Elektroszmog mérése, elektroszmog elleni védelem

Indította nova, 2011. július 02., 12:26:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Lackó által említett (Kapacitás Váribel Kft. - Villanyszerelõ Szakmai Fórum) elektroszomggal kapcsolatban indítottam ezt a témát. Ahol megbeszélhetjük az elektroszmog hatásainak kiküszöbölését, mérését. Miért is van erre szükség, vagy csak teljesen felesleges ezzel foglalkozni hiszen az elektromos sugárzás úgyis mindenhol körülvesz minket és nincsen bizonyíthatóan rossz hatása az emberi szervezetre?

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

A gyakorlati villanyszerelés során én is találkoztam az elektroszmoggal kapcsolatos feladattal. Nálam elõször egy érintésvédelmi jellegû feladatra kértek fel. Itt is egy természetgyógyász által ajánlott radiesztéta volt a megrendelõnél vizsgálatot végezni.  Errõl egy rövid cikk megtalálható a honlapomon.  Általában az emberek döntõ többsége akkor fordul természetgyógyászhoz, ha már a hagyományos orvoslásnak nincs pozitív eredménye. Ennek keretében radiesztéta megvizsgálja a lakást a különbözõ földsugárzásokat (vízér, Hartmann, stb.) Ezek a földbõl jövõ sugárzások bele értve a föld energia rendszerébõl adódó sugárzásokat. Az emberek nagy része ezekben nem hisz, mint egészégre gyakorolt hatás.
Ezen felül léteznek az elektroszogok, melyeket a különbözõ légköri sugárzások és elektromos vezetékek okoznak.  A munkám során találkoztam egy radiesztétával, melynek során megtudtam, hogy a vizsgálatot egy mûszerrel méri. A mûszert a dugaszoló aljzat föld pontjára vagy a radiátor fém részére csatlakoztassa. Így a fém rész és a mûszer antenna között térerõt mér. Aminek a megengedett értékei egy táblázatban megtalálhatóak. Itt azért villanyszerelõi szemmel nézve felvetõdik a kérdés, hogy mennyire hitelesek a mérések. Mert tudjuk, a tökéletes földpotenciál nem minden esetben esik össze a dugaszoló aljzat föld pontjával illetve a radiátor fém részével.  Több esetben a radiesztéta által munka megrendeléseket kaptam. Kerestem azt a pontot ahol be tudom bizonyítani, hogy téved. De nem sikerült minden esetben találtam érintésvédelmi hiányosságokat. Ehhez természetesen jó érintésvédelmi célmûszert kellett használnom.  Igaza van, Lackónak a tökéletes érintésvédelem segít ennek a kérdésnek a megoldásában.  Valóban a fémárnyékolású kábelek is segítik az elektroszog csökkentését. De itt a történet többrõl szól. Kerülni kell, hogy a villanyszerelés során a védendõ téren ne vezessünk keresztül vezetékeket. Vagy le tudjon kapcsolódni. Erre léteznek már különbözõ kapcsolok, illetve az intelligens villanyszerelés megoldásai. Jó megoldás tdezo által említett villanyszerelési megoldások Amerikában. Ahol a vezetékek fémcsõben vannak vezetve. Vagyis tökéletes EPH kialakítások vannak alkalmazva. Gondoljunk bele egy vasbeton szerkezetes épület fémszerkezete fémesen is be van kötve a földelési rendszerbe, jó EPH kialakítás van, vagyis megvalósul a farady kalitka. De nem oldjuk meg a vezetékek árnyékolását, így létre hozzuk az elektroszogot.  Én sem hiszek a tökéletes elektroszmog mentes megoldásban, de abban hiszek, hogy nagymértékben tudjuk csökkenteni. A sikeres gyógyítás érdekében úgy gondolom, hogy mi villanyszerelõk is segíthetünk.

nova

Kérdés csupán az, hogy az "ártalmas" elektromágneses sugárzás csak akkor ér minket ha ott is vagyunk az adott helységben, tehát a lekapcsolás akár intelligens épületvezérlési rendszer segítségével nem igazán segít vagy bármilyen módon történõ lekapcsolás. Hiszen ha ott tartozkodunk egy adott helységben, akkor úgyis be van kapcsolva minden áramkör, fogyasztó. Az Amerikában használatos szerelési technika inkább lehet megoldás ilyen tekintettben, hiszen ott fém csövekben futnak az elektromos vezetékek.

Amúgy bizonyítottam milyen káros hatása van az elektromágneses sugárzásnak?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Ambrus

Elolvastam a beírásokat, ahol említés esett a vízérrõl. Régen kipróbáltam, hogy L alakban meghajlítottam két rézpálcát, a rövidebb szárukat lazán megfogtam, egymással párhuzamosan elõre tartva, és elindultam a kertben. Egy egy pontnál a pálcák megindultak, és keresztbe álltak, ha hátráltam, akkor visszaálltak párhuzamos állásba. Gondolkozni kezdtem, hogy ez nem lehet, mert a rézpáca nem mágnesezhetõ.  Ekkor jött a szikra, két darab cseréplécbe fúrtam egy egy lyukat, abba tettem a pálcákat, és úgy sétáltam. A pálcák meg sem mozdultak. Ekkor jöttem rá arra, hogy a vízérnek nem olyan mágneses hatása van, mint a mágnesnek, hanem számomra ismeretlen, amely az emberi izmokra hat. Ugyanis többször próbáltam nagyon lassan tenyérben fogva ismét a pálcákat, és meg tudtam figyelni, hogy a tenyérizmaim maguktól mozdultak, alig észrevehetõen, mindig ugyanazon a helyen.
Tehát ebben a vízér hatásban van valami.

Novill

A téma érdekes. Sokan nem hisznek benne. A világmindenségben minden mindennel összefüggésben van. Az L alakú pálcát lengyel botnak is nevezik. A talajban különbözõ mélységekben találhatóak olyan erek, ha úgy tetszik kis patakok ahol a víz folyik. Ezeket az ereket hívják vízérnek. Így ha valaki kutat furat, akkor szerencsés ha egy ilyen vízérbe vagy keresztezõdésbe talál, mert akkor ott van víz. Ezekben az erekben a víz folyása, súrlódása folyamán rezgés keletkezik egy bizonyos frekvencia számon, ez a rezgés a talajon keresztül jut fel. Ha ezen a helyen tartózkodunk huzamos ideig (alszunk, ülünk,stb.) káros lehet az emberi szervezetre, mivel az emberi szervezetnek is meg van a saját energia rendszere, így a két rendszer egymásra gyakorolt hatása alapján káros lehet az emberi szervezetre hosszú távon. Az érdekes az egészben, ha lengyel bottal vizsgáljuk a helyszínt egymástól függetlenül mindenkinek ugyanott lendül ki a lengyel botja. Ami azt bizonyítja, hogy van ebben valami igazság. Ugyanúgy a villanyvezetékben folyó áramnak is van mágneses erõtere, ami adott esetben hatást gyakorolhat az emberi szervezetre.

Ambrus

Ezzel egyetértek. Sõt, van még más érdekes megfigyelésünk is, mert az egyik barátom is tapasztalja azt, amirõl írok. (Aztán lehet, hogy csak pszichikai hatás miatt tapasztaljuk, de inkább hiszem az elektromos hatást.) Szóval, ha a mobiltelefonomat az ingzsebembe teszem, a szívem fölé, egy idõ után nyomást érzek, és mint mondtam, a barátom is ugyanígy. Muszáj onnan eltenni máshová. Tanultuk kémiából az atomok felépítését, az elektronkötéseket - a mindenség így van összerakva. Miért ne lenne az elektromosságnak hatása ezekre az elektronokra?  Hiszen ha két zongorát egymás mellé állítanak be egy szobába, és az egyiken leütnek egy hangot, az a másikon is megszólal. Elektromosságnak kell hatnia a másik elektromosságra. Most jövök rá, hogy akkor a vízérnek is az elektromos hatása gyakorolhat hatást az izmaink elektromosságára.  ;)

szmihaly

Engem,mint tudatlant,valaki felvilágosíthatna az elektroszmoggal kapcsolatban.Kérdésem a következõk:230 V-nál hány méterrõl lehet kimutatni? Ezek után, mi a helyzet a távvezetékekkel? Környezetemben található többek közt: 20 KV ,110 KV.220 KV, 400 KV, ezek hatásait milyen távolságról lehet észlelni? Közelben van egy falu,jobb oldalán megy a 400 KV,bal oldalán a 220 KV,mivel a falunak áram is kéne,a falu közepén a 20KV-os távvezeték. Nem igen tudok róla hogy ilyesmi miatt beteg lenne valaki. A telefon: a telefonnak legjobb esetben is közel fél watt az adóteljesítménye,ez ad 800MHz -n, nos akkor mi a helyzet a 750MHz adó tv toronnyal ahol 50000,azaz ötvenezer watt az adóteljesítménye! Ez százezerszer több mint a mobiltelefon adóteljesítménye! Vagy mivel ez 50 MHz -el alacsonyabb a frekvenciája akkor már nem veszélyes? És lehetne sorolni....... Mi a helyzet a indukciós tûzhellyel? Itt is 1.5-3 GHz frekin megy nem is egyszer több mint 2 KW teljesitménnyel,vagy ez se szennyez csak a falban futó 230 V-os vezeték? Várom a véleményeket.

Almasy_Zsolt

Lakóterekben végzett elektroszmog vizsgálatnál alapvetõen három összetevõ vizsgálatát kell elvégezni a német SBM2008 (sztenderd épületbiológiai méréstechnika) elõírása alapján. Elektromos térerõsség mérése ELF frekvenciatartományban földpotenciálhoz viszonyítva illetve potenciál mentesen, mágneses térerõsség ugyan ebben a frekvencia tartományba, HF elektromágneses sugárzások mérése.
A 230V-os elektromos hálózat képes erõs elektromos erõtereket kelteni. Gyakori probléma, hogy a falakban futó feszültség alatt lévõ elektromos vezetékek gerjesztõ hatást fejtenek ki a fal szerkezetére, így az egész fal mentén erõs elektroszmog jelenhet meg, mely az ott tartózkodók testfeszültségét jelentõsen képes megemelni.
Az így kialakuló elektrostressz számtalan betegség kialakulását segítheti elõ. A pontos távolságot nem lehet megmondani, mivel a kialakuló térerõsséget számtalan dolog befolyásolja, mint például az építõanyagok, a vezetékek elhelyezkedése, az érintett fal nedvessége, stb... Mérni kell. Falon kívüli árnyékolatlan elektromos kábelek esetében érdemes 1-1,5 méter védõtávolságot tartani fekhelyek közelében. Itt sok problémát tud okozni akár egy egyszerû éjjel lámpa is ami kettõs szigetelésû vezetékkel és egypólusú kapcsolóval van szerelve. Szerencsétlen esetben a kapcsoló a nullát szakítja meg és a lámpatestben pulzáló fázisvezetõ hatására a lámpatest mint egy antenna viselkedik és igen erõs elektromos teret képes létrehozni.

A ház közelében lévõ magasfeszültségû vezetékek esetében más a helyzet. Az épület falai az elektromos térerõsséget általában tökéletesen árnyékolják ELF frekvencia tartományban, így külsõ forrásból ez nem szokott problémát okozni. Távvezetékek esetében a mágneses térerõsség jelenthet problémát, hiszen ez akadálytalanul hatol át az épületek falain.
Míg az elektromos térerõsség a feszültség nagyságával, addig a mágneses tér az áramerõsség nagyságával arányos, tehát elõfordulhat, hogy egy erõsen kiterhelt közönséges utcai 400 V-os légkábel nagyobb elektroszmogot okozhat a lakótérben mint egy gyengébben ,,felfûtött" távvezeték. Amennyiben a lakóház közelében ilyen veszélyforrások találhatóak mérni kell!

A magas frekvenciák esetében kicsit más a helyzet mivel ezek a frekik távol esnek az emberi szervezet mûködési frekvenciatartományától. Kevesen tudják, de egyes DECT telefonok illetve Wifi adók jóval nagyobb elektroszmogot képes okozni mint egy közeli GSM bázisállomás. Persze ebben az esetben sem lehet általánosítani.

Hogy milyen egészségügyi problémákat képes okozni az elektroszmog, hát az pedig igencsak összetett dolog és több kötetet lehetne róla pro és kontra írni. Véleményem szerint, ha valaki az igen szigorú épületbiológiai megközelítést tekinti mérvadónak az egészségügyileg biztosan a jó oldalon áll.

Ami az érintésvédelmet illeti bizony sok esetben elektroszmog mérés során derítettünk fényt életveszélyes helyzetekre.  Hibás bekötések, hiányzó védõföldelések és EPH rendszerek, stb... Találkoztam már gázcsövekben és vízcsövekben folyó igen erõs kiegyenlítõ áramok okozta erõs mágneses terekkel. A vízszerelõ vagy a gázszerelõ igen csak meglepõdött volna amikor egy szerelés során raja keresztül záródott volna az áramkör... Tehát, ha egy vízcsõ vagy gázcsõ közelében erõs mágneses teret (elektroszmogot) lehet mérni akkor abban áram folyik, ha egy számítógép közelében eszement erõsségû az elektromos térerõsség akkor rossz a földelése és még sorolhatnám ... 

Röviden most ennyi :)

Zsolt


Zsolt

nova

Bevallom én inkább a szkeptikusok közé tartozom a témát illetõen. A mérés melyre több helyen hivatkozol mit takar? Elektromágneses mezõ térerõsségének mérése?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Sajnos, van alapja a félelemnek! nova, most gondolj bele; adva van egy ilyen kapcsolószekrény, mint ez itten.

Ez ugye egy családi ház + melléképületek fõelosztója, melybe bemegy egy 5X10-es MTK, illetve egy 5X6-os MBCU (éjszakaiÁ.K. betápja) és ugye van benne 1,s más, pl több mágneskapcsoló, mely ugye a bojler betáp választását manageli, illetve kismegszakítók garmada. Majd ugye eltávozik ebbõl a csecse-becsébõl vagy tucatnyi -igaz azok kivétel nélkül MBCU kábelek,tehát kettõs szigeteltek- elmenõ vezeték, sok közöttük 4-5 eres. Igaz, hogy ez a cucc a nappali szoba egyik sarkánál -a ház kûlsõ falán lévõ fa villanyóra szekrény falának belsõ oldalán- található, illetve a KV 4648-as, mely ugye IP54-es, el van fedve egy lécekbõl készült kiszögeléssel, melyen van egy füstüveges ajtó, tehát elvileg ezek így együtt sokat leszûrnek a sugárzásokból, mágneses erõterekbõl, de van egy elképzelésem arról, hogy amikor csontra üzemel minden és kivesszük azt a 3x20-25A közötti áramerõsséget, nota bene; még a bojler is üzemel éjszakain, nos akkor ott milyen zsezsegés lehet... Kíváncsi leszek Almasy_Zsolt kolléga véleményére, melyet elõre is megköszönök! Üdv.

Üzenet összefûzve: 2011. október 30., 10:21:03 DÉLELŐTT

Ez még teccik (így, 2c-vel): "tehát elõfordulhat, hogy egy erõsen kiterhelt közönséges utcai 400 V-os légkábel nagyobb elektroszmogot okozhat a lakótérben mint egy gyengébben ,,felfûtött" távvezeték. Amennyiben a lakóház közelében ilyen veszélyforrások találhatóak mérni kell!" Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ország összes utcáján akkora elektroszmog van, hogy ha végigmegyünk egy 1Km-s utcán, akkor mire végigérünk,magunk is felfûtõdünk és nem fagyunk meg a téli zimankóban?! Egyébként van különbség abban a tekintetben, hogy az utcai 0.4KV-os "közcélú" 4 csigás, szabadvezeték, vagy szigetelt "korbácsos", illetve ,hogy esetleg földkábeles felfûzéses? Feltételezem, a földkábeles a legideálisabb, bár ott talán az egyes felfûzõ szekrények közelében van "buli"...  8)