Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

coyote2

Kb 4 éve Démász területen hetvegi ház villamosmérőszabványositas, felujitas volt, a 32A-es kérelemhez érdekes modon a bizonyitvany számom is elég volt.

Sent from my Radar C110e using Tapatalk

nyaki

A regszerelői munka országos érvényű.


endesol

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy egy átlagos ~100 esztendős belvárosi lakóház egyik lakásának mérőhely bővítését mióta kell terveztetni?
(1f32A- ról, 3f16A-ra) a ház tulajdonában lévő méretlenről történő leágazás esetében.

Előre is köszönöm a segítséget.

Fecó

Szia!

Találkoztam egy ELMÜ-s belső levéllel, mely szerint 2015 november 1.-től kell így eljárni a fogyasztói irodáknak igénybejelentés esetén...

Üzenet összefûzve: 2016. február 04., 20:46:53 DÉLUTÁN

Idézetet írta: rajki Dátum 2015. december 08., 18:23:07 DÉLUTÁN
Idézetet írta: SimJoci Dátum 2015. december 08., 16:56:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: rajki Dátum 2015. december 07., 12:04:49 DÉLUTÁN
Petike!

Egy apró észrevétel: nem tudom melyik áramszolga területén készült a mérőhely, de ELMŰ-ÉMÁSZ területen nem vennék át, mert nincs gégecső a gömbvason, ami a fő földelősínről jön fel a kötődobozig. 20-as lépésálló gégecsövet kérnek ráhúzni. Állítólag azóta kérik, mióta valaki megfogott kézzel egy zárlatot a gömbvason... :D

Sziasztok

Én rendszeresen csinálok mérőhelyet Émász területen, de a falba süllyesztett köracélra még sosem tettem gégecsövet és gond nélkül átvették.
Általában ennek rögzítése vagy gipszel történik a falsíkon belül vagy hilti szalaggal fogatom meg ha feszül esetleg, de gégecsövet sosem kértek még tőlem, se ideiglenesnél, sem véglegesnél.
Egyébként nem előírás a mérőszekrény alá tenni a földelést, lehet máshová is, bekötni úgyis a lakáselosztóba kell. Általában én is a mérőszekrény alá teszem a rúdföldelőt, az abból jövő köracél bele megy egy 100x100-as kötődobozba, ott rákötöm Unimaxal, érvéggel a földelő vezetéket onnan pedig átvezetem a mérőszekrényen keresztül a mért elmenő vezeték védőcsövén át a lakáselosztóig.
A mérőszekrényben viszont nem szabad ezt a vezetéket megszakítani vagy sorkapocsban megkötni mert akkor nem veszi át a szolgáltató (egyszer volt ilyen)

Az ÉMÁSZ-osok rendesek.

Múlt heti észak budás okosság, lassan könyvet írok belőlük:

3F nappali + 1F vezérelt mérés, Hensel HB33K0 szekrényben készítettem el. Mivel gyárilag nincs, betettem egy 6 bekötési ponttal rendelkező sorkapcsot a PEN szétválasztáshoz. Gondolom tudjátok: budán a mérőszekrény plombált részében KELL megcsinálni a szétválasztást (Pesten és bárhol másutt ölnek érte - jogosan hisz így is vizsgáztunk belőle: a földelőszondáról vezetett zöld-sárga MKH ott csak átmehet, megszakítani nem szabad)

Ezeket kell ugye belekötni:

- közcélú elosztóhálózatról érkező PEN vezető (NFA2X 16)
- földelőszondáról érkező földelő vezető(MKH 16)
- méretlen N vezető a nappali mérőnek (MKH 10)
- méretlen N vezető a vezérelt mérőnek (MKH 6)
- PE vezető a nappali mért fogyasztói főelosztóba (MKH 10)
- PE vezető a vezérelt mért fogyasztói főelosztóba (MKH 6) - mert ugye két mérőhöz két elosztó kötelező!
- méretlen N vezető a HFKV tápjához (MKH 2,5)

Ez ugye 7 db vezeték, van 6 db bekötési lehetőség.
Hát össze érvéghüvelyeztem a két elmenő PE vezetőt (10+6 =16-os érvéghüvely - cupp).

Mit ad Isten, ott kellett lennem az átvételnél.
Éreztem a vesztemet, ezért előző nap vettem egy 8 bekötési pontú sorkapcsot, hogy ha szemétkednek, meg tudjam csinálni.

Jelenet: kiszálltak a kocsiból, se szerszám, se semmi. Zsebre tett kézzel besétáltak a kapun ("na nézzük mi a hiba!" ösztönző mondattal), előre levettem nekik a Hensel fedelét hogy ne kelljen vele az időt tölteni, ránéztek a sorkapocsra: "Kolléga! Egy csavar alá egy vezeték!!! Ez hibajegyzék lesz!"- hangzott a felkiáltás! Aztán elővettem a zsebemből a 8-as sorkapcsot és mondtam nekik, hogy szereljék a bejövő csatlakozót, addig kicserélem...

Kérdezem én: mi a tosz közük van a zöld-sárgához??!
Pláne, hogy meg se szabadna ott szakítani!
Nálam betelt a pohár, nem csinálok Budán mérőhelyet jövőre...
Inkább felköpök és aláállok!

Nos a PEN szétválasztással kapcsolatban Én is mérges vagyok. Budai oldalon rendszeresen megkapom a kiérkező szerelőtől (nevet nem mondok) hogy a méretlen oldalon kell megcsináljam a PEN szétválasztást, különben nem jó. A Dancsecs Ricsinél rákérdeztem, mi írja elő ezt. Meghökkenve tapasztaltam, hogy Ő nem mondott ilyet, csak az a lényeg, hogy a csatlakozási hely közelében történjen a szétválasztás, és ne 20 m távolságban a mérőhelytől. Ebben igaza is van, ez így korrekt. Az MSZ 447 is azt kéri, hogy vagy a főbiztosítónál, vagy a mért főelosztói oldalon. És a hibajegyzékben van képük felhívni a figyelmem, hogy legyek szíves az MSZ 447 szerint dolgozni. Holott pont az írja elő hogy megcsinálhatom az elosztóban is, közvetlenül a mérő fölött. Természetesen a fogyasztó meg sír szegény, hogy inkább kifizeti a munkám, csak ne kötözködjek a szolgáltatóval, és húzzam az időt, mert fontos lenne a villany. Lehorgasztott fejjel megcsinálom..

Gyurmaúr(fi-relé)

Sajnos, bármennyire is hülyén hangzik, van benne logika, mert bár az eladdig használt -mondjuk L1- fázison már nem lesz akkora terhelés, viszont összességében 150%-al nő meg a névleges -és most abban a szcenárióba bele sem megyek, hogy az eleddig használt B32A-es kismegszaki helyett 3xC16A-esek kerülnek fel- terhelés az adott kecónál, ergo a ház tulajdonában lévő méretlen szakaszok, csatlakozó szekrények, s azok szerelvényei , főkapcsolói is ily mértékű többlet bizsergetést fognak kapni, melynek esetleges negatív következményeiért az ELMŰ-ÉMÁSZ gruppe nyilván nem vállalná a felelősséget. Csak csendben jegyzem meg, hogy a cég többségi tulaja, az RWE itt az NSZK-ban már nem ennyire aggódik azon társasházak -esetenként igen koros- méretlen főkábeleiért, melyeken bájdövéj a hazainál lényegesen nagyobb és hosszabb ideig tartó terhelések mennek keresztül, lévén hogy egy " valamire való" átlag NSZK (bér) kecóba 3x50, de számos esetben 3x63A megy, a szinte kizárólag csak 24, vagy inkább 27kW-os átfolyós Stiebelek, AEG-k , illetve az általában 12kW-os villanytűzhelyek okán, hogy most a mosogató, mosó és szárító gépekről már ne is beszéljünk...

helcs

Fecó! Az MSZ 447 azt írja, hogy az első túláram védelmi készülék mellett vagy a fogyasztói főelosztón történjen a szétválasztás, távolságról szó sincs. Ha van csatlakozó főelosztó akkor jó az első megoldás, ha nincs akkor csak a második jöhet szóba, mivel ha az első túláram védelmi készülék a fogyasztásmérő mellett azzal egy tokozatban elhelyezett kismegszakító, a szabvány rendelheti ide a szétválasztást de a szolgáltatók üzletszabályzata (mindegyiké) ezt tiltja. Minden erre vonatkozó megoldás(mármint hogy a mérő mellett sorkapcsozzunk és csináljunk szétválasztást) csupán az alvállalkozók önkényére alapul. Az MSZ 447 a távolsággal kapcsolatban nem ehhez fűz megjegyzést.
Azt írja "TN-rendszer esetén minden betápláló vezeték épületbe való becsatlakozása közelében a védövezetöt egy önmagában is számottevö mesterséges vagy természetes földelöhöz vagy épületalapföldelöhöz kell csatlakoztatni." Tehát a közelség a földelés csatlakoztatására vonatkozik. Védővezetőt ír, nem véletlenül. Ha az épületbe már egy előző helyen szétválasztott védővezető érkezik azt is le kell földelni a belépési pont közelébe, ha PEN vezető érkezik akkor a ez arra is áll, hiszen a PEN itt még a védővezető szerepét is betölti. Ha a szétválasztás messzebb történik (Pl. az épület adottságai miatt a fogyasztói elosztó nem helyezhető el a mérőhely közelében) számolnunk kell az EMC hatással de nem a szolgáltató alvállalkozóinak szigorával. Az egy más kérdés, hogy valóban érdemes-é ezért a megrendelő idegeit is felhúzni vagy csináljuk meg szabálytalanul mivel a kötbért a szabálytalan szerelés átvételéért sőt kiköveteléséért úgy is az alvállalkozó kapja.

tothgyula

Üdvözletem.
A fenti rendelet írja elő a villamos tervezést 7kW fölött. 2009. okt. 1-től.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

rajki

Üdv!

Rég óta nagy a csend, gondoltam feldobom a hangulatot egy képpel:

ELMŰ terület, két éve szabványosított mérőhely.
Három fázis igénylése miatt szabványosítottunk, lekerült a plomba, az állunk leesett.
A mérőszekrényből ENSTO sorkapcsokkal kétfelé ment a delej, két külön elosztóba.
ELMŰ-s csinálta! Szerintem semmi nem változott az évek során, saját maguktól ugyan úgy bármit átvesznek, mi egy érvéghüvelyért hibajegyzéket kapunk.

faxelektro

Jó estét
            Küldene nekem valaki egy szabványos háromfázisú merőhelyről és egy monofázisos szabványos mérőhelyről képet amely szépen meg van csinálva.
                                                                                                  Köszönöm