Transzformátor adattábla értelmezése

Indította nova, 2012. január 13., 19:38:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Mivel új tagunk egy témába illesztette két külön témát érintõ kérdését, így nyitok ennek egy újat.

Idézetet írta: TamásÜdv Mindenkinek!
Elsõ kérdésem: trafó adattábláján ez áll 230/24 P=63VA!
Mekkora a szekunder áram? P=Sxcosfi, P= 50,4W, I=P/U =2.1A ?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Erõl az elsõ ami eszembe jut az,hogy szerintem a 230/24,hogy ezeken a feszültségeken müködik a transzformátor. És P=63Va telejesítményt add. De itt én is elakadtam. Rákerestem a  P=Sxcosfi a neten. De külföldi találatokat dobb ki. Remélem nem irtam hülyeségeket. Hátha segít valamit. De nekem ez a 2.1A helyesnek tünik.

nova

Igen ez az áttétele, a teljesítmény megadásnál ezzel a mértékegységgel (VA) az "S"-t szokták jelölni ami a látszólagos teljesítmény.

Látszólagos teljesítményt, pedig az S=U*I képlettel számoljuk. Olyan képletet nem csodálom, hogy nem találsz. Inkább ilyesmi lenne:

A kérdés igazából arra vonatkozna, hogy mekkora árammal terhelhetõ a transzformátor?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986


JUVILL


Az adattáblán van még egy-két dolog feltüntetve.
Rajta kell hogy legyen a szabvány száma. Ez utalhat arra pl., hogy elválasztó a transzformátor. Rajta kell lenni a szabványos jelnek.
Biztonsági transzformátor, zárlatbiztos transzformátor...

Tamás

Jó estét mindenkinek!
Ez egy francia kistrafó!
Ezek a fõ paraméterei. Ebbõl kellene meghatározni az megengedhetõ áramfelvételt!
A képlet amellyel számoltam, a : Hámory Albert VILLANYSZERELÉS 1979. 547oldalon található!
Remélem így jól számolok!
Tom :-X

nova

Ideális esetben használható az általam is berakott képlet, mely alapján a megadott látszólagos teljesítmény és a feszültség által meghatározhatod a keresett áram értéket. Ami olyan 2,6 A-re jön ki, persze az a nagy kérdés mire is szeretnéd használni? Az általad említett könyvet én nem ismerem, de a transzformátorok számításával rengeteg könyv foglalkozik. Hiszen nagyon komoly számításokat lehet és kell végezni adott esetben.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Erre gondoltál?
P=scos W scos értéke ha nem ismert 0,8 nak veszik.
Pl.: 500 VA-tos transzformátor teljesítménye 500 VA * 0,8=400W
nagyobb sebeségnél:
1000 kVa *0.8=800 kW

legalábis ezt irja a Tamás által használt könyv. Csak nincs skenerem,hogy a többit is bemásoljam ide. Õ erre gondolt remélem segítetem. 

Novill

Egy kicsit el tértünk a témától. Az az egyszerû kérdést tette fel a téma indító, hogy az általa megadott példában mekkora a transzformátor szekunder áramerõssége?  Ez egy kis transzformátor egyfázisú 230V/24V, 63V A.
Lehet beszélnünk a transzformátorok áttételérõl. U1/U2= I2/I1, U1/U2=230V/24V=9,583,   tehát a feszültség áttétele: 9,583 Nézzük mennyi a szekunder áram I2= P/U=63/24=2,625A, ez alapján az áttételekkel számolva: I1=U2xI2/U1= 24x2,625/230= 0,2739A, ellenõrizzük vissza az áram áttételekkel: a=I2/I1=2,625/0,2739=9,58 tehát jó.
A kérdésre a válasz a szekunder áram: 2,625A
Lehet ez bonyolultabban is kiszámítani.
De vigyázzunk arra, hogy a sebességnek semmi köze az itt feladott feladatnak. Itt e témában sok hozzászólás született, de sokan eltértek a kérdéstõl. Voltak akik viszont hasznos dolgokat írtak le.

JUVILL


Krisztián!
Mi az, hogy a transzformátor sebessége?:):):)
Szeretnélek megkérni, hogy ha valamivel nem vagy tisztában, akkor kérdezzél, vannak a fórumon olyan szakemberek, ki megfelelõ mûszaki válaszokat adnak, de ha lehet (bocsánat, de) hülyeségeket azért ne írjál!
Vannak jó válaszok, vannak vitatottak, és nem megfelelõk is.
A helyes válasz megítélése a "fórumozók"-ra tartozik.
Úgy gondolom, hogy a transzformátor adattáblájának értelmezése volt a téma.
Elnézést a leírtakért!