PEN vezetõ

Indította JUVILL, 2012. július 22., 09:07:06 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

SOLIGOR

Üdv. mindenkinek!
Véleményetek  szerint használható PEN vezetőként ugyanazon kábel két ere /érduplázás/ a szükséges  keresztmetszet élérése miatt, ha az erek mindkét oldalon bonthatatlanul közös érvégbe vannak fogva?
Köszönöm a válaszokat.

Simon Endre

Ha nekem módom van rá, ogy a PEN szétválasztása ne a fogyasztói oldalon legyen, akkor ott választom szét és igy elejét vehetem a barkácsolások, utólagos műkedvelő szerelések műhibáinak. Volt rá példa ÁVK beépítésnél a diplomás mérnök nem húzta meg a csavart az ÁVK-n elágaztatott közös kötésen. Egyébkén nem támogatom a PEN szétosztását a mért főelosztóban, amikort ezt először láttam (1983) nem akartam hinni a szememnek. Ez a Győri-II. programnál vezették be  lakóépületekben még pontosabban a lakások mért elosztótábláiban és a PEN csak 10-es sodrott alu volt.

helcs

Családi ház, egyfázisú csatlakozás. A csatlakozó vezeték a leágazási ponttól a fogyasztásmérő kapcsáig megszakítás nélkül halad. A fogyasztásmérő mért oldalából induló Mkh 10 mm2 mért fővezeték a mérőhelytől a mért elosztóig terjed. Kérdezem tisztelettel Simon Endrét, hogy ebben az esetben a mért elosztón kívül hol lát még lehetőséget a PEN bontására?  Azt a választ, amit már itt páran leírtak, (mármint, hogy a mérő mellett elhelyezett sorkapocsban) nem fogadom el, mivel azt sem az MSZ 447, sem bármelyik(ÉMÁSZ, E-on, DÉMÁSZ, ELMŰ) elosztói üzletszabályzat nem engedi meg. Minden erre vonatkozó megoldás (a Duna két oldala, vagy egyes E-on területek) kizárólag az ott regnáló "királyi" helyi alvállalkozók szüleménye. Kérdésem természetesen az esetleírás alapján azokra a csatlakozásokra irányul, ahol nincs csatlakozó főelosztó, vagy méretlen oldali túlfeszültség levezető, mert azokban az esetekben a szétválasztás megoldottnak tekinthető. Nem választható el a kérdésemtől a földelő vezető és a hálózati PEN összekötésének a helye. A fenti csatlakozás esetén, (a mérőhely kivételéve, mert ott nem) ezt akkor hol kell megejteni? Mi az a megoldás amit az egységes és országos rendszerben mindenhol átvesznek?

Simon Endre

A 10-es Mkh PEN jogszerűen osztható és ha nem akarsz a szolgáltatóval és ebeivel kardozni igy használd, mert ennek műszaki és jogi háttrével valószínüleg tisztában vagy. A nulla (PEN) kötés bonthatósága nem véletlenül szolgáltatói kompetencia , mert ez lehetőséget adna a fogyasztásmérő feszültségreferenciának kiiktatására, vagyis az áramlopásra. Ez nem nagyon publikált. A vesszőparipám csak akkor lovagolható meg ha a jelenlegi PEN mellé, ami ezután csak nullként funkcionál még behúzható harmadik (vagy ötödik) vezetékként egy független PE és a főelosztóban hozzáférhető a PE sín vagy az ebben a funkcióban is rendlkezésre álló fémszerkezet, bár lehet hogy végsősoron az is PEN ként funkcionál.

András91

Tisztelt Kollégák!

Egy szakmai kérdéssel forduknék Önökhöz, remélhetőleg a megfelelő helyen teszem fel azt .
Régi, 60-as években épült családi ház elektromos felújítása kapcsán vetődtek fel a következő kérdéseim:

1. Az új földelőszondától érkező Mkh 10 mm2 fő-földelővezetőt a lakásban kialakított lakáselosztó fő-földelősínjén fogadom, ahová a PEN-vezetők (nappali, vezérelt) is érkeznek. Kérdésem , hogy E-onos területen (volt Titász) megfelelően jártam-e el a fő-földelővezető nyomvonala kapcsán?
2. Abban az esetben ha egy-egy fő ÁVK-t akarok alkalmazni a nappali és vezérelt áramkör kiegészítő védelmeként, akkor a fő-földelő sínről megtáplálva az ÁVK bemenő kapcsát, és az ÁVK elmenő kapcsáról megtáplálva a N-sínt megtörténik-e a Nullázás ? Vagy a két sínt közvetlenül is össze kell kötnöm ezek után?
3. A fogyasztásmérő-berendezés egy faszekrényes mérőhelyen belül helyezkedik el.  A fogyasztásmérő felett található egy kötődoboz, amelybe a fogyasztásmérőből érkezik három vezeték. Úgy gondolom, hogy a piros vezeték -amely 2,5- 4 mm2 lehet- a korábbi földeléstől érkezik, melynek pontos helye ismeretlen. Ezen vezető és fázis között 110 V feszültséget mértem. Kérdésem az lenne, hogy ezen régi mérőhelyek esetén , hogyan oldották meg a nullázást, ha egyáltalán megtették azt. Az elképzelesem az - bár javítsanak ki, ha tévedek- hogy a méretlen PEN-t fogadták a fogyasztásmérőben, onnan leálltak a földelőszonda csatlakozási pontjához, ahonnan indították a PE-vezetőt (ez lenne a kötődobozban ??!), a fogyasztásmérő elmenő kapcsából pedig a mért N-vezetőt vitték tovább . Kérdés, hogy hol választották szét  a bejövő PENT a vezérét és a nappali áramkör számára ?

Köszönöm megtisztelő válaszukat!

Üdv,

András

Üzenet összefûzve: 2016. április 19., 13:20:05 DÉLUTÁN

Mellékelnék egy vázlatot is az elképzelésemről.

Fecó

1. AZ EON nem tudom támaszt-e egyéb követelményeket, az ELMÜ egy ideje kéri a földelővezetőhöz (Budai oldal) a 16-os rezet. Amit azért nem értek, mert az elosztóban a táp 10-es réz, és ha itt választom szét a PEN-t, akkor a 10-es földelővezető is meg kell feleljen. A földsínre kell kötni, ez nem kétséges.
2. Igazából "szétválasztásról" kell beszéljünk, a bejövő PEN először a földelősínre csatlakozik, és onnan válik ketté, mert az innen elinduló vezeték már csak N vezető lesz. Tekintve hogy a földelősín után különválik a PE és N vezető, ezeket összekötni már nem szabad, az áramvédő kapcsoló sem "tolerálja".
3. Régen NEFH-nak hívták a dolgot, gyakran a mérőtől jövő PEN vezetőt és a földelőszondáról érkező vezetőt egy külön dobozban kötötték össze. Volt olyan is, hogy csak előkészítették összekötésre. Azzal is tisztában kell lenni, hogy a nappali és éjszakai mérő vezetői nem szabadna hogy közös elosztótáblában találkozzanak, kivéve a földelés vezetékét. A legjobb az lenne, ha a mérések előtt megtörténhetne a PEN szétválasztása, de ez faszekrény esetében nem egyszerű. A fogyasztásmérő felől már 10-es rézvezeték érkezik PEN vezetőnek?

András91

Köszönöm a válaszát Fecó !
Jelenleg a fogyasztásmérő felől 6 mm2 Al vezeték érkezik a felette lévő kötődobozig.

Fecó

Igen, sajnos a 6-os alu régen sem felelt meg PEN vezetőnek, mert legalább 10-es kellett volna. Most már 16-os alu az alsó határ. Javaslom, hogy legalább a mérőkből elmenő vezetékeket cseréltesd le 10-es rézre, ezzel a "Te" oldalad már "szabványos" lesz, a szolgáltatói részről, a bejövő légvezetéki csatlakozó szerintem 10-es alu, ami elviekben megfelel az akkori létesítési szabványnak. Ez egy kompromisszumos megoldás, de talán a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb.

t5953

Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. április 19., 18:53:31 DÉLUTÁN
1. AZ EON nem tudom támaszt-e egyéb követelményeket, az ELMÜ egy ideje kéri a földelővezetőhöz (Budai oldal) a 16-os rezet. Amit azért nem értek, mert az elosztóban a táp 10-es réz, és ha itt választom szét a PEN-t, akkor a 10-es földelővezető is meg kell feleljen. A földsínre kell kötni, ez nem kétséges.
2. Igazából "szétválasztásról" kell beszéljünk, a bejövő PEN először a földelősínre csatlakozik, és onnan válik ketté, mert az innen elinduló vezeték már csak N vezető lesz. Tekintve hogy a földelősín után különválik a PE és N vezető, ezeket összekötni már nem szabad, az áramvédő kapcsoló sem "tolerálja".
3. Régen NEFH-nak hívták a dolgot, gyakran a mérőtől jövő PEN vezetőt és a földelőszondáról érkező vezetőt egy külön dobozban kötötték össze. Volt olyan is, hogy csak előkészítették összekötésre. Azzal is tisztában kell lenni, hogy a nappali és éjszakai mérő vezetői nem szabadna hogy közös elosztótáblában találkozzanak, kivéve a földelés vezetékét. A legjobb az lenne, ha a mérések előtt megtörténhetne a PEN szétválasztása, de ez faszekrény esetében nem egyszerű. A fogyasztásmérő felől már 10-es rézvezeték érkezik PEN vezetőnek?

Hali!
Szerintem ezzel a 16-os vezetékkel az a gond,hogy elméletileg a fázis vezetö és pe vezető keresztmetszete ugyanaz kell legyen,
ebből adódóan ha a lákáselosztóben van a TN közösítés,akkor a mért fővezeték is 16-os kell hogy legyen.

Vélemény??

Fecó

Ez így igaz, de a szabvány a védővezető ketesztmetszetét igazítja az üzemi vezetők keresztmetszetéhez, és nem fordítva :) Ha a védővezető vastagabb, abból nem hinném hogy gond keletkezne, Budai oldalon, Elmü területen most ez a "divat". Szerintem ha az elosztó bétápjának a mérő felöl jövő 10-es réz MKH-t tekintjük, akkor ehhez igazítva a 10-es földelővezetőnek is elégnek kellene lennie, ha az elosztóban történik a PEN szétválasztás. De itt arra hivatkoznak, hogy a csatlakozó 16-os, tehát a földelő is legyen az. Kötekedni lehetne velük, csak nem lesz addig bekapcsolva a megrendelő :)