Szerelői ellenőrzés

Indította Attila, 2012. november 25., 20:06:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. február 08., 19:03:33 DÉLUTÁN
Az előzőekben már kifejtettem véleményemet!  Még egyszer az év. szerelői ellenőrzésről nem jelent műszeres ellenőrzést, és ez a problémám ezzel. Nem rég végeztem egy létesítményben ellenőrzést. Ha itt próba lámpás, fázis ceruzás vizsgálatot végez valaki akkor megfelelőnek mondható a szemrevételezéssel együtt. Viszont műszeres vizsgálattal egyértelműen nem megfelelőnek lehetett minősíteni. Így csak tanácsolni tudom ismét a műszeres vizsgálattal egybe kötött ellenőrzést.

Üdv. Novill!

Én építettem egy ennek a szabványnak megfelelő törpe feszültségű  ip 65 dobozba egy 12V/20W izzót,AMin megfelelő áram folyik keresztül az ellenőrzés elvégzéséhez. A dugvillájának védővezetőjén keresztül záródik a falban,egy tapintó csúcson a lámpán keresztül egyszerű végig ellenőrézni a ház védő vezető rendszerét mint dugaljaknál,mint 1 É.V osztályú berendezésnél tudom zárni ezt az áramkört. A szabvány földzárlat elvégzését is előírja terhelő ellenálláson keresztül.
Én elviszem a hurokimpedancia mérőm is, kiszámítom a megfelelő hurokimpedanciát,de sem jogosultságom,sem pedig kellő gyakorlatom nincs egy É.V fellül vizsgálat elvégzéséhez,természetesen,ha valami rendellenességet találok amihez komolyabb vizsgálatra van szükség jelezni fogom azt a tulajdonos felé,mint ahogy azt eddig is tettem.

JUVILL


Villanyreszelő!

Az épített dobozodról az olvasom ki, hogy dugaszoló aljzatok szerelői ellenőrzésére szolgál.
Ez kevés!
A szerelői ellenőrzés minden erősáramú berendezésre kiterjeded, nem csak a dg. aljzatokra. Műszeres vizsgálat nélkül, kiértékelt eredmények nélkül többek között le kell ellenőrizni minden I-es érintésvédelmi osztályú berendezést, és az EPH-t.
Az ellenőrzéshez elengedhetetlen a védővezető folytonosságának ellenőrzése.
Én 2 db sorba kötött 15 W-os izzót javasolnék.

tothgyula

A szerelői ellenőrzést és tapasztalataimat szeretném megosztani attilával, aki indította ezt a témát.
A varrógépmotorok között még sok üzemel az NDK 3fázisú kupplungos kivitelűekből. Ezekben a motorokban 24V-os tekercselés van a világítás számára. Ezekkel a gyártmányokkal a létesítés idején sem volt minden rendben.EPH-ra kellett hozni a fém talpat, fémtestű kapcsolót, cérnatartót, gépfejet stb. Volt ahol meg is csinálták ezeket az összekötéseket némi értetlenség mellett. Mégis volt eset amikor a varrónő panaszkodott, hogy a gép "ráz". Ismét kimentem és mértem (szerelői ellenőrzés itt kevés) és kiderült, hogy sztatikus feltöltődés történik, ami ugye csak kellemetlen de nem halálos!
Így már megnyugodtam én is de a gépen dolgozó is. Vasalóknál már akkor előírtam(1980) az ÁVK beépítését, amit általában el is fogadtak.Akkor még főállású munkavédelmi előadó volt! Tehát a körülményeket mindíg figyelembe kell venni. Ma pedig már amúgy is kötelező az ÁVK beépítése. Pl Dániában Állattenyésztő telepeken kettős (lépcsős) ÁVK van előírva. Ezen ne spóroljunk!
Üdv Mindenkinek Toth Gyula

Villanyreszelő

Üdvözöllek Juvill!

Köszönöm a tanácsot!
Ezzel az áramkörrel egy bedugott hűtőnek is tudom ellenőrizni a védő vezető folytonosságát úgy,hogy a tapintó részével a hűtő kézzel megérinthető fémfelületére tapintok,vagy a csavarnál,a lámpa világít,mivel a dugaljakon keresztül a védő vezető azonos.
EPH-t is ki tudok így lámpázni,mivel a kád is kapcsolatban van az EPH-n keresztül a védővezetővel.
Mivel ez a régebb szabvány törpe feszültségű vizsgálatot írt,én ezért gondoltam a 12V 60 W izzóra Ami Az 1.6 Ampert ugyanúgy áthajtja,meg nem is csapdos vele az áram :D
De ha ezt így szoktátok,akkor sorba kötök két 15W-os izzót,és megküldöm a kádat 2 izzón keresztül fázissal.
Merem remélni,hogy nem csinálok vele bajt egy panel lakásban.


Üzenet összefûzve: 2013. február 09., 12:20:38 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2013. február 09., 10:41:49 DÉLELŐTT
Üdvözöllek Juvill!

Köszönöm a tanácsot!
Ezzel az áramkörrel egy bedugott hűtőnek is tudom ellenőrizni a védő vezető folytonosságát úgy,hogy a tapintó részével a hűtő kézzel megérinthető fémfelületére tapintok,vagy a csavarnál,a lámpa világít,mivel a dugaljakon keresztül a védő vezető azonos.
EPH-t is ki tudok így lámpázni,mivel a kád is kapcsolatban van az EPH-n keresztül a védővezetővel.
Mivel ez a régebb szabvány törpe feszültségű vizsgálatot írt,én ezért gondoltam a 12V 20 W izzóra Ami Az 1.6 Ampert ugyanúgy áthajtja,meg nem is csapdos vele az áram :D
De ha ezt így szoktátok,akkor sorba kötök két 15W-os izzót,és megküldöm a kádat 2 izzón keresztül fázissal.
Merem remélni,hogy nem csinálok vele bajt egy panel lakásban.

Üzenet összefûzve: 2013. február 09., 12:50:41 DÉLUTÁN

Megjegyzés:
5.2.2.2
Az elemlámpás folytonosság-ellenőrzés azt jelenti, hogy egy elemlámpa áramkörét a vizsgált vezetői összekötésen keresztül

zárják,

és a lámpa féméből következtetnek arra, hogy a vezetői összekötés e célnak megfelelő kis ellenállású-e.
Természetesen e vizsgálat más törpefeszültségű áramforrással is elvégezhető. Az aránylag nagy belső ellenállású zümmögővel való "kicsengetés" azonban nem minősül "elemlámpás folytonosság-ellenőrzés"-nek.

nova

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2013. február 09., 10:32:57 DÉLELŐTT
A szerelői ellenőrzést és tapasztalataimat szeretném megosztani attilával, aki indította ezt a témát.

Kedves tothgyula!

Hozzáfűztem üzeneted az eredeti témához. Igazából csak azt nem értem, hogy miért indítottál újat a villanyszerelő fórum közlemények rovatban. Ha megnézed annak a fórumrésznek a témáit láthatod, hogy nem ott a helye. Egyszerűen kattints legközelebb a válasz gombra. Ha esetleg valamilyen oknál fogva nem működik nálad ez a funkció nyiss egy új témát a fórum hibabejelentő részében.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Laandro

Üdv. tothgyula!

Érdekelne a varrógépekkel kapcsolatos sztatikus feltöltődési vizsgálatok folytatása, vagy azzal, hogy nem veszélyes, az ügy le lett zárva?
Másik kérdésem a cérnatartó, gépfej, stb. EPH-ba való bevonásával kapcsolatos. A 80-as években üzembe helyezett gépekhez minőségi tanúsítványt adtak, ami kitért az érintésvédelemre is. A felülvizsgáló minősíthette-e ezt a terméket a kiadott minősítéstől eltérően, hiszen az már a KERMI által jónak volt minősítve?
A Romániából érkező gépek kivételével EPH összekötéssel én, nem találkoztam, és ez ma sincs másképp.

tothgyula

Kedves Laandro! Az ügy a következőképpen lett lezárva.A varrógépeken elkészítették az EPH összekötéseket, kivéve a cérnatartót. Ennek bekötése körülményes lett volna a 6-7db cérnaorsó miatt. Viszont a gépfejet egy M5-ös menet befúrásával és préselt sarus(nem forrasztott kötéssel, mivel az egy idő után a rezonancia miatt eltörik) kötéssel EPH -ra hoztuk.Tehát a gépfej a korábbi határozatlan potenciál miatt kapott egy sztatikus feltöltődést a műszálas anyagoktól és ezt vélhették a varrónők "rázásnak". Ezután a gépfejhez képest az anyag potenciálja le lett vezetve. A trafók helyzete már bonyolultabb. A korábbi MSZ 9229:1989+1M(1992), majd a MSZ EN 60742:1998 továbbá a MSZ EN60204_31:2001 szabványok közül válogathatunk, hogy melyiket vesszük figyelembe a felülvizsgálat során. Erre utalást adhat a korábbi szabványossági jegyzőkönyv, ha elég alapos volt! Elég nyűgös terület, de én végigvittem az elgondolásom és azóta nem panaszkodtak a gépekre. Erősáramú módszerrel mértem, mert az a biztos. Jó munkát Üdv, Toth Gyula

recens

Kérdésem, hogy a kéziszerszámok éves ellenőrzését elég szerelői ellenőrzéssel elvégezni vagy szabványossági felülvizsgálat kell hozzá.

14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet

5/A. §6 (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés közvetett érintés elleni védelmének (érintésvédelem) ellenőrző felülvizsgálatáról és időszakos ellenőrző felülvizsgálatáról a munkáltató - a 4-5. §-ban foglaltaktól eltérően - a berendezés szerelői ellenőrzésének, illetve szabványossági felülvizsgálatának keretében gondoskodik.
(2) Az ellenőrző felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését megelőzően, valamint az érintésvédelem bővítése, átalakítása és javítása után a szerelés befejező műveleteként kell elvégezni szabványossági felülvizsgálattal.
(3) Az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
a) áram-védőkapcsolón havonta szerelői ellenőrzéssel;
b) kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évenként szerelői ellenőrzéssel;
c) a Kommunális- és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelői ellenőrzéssel;
d) egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal.

VAGY HOGY KELL EZT ÉRTELMEZNI?

tothgyula

Üdv az Olvasónak!
Első teendő a 28/2011 214.§-a szerint a környezet értékelése.
Nem mindegy, hogy épitőipari, fémporos, nedves, olajos környezetben használják a vill. készülékeket, szerkezeteket.
A MSz2364-200:2002 sz.8260705 p.irja
Kézben tartott szerkezet:"Olyan hordozható szerkezet, amelyet arra szántak,hogy a rendes használat alatt kézben tartsák,a motor beépitett része lehet ennek a szerkezetnek.
A régi MSz1600-as 1.lap 2.73 pontja irja, "Hordozható az a berendezés amelynek üzemszerü használata annak mozgatására is kiterjed, v. amely hálózatra kapcsolt állapotában könnyen átvihető ehyik helyről a másikra".
A műszeres mérés kell, hiszen a szigetelési ell. mérés nélkül nem minősithető a készülék, szerkezet stb. A gyakoribb ellenőrzés célja éppen az, hogy kiszürje a hibás berendezéseket! Élet és vagyonbiztonság(Tűzbiztonság) mindenek felett!
Üdv: TothGyula felülvizsgáló

recens

Üdv
Ez így van és ez érthető is tothgyula .
Jó ,hogy valaki foglalkozik vele.
Viszont csak azt nem értem, hogy mikor elég a szerelői ellenőrzés és mikor nem?
Egyáltalán érintésvédelmi felülvizsgáló személy szükséges-e hozzá?
Vagy elég, ha a villanyszerelő előveszi a szigetelésmérő műszerét és elvégzi a szükséges méréseket, amit aztán dokumentál egy szerelői ellenőrzési dokumentáció keretében.