Kismegszakítók

Indította Márkó1987, 2016. november 14., 15:10:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Márkó1987

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket kérni.
Villanyszerelőként végeztem el az iskolát, de nem sokat dolgoztam benne, már lassan azt is elfelejtettem, amit anno megtanultam.

A saját házunkban(családi ház) 1 fázis van, az émász által felhelyezett kismegszakító 16A-es.
Szeretnénk újra vezetékelni, illetve felkerülne majd pár darab új dugalj, lámpatest és kapcsoló.
4 körre szeretnénk osztani a házat: 1 világítás; 1 dugalj; 1 kinti(kerti)világítás; 1 különálló kör az elektromos sütőnek.(csak a sütő elektromos, 1 fázis 230-ról üzemeltethető)
A kérdésem a következő: A 4 körnek megfelelő, ha 16 A-es "c"-s kismegszakítót helyezünk el körönként?
Előre is köszönöm a válaszokat.

tothgyula

Üdvözletem.
Nem szeretnélek megbántani, de egy naprakész ismeretekkel rendelkező villanyszerelővel beszéld ezt meg.Szerintem szabványosítani kell ,nem lehet ezen spórolni, mert később többe kerül. Nem beszélve az érintésvédelemről (hibavédelemről).
Üdv:TothGyula felülvizygáló.

JUVILL


Mivel 16A-os a főbiztosító, túlságosan nagy elvárásaid nem lehetnek 1 fázis esetén.
Ismerni kellene az általad tervezett áramkörök teljesítmény igényét. Ha ezek rendelkezésre állnak, akkor lehet méretezni (megállapítani) a szükséges vezeték keresztmetszeteket, és utána ezeket kell megfelelő amperitású biztosítókkal védeni. És még mindig van egy eldöntendő, hogy mennyi az egyidejűleg bekapcsolt fogyasztó.
Ezek szerint lehet akár kisebb értékű biztosítókat is felszerelni az áramkörök részére.
Elképzelhető, hogy a világításhoz 6A-os kismegszakító is elég, akár B karakterisztikával, lehet, hogy mindkét világítási áramkörre.
De ezeket látatlanból meghatározni nehéz.
Az érintésvédelem is meghatározó. Milyen a hurokellenállás értéke, és ezekhez milyen karakterisztikájú kismegszakítók a megfelelőek.
A kollégák majd még kiegészítik, mivel több összetevőt kell figyelembe venni.