Transzformátor, mint biztonsági eszköz?

Indította nyaki, 2013. december 13., 18:29:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Simon Endre

Én inkább lebeszéllek róla, mert ha pl egy bika mágneszelep bekapcsolásakor a szekunderen esetleg akkora lehúzás keletkezik, ami a kis "hálózatot"inkább táplálási zavarforrásá teszi, ha PC vagy PLC megy róla akkor ez ciki is lehet. Ha ezt ki akarod védeni túlméretezésel csak a veszteséget meg a bekerülési költséget növeled. Ilyen transzformátorokat használnak 400 V-os primerrel négyvezetékes mobol. jellemzően építőipari berendezéseknél, ahol még néhány kilovattnyi 230V-os csatlakozás is bíztosított és a rendszer 230V-os, vagy nem érintésvédelmi törpefeszöltségü vezérlése is erről táplát. Egyéb alkalmazásoknál a látszólag értelmetlen 1:1-es áttétel sem zavar ellen alkalmazott, hanem zárlatkorlátozásra szolgál a vezérlés ekkor akár 0,35-ös vezetékezéssel is szerelhető. (Természetesen nem ajánlom.) Amire szükséged van nem a hálózat saját frekvenciáján bejövő zavaroktól kell védjen, hanem felharmonikus és más, esetleg nagyon magas frekvencián jelentkező zajoktól, erre viszon azt a zavarvédelmet kell alklalmaznom, amelyet a kimenő zajok ellen használunk, természetesen az egyes fogyasztók áramát figyelembevéve, mert a soros fojtók jellemzően réztakorékos gyártmányok vagy "bő" vasmaggal oldják meg a kellő induktivitást erről akár fel is ismerhető. A jellemzően a kétsarkú zavarvédelemi egységek az egyes fogyasztókat kizárja az egysarkú közösítésből, ha ilyen cél van és nics ezek közt zavar inkompabilitás a két (esetleg több ) egységet egy zavarvédelemben kell közösíteni. Én egy meleg (vákum) formázóban találkoztam katasztrófális zavarokkal alapos viszgálódással kiderítettük hogy azavarforrás maga a berendezés volt a beleaplikált fázishasogatós fűtéssszabályozással "Szola" táptranszforrmátorral a zavar megszűnt de errről csak a PLC és a kimeneti meghajtók lettek táplálva. Ezt esetleg te is megpróbálhatod. de az a baj vele, hogy csaknem fix terhelést jelentó fogyasztóknál alkalmazható.

recens

Üdv

Köszönöm a válaszokat és tanácsokat.
A trafó módosult: TVTRB-250-F
http://shop.traconelectric.com/product/TVTRB-250-F/Biztonsagi--egyfazisu-kistranszformator-230-400V--24-230V--max250VA
A trafó előtt és után túláramvédelmet alkalmaznánk.
A trafó  a PLC,-t és a switch dugaljat (2P+f) táplálná meg.
A PLC elsősorban szelepvezérlési feladatokat látna el.Max 2db szelep üzemelne róla.

Érintésvédelmi szempontból úgy tudom ,hogy a leválasztó tr-ról csak egy berendezés üzemelhet, itt viszont 2db szelep,PLC, dugaszolóaljzat is van.

Érről mi a véleményetek?

Fecó

A szabvány megengedi egynél több fogyasztókészülék használatát. De vannak feltételei, például hogy a készülékek testét össze kell kötni egymással, szigetelt vezetővel. A felsoroláshoz érdemes áttanulmányozni az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány C pontját, ott tételes felsorolás szerepel ezekre a feltételekre, Én csak kiragadtam egyet.

Sztrogoff

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. december 13., 18:29:06 DÉLUTÁN
...az általam tanult és alkalmazott több kritérium közül, pl. csak az fogadható el biztonságinak, amely osztott csévetesten helyezkedik el...
Az osztott csévetest az 1989-től érvényes magyar szabványban (9229) már biztosan nem volt előírva. Kettős és/vagy megerősített szigetelés volt előírva.

recens

Visszatértem a kérdésre kicsit részletesebben:

A főelosztóba (E1) csatlakozik egy 5x6 MT kábel kék és zöld sárga ér külön N-PE sínre.
Ide a főelosztóba van beépítve a 230/230 V leválasztó transzformátor.(TR1)
A Trafó egy vezérlő elektronikát táplál.(PLC)
A vezérlő elektronika szelepeket szabályoz (SZ1, SZ2), azon felül ,,automata üzemben" szivattyút vezérlő mágnes kapcsolót vezérel.(K1)
Vezérjel a PLC-ből a( K1) mágnes kapcsoló A1 tekercsére.)
A TR1 trafó még a vezérlő egység (PLC) közelében elhelyezett dugaszoló aljazatót (D1) is táplálja. Ide csatlakozik egy swits (S1) a távfelügyelet fenntartására.

A TR1 típusa: TVTRB-250-F
https://shop.traconelectric.com/product/TVTRB-250-F/Biztonsagi--egyfazisu-kistranszformator-230-400V--24-230V--max250VA

A TR1 primer és szekunder oldalon is biztosítva van (F1, F2)

A TR1 teste, vasmagja összekötve az ( E1) elosztóban elhelyezett PE sínnel.
A vezérlő elektronika ( PLC) védővezetős érintésvédelmet igényel.
A szelepek 230V-osak és kettősszigetelésűek Siemens SAX31 típusúak.
A szivattyú Grundfos vagy Wilo típusú mely 5X1,5 MT kábel PE vezetője csatlakozik az E1 jelű elosztó PE sínére.
(F3): a szivattyú áramköri biztosítása).

A csőhálózat az elosztó mellett kialakított EPH csomóponthoz csatlakozik.

A kérdés, hogy a PLC és a D1 dugalj védővezetője hova köthető?
Esetleg a kivitelezés valami többletkövetelményt igényel-e?

Remélem érthető voltam, Móricka rajz csatolva.

Simon Endre

Ez nem védőelválasztó, hanem alkalmazása szerint lefeljebb zárlatkorlátozó transzformátor, mivel nem egy fogyasztó táplál. Helyette egy 100-200 mH fojtótekercs is megtette volna. A dugaszoló aljzat és a PLC  mindenképp bevonandó az érintésvédelemben és a szekunder oldalt is egysarkulag rá kell kötni a PE-re a feszültségszint miatt. Ennek az alkalmazásnak előnye, hogy a korlátozott zárlati teljesítmény (áram) lehetővé teszi vékonyabb szerelőhuzalok és kábelek alkalmazását, de lehet hogy nem ez volt a fő szempont....?
A nem szervós mágnesszelepek nagyot harapnak bekapcsolásukkor és ez nem közömbös egyidejüség esetén.

nyaki


recens

Köszönök minden hozzászólást!

Tehát akkor PE vezetékkel összeköthető az elosztó PE sínje és a Trafó vasteste valamint a fogyasztó berendezések, szerkezetek (PLC ,dugalj) PE csatlakozása.
A kérdés, hogy a szekunder oldali "0" kimenetét is csatlakoztassuk a PE körhöz a trafó testhez egy áthidalással?

A FELV-ként való kezelés elgondolkodtató?
A FELV-re ezt találtam(kép), itt viszont leválasztott 230V van.

Tret

Ha nem érintésvédelmi célú a transzformátor,akkor a védendő berendezések testét és minden egyebet a transzformátor tápláló áramkörének védővezetőjével kell összekötni.