Hurokellenállás mérés

Indította petike199600, 2013. január 17., 19:09:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Idézetet írta: balzsi Dátum 2013. december 21., 20:13:17 DÉLUTÁN
C10-es kismegszakítónál max 2,3Ohm lehetne. Amennyiben pontosak voltak a méréseid, akkor elég rossz az eredmény. Ne csak bekapcsoláskor mért értékkel számolj, mert akkor lehet nagyobb az áramfelvétel is. Én egy hősugárzóval, lakatfogóval (amper mérést) és multival csináltam ilyen mérést.

Üzenet összefûzve: 2013. december 21., 20:14:29 DÉLUTÁN

Egyébként L és PE-n mértél?

Üzenet összefûzve: 2013. december 21., 21:07:58 DÉLUTÁN

Mekkora egy 60w os izzó,és egy ventilátor indítási áramlökése ? :D

balzsi

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. december 21., 21:05:47 DÉLUTÁN
Mekkora egy 60w os izzó,és egy ventilátor indítási áramlökése ? :D
Még sohasem mértem.
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. december 21., 18:22:16 DÉLUTÁN
Bekapcsoláskor a  feszültség: 227V, de csak egy pillanatra.
Szerintem azért nem a pillanatnyi feszültségesét kellene mérni.

petike199600

Sziasztok!
Ma megcsinált a mérést egy vasalóval. Ennek az áramfelvétele különös: Ha L-N hurokellenállást mértem akkor 4,6A-t vett fel. A hurokellenállás itt 1,3Ohm lett. Itt csak 6V esett, és most már nem a pillanatnyi feszültségesést néztem hanem a tartósat.
L-PE-nél a feszültségesés: 37V. A hurokellenállás: 9,25 Ohm lett. Itt az áramfelvétel csak 4A volt.
Kérem valaki magyarázza el azt, hogy miért vesz fel az L-PE-nél kevesebb áramot a vasló?
És L-N-nél miért csak 6V-esik?
És rendes esetben mennyit szabad esnie L-N-nél és L-PE-nél a feszültségnek?
Köszönöm szépen!

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. december 22., 17:48:46 DÉLUTÁN

Ma megcsinált a mérést egy vasalóval. Ennek az áramfelvétele különös: Ha L-N hurokellenállást mértem akkor 4,6A-t vett fel. A hurokellenállás itt 1,3Ohm lett. Itt csak 6V esett, és most már nem a pillanatnyi feszültségesést néztem hanem a tartósat.
L-PE-nél a feszültségesés: 37V. A hurokellenállás: 9,25 Ohm lett. Itt az áramfelvétel csak 4A volt.
Kérem valaki magyarázza el azt, hogy miért vesz fel az L-PE-nél kevesebb áramot a vasló?
És L-N-nél miért csak 6V-esik?
És rendes esetben mennyit szabad esnie L-N-nél és L-PE-nél a feszültségnek?


Szerintem nagy baj van a földelő hálózattal. Ha a "főelosztónál" össze van kötve  a PE és  N akkor szerintem egyforma értéket kellet volna mérned PE és N körnél is. A mérési értékeid számomra azt mutatja, hogy nincs meg ez az összekötés és PE mérés esetén a talaj földön keresztül záródott a mérő kör. Vagy pedig egy nagyon gyenge kötés van a PE körben melynek az átmeneti ellenállása 9,25 ohm.
De egy felülvizsgáló kolléga majd pontosít.
Feszültség esés: ezt hogy mérted. Ha úgy mérted, hogy előbb a dugalj feszültségét megmérted terhelés nélül, majd terhelt állapotban, akkor ez azt jelentheti ,hogy távol vagy a transzformátor állomástól. "Vékony" az utcai hálózati vezeték. Vagy a belső hálózat gyenge. Ezt egy megismételt méréssel lehetne kiszűrni, melyet a biztosító táblánál kellene elvégezni.  Kettőt összehasonlítani.

Gyurmaúr(fi-relé)

Csatlakozva Marton kollégához, én is kétségbeesésemnek adok hangot az általad -remélhetőleg nem jól?!- mért adatok kapcsán, ugyanis amennyiben ilyen hurokell, illetve fesz es. értékek vannak, akkor ott azonnali beavatkozásokra van szükség, még mielőtt nem történik vmi irreverzibilis folyamat! Sztem, konzultálj valamelyik hozzád közel lakó kollégával, akár a fórumtagok közül és vizsgáljátok felül közösen az egész hálózatot, kezdve az utcáról beérkező méretlen fő (lég, vagy föld??) kábeltől, azaz a ház főelosztójától kezdve a PEN PE-N bontáson át egészen a fő földelő hálózatig bezárólag. Aztán a kapott adatok fényében javítsátok meg a földelő hálózat azon elemeit, melyek miatt ilyen tragikusak a számok, illetve a fesz esést is a ház méretlen főelosztójától mérjétek, lehetőleg úgy, hogy kapjon mindegyik fázis először egy hírtelen, majd egy fokozatos kiterhelést, lehetőleg "ami a csövön kifér" szellemében. Ha ott minden okés, akkor tovább kell menni -nem tom, hány felszálló méretlen ág van?- először a többi kéró, majd a tiétek felé, s végül a mért főelosztónál kell méricskélni rendre minden olyat, amit fontos tudni...

balzsi

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. december 22., 19:29:58 DÉLUTÁN
Feszültség esés: ezt hogy mérted. Ha úgy mérted, hogy előbb a dugalj feszültségét megmérted terhelés nélül, majd terhelt állapotban, akkor ez azt jelentheti ,hogy távol vagy a transzformátor állomástól. "Vékony" az utcai hálózati vezeték. Vagy a belső hálózat gyenge. Ezt egy megismételt méréssel lehetne kiszűrni, melyet a biztosító táblánál kellene elvégezni.  Kettőt összehasonlítani.
Én azért nem gondolom, hogy az utcai hálózattal van probléma, mert az L-N mérésnél lényegesen jobb eredmény született /1,3Ohm/ az L-PE-vel szemben, ahol 9,25Ohm.
Amennyiben nem a PEN bontás és a dugalj között van kötési hiba, akkor elképzelhető a Marton által felvázolt ok az igaz, miszerint hiányzik az elosztónál a PE-N összekötés.

petike199600

Jó reggelt mindenkinek!
Köszönöm, hogy ennyien hozzászóltok a témához, sokat segítenek a hozzászólások!
Marton: A feszültségesést úgy mértem ahogy elmondtad. Tehát először terhelés nélkül, majd terheléssel. Azt a mérést az elosztónál vagy ahhoz közel megcsinálom majd.
Gyurmaúr: Az utcáról beérkező LÉG vezeték van. Úgy van kialakítva, hogy a nulla a tartósodrony ( ez csupasz ) és erre van "rátekerve" a szigetelt fázisvető. Keresztmetszetét elég nehéz megállapítani. Szerintem maximum 10mm2, az anyaga biztos, hogy alumínium.
Csak ez az egy ház van. Sehova nem megy el tőlünk méretlen vezeték.
Balzsi: Szerintem ebben igazad lehet, hogy nem az utcai hálózattal van a probléma. Viszont van egy kérdésem nem csak feléd:
Ha hiányzik a PE-N összekötés az elosztóban akkor, hogy tudok 230V-ot mérni L-PE között?
Köszönöm szépen a válaszokat!

nyaki

Rajzolj fel, vagy http://users.atw.hu/ketvillbt/epitoipari_portal_villamos_rendszerek.html pl. egy TT- és egy TN-rendszert és rögvest látni fogod, sőt még a kettő közötti különbséget is. Fókuszálj az L és a PE transzformátor és az elosztó felőli kapcsolatára!

balzsi

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. december 23., 08:15:24 DÉLELŐTT
Ha hiányzik a PE-N összekötés az elosztóban akkor, hogy tudok 230V-ot mérni L-PE között?
Köszönöm szépen a válaszokat!

Amennyiben Nyaki által ajánlott oldal nem egyértelmű számodra, akkor próbálkozz az általam készített, leegyszerűsített rajzzal. A lényeg, ha hiányzik a pirossal jelölt összekötés, akkor a talajon keresztül fog találkozni a legközelebbi leföldelt villanyoszlopnál, vagy a trafónál a PEN-el. Mivel így lényegesen nagyobb az ellenállás mintha a PEN-en menne az áram, ezért nagyobb áramfelvételnél keletkezik a feszültségesés. A multiméteres mérésnél nem beszélhetünk áramfelvételről, így ott nem tapasztalsz feszültség csökkenést.
Remélem érthető voltam.

Gyurmaúr(fi-relé)

petya, mivel "személyes érintettség" esete áll fenn, ezért hadd pontosítsak 1-2 általad nekem címzett dolgot, éspedig:
- a tartósodrony nem N, hanem PEN! Ez fontos, nehogy egy ilyen miatt kapj egy méretes karót egy vizsgán, mert azt nem venném a szívemre!
- a méretlen csatlakozó légvezeték minimális +metszete már jóideje 16mm2, úgyhogy még egy karótól mentettelek meg!
Egész pontosan milyen a csatlakozó vezeték? 3 fázis + PEN, vagy csak 1f + PEN? Hová érkezik ez, egyből a mérő(k)höz, vagy van esetleg egy tokozott csatlakozószekrény, benne NH akárhanyas késes biztikkel, netán egy EPH csomóponttal, PEN PE-N szétválasztóval? Szerintem az lenne a legjobb, ha feltennél 1-2 -lehetőleg szép napos időben készített, jó minőségű- fotót, mert én speckó vizuális típus vagyok, így tehát jobban látom, mi a pálya és sztem a többiek is hasonlóképpen állnak a témához...  ;)