Kétsebességű, pólusváltós, Dahnlander villanymotor.

Indította balzsi, 2013. március 02., 22:07:20 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Helló petike199600!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. június 14., 16:59:06 DÉLUTÁN
Konkrétabban az a helyzet, hogy nem tudom kifejteni a kérdésemet, mert az a helyzet, hogy én is kaptam ezt a kérdést, hogy miért kell deltába indítani a dahlander motort. Ennyit kérdezett.

Ki kérdezte? (Egy tanár lehetett gyanítom, de akkor nem azt kérdezte amire "kíváncsi")
Miért kellene deltában indítani és melyiket?
Szerintem leírtam már az első kérdésedre válaszolva is, méghozzá bekötéssel illusztrálva milyen bekötési variációk vannak.
Hivatkozva az említett ábrákra ha visszalapozol láthatód, hogy a második ábrán a 7-es kapcsolás Y/YY azt konkrétan nem hogy nem kell, de nem is szabad deltában indítani, mert Y/YY üzemű.
A másik kettőt meg deltában kell indítani is, használni is, mert a tekercselése ezt írja elő.

Válaszold azt neki, hogy azért, mert a delta kapcsolás belül a motorban van megvalósítva így csillag kapcsolás a motor tekercselésének megbontása nélkül nem valósítható meg!

Sztrogoff

Idézetet írta: Szirty Dátum 2013. június 14., 15:37:51 DÉLUTÁN
...
Jellemző: Alacsonyabb fordulaton a motor teljesítménye kisebb.
...
Dahlandernél ez nem eleve elrendeltetett. Lehet a technológiához igazodni, mert a kapcsolástól függ. A "nagyobb fordulaton delta" esetben a teljesítmény nagyjából ugyanakkora a két fordulatszámon. A "kisebbik fordulaton delta" esetben a nyomaték a nagyjából ugyanakkora. Amelyik mindkét fordulaton csillag, na, annál a fordulatszám köbével arányos a teljesítmény, és a négyzetével a nyomaték. Ezen legutóbbi eset a ventilátor jellegű terhelés.

Simon Endre

Csak semmi álltalánosítás, mert ez csak a centrifugál ventillátorokra érvényes, oldalcsatornás és "mókuskerék" ventillátorok visszahatása torlasztásra a térfogatkiszorításos gépek szerint alakul, és eseti párosítás (motor+hajtott gép) esetén evvel előre számolni kell, bár a  jól méretezett motorvédelem úgy is "beszól".

Sztrogoff


Simon Endre

Nincs olyan kaptafa amely minden cipőbe beleillik, bevallom még a centrifugál ventillátoroknál  (és természetesen a centrifugál szivattyúknál is) van kivétel " jó nagy " pl. a stabilis-labilis üzeműek esetében  /ez külön álatfaj/ erre semmi sem érvényes, egyéb elvek szerint működőkre pedig csa kivétel van. Ott azután kukába dobhatod a kisminta hasalást. Szakmai pályafutásom alatt az összes transzporfolyamat gépeit és eszközeit megismertem üzemeltettem és mértem is. Öt éven keresztül egy neves európai szivattyúgyártó gépeit üzemeltem be és ellenőriztem kifelyezettem az energiafelhasználás és Q/H adatok viszonylatában. Kivételes állapotokról, röhejes bukásokról tucatnyi emlékem van amikor ügyfelek és kollégák a matemetikában és a fizikában is kételkedni kezdtek.

Sztrogoff

Értem, köszönöm, így tekintek ezentúl a transzportfolyamat gépeire.
Eredeti hozzászólásomban ezt: "Ezen legutóbbi eset a ventilátor jellegű terhelés." erre módosítom:
Ezen legutóbbi esetre példa a hazai és a külföldi szakirodalom szerint egyfajta ventilátor jellegű terhelés.