Masszás ágy év vizsgálata.

Indította Maczy, 2013. február 17., 22:35:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Maczy

Sziasztok!

Úgy látom nekem mindig sikerül kifogni a nem egyértelmű vizsgálatokat. Az egyik ismerősöm csinált ilyen masszás ágy jellegű berendezést.
A fekvő rész egy kereten van elhelyezve, és a keretben található  egy villanymotor+frekiváltó, egy vezérlő szekrény. ezt kéne minősítenem.
Az ágyon található a berendezés főkapcsolója is. Igazából nem tudom hova tenni ezt a berendezést a szabványnak megfelelően.  Szerintem nem elhanyagolható, hogy kell-e a berendezésre elhelyezni túláramvédelmi készüléket, és áramvédő kapcsolót. ezt azért gondolom, mert tudni még hova akarják telepíteni. A hozzászólásokat előre is köszönöm.

Marcika

Szia Maczy

Szeretném megkérdezni, hogy ezt a berendezést boltban vásárolt alkatrészekből építette össze az ismerősöd?
A miért kérték tőled a minősítést?
Mi a besorolása a berendezésnek?
A berendezést kell minősítenie munkavédelmi felülvizsgálónak?
Mert nem mindegy, hogy milyen célra készül a berendezés.

Maczy

Szia Marcika

Az alkatrészek boltból vásároltak. Nem tudom miért kérik a minősítést, valaki azt mondta nekik, hogy kell érintésvédelmi jegyzőkönyv az ágyra, mert villamosan működteted. A besorolást nem értem, de szerintem vehetjük orvosi jellegűnek, de lehet rosszul értelmezem a kérdésedet. Azt, hogy a berendezést kell-e minősíteni munkavédelmi felülvizsgálónak nem tudom. Ezért is tettem fel a kérdéseket, mert nyugodtan szeretnék aludni, ha elvégzem a vizsgálatot, és adok egy megfelelő minősítést. Persze az is lehet, hogy ez nem csak ÉV hanem EBF szintű vizsgálat is kell hozzá.

JUVILL


Kérdezek először én is.
Milyen az érintésvédelmi osztálya?
Milyen a környezet, hol van elhelyezve?
Egy lényeges kérdés. A gyártó garantálja-e a minőséget?
(azaz a CE jelet rá teszi-e, rá meri-e tenni)
A vizsgálatokról majd ezek után.

Marcika

Idézetet írta: Maczy Dátum 2013. február 18., 12:43:41 DÉLUTÁN
Szia Marcika

Az alkatrészek boltból vásároltak. Nem tudom miért kérik a minősítést, valaki azt mondta nekik, hogy kell érintésvédelmi jegyzőkönyv az ágyra, mert villamosan működteted. A besorolást nem értem, de szerintem vehetjük orvosi jellegűnek, de lehet rosszul értelmezem a kérdésedet. Azt, hogy a berendezést kell-e minősíteni munkavédelmi felülvizsgálónak nem tudom. Ezért is tettem fel a kérdéseket, mert nyugodtan szeretnék aludni, ha elvégzem a vizsgálatot, és adok egy megfelelő minősítést. Persze az is lehet, hogy ez nem csak ÉV hanem EBF szintű vizsgálat is kell hozzá.

Maczy kérdezném menyire ismered az EBF felülvizsgáltatott? Mert EBF szintű felülvizsgálatot nem új készüléken végzünk, az biztos nem fog kelleni jelen esetben.
Fontos volna meghatározni a berendezés rendeltetését. Ezt nem a villamos felülvizsgáló dönti el, hanem az erre jogosult megfelelő szaktudással rendelkező személy.
A meghatározás alapján amit írásban kel megkapnod tudod eldönteni, hogy berendezésre az áramütés ellni védelem megfelelően van kialakítva. Ezalatt azt értem , hogy milyen védelmi intézkedések lettek foganásitva.
PL: földelés, kettős szigeteléskialakítása, RCD típusa , SLEV, PLEV,... stb.
Amíg nem tudod mire kel felül vizsgálni a berendezést nem tehetsz semmit.

Maczy

(Marcika)
Nem ismerem, még egyenlőre ezért is írtam akkor rosszat, csak igazából magam sem tudok mit kezdjek ezzel.

(Juvill)
Szerintem ezen nincs CE minősítés, bár azt tudjuk, hogy sajnos sokan ráteszik minden lelkiismeret furdalás nélkül a termékeikre.
Egy igazi CE minősítést azért alá kell támasztani vizsgálati dokumentációval. Na ezen szerintem nincs ilyen.
Azt gondolom, hogy ez még egy prototípus és igazából velem akarják kitaláltatni, hogy mi legyen hozzá. Gondolom célszerű lenne földelt dugaljba csatlakoztatni és a berendezésen elhelyezni egy túláramvédelmi készüléket 2 pólusút, és egy ÉV relét max 30mA-t.
Így a legkisebb probléma esetén az ÉV relé le fog oldani.

Marcika

Idézetet írta: Maczy Dátum 2013. február 20., 17:48:22 DÉLUTÁN
(Marcika)
Nem ismerem, még egyenlőre ezért is írtam akkor rosszat, csak igazából magam sem tudok mit kezdjek ezzel.

(Juvill)
Szerintem ezen nincs CE minősítés, bár azt tudjuk, hogy sajnos sokan ráteszik minden lelkiismeret furdalás nélkül a termékeikre.
Egy igazi CE minősítést azért alá kell támasztani vizsgálati dokumentációval. Na ezen szerintem nincs ilyen.
Azt gondolom, hogy ez még egy prototípus és igazából velem akarják kitaláltatni, hogy mi legyen hozzá. Gondolom célszerű lenne földelt dugaljba csatlakoztatni és a berendezésen elhelyezni egy túláramvédelmi készüléket 2 pólusút, és egy ÉV relét max 30mA-t.
Így a legkisebb probléma esetén az ÉV relé le fog oldani.

Minden beépített alkatrészről kel lenni CE minősítő papírnak. A minősítő papírt be kel tudni mutatni felülvizsgálat alkalmával. Az hogy ÁVK megfelelő vagy sem nem tudom megmondani mert nincs információ a készülék kel szemben támasztott áramütés elleni védelemről. Azt hogy földeltnek kel lenni a készüléknek vagy kettős szigetelésűnek, ezt szintén nem tudom megmondani. Az is előfordulhat, hogy nem a készülékbe kerül az ÁVK, hanem a elő kel írni, hogy a dugaszolóaljzatnak kell 30 mA ÁVK áramkörön lennie. Ismerni kéne még a szükséges IP védelmi szintet a berendezésre.

JUVILL


Óvatosan ennek a felülvizsgálatával.
Milyen az ágy szerkezete? Miből van? Mivel maszíroz?
Azt írod, hogy kisfeszültségű a betáplálása.
Ismét megkérdezem. Milyen az érintésvédelmi osztálya? Ha földelt dg.aljzat csatlakoztatású, akkor feltehetően I-es érintésvédelmi osztályú.
Milyen berendezés, milyen villamos berendezés, milyen feszültséggel végzi a maszírozást? Van-e, lesz-e mellette, körülötte földeltnek minősülő fémtárgy, kézzel elérhető villamos berendezés?
Bocs, hogy ennyit kérdezek. Csak segíteni szeretnék a megoldást illetve.

Maczy

Örülök, hogy ennyit kérdezel, és inkább én tartozok ezer köszönettel, hogy próbáltok segíteni nekem.
Megmondom őszintén egyenlőre csak telefonon beszéltem  erről, mert nem akarok abba a hibába esni, hogy 2-3 tiszteletkört megteszek ezért és a végén meg nem lesz belőle semmi.
Viszont ez tényleg olyan sok információ, hogy mindenféleképpen meg fogom nézni, és felteszem a tulajdonosának ezeket a kérdéseket, és akkor lehet tovább boncolgatni ezt a kérdést.
Hamarosan jelentkezem :)
Ez nem fenyegetés  :D :D :D :D

Maczy

Sziasztok!

Megnéztem,ezt a csoda berendezést.
Ami biztos:
Ez egy nem helyhez kötött berendezés ami 1 fázisról van táplálva földelt csatlakozóval.
A keretet zártszelvényből hegesztették.  A keret belsejében van egy műanyag doboz amibe van egy frekvenciaváltó amivel hajtanak a keretre erősített 3 fázisú motort. A motor egy fémrudat rángat ami be van burkolva szivacs plusz műbőrrel. Ezen kívül van  még 2 teleszkóp, ami szintén 230 V-ról működik, ezekkel lehet a lábrészt meg a fejrészt le vagy felhajtani. Ez az ágy nem minősül gyógyászati segédeszköznek. Minden vezeték  MT kábel. Az  ágy szétszedhető, de össze van földelve minden fém rész, és a motor is.