Érdekes képek, videók a villamossággal, villanyszereléssel kapcsolatban

Indította nova, 2010. november 28., 08:58:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Üdvözletem.
A kérdésem az,hogy ezekben az általad feltett lámpákban milyen szintig véd a túlfesz védelem?
Üdv:Gyula

980POWER

Schréder VOLTANA 1 lámpa, szerintem semennyire, csak egy biztosíték van benne meg a trafó, meg ha minden igaz egy kondenzátor, de nem vagyok benne biztos, hogy az mert zsugorcső van rá téve, és mintha 3 lába lenne neki. (nem is figyeltem)A lámpa tartóját egy 50mm2 alu sodronnyal is hozzá kel kötni a PEN-hez a PE és a N-en kívül ez is újdonság.


Simon Endre

Nagyon jól illeszkedik a "Lila osztriga" klub dizájnba, esetleg Kalocsán a nöi "zárt osztályon" is kattintgatnák.

Marton

Érdekes "felújított" lakással találkoztam egy Dél Dunántúli nagyvárosban.
A jelenség az volt, hogy a szobában elhelyezett asztali számítógép háza csípett.
Elsőként arra gondoltam, hogy az újonnan vásárolt elosztó-hoszabbítóból kispórolták a földelő szálat. De nem. Helyette a felújítást végző "szaki" hagyta ki a földelő vezetéket a szobai dugaljaktól. A ház kb. 50 éves lehet, akkori előírásoknak megfelelően nem volt kötelező a földelés illetve a földelt dugalj. Az eredeti vezetékezés 2 eres MMfal vezetékezéssel készült, a meglévő két szálat kötötte csak be, földelést nem épített ki. Egyébként minden szerelvény új. Most utólag falon kívül építettem ki a földelő szálat, meg beépítettem FIrelét is. Tudtommal ez utóbbi kötelező is egy hasonló felújításkor.
Spórolt  a vezetékekkel máshol is. A 12 bizosítékhoz, áramkörhöz csupán egy 2,5-ös földelő szálat használt.
A nulla vezetékek száma is nagyon kevés, a 9 új áramkörhöz 2 nulla tartozik. "Mentség" lehet, hogy a rendszer három fázisú és ez esetben a nullán csak a külömbségi áramok folynak. Habár a 3 fázis elég rosszul van szétosztva.
Van tűzhely, mosógép, bojler, fali hősugárzó is.
A jó a kivitelezésben, hogy 1,5 vezetéknél 10A, 2,5-nél 16A biztosíték van használatban.
"Van EPH" is, a használaton kívülre került gázcső a dugaljból 2,5-ös vezetékkel le van földelve.

nyaki

Ha a dugaljakban nincs PE, akkor véleményem szerint az állítólagos gázcső EPH valójában nem a gázcsövet vonná be az érintésvédelembe, hanem a valószínűleg van a gázcsövön mérhető PE potenciál, ami összecsenghetett a lakásba érkező PEN vezetővel, ezért gondolom úgy értékelte a maisteruram, hogy a gázcsőről hoz be a lakás dugaljába PE potenciált. Ha ezen dugalj PE vezetéke az elosztóba megy, akkor összekötés estén az onnan indított összes PE vezeték meg fogja kapni ezt a potenciált és ha monnyuk ebben a gázcsőben már nincs gáz, akkor még működne is az ötlet, de szabványosan a betápvezeték 5 vezetősre való cseréje és az összes dugaljhoz való PE kiépítés jelenthetné a helyes megoldást. Ha viszont van benne gáz, akkor tilos a lekötés, hiszen tűz- és robbanásveszélyes anyagot szállító vezeték nem használható EPH/PE vezető céljára.
Ez egy tipikusan költséghatékonyan megoldott felújítás lett, de hogy az ÁVK nem tette be az elosztóba, az végképp megbocsájthatatlan. ...még jó, hogy valaki gondolkodott is helyette :)

Marton

Szia Nyaki!
Bizonyosan nem nézted meg jól a képeimet.
A szobai dugaljakba egyikhez sem volt odavezetve a földelő (3.)szál, csupán illózikusan összekötötte a három, csoportosan elhelyezett dugaljak föld bekötési pontjait. Tehát a "levegőben" lógtak. A másik kettes dugalj csoportnál sem volt földelő szál, sőt a bal oldali aljzatot egyáltalán be sem kötötte, ott csupán csak egy fekete MMfal szál található. Vajon miért is nem akart működni onnant semmi sem?!
Gáz nincs használatban. A betápláló fő vezeték 5x10mm2 Mkh vezeték, tehát kintről jön a földelés, de holvan és milyen a szonda, nem tudom.
Az asztali számítógép fémháza azért "csíphetett" mert a tápegységben bizonyosan van elhelyezve hálózati szűrő egység mely kapacitív feszültséget hozott létre, és földelés hiányában ez nem nyeledödött el.

nyaki

Üdv!
Hát igen.
Az a 3-as csoport dugalj és az elosztó betápját nem igazán tudtam azonosítani a képek alapján. A részemről nyilván minden csak feltételezésen alapulhatott. Ez most egy lakás a társasházból vagy önálló családi ház?
Elmondásod alapján a baj nem nem kevés. ...volt?

Marton


Fecó

A jelenlegi szabvány (MSZ HD 60364-5-54:2012) valóban egyértelműen tiltja az éghető gázok és folyadékok csöveinek felhasználását védővezető céljára. De van egy olyan felsorolás is, hogy mik lehetnek a védővezetők. Nos, abban nem szerepel semmilyen cső, tehát szerintem a gázcső még "üres" állapotában sem használható a jelenlegi szabvány szerint védővezetőnek. A gázvezeték EPH bekötésének a fő földelőkapocshoz illene csatlakozni a fenti szabvány rajzos melléklete szerint, és ebben az esetben a védőösszekötő vezető keresztmetszete 6 mm2 kell legyen. Ez amolyan kényszer-megoldásféle amit látunk...