Földelési ellenállás mérése

Indította balzsi, 2012. december 12., 21:44:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Ismét a segítségeteket, véleményeteket szeretném kérni. Csatolmányokban a "Földelési ellenállás.pdf", a szabványokban előírt mérési módszer, míg a "Földelési ellenállás_2.pdf" az én elképzelésemet mutatja be (mely házilag is kivitelezhető célműszer nélkül). Ezzel kapcsolatban szeretném kikérni véleményeteket, hogy a mért eredmények miben különböznének a két módszernél. válaszokat előre is köszönöm.

helcs

Első hiba: az 1000 W teljesítményű fogyasztó a 4,3 A-t 230 V táplálásnál veszi fel.
Itt 36 V esik rajta tehát az áramerősség ennek arányában kevesebb, nem beszélve az ellenállás hőfokfüggéséről. Mérni kellene az átfolyó áramot.
Második hiba:Az 1000 W-os fogyasztón átfolyó áram és a rajta eső feszültség hányadosa a fogyasztó ellenállását adja, a földelésről nem nyújt közvetlen információt.
Harmadik hiba: Ez a mérési eljárás a földelési hurok ellenállásának meghatározására irányul, ami nem azonos az első pdf-ben vázolt földelési ellenállás méréssel.
Gondolom mások is folytaják és kiegészítik mondandómat.

nyaki

Ha hurokimpedanciát akarsz mérni a második módszerrel, akkor az úgy jó is lesz.
Mivel a hurokban az áram értéke mindenhol állandó, a 36V-os fesz a teljes körre nézve, kötésekkel együtt, nem is olyan rossz érték, legalábbis az N vezetőhöz viszonyítva, bár egy TN rendszerben miért kellene külön TT-rendszert használni? ::)
...Ja, hogy a földelési ellenállást akartad volna megmérni? Na, akkor ez így, ebben a formában, sajnos nem jó. Csak az első megoldás jöhet szóba. ;)

helcs

Nem jó földelési hurok mérésére sem, ti. a terhelésnek nem a teljesítménye, hanem az ellenállása állandó nevezetesen 230/4,3=53,5 ohm. Ezt kötjük sorba a földhurokkal.
Ez esetben a számítás a következő:  Rf=Rt*(U0-Ut)/Ut Ez 272 ohm ebben az esetben ami nem jó érték. MSZ 4851-3 leírja és szemlélteti az eljárást.

balzsi

Köszönöm szépen a válaszokat, még egy nekifutást tennék a témával kapcsolatban. Mivel ilyen célműszerrel nem volt szerencsém találkozni, így csak elképzelésem van a működésével kapcsolatban - a neten gyűjtött információk alapján. A mellékelt kép szerint adott a  mérendő földelés, valamint tőle 10-20m-re - ha jól tudom 20cm-es - a "szonda" és újabb 10-20m-re az "ellenföldelés". A képen berajzoltak szerint "halad" az áram jelentős része a földeléstől az ellenföldeléshez, a "maradék" áram - melyből kimutatható a földelés ellenállása - a szondától az ellenföldelésig. Remélem helyes az elképzelésem, ha mégsem, kérlek javítsatok ki.

Kedves Helcs! Gyorsan rákerestem az általad írt szabványra, melyben te a 2. ábrán szereplő mérést említed, én viszont az 1. ábrán szereplő mérést próbáltam ábrázolni a "Földelési ellenállás_2.pdf"-ben. Ekkor viszont a szabványban is a következő képlet szerepel: Rs=(Uo-Ut)/It.

helcs

Most látom, hogy a te mérésed esetében a voltmérő a nulla és a föld közé van kötve szemben a szabványban vázolt méréssel de így is jó csak a számítás alakul át.
Rf=36/(230-36)*53,5=9,92 ohm. Benéztem a kapcsolást, a szabvány mérés volt a szemem előtt. TT rendszer esetében ennek fele a földelési ellenállás. Még egyszer elnézést de először nem néztem át figyelmesen a rajzot.


Üzenet összefûzve: 2012. december 14., 21:45:53 DÉLUTÁN

Miközben írtam pont akkor tetted fel a következő kérdést. Ellenföldelésnek megfelel az üzemi földelés is ha teljesíti a szabványban rögzített feltételeket. Neked csak a szondát kell leverned 30 cm mélyen és legalább 20 m-re a másik kettőtől.

balzsi

Bocsánat, de az előző hozzászólásomban írtam az 1-2. ábráról, csak a feltöltés maradt el. :( Itt pótolva.

nyaki

Helcs!
"Rf=36/(230-36)*53,5=9,92 ohm"
Véleményem szerint a számításod nem jó.
Mint írtam a teljes áramkörben az áram mindenhol azonos, így a N vezető és a helyi föld között mért 36V a mérvadó, mintha simán egy ellenállással párhuzamosan mérnél. Az általam számított érték pontosan 8,28Ω és ez nem az Ra értéke lesz, mint ahogyan azt írtad, hiszen ebbe bele fog tartozni a kialakított hálózat ellenállása is, ami néhány tized Ω-tól, a néhány Ω-ig bármi lehet. Ha a számított értéknek vesszük a felét, akkor nagyon durván megkapod a Ra értékét. Ezzel a méréssel csak a hurok ellenállását kapjuk meg pontosan az N vezető és a helyi földelés között, de hogy a földelés milyen értékű pontosabban...na az a másik módszer ugye.
Itt egy nagyon jó oldal ezzel kapcsolatban:
Földelés és nullázás

balzsi

Köszönöm Nyaki a villanyszaklap linket, ez egy elég érthető leírás a tanulgató ember számára is. Szerintem némi hiba becsúszott az írásukba - javíts ki ha tévedek.
"A nullázott rendszerek (TN-rendszer) szabványossági vizsgálatakor üzemi feszültséggel történő mérés esetén a 2. ábrán látható kapcsolási elrendezés alkalmazható. A mérés során a tápvezeték a földhöz képest feszültség alatt álló egyik vezetője (általában az egyik fázisvezető) és a védővezető közé olyan értékű ellenállást kell kapcsolni, hogy a mért körben legalább 1 A áram folyjék. Meg kell mérni, hogy mennyire változik a feszültség a terhelés bekapcsolásának hatására. A mért hurokellenállás a feszültségcsökkenés és az azt létrehozó mérőáram hányadosa (ismét Ohm törvénye!), így:

Rs = Rt(Uü - Ut)/It = Rt U/ It, ahol:
. Rs a hurokellenállás;
. Rt a terhelő ellenállás;
. Uü a fázisfeszültség terheletlen értéke;
. Ut a fázisfeszültség terhelt értéke;
. U a fázisfeszültség terheletlen és
terhelt értékének különbsége, és
. It a terhelő áram."
A vastagon kiemelt képlet szerintem így lenne helyes: Rs = Rt(Uü - Ut)/Ut = Rt U/ Ut.
Illetve egy másik változat: Rs = (Uü - Ut)/It = U/ It.

nyaki

Hali!
Jó a megfigyelőkéd. :)
Való igaz, hogy a képlet helytelen és egy kicsit túlbuzgók voltak. Az általad leírt Rs = (Uü - Ut)/It = U/ It képlet lesz a helyes. ;)