Sorkapcsok szabályos bekötése

Indította druide, 2013. december 14., 10:44:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv Gyurmaúr(fi-relé)!

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. december 14., 17:32:24 DÉLUTÁN
Kedves druide, a kérdés nem fehér vagy fekete, ugyanis "wagozni" csak 2.5mm2 keresztmetszetig lehet

"widmüllerezni" viszont lehet 2.5mm2 fölött is, mert cégnél francia gépekben rugószorítású Weidmüller TS35-re szerelt sorkapcsok (is) vannak és egészen 25 vagy 35 mm2-ig tart a méretpaletta.

Mellesleg nagyon utálatos dolognak tartom, mert nehéz bekötni a hajlékony ereket, torlódik a "szőre" egy-két szál kikandikál, ecset lesz belőle, stb. Főleg akkor amikor kiköti az ember és vissza kell kötni.

IdézÉn is ahol csak tehetem wago (szerűt) használok, lehetőleg abból sem gagyit

Látom praktikus leleményességgel sikerült úgy megoldani a "wagózás" problémáját, hogy nem wagózol, de mégis :-D

druide

Egy kicsit visszakanyarodva az eredeti kérdéshez csatolok egy képet, ezen a vezetékeket (egy tömör és sodrott vegyesen!!) összetekerték és mint egy védőhüvelyt húzták rá egy oldalról a sima csavaros sorkapcsokat (ezt a fotó kedvéért leszedtem)

Vélemény?


Üzenet összefûzve: 2013. december 15., 20:58:36 DÉLUTÁN

Igen azt elfelejtettem mondani, hogy minden ilyennel van, és dobozfedő nincs , tehát az előzőek alapján nem tudom nem e nehézkes az utánhúzás?

Villanyreszelő

Idézetet írta: druide Dátum 2013. december 15., 15:00:50 DÉLUTÁN
Egy kicsit visszakanyarodva az eredeti kérdéshez csatolok egy képet, ezen a vezetékeket (egy tömör és sodrott vegyesen!!) összetekerték és mint egy védőhüvelyt húzták rá egy oldalról a sima csavaros sorkapcsokat (ezt a fotó kedvéért leszedtem)

Vélemény?


Üzenet összefûzve: 2013. december 15., 20:58:36 DÉLUTÁN

Igen azt elfelejtettem mondani, hogy minden ilyennel van, és dobozfedő nincs , tehát az előzőek alapján nem tudom nem e nehézkes az utánhúzás?

Druide!

Elmész veszel a villanyszerelő boltban bontható wago kötőelemet,és a vezeték keresztmetszetnek megfelelő érvéghüvelyt,ezeket rápréseled a sodrott vezetékre,majd levágod a tekert tömört,és úrjacsupaszítod.
Kinyitod a bontható wagot,és összedugdosod őket áramkörnek megfelelően,majd lezárod.Figyelj arra,hogy csak azonos keresztmetszetű kábelek köthetők össze közvetlen.
Én azt javaslom ,hogy egy jól képzett villanyszerelővel végeztesd el,mert a kötések nagyon fontos dolgok!

druide

Köszönöm a válaszokat, mindegyik nagyon hasznos volt!

Igazából nem kell aggódni nem fogok belekontárkodni, egyébként is csak egy hetes az egész úgyhogy nagy valószínűséggel az fogja kicserélni aki csinálta, ha nem akkor tény és való, hogy én....

Marton

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. december 15., 21:33:28 DÉLUTÁN


Elmész veszel a villanyszerelő boltban bontható wago kötőelemet,és a vezeték keresztmetszetnek megfelelő érvéghüvelyt,ezeket rápréseled a sodrott vezetékre,majd levágod a tekert tömört,és úrjacsupaszítod.
Kinyitod a bontható wagot,és összedugdosod őket áramkörnek megfelelően,majd lezárod.Figyelj arra,hogy csak azonos keresztmetszetű kábelek köthetők össze közvetlen.

Az érvéghüvelyezett vezeték a ruggós kötőelemben csak akkor megfelelő, ha az a vezetékre kellően tömörre van préselve. Külömben a ruggós lemez csak az érvéghüvelyt fogja és nem pedig a vezeték eret, így az könnyen ki is csúszhat belőle.
Egyébként meg hüvely nélkül kell a vezetéket a rugós kötőelembe dugni, még a bontható típusba is.

nova

Én úgy tudom, hogy az ilyen jellegű rugós kötőelemekben nem érdemes alkalmazni érvéghüvelyt. Pont a rögzítés miatt, sokkal nagyobb felületen érintkeznek a vezető szálak az érintkező felületén. Az általad is említett nagyobb keresztmetszetű kábeleknél szinte lehetetlen is az érvéghüvellyel ellátott vezetéket belehelyezni a rugós sorkapocsba.
Persze a témaindító által is felvetett keresztmetszeteknél is felesleges érvéghüvelyt alkalmazni rugós sorkapocs (WAGO :) ) esetén.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

tothgyula

Hali!
A vezetékkötésekre vonatkozóan még a jó öreg MSz1600 szabv. 7711.pontjának előírását veszem figyelembe, mely szerint:" A vezetékek összekötő szerelvényeinek anyaga és kiképzése olyan legyen, hogy tartós érintkezést létesítsenek, melegedést ne okozzanak, a vegyi behatásoknak ellenálljanak, és a vezetéken sérülést ne okozzanak!"
Üdv: TothGyula

druide

Sziasztok!

Előszőr is köszönöm minden lelkes válaszadónak a segítséget, nagyon sokat segítettek, hogy közelebb kerüljek az igazsághoz.

DE

1.Kiadtam az ügyet egy hozzáértő csapatnak, úgyhogy a saját problémámmal nem is szeretnék többet foglalkozni

2. nagyon szomorú lettem amikor a fórum egyéb berkeiben hosszú keresés után találtam olyan hozzászólásokat, olyan topicot(/kat) ami lényegében a kérdésemre részben válasz és a mindkét helyen hozzászóló emberek(feltételezem villanyszerelők) szakmai féltékenységből vélhetően, nem osztották meg velem a válaszokat. Egy fórumban mindenki egyenlő és ha azért nem mondunk el valamit mert félünk hogy a névtelenség burkába rejtőzve pont minket büntetnek meg akkor arra egy magyarázat van: Ti, kedves villanyszerelők pontatlan, elnagyolt és olcsó anyaghasználat mellett, slendrián munkát végeztek, és féltek, hogy ez sok pénzetekbe fog kerülni. Féltek? Van mitől. Jobb cégek lefölözik a munkát? Azért mert szépen dolgoznak.

Töredelmesen elnézést a nagyon kemény hozzászólásért. Természetesen ezen csak az kapja fel a fejét akire igaz, ha senkire, akkor máris semmisnek tekintsük a hsz.-t.

(itt szeretném megjegyezni, hogy nem emberekkel, hanem fórumon tanúsított hozzáállással van nagyon nagy bajom)

Minden jót.


Novill

Ez a  fórum is olyan mint a többi állandóan változik a fórumozók száma és személye, mindig van egy kis mag aki aktívan közre működik segít a válaszok adásában. Ma már elmondható, hogy az egyik legjobb fórummá nőtte ki magát, mivel sok jó szakember van itt fenn.  Ez csak a fórumozóknak köszönhető, a közös munka eredményeként. A fórum olyan lesz amilyenné mi tesszük. Azzal, hogy csak olvassuk nem lenne jó az aktív hozzászólások nélkül. Ha megnézzük a hozzászólásokat látszik, hogy voltak olyan esetek amikor egy-egy hiba elhárítás lett ezáltal megoldva, szakmai segítség nyújtások  is történtek a fórumon keresztül, egy- egy aktuális szabvány és rendelet változásra figyelem felhívás, tanulók aktív közre működése segítő  szaki válaszokkal, és így lehetne tovább folytatni. Volt ami nem volt olyan sikeres. Ez az ingyenes villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat kevés felülvizsgáló és kevés lakossági igény mutatkozott. Ez betudható annak még, hogy a fórum kevés ember látó körébe került még. Ezért a  fórum látogatói is sokat tudnának tenni a népszerűsítéséért. Reméljük ez még változni fog jó irányba. A másik ami nem lett sikeres a teszt központ. Pedig a rendszer jó.

Nem kell elszomorodni! Továbbra is szívesen látunk itt a fórumon hozzászólásaiddal és kérdéseiddel együtt.

Ez a szakma is olyan mint a többi. Van ilyen és olyan hozzá állású szakember, de ettől még nem biztos, hogy rosszabb. Bizton állíthatom, hogy a  szakmai tudás is változó nem rosszabb mint a többi szakmánál erről meggyőződtem a mestervizsga bizottságokba annak idején. Ami rossz irányba vitt bennünket annak az oka a gazdasági válság. Erre  példa a kereskedelemben vásárolt anyagok minősége. Ma is vannak jó minőségű anyagok, de erre az igény jóval kisebb, mivel sokan nem tudják megfizetni.

A fórumon tanúsított hozzá állás az is emberekhez köthető. Az egyes kérdésekre adott válasz az lehet eltérő is ez bele fér a fórumba, viszont a több féle válaszból mindenki el tudja dönteni, hogy melyiket fogadja el. A nem adott válasz is válasz, ők inkább csak olvasnak itt, az se probléma csak nem előre mutató.






Könyves Kálmán

Szervusz druide!

Nagyon szomorú lettem, mikor ezt a hozzászólást elolvastam, (annyira nem is)gondolom elég sok topikot végigolvastál, megkérdeztél a fórumon kívül sok "élő" szakembert is, hogy ilyen pontos értékítéletet hozz rólunk, és be is írd ide!
Nem kell a fórumot védeni, mert aki nem két hete ír és olvas itt, az tudja, te miről beszélsz, és nem fog megsértődni sem. Ezek a sorok leginkább a kivitelezőidnek szólnak, ők meg valszleg nem olvasnak és írnak itt, ha mégis, akkor viszont leírhatnák, miért így csinálták.  Lehet, hogy a fórum szakmaisága miatt nem úgy értelmezel egy hozzászólást, mint egy szakember, ez sem biztos, hogy a fórum hibája. Lehet, hogy találsz még a neten villanyszerelő fórumot, de ennél komolyabbat biztosan nem!