Forgó gépek áramkimaradás elleni reteszelése

Indította S.Tamás, 2015. január 31., 18:05:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

S.Tamás

Sziasztok

A szabvány előírja úgy tudom, hogy áramkimaradás után a forgó gépek nem indulhatnak el maguktól, csak emberi beavatkozással lehet ismét áram alá helyezni ezeket.
Emlékszem, régebben voltak is a műhelyekben a falon szürke dobozok, belül mágneskapcsolóval, kívül piros és fekete nyomógombbal.
Manapság lehet még ilyet kapni? Minden üzletben ahol kérdeztem, csak értetlenkednek.....

Köszönöm

flatskerrobert

S.Tamás!


    Az első részben igazad van annyiban, hogy bizonyos helyeken és feltételek mellett írja elő a szabvány a retesz feltételt.
Egyébként valamelyik fórumon, ha jól emlékszem a varrógépek üzemeltetésénél volt erről szó.
A második részben olyan dobozt már kereskedelemben nem hiszem, hogy lehet kapni, viszont "ezer" más megoldás létezik anyagban és kapcsolásban.
FR.


Szirty

Üdv S.Tamás!
Idézetet írta: S.Tamás Dátum 2015. január 31., 18:05:05 DÉLUTÁN
A szabvány előírja úgy tudom, hogy áramkimaradás után a forgó gépek nem indulhatnak el maguktól, csak emberi beavatkozással lehet ismét áram alá helyezni ezeket.

Kivéve amikor nem. Amikor külön az áramszünet utáni újraindítás érdekében beépített szinkron motoros sorindító gondoskodik arról, hogy ami be volt kapcsolva az áramkimaradás után automatikusan, emberi beavatkozás nélkül újrainduljon.

Safety

Sziasztok!

Szirtynek van igaza, nem minden esetben kötelező a feszültségcsökkenés-védelem, csak abban az esetben ahol a váratlan újraindulás a személy és vagyonbiztonságot veszélyezteti. MSZ 2364-450:1994 szabvány 3.1. pontja

S.Tamás

Köszönöm a válaszokat.

Gyurmaúrfi, amit belinkeltél, az egy motorvédő, nem? Áramkimaradás esetén az hogyan fogja megszakítani az áramkört? Bár az egyik boltban ajánlottak egy kis elektronikát, amit motorvédőhöz kell csatlakoztatni, és akkor megoldja szerintük a kérdést. Csak nem tudták megmondani, hogy hogyan kell bekötni.

Én ezt az egészet nem értem. Rengeteg forgó gép üzemel a műhelyekben: esztergák, asztali fúrógépek, köszörűk, ahhoz mindhez kell ilyen reteszelő, és nem árulnak hozzá készüléket? A szaküzletekben is néznek rám, és nem értik mit akarok......

Gyurmaúr(fi-relé)

Úgy hogy, a benne lévő DIL-K kontaktor működtető áramköre -a behúzásért felelős működtető áram hiányában- megszűnik létezni, s ezért elengedi a behúzó mágnest, mely az áram újraindulását követően nem húz be önmagától ismét, csak a zöld gomb ismételt megnyomásával. Ugyanez vonatkozik a feszültség esetleges csökkenése esetén, mikor is a H0-2K relé érzékeli az átfolyó Amper értékének -a beállítotthoz képest- növekedését, s ezért ejti a DIL-K működtető áramkörének ellátását.

Könyves Kálmán

Bocs a nyelvészkedésért, csak kicsit elgondolkodtam a címen: Forgó gépek áramkimaradás elleni reteszelése?

Simon Endre

Jó estét mindenkinek!
A jó megnevezés nem szándékolt indítás elleni védelem. Van erre a célra egyfázisú forgógépekhez kapcsoló. A faipari gépeken, még a porelszívókon is gyárilag rajt van, nagyon egyszerű a kézi indítás magát a kétsarkú kapcsoló gyomja be a kapcsolt táp ad öntartást. A kikapcsoló meg egy kétsarkú billenőkapcsoló ami a tápot szakítja meg. Már nagyon rég óta létezik, aki ilyen eszközök közelében jár nézze meg már a típusát, lapszabászaton bíztosan talál ilyet. A szabászgép motorba épített klixonnal meg úgy emlékszem sorosított a kis tartótekercs, behúzni nem tud azt kipróbáltam !

S.Tamás

Köszönöm mindenkinek a segítséget

Beszéltem a Schneider electric vevőszolgálattal, az LE1M35Q707 http://www.ops-ecat.schneider-electric.com/ecatalogue/browse.do?cat_id=BU_POW_681_L3_Z012&conf=seo&el_typ=product&nod_id=0000000013&prd_id=LE1M35Q707&scp_id=Z012 , vagy valamelyik nagyobb testvére megfelel erre a célra (file:///C:/Users/Sct/Downloads/TeSys_LE1M35Q707.pdf)

Üzenet összefûzve: 2015. február 03., 14:27:07 DÉLUTÁN

Idézetet írta: S.Tamás Dátum 2015. február 03., 14:23:31 DÉLUTÁN
Köszönöm mindenkinek a segítséget

Beszéltem a Schneider electric vevőszolgálattal, az LE1M35Q707 http://www.ops-ecat.schneider-electric.com/ecatalogue/browse.do?cat_id=BU_POW_681_L3_Z012&conf=seo&el_typ=product&nod_id=0000000013&prd_id=LE1M35Q707&scp_id=Z012 , vagy valamelyik nagyobb testvére megfelel erre a célra (kb 20 eFt).

Az érintésvédelmis kolléga szerint egy ilyen motorindítóról akár több gépet is vezérelhetek, ha nem akarom a motorvédő funkciót kihasználni