében fogja a mérõzsinórt. Lehet, hogy nyalogatni kell a mérõzsinór egyik felét? ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Almasy_Zsolt

Testfeszültség méréséhez Én egy kézi scopemetert használok, de a célnak tökéletesen megfelel egy multiméter is.
A mérésnél a váltakozó feszültség mérése a lényeg. A mérés úgy 0.1 Volt és 2-3 volt között lesz.
Az egyik mérõzsinórt földelni kell a másikat meg egyszerûen meg kell fogni. A mért testfeszültség épületbiológiai besorolása: Nincs rendellenesség 0.01V alatt, gyenge 0.01-0.1V között, erõs anomália 0,1-1V, extrém 1V felett.
Érdemes kipróbálni, hogy a lakás több pontján is mérsz.  A lényeg, hogy az ágyban fekve a mért értékek a normál tartományba essenek. Ha magas értékeket kaptok ismételjétek meg a mérést lekapcsolt villanyórával is !
A szervezetünk 0,1 Volt alatti elektromos jeleket használ a mûködése során. Itt okozhat zavarokat ez a jelenség. A magas testfeszültség komoly stresszhatást jelent a szervezetünkre. Jó méregetést!

nova

Akkor ez nagyon függ akkor attól, hogy ki méri, mert a keze valakinek szárazabb. A bõr vastagsága is teljesen más, tehát a szigetelõ hatása is.

Idézetet írta: Almasy_ZsoltA magas testfeszültség komoly stresszhatást jelent a szervezetünkre. Jó méregetést!

Nem lehet azért magasabb ilyenkor a mért érték, mert ha stresszel az ember akkor izzad a tenyere is és jobb vezetõképesség érhetõ el?

Na majd elõkapom a multimétert azt meglátjuk milyen mérési jegyzõkönyv születik belõle.  ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Érdekes 3,68 - 5,86 V-t mértem.
Más helyeken más értéket mértem: 1,2V, 1,4V, 0,024V,
Két személynél ugyanazon a helyen:( 0,019, 0,024,), (3,1, 2,7)
Mint tudjuk a kis  digitális multiméterek ilyen kis értékeknél félre vezethetnek bennünket könnyen. Továbbá a bõr átmeneti ellenállása sok mindentõl függhet ( szarú réteg vastagság, nedvesség,stb.). A védõvezetõ más és más helyen más értékeket generálhat.  Így számomra még mindig tisztázatlan ez a test feszültség téma.