A PEN vezető szétválasztása

Indította Varga János, 2017. március 04., 18:45:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Varga János

Sziasztok!

A korábbi fórumokat átnézve merült fel bennem a következő kérdés:

Idézet egy korábbi fórumból:

" A PEN vezető szétválasztása a becsatlakozási pontnál történik meg, ahol külön vezetőként nulla és védővezetőként vezetjük őket. Ennek biztonsági okai vannak. A nulla vezető üzemi vezetőként , a védővezető pedig valóban védővezetőként funkciónál."

Ezek szerint a feszültség alatt lévő fogyasztó nulla (elmenő) vezetékét érintve elméletileg nem érhetne áramütés?

Válaszotokat előre is köszönöm.

helcs

Mit jelent számodra az, hogy elmenő vezető? A nulla vezető ami a PEN vezetőről van leágaztatva, mint hálózati vezető(pl.egy dugalj nullavezetője) valóban nem okozhat áramütést. De fogdosás előtt meg kell győződni arról, hogy melyik a nulla vezető mert ez a vezetőn közvetlenül nem látszik. Az általad feltett kérdés nem teljesen világos, mert egy fogyasztónak nincs "elmenő" vezetéke. A vezetékek a fogyasztóhoz érkeznek. A fogyasztóhoz érkező és az abba bekötött nulla vezető elméletileg nem okoz áramütést, ha egyéb feltételek is fennállnak. A fogyasztó nulla kapcsa, ha oda a nulla nincs bekötve viszont fázisfeszültségen van. Végezetül: a nulla vezető üzemi vezető, ugyan azt az üzemi áramot vezeti mint a fázis(egyfázisú esetben). A földhöz képest amin ugye most te állsz van potenciál különbsége, hogy mennyi azt a mindenható sem tudhatja mérés nélkül. NEM FOGDOSSUK A NULLA VEZETŐT!

Varga János

Igazad van, rosszul fogalmaztam. Elméleti síkon, ha tudom egy fogyasztónál, hogy melyik vezetéken van csatlakoztatva hozzá a fázis és melyiken a nulla vezető ami a PEN vezetőről van leágaztatva akkor ez elméletileg nem okozhat gondot. Elmenő vezetéknél a fogyasztóra kötött beazonosított nulla vezetékre gondoltam.
Köszönöm a válaszod.

birok57

helcs  véleményével egyetértve, addig míg elméletileg foglalkozol a témával, rendben.
Gondold végig, pl. családi háznál  üzemel a mosógéped, mérsz egyet a fázis-nulla között 230V, mérsz a fázis-védővezető között 230V, ugyanekkor mérsz a nulla és védővezető között 0 vagy nullához közeli.
Amennyiben te is elméleti földpotenciálon vagy, közted és a nulla között nincs potenciálkülönbség.
DE ha esetleg megfognád mégis a nullavezetőt és a mögöttes hálózaton lenne egy nullaszakadásod,
lehet, hogy nem ennél több zsíroskenyeret, mert az üzemelő géped teljes terhelése rajtad keresztül záródna.

Varga János

Nem vagyok szaki, de érdekel a villamosság. Mit értesz mögöttes hálózat nullaszakadásán?
A másik kérdésem a következőhöz csatlakozik:
" A földhöz képest amin ugye most te állsz van potenciál különbsége, hogy mennyi azt a mindenható sem tudhatja mérés nélkül. NEM FOGDOSSUK A NULLA VEZETŐT!"

Ha a PEN ről ágazik le a nulla vezető akkor ez a potenciál különbség elméletileg a dugalj védőcsatlakozóján is meg kell hogy jelenjen, mivel fizikai (fémes kontakt) kapcsolatban vannak. Vagy?

Sztrogoff

A kérdés jogos. Bár Koltai nem szeretné az ilyen kérdést. :D Egy dugaszolóaljzatban például, amiben levő nulla és védővezető az elosztótáblánál, 8 m távolságban mérve a vezeték mentén, össze van kötve, nem lehet számottevő potenciálkülönbség a kettő között. Még a szabvány is foglalkozik ezzel az 531.2.2. pontban, miszerint ha a nullavezető megbízhatóan földpotenciálon van, akkor leválasztásnál megengedi, hogy a nullavezető ne legyen kikapcsolva. A baj csak az ezzel, hogy a megbízhatóan kifejezés tartalmát a Föld lakossága 8 milliárdféleképpen értelmezné. Így aztán maradunk a biztonságosabb oldalon. És bármilyen apró helytelenség a villanyszerelésben rögtön a veszélyesség felé tolja a dolgot.

A mögöttes hálózat alatt betáplálásig terjedő hálózatot értjük, bár ez rugalmas meghatározás, kisfeszültségű téma tárgyalásánál elég a transzformátorállomásig gondolkodni, nem kell Paksig. Illetve ezen tárgyalt esetben csak az a nyolc méter értendő, hiszen utána a betáplálás felé menve már nincs nullavezető, hanem PEN vezető van - a PEN vezető szakadása más tészta, az nemcsak a nullát, hanem avédővezetőt is érinti, ugye. De az kétségtelen, hogy ha ezen a 8 méteres szakaszon elcsíped a nullavezetőt, akkor, ha bekapcsolod a készüléket, a készülék felőli oldalán a szakadásnak megjelenik a fázisfeszültség. Ennek az állapotnak a valószínűsége igen kicsi, hiszen a készülék nem működik, így a felhasználó elkezdi a hibát kerestetni. De nem nulla a valószínűsége. Hogy egy például kötés nélküli 8 m-es, gyár új, egyszer szakszerűen a helyére rakott, csavarok meghúzva, stb vezetékdarab folytonossága mitől szűnne meg, az is érdekes kérdés.

Varga János

Ez a része OK! Köszönöm a válaszokat, de lenne még valami amit szeretnék megérteni.

Ha a PEN-ről leágaztatott nulla vezető üzemi vezető mert ügye az, mert ezen keresztül záródik az áramkör, akkor a PEN vezető is üzemi vezetőnek nevezhető. De ha a PEN vezetőn a PE és az N vezetőket értjük akkor a PE vezetőn (mivel kontaktban vannak a szétválasztásnál) is mindig folyik áram? (Tudom, hogy elméletileg csak zárlat, vagy hiba esetén)

Sztrogoff

Hát, az nem. :)
Aktív rész
Minden olyan vezető vagy vezetőképes rész, amelyet arra szántak, hogy rendeltetésszerű üzemben feszültség alatt álljon. A nullavezető e fogalom alá tartozik, a PEN-vezető azonban – egyezményesen – nem.

Ez ugyan régebbi meghatározás, a lényeg ma is ez.

"akkor a PE vezetőn (mivel kontaktban vannak a szétválasztásnál) is mindig folyik áram?"
Annyira ezt nem érted. De például a konyhai pulton levő mikrosütőnél, mely hibátlan, alapesetben a PE vezető sütő felőli vége elektromos szemmel nézve "a levegőben van".

Varga János

Igazad van, annyira ezt nem értem és ezért bátorkodtam kérdezni. Én az elméleti részét szeretném tudni. Ha a nullavezető ahogyan írtad, egy "olyan vezető vagy vezetőképes rész, amelyet arra szántak, hogy rendeltetésszerű üzemben feszültség alatt álljon" és a PEN-vezető mechanikai része akkor elméletileg (gondoltam én) folyik rajta áram. Az, hogy mi milyen fogalom alá tartozik nem tudom, hogy milyen mértékben befolyásolja az elméletet. Mivel említettem már, hogy nem vagyok szaki, ezért sajnos a következőt nem tudom értelmezni:" PE vezető sütő felőli vége elektromos szemmel nézve "a levegőben van".
Amúgy az eddigi válaszaidat köszönöm, mert ezek is új infók nekem.

Sztrogoff

Levegőben van: nem csatlakozik sehová. Azaz, nem tud zárt áramkör része lenni, márpedig az áramhoz zárt kör kellene.