Földelési ellenállás mérése

Indította balzsi, 2012. december 12., 21:44:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Sziasztok!

Úgy hallottam a PE- nulla vezető közötti hurokimpedancia mérése,az egyenlő a földelési ellenállás méréssel mennyire igaz ez?

JUVILL


Erről nem hallottam, és nem is lehet igaz.
Ha van egy erősáramú hálózatod, mely például TN rendszerű, akkor az a transzformátornál földelt. Innen indul ki a a rendszer PEN vezetője, ami egy távolabbi ponton PE és N vezetőre van szétválasztva. Ha te a a szétválasztás után mérsz hurokellenállás a PE és az N vezető között az elég érdekes lenne.
Ha te a PE és az N vezető között mérsz ellenállást, az nagymértékben függ az adott hurok vezetőinek keresztmetszetétől, és hosszától.
Hol méred meg ez esetben a földelő szétterjedési ellenállását?

A földelési ellenállás lényege, hogy a létesített földelő szétterjedési ellenállását mérjük meg. Erre több lehetőség van, többféle műszeres eljárás.
A méréskor az áramkör a talajon keresztül záródik, és a mért érték függ a talaj ellenállásától, valamint a transzformátor üzemi földelése és a berendezésnél (betáplálásnál) létesített földelő közötti távolságtól.

Villanyreszelő

Akkor miért mérünk hurokellenállást Nulla vezető és PE közt?

Itt egy műszer ezen például lehet:  N-PE hurokellenállás / földelési ellenállás és rövidzárlati áram
Vizsgálati módszer   
belső generátor (földelési ellenállás)

Itt a műszer linkje is: Eurotest 61557 Univerzális érintésvédelmi multiméter

nyaki

Azt már korábban leírtuk, hogy csak a TT-rendszerben a helyi földelés és az N(PEN) vezető között mérhetünk hurokellenállást, azaz közvetve földelési ellenállást is számíthatunk, ami ugye semmi esetre sem lehet pontos. Ehhez már a hagyományos mérési összeállítást kell kell követni.

balzsi

Egy program segítségével próbálom illusztrálni egy szélsőséges esetet. Arra lennék kíváncsi, mennyire helytállóka a kapott eredmények, a gyakorlatban is hasonlóak születnének? Egy PEN szakadásról lenne szó olyan helyen, ahol már nincs további üzemi földelés, így csak a fogyasztói földelésre lehet hagyatkozni. Az "emberke" ellenállása is a legkisebb értékre lett állítva. A fogyasztó teljesítménye 2000 W és 4000 W, földelés hurok ellenállása 8-3 ohm.

helcs

Igen ez valóban így működik a gyakorlatban, ha az emberke elég messzire van a védőföldeléstől és megérint egy testet valami földpotenciálhoz közeli idegen vezetőképes résszel együtt akkor gondjai lehetnek. Ezért fontos a kiegészítő egyenpotenciálú összekötések szerepe.

balzsi

IdézIdézetet írta: Novill - Ma - 18:33:05
Még a feltételek közül az üzemi földelő földelési ellenállás értéke 10ohm alattinak kell lenni, illetve legalább 10ohm. Ez régen is és most is feltétel a TN rendszernél. Ügyel rá még akkor is ha fi relé van beépítve.
IdézJól tudom, hogy hozzávetőleg ez az érték egyenlő a földelés hurokellenállásának felével? Ugyanis olvastam olyat, ha nem kivitelezhető a földelési ellenállás mérés, abban az esetben az előbb említett értéket kell alapul venni.
IdézIgen ezt a felezési módszert alkalmaztuk régen és ma is sokan. Jó közelítő eredménynek tekintettük ezt az értéket. De ma már vannak akik ezt a módszert vitatják. Természetesen a pontos eredmény az a földelési ellenállás mérés. Ma már nagyobb a műszer választék is mint régen volt. Vagyis jól írod!

"Mi lehet a fogyasztásmérő szekrényében?" témából másoltam át, mivel Nova jogosan dorgált meg a témától való eltérésért.
Röviden csak azzal szeretném folytatni, hogy ez a 10ohm-os érték nem nagy eresztés, ha azt veszem alapul, hogy kb. 20ohm hurokellenállást takar, akkor rövidre zárt áramkör mellett is csak 12A áramot fog levezetni.

nyaki

Miből gondolod, hogy TN-rendszernél 20Ω lesz a földelési Rs, ha az Ra=10Ω? ;)

balzsi

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. január 05., 23:07:41 DÉLUTÁN
Miből gondolod, hogy TN-rendszernél 20Ω lesz a földelési Rs, ha az Ra=10Ω? ;)

Az előző hozzászólásomban lévő idézetekből következik a gondolatom, miszerint, ha nem végezhető el a földelési ellenállás mérése, akkor a földelési hurokellenállás felével is lehet számolni.

nyaki

Én úgy gondolom, hogy a régebben használatos TT-rendszernél még csak, csak..., de a TN-rendszernél, én ezt így nem merném kijelenteni, sőt, leírni meg pláne.