Szelektív túláramvédelmi lépcső kialakítása

Indította JUVILL, 2012. november 23., 20:42:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Javaslom váltsunk erről egy pár hozzászólást.
Mi a szelektív túláramvédelmi lépcső?
Hogyan történik kialakítása?
Figyelembe véve a létesítési előírásokat, kábel- és vezetékhálózatokat, a teljesítményigényt.

Villanyreszelő

Véleményem szerint nagy keresztmetszetről kisebbre való csatlakozási pontnál megfelelő biztosítók,esetleg motorvédők elhelyezése.
Nagy áramú-kis áramú,figyelembe véve a szerelési módot,és fogyasztók teljesítményét.

Novill

Szelektív túláramvédelmi lépcső kialakításának ( lépcsős védelem ) a lényege az lenne, hogy adott esetben a védelem leoldásánál ne szűnjön meg az áramellátás mindenhol. Azon túl mint ahogy írjátok keresztmetszet változás, névleges terhelések, stb. figyelembe kell venni. A becsatlakozási ponttól kiindulva a fogyasztó felé haladva folyamatosan csökkenő értékeket kell alkalmaznunk a védelemben összhangban a villamos berendezés terhelhetőségének a figyelembevételével. Ez nem könnyű feladat a gyakorlatban. Ahhoz, hogy működjön a szelektív védelem minimum 2 lépcsőfok eltérésnek kell lenni a védelemben. Itt a különböző leoldási görbéket is figyelembe kell vennünk. Nem mindegy, hogy a kismegszakító például B vagy C  leoldású görbével rendelkezik a sorban. A lakásoknál sok esetben nincs lehetőség a szelektív védelem kialakítására. Például a mérőnél lévő bejövő kismegszakító B 16 A, akkor itt véget is ér a tudományunk. De ha be jön 32 A és az elmenő áramkörök védelme ( a két lépcső így már meg van) B 16 A, akkor már tud működni a szelektív védelem.

JUVILL


Úgy gondolom Novill leírt mindent, ami a szelektív túláramvédelmi lépcső lényege.
Az EBF végzésénél ki kell térni a túláramvédelemre. A felülvizsgálónak ebben a fejezetben le kell írni véleményét a szelektív túláramvédelmi lécsőről, és javaslatot kell adni annak megvalósítására.
Ez nem egyszerű feladat. Lakásoknál sok esetben nem lehet megoldani, mert a mérő alatti főbiztosító nagysága ezt nem teszi lehetővé.
Sajnos az ipar és kereskedelem területén is sok e tekintetben a gond.
Egy ipari üzem kábelhálózata általában sugaras. A főelosztó berendezésbe bejövő betápláló kábel keresztmetszete adott. Ezt a terhelhetőséget figyelembe véve, megfelelő nagyságú biztosítóval védeni kell.
Innen ágaznak el az alelosztók kábelei.  A teljesítmény igények sokszor olyanok, hogy nem lehet szelektív túláramvédelmi lépcsőt kialakítani, mert ehhez hálózatátalakításra lenne szükség. Erre viszont nincs pénz.
Amennyiben viszont a szelektív túláramvédelmi lépcső nincs megvalósítva, túlterhelés és zárlat alkalmával olyan termelőterületeken is feszültségkimaradás várható, aminek gazdasági kára nagyobb lehet, mint a műszaki megvalósítás költsége.