Mennyibe is kerül egy okos ház LOXONE rendszer alkalmazásával

Indította nova, 2011. május 22., 14:24:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Hát én részemrõl minden helységbe tennék jelenlét érzékelõt nem csak a riasztó rendszer miatt, hanem késõbbi újabb funkciók alkalmazása miatt is. Például közlekedõ útvonal megvilágítása (nagyon szép megoldások léteznek már családi házakban is) vagyis annak vezérlése, mondjuk este 10 után kapcsolódjanak fel mozgás esetén ezek a normál megvilágítás pedig csökkentett fényerõvel, így nem zavarja annyira a felhasználót ha esetleg álmából felkelve közlekedik. Mondjuk fél óra folyamatos felhasználás után erõsebben világítanak a normál megvilágítást ellátó lámpák is. Ez csak egy példa ami most jutott eszembe, de ha késõbb újabb funkciókat szeretnénk beilleszteni egy modern épületfelügyeleti rendszerbe.

A riasztóval kapcsolatban egy olyan kérdésem lenne, hogy írtad a kezelõt is, ennek a kivitelezése milyen formában történik. A riasztó rendszer logikáját viszonylag egyszerûen le lehet programozni, de a kezelõ billentyûkombinációját miként oldjátok meg. Busz rendszerû kezelõ? Ami még szerintem egy ilyen rendszernél is célszerû beépíteni az a mágneskártyás beléptetõ rendszer, költséget elvileg nem növeli annyira. Viszont ha elektromos zárat szerelünk az ajtóra, akkor a rendszer tudni fogja, hogy ki jön. Ezáltal is plusz funkciók elérhetõek (pl.: gyermek felügyelet csak 2-3 órát tévézhessen utána kikapcsolja központilag), másrészt nem kell hagyományos kulcsot használni. A paradox riasztókhoz is régóta elérhetõk ezek az egyszerûbb mágneskártyás, bilétás funkciók. Ha a riasztó rendszer is a miniszerver segítségével van megoldva akkor az távolról is aktiválható/deaktiválható. Esetleg ez felvett biztonsági kérdéseket.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Igen, egyébként egyetértek a jelenlét-érzékelõvel kapcsolatban. Talán egy kis érdekesség, hogy vannak olyan jelenlét-érzékelõk, melyek a mozgás/jelenlét jelzése mellett a mért fényerõt, és a hõmérsékletet is jelzik. Ezek használata is elgondolkodtató.
A riasztó kezelõje egy védett házban van, amely jelet küld szabotázs esetén. A riasztó logikájával nem kell törõdni, mert egy kész blokk áll rendelkezésre a szoftveren belül. A számkombináció magában a kódzárban van eltárolva, így a kezelõnek nem kell buszosnak lennie. A táblázatban szereplõ rendszer egy egyszerû riasztó, sok helyen ennél nincs is szükség többre. Ha ennél komolyabb megoldás kell, akkor érdemes egy erre kialakított rendszer választani és az adatkommunikációt megoldani. Rövidesen megjelenõ RS232 modulunkkal és az UDP kommunikációs lehetõséggel nem lesz olyan megoldás, melyhez ne tudnánk csatlakozni.
A riasztórendszert én csupán távolról engedélyezném bekapcsolni, a kikapcsolást csak helyileg engedélyezném.


nova

Hát igen akkor a külön riasztó rendszer mégiscsak megnyerõbb lehet, a beléptetõ rendszerrel együtt.
Minél több az érzékelõ annál több lehetõség nyílik a késõbbiekben, hogy bõvítsük a rendszer funkcionalitását kizárólag programozással. Ezért is fontos úgy megtervezni szerintem egy intelligens épületvezérlést, hogy minél kisebb költség mellett, lehetõ legtöbb funkciót lehessen késõbbiekben is használni. Valahol egy optimális kialakításra kell törekedni, mert minél több eszközt építünk be annál több pénzbe kerül. Erre is ez a fórum téma, hogy ötletelni a lehetõségekrõl és funkciókról. Mint a csengõ nyomógomb kombinációk alkalmazása különbözõ funkciókhoz.

Post Merge: 2011. május 27., 09:55:36 DÉLELŐTT

Fogyasztás mérés áramváltós mérése is megoldható? Ha már monitorozni szeretnénk az épületünk fogyasztási adatait, érzékelési küszöb beállításával be lehet állítani, hogy ha megvan az átlag fogyasztás és túl lépi ezt az értéket akkor valami villamos hiba lehet (villanybojler túl sok energiát fogyaszt). Ezáltal is csökkenteni az ilyenkor megemelkedõ villamos áram fogyasztást.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

A Loxone 1-wire illesztõvel nem csak a hõmérséklet érzékelést lehet költséghatékonyan megvalósítani, hanem a beléptetést is. Amint megjelenik a készülék bõvebb ismertetõt is írok a technológiáról, és a lehetõségekrõl.

A fogyasztás mérése alapvetõen két módon oldható meg:

  • Impulzusadó
Ebben az esetben a mérõóra minden kw-nál impulzust ad.
  • Kommunikáció
A mérõóra folyamatos számlálást végez. Az aktuális állást az óra valamilyen kommunikációs csatornán közli.

A mért értékeket naplózni lehet, határértékek alkalmazhatóak, figyelmeztetések küldhetõek, stb.

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Olvasgattam  rendszerrõl, és figyeltem az összeírást. Kérdésem az lenne, hogy gyakorlatban hogyan épül fel a rendszer vezérelt oldala. Addig rendben van, hogy digitális bemeneten adunk egy jelet a nyomógombról, de hogyan épül fel a digitális kimenet után a rendszer? A kimenet tud kapcsolni 230 V feszültségen 5 A ohmos áramot, ez tökéletesen megfelelne egy 60 W-os izzóhoz. Gondolom az elosztóban kialakításra kerülne a kiválasztott világítási áramköröknek pár darab 6-10 A-es kismegszakító, és ezek látnák el feszültséggel a rendszer digitális kimenetének egyik pontját, és a másik közvetlen a világításhoz menne. Viszont ebben az esetben félõ, hogy egy zárlatos lámpatestre való rákapcsolás kicsit "elfárasztja" berendezésünk 5 A-es érintkezõit. Az igazi megoldás, ha minden digitális kimenetet "lerelézünk" hiszen így csökkenthetõ a berendezés relékimeneteinek terhelése, esetleg károsodásuk, jól gondolom? A fényerõszabályzás megoldásnál, ugye az analóg kimenet nem közvetlenül tudja vezérelni a világítótestet, csak egy nyomógomb digitális bemenetre csatlakozásából elõállít egy 0-10 V analóg jelet, amit egy további eszközre kell csatlakoztatnunk, ami az analóg jel alapján ténylegesen elõállítja a lámpatest számára a szabályozott feszültséget. Ezekben az esetekben tehát kalkulálnunk kell további eszközökkel is az elosztókban, illetve az árképzés miatt fontos tudni, mi kell a teljes rendszerhez.

nova

Igazából ennél a rendszernél is csillagpontosan kell szerelni, mert így késõbb a programozással el lehet dönteni, hogy milyen eszközöket kívánunk vezérelni. A modulok terhelhetõsége 5 amper (megnéztem az adatlapot :) ), de mint írtad szerintem is egyszerûen relék közbeiktatásával a teljesítmény probléma kiküszöbölhetõ. Az erõsáramú berendezéseknek ugyanúgy gondoskodni kell védelmi eszközökrõl szerintem.

Idézetet írta: FecóEzekben az esetekben tehát kalkulálnunk kell további eszközökkel is az elosztókban, illetve az árképzés miatt fontos tudni, mi kell a teljes rendszerhez.

Igen ez egy jó kérdés, hogy a rendszerhez tervezett eszközökkel milyen funkciók elérhetõek? Szerintem egy ilyen rendszernél ezért is nagyon fontos az igények pontos felmérése.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Igen, a csillagpontos rendszer nem is kérdéses, az teljesen rendben van. De ha van összesen 18 digitális kimeneten eszköz, az 18 db plusz relé. Ha 5-6 szobában is fényerõszabályzósra kéri a tulaj a lámpát, akkor a LOXONE dimmermodulokon kívül (ami 0-10 V-ot ad ki analóg) még plusz 5-6 szabályzóegység, ami az analóg 0-10 V-ot szabályozott 230 V-ra alakítja. Ez mind helyigény, illetve ha bejelentem a megrendelõnek, hogy 1,5 millió forint a rendszer, és kezet rázunk, akkor nem találhatjuk ki neki 2 hét múlva, hogy új elosztó is kell, mert elnéztünk pár dolgot, és pár relé, és kiegészítõ is még 60-80 ezerért. Szimpatikus a rendszer, csak valóban alaposan ismerni kell nemcsak a LOXONE egységeket, de a többi szükséges dolgot is, amit nyilván a tanfolyamon elmagyaráznak. De a fórum ingyenes, úgyhogy használjuk ki bátran :)

nova

Én is ezért indítottam anno ezt a témát alaprajzzal, hogy jobban képbe kerüljek :) bár bevallom nekem is vannak még sötét foltok, de azért kicsit mindig jobban megértem. Szerintem az ilyen rendszereknél már alap a nagy szekrény, ráadásul itt is igaz ami az EIB rendszereknél, hogy több elosztó szekrény kell, melyek központi helyen fekszenek, hiszen egy többszintes családi házba mindent bekábelezni a pince (garázs) helységbe már jelentõsen növeli a költségeket. Egyszerûbb szintenként megoldani a huzalozást valami központi helyen és a szinteket busz kábellel összekábelezni. Jelentõs mennyiségû kábelhossz megspórolható. Ráadásul nekem a problémám sokszor az ilyen rendszerekkel, hogy olyan funkciók is vannak melyekre nem is gondoltam, de hasznos. Például nap állását követõ programozás mozgatja az árnyékolókat. Ilyen és ehhez hasonló ötletek miatt is hasznosak az ilyen nyitott formában történõ beszélgetések, ráadásul mindenkinek hasznos, a közös tudás fejlõdése miatt. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Schmidt András

Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 08., 21:37:09 DÉLUTÁN
De ha van összesen 18 digitális kimeneten eszköz, az 18 db plusz relé. Ha 5-6 szobában is fényerõszabályzósra kéri a tulaj a lámpát, akkor a LOXONE dimmermodulokon kívül (ami 0-10 V-ot ad ki analóg) még plusz 5-6 szabályzóegység, ami az analóg 0-10 V-ot szabályozott 230 V-ra alakítja. Ez mind helyigény, illetve ha bejelentem a megrendelõnek, hogy 1,5 millió forint a rendszer, és kezet rázunk, akkor nem találhatjuk ki neki 2 hét múlva, hogy új elosztó is kell, mert elnéztünk pár dolgot, és pár relé, és kiegészítõ is még 60-80 ezerért. Szimpatikus a rendszer, csak valóban alaposan ismerni kell nemcsak a LOXONE egységeket, de a többi szükséges dolgot is, amit nyilván a tanfolyamon elmagyaráznak. De a fórum ingyenes, úgyhogy használjuk ki bátran :)

A Loxone relé kimenetei 5A-t tudnak kapcsolni. Ez bõségesen elég lesz szinte minden világítási, és árnyékolási kör kapcsolásához. Az 5A-nél nagyobb teljesítményû köröket valóban relézni kell, de ez elõre tervezhetõ szám. Nincsen ebbõl olyan sok egy épületben. Novembertõl jön az új Loxone dimmer modul, amellyel ezek a 230V-os körök közvetlenül köthetõek a rendszerbe (sõt apróbb szivattyúk szabályzására is képes lesz). A köztes idõben adott köröket be lehet kötni relére, novemberben ezeket a készülékeket plusz költség nélkül a szabályzóra cseréljük.
Ha további kérdés van, akkor állok rendelkezésre.