Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

De van ideiglenes elnevezés az OTSZ-ben.

Idézet a 28/2011.(IX.6.) BM rendeletbõl a villámvédelmi berendezések vonatkozásában.
221. § d) ha az ideiglenes építmény villámvédelmi intézkedései a 223. §-ban foglaltaknak megfelelnek.
223. § (1) Kötelezõ gondoskodni a villámvédelemrõl azoknál az ideiglenes építményeknél, felvonulási- és építési területek
építményeinél, amelyeknél az építmény fennállási ideje április 1. és október 31. közötti idõszak bármely napjára esik.
(2) Ideiglenes építmények villámvédelmére olyan villámvédelmi berendezés is elfogadható, amelynek alkalmazása
esetén az egy évre vetített villámvédelmi kockázat az emberi élet elvesztésére kisebb, mint 10–4 és közszolgáltatás
kiesésére kisebb, mint 10–2.
(3) Ideiglenes építmények villámvédelmére megengedett a 100 m sugarú gördülõgömbbel szerkesztett felfogó
alkalmazása, a villámvédelmi kockázatelemzés szempontjából PB = 0,4 értékkel.
(4) Ideiglenes építmények villámvédelmének biztosítására használati- vagy munkautasítás elkészítése, és annak
betartatása is szükséges.

JUVILL


Az építmény ideiglenes, errõl ír az OTSZ, de sem az MSZ 274 szabványsorozat, sem az MSZ EN 62305 számú szabvány nem ismer ilyet.  Annak a villámvédelmének is ki kell elégíteni a vonatkozó szabványok elõírásait, valamint meg kell felelni a 28/2011. BM rendelet 223. §-ban leírtaknak.

Fecó

Igazából most nézem csak, az új OTSZ "ideiglenes épület" villámvédelmét taglalja, de érdekesebb a helyzet. Az épület nem "ideiglenes" lesz, gyakorlatilag az épület "teteje" ezen az új vasszerkezeten kerül kialakításra. Tehát új, még el nem készült tetõszerkezet ideiglenes villámvédelmérõl van szó konkrétan. Ami nem tiszta, az, hogy melyik villámvédelmi szabvány alapján kell bírálni ha elkészül a szerkezet? Az építési engedély kiadása jóval megelõzte az új OTSZ-t.

Novill

Én sem emlékszem ideiglenes villámvédelem fogalomra a szabványokban és a korábbi OTSZ-ben leírtak között. ( de ettõl még elõfordulhat)  A villámvédelem vagy megfelelõ vagy nem. Az újabb OTSZ viszont már egyértelmûen foglalkozik az ideiglenes villámvédelemmel. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi esetben a változás nagy mértékû. Mert az egész tetõ szerkezet is változott, a magasság is. Így a besorolást kénytelen leszel újból elvégezni. Elvileg az újabb OTSZ kiadása elõtt kiadott építési engedélynél lehetne még alkalmazni az MSZ 274 szabványt és az elõzõ OTSZ-t ( 9/2008.ÖTM ).  De mint látható a hatóság már az új OTSZ-t alkalmazza az ellenõrzéskor. Ha a régi épület vasbeton szerkezetû födém és fal, akkor mint ahogy elõzõleg írtad a vaslábakat összekötöd és be kötöd a levezetõbe. Ekkor is el kell végezni a besorolást ellenõrzés végett. Az épített szerkezetet és belsõ részét is célszerû megvizsgálni villámvédelmi szempontból. Lehet, hogy a viták elkerülése végett a hatóságok miatt már célravezetõbb lenne az MSZ EN 62305 szabványt alkalmazni.

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. július 14., 11:08:26 DÉLELŐTT
Én sem emlékszem ideiglenes villámvédelem fogalomra a szabványokban és a korábbi OTSZ-ben leírtak között. ( de ettõl még elõfordulhat)  A villámvédelem vagy megfelelõ vagy nem. Az újabb OTSZ viszont már egyértelmûen foglalkozik az ideiglenes villámvédelemmel. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi esetben a változás nagy mértékû. Mert az egész tetõ szerkezet is változott, a magasság is. Így a besorolást kénytelen leszel újból elvégezni. Elvileg az újabb OTSZ kiadása elõtt kiadott építési engedélynél lehetne még alkalmazni az MSZ 274 szabványt és az elõzõ OTSZ-t ( 9/2008.ÖTM ).  De mint látható a hatóság már az új OTSZ-t alkalmazza az ellenõrzéskor. Ha a régi épület vasbeton szerkezetû födém és fal, akkor mint ahogy elõzõleg írtad a vaslábakat összekötöd és be kötöd a levezetõbe. Ekkor is el kell végezni a besorolást ellenõrzés végett. Az épített szerkezetet és belsõ részét is célszerû megvizsgálni villámvédelmi szempontból. Lehet, hogy a viták elkerülése végett a hatóságok miatt már célravezetõbb lenne az MSZ EN 62305 szabványt alkalmazni.

Jó. Akkor folytassuk.:)
"Attól függetlenül elõfordulhat..."
Attól függetlenül sem fordulhat elõ!
Az OTSZ ideiglenes építményekkel foglalkozik, és nem ideiglenes villámvédelemmel.
Egy villámvédelmi szabvány sem is mer olyan fogalmat, hogy ideiglenes villámvédelem.
Vagy megfelelõ a villámvédelem az MSZ 274 vagy az MSZ EN 62305 szabványsorozatoknak, vagy nem felel meg.
Az villám nem csapdos kisebb amperitással akkor sem, ha az építmény ideiglenes, és a villámcsapás hatására fellépõ túlfeszültségek sem jelentkeznek másképpen. Egy ideiglenes építmény esetén is ugyan olyan károk keletkezhetnek az építményben és annak belsejében, mintha az végleges állapotú lenne.
A keletkezõ mágneses tér nem tesz különbséget ideiglenes és végleges építmény között, és a villámcsapás dinamikus hatása sem lesz másabb az építmény külsõ villámvédelmi berendezését tekintve.

Fecó

Tehát JUVILL kolléga szavai alapján, ameddig az új szint, és annak teteje nincs kész, addig nem lehet villámvédelemrõl beszélnünk. Egy olyan épület, amire egy plusz szintet "ráhúznak" és munkálatok folynak, nem lehet villámvédelmet létesíteni, és felülvizsgálni. Villámvédelmet az új szint elkészülte után lehet létesíteni és minõsíteni. Jól értelmezem?

Novill

Ez igaz. De mi a válasz az építkezést ellenõrzõ katasztrófa védelem emberének az általa hivatkozott OTSZ résszel szemben? Vitába szálunk vele, hogyan lehet megoldani a feladatot egy épülõ épületnél. Kérjünk szakmai állásfoglalást tõlük!? Azért az is figyelembe kell venni, hogy a 7-dik emeleten folyó építkezésrõl van szó. Továbbá villámcsapás szempontjából mennyire veszélyes helyen van. Könnyû azt mondanunk, ha közeleg a zivatar abba kell hagyni a munkavégzést és el kell hagyni a veszélyeztetett területet.

krisz1986

Akkor egy sorkérdés!
Ha építek egy gyárkéményt sima téglából úgy hagyományosan magassága meghaladja a 20-30 m mert a tényleges magasság 75 m lesz. Építem az építményt és kíváncsi lennék erre hogy képzeled el az ideiglenes villámvédelmet? Minden munkafázis után beletoldok a vezetõbe. Majd új felfogott építek rája? Na ilyenkor mi a tényállás?

Szelei

Én a fém állványt földelném elsõdlegesen amit az építésre használnak és ezt használnám egyben mint ideiglenes villámhárító. ;)

Fecó

Ma érdekes dolgot vettem észre. Éppen a norma szerinti villámvédelemmel kapcsolatosan lapozgattam az új OTSZ-t, konkrétan a felülvizsgálat gyakoriságára voltam kíváncsi. A nem norma szerintinél egyszerű, ott van a 300 kg vagy liter bla-bla, 3 év vagy 6 év. A norma szerintinél ezt találtam:

"a 18. mellékletben foglalt táblázatban előírt időszakonként"

Megnéztem hát a 18. melléklet táblázatát, melyben szerepel mindennek a felülvizsgálata, csak a villámvédelmi rendszeré nem.

Létezik ez? A "régi" MSZ EN 62305-3:2009 táblázatos formában ad egy ajánlást I-II és III, IV. szintekre, külön éveket a szemrevételezéses vizsgálatra, külön a teljes felülvizsgálatra, külön a kritikus rendszerek teljes felülvizsgálatára. Ez minden, csak nem egyszerű. Viszont jelenleg a szabvány 2011. kiadása hatályos, ami angol nyelvű, abban nem tudom ugyanez megvan-e. A szemrevételezéses vizsgálatokat 1 és 2 évente lenne kötelező elvégezni. Valaki már látott ilyet? Szintén jegyzőkönyv erről, szintén felülvizsgálói hatáskör? Van ilyen tapasztalata valakinek?