Betörhető tűzvédelmi leoldó kapcsoló 20kV-os kapcsolóberendezek kioldásához

Indította Szirty, 2016. február 20., 13:38:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv mindenkinek!

A hozzá nem értő kíváncsiságom egy elméleti kérdést szült, amit a szabályokban jártas fórumtagok talán meg tudnak válaszolni.

Miért szükséges egy gyár 20kV-os elosztója és transzformátor háza ajtajának külső oldalán (2x1.6MVA) betörhető tűzvédelmi kioldót alkalmazni amivel a teljes gyár 20/0.4kV-os transzformátorainak primer betáplálását le lehet kapcsolni?

Mi a gyakorlati értelme ennek? Mi szülte ezt a szabályt és a szabály alkotó hogyan gondolkodhatott?

Simon Endre

Ennek a bíztonsági rendszernek csak akkor van értelme, ha a "főkapcsoló" az épületen kivüli külön tokozatban, vagy a primer hálózati oszlopon van kialakítva, különben a potenciális veszélyzónában marad és tűzvédelmi főkapcsolónak nem tekinthető. Egyébként számtalanszor láttam "tűzvédelmi főkapcsolót" az épületen belüli akár a veszélyzóna közepén lévő 0,4 kV-os főelosztóban, holott létesítéskor azonos ráfordítással az épületen kívül is elhelyezhető lett volna akár jóval olcsóbb kéziműködtetésű változatban. Jó példa volt a győri ipari parkban, ahol a fő és segédbetáplálás bíztosítói és főkapcsolói  ugyancsak elülönítve (közterületen) lettek felépítve.

Szirty

Üdv Endre!

A főkapcsoló a gyártócsarnok melletti külön kapcsolótérben van elhelyezve. A két transzformátor amit áramtalanít, valamint a 0.4kV-os elosztó helység is külön hely.
Ezek külső falán van a működtető.

Simon Endre

Üdv Sírty !
Ez jól van kialakítva, csak a jogosultság és az ésszerő használat lett-e szabályozva, gomdolom ez a kérdés is fennáll? Nálam  (aktív időmben) ez elektrikusi kompetencia volt. Az igazi szempont a hálózatből való kilépés, mivel nálunk a "kigomb" 2-4 MW-ot akasztott le az országos hálózatból és ezét még fizetni is kellett.

Szirty

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2016. február 21., 14:06:23 DÉLUTÁN
Ez jól van kialakítva, csak a jogosultság és az ésszerő használat lett-e szabályozva, gomdolom ez a kérdés is fennáll?

Igazából ettől féltem...
Ha ez így jól van, akkor nem értek valamit. Ha tervszerűen történik a lekapcsolás, akkor csak jogosult személy kapcsolhat, külön protokoll van arra hogyan kell csinálni, többszörös visszaellenőrzés kell, földelő rövidzárat kell alkalmazni, a lekapcsolás megtörténtét külön ellenőrizni kell, stb. Szóval van egy csomó biztonsági herce-hurca, ami érthető.

Ezzel szemben ha ég a 2-es trafó, akkor jön a lekapcsolásra nem jogosult, hozzá nem értő, a protokollt nem ismerő tűzoltó bácsi, megnyom egy gombot ami az udvaron van lényegében (bárki bármikor megnyomhatja mert hozzáférhető), aztán oltja a trafót?
Se ellenőrzés, se földelő rövidre zárás, se arról való meggyőződés, hogy egyáltalán történt-e lekapcsolás amikor a gombot megnyomta? Vagy fülel hogy kattan-e gombnyomáskor?

Ennyire bátrak a tűzoltók?
Nincs itt valami ellentmondás? Mint ha a szabályok lábbal tipornák egymást...

tothgyula

Üdvözletem!
Nehéz a téma, de az együttgondolkodás segíthet.
Kapcsolódó jogszabályok, szabványok:
-54/2014.(XII.5.)BM rendelet IX., XIII.,FEJEZET
-TVMI (2015.03.05.) 6.fejezet
-MSZ1585:2009 sz.10100 Tűzoltás szakasza
  Ebből csak egy rövid idézet:" Tűz esetén az üzemeltető által megbízottak a helyszínen a tűzoltóegység parancsnokát azonnal kötelesek tájékoztatni a feszültség alatt álló vezetékekről és berendezésekről.A tűzoltóegység parancsnokának intézkedésére egyes szakaszokat kötelesek feszültségmentesíteni vagy leválasztani, hogy az oltás emberi élet veszélyeztetése nélkül történhessék." 10100.2.3. "A helyes megoldás az, hogy a berendezésnek csak azt a részét kapcsolják ki, amelynek feszültségmentesítésére okvetlen szükség van." Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Szirty

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2016. február 21., 19:16:40 DÉLUTÁN
"Tűz esetén az üzemeltető által megbízottak a helyszínen a tűzoltóegység parancsnokát azonnal kötelesek tájékoztatni a feszültség alatt álló vezetékekről és berendezésekről. A tűzoltóegység parancsnokának intézkedésére egyes szakaszokat kötelesek feszültségmentesíteni vagy leválasztani, hogy az oltás emberi élet veszélyeztetése nélkül történhessék." 10100.2.3. "A helyes megoldás az, hogy a berendezésnek csak azt a részét kapcsolják ki, amelynek feszültségmentesítésére okvetlen szükség van."

Ez nagyon szép, érthető, meg kellően hivatalos is.
A berendezés egy része ebben az esetben az egész gyáregység, mivel annak 20kV-os fogadójáról beszélünk.

Nézzük másképpen:

Az egyik oldalon:
Tűz esetén le kell kapcsolni hogy amikor majd locsolják ne rázzon.
Erre hoztak szabályt, nagyon jó.

A másik oldalon:
20kV-on nem kapcsolgathat akárki akármikor egy gomb megnyomásával. A lekapcsolásnak és a lekapcsolás biztosításának érthető okokból meghatározott szabályai vannak. Erre is hoztak szabályt.

Na ennek a kettőnek kell egyszerre megfelelni...
Hogyan?

Fecó

Nos, úgy vélem ha tervezett lekapcsolás történik, üzemi okokból, akkor nyilván elvárható a szolgáltató értesítése, és ilyen esetekben gondolom nem a betörhető nyomógombbal kapcsol az üzemi személyzet. Egy esetleges tűz esetén (ha olajhűtésű a transzformátor, igen izgalmas az oltás) előtérbe kerül az élet és vagyonbiztonság megóvása, és nyilván kénytelenek elnézni a tűzoltóknak, hogy nem jelentették be a kikapcsolást előre. Szerintem a transzformátortüzeket nem vízzel oltják (pláne ha olajhűtésű) és olyan megoldást is láttam, hogy fizikailag be sem mennek a trafótérbe, hanem az épület oldalán kialakított csővégekre csatlakozva tolják be az oltóanyagot, előre kialakított oltófejekből, zárt ajtók mellett. A gyakorlati értelme a betörhető kikapcsológombnak az lehet, hogy megfelelő kialakítás mellett, egy nem szakképzett személy is kikapcsolhassa a transzformátort. Figyelem! A kikapcsolás még nem feszültségmentesítés! Természetesen arra még további dolgok is vonatkoznak.

Szirty

Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. február 26., 18:45:32 DÉLUTÁN
Nos, úgy vélem ha tervezett lekapcsolás történik, üzemi okokból, akkor nyilván elvárható a szolgáltató értesítése, és ilyen esetekben gondolom nem a betörhető nyomógombbal kapcsol az üzemi személyzet. Egy esetleges tűz esetén (ha olajhűtésű a transzformá ::)tor, igen izgalmas az oltás) előtérbe kerül az élet és vagyonbiztonság megóvása, és nyilván kénytelenek elnézni a tűzoltóknak, hogy nem jelentették be a kikapcsolást előre.

Az egésznek semmi köze ahhoz hogy értesíteni kell a szolgáltatót vagy sem!

IdézSzerintem a transzformátortüzeket nem vízzel oltják (pláne ha olajhűtésű) és olyan megoldást is láttam, hogy fizikailag be sem mennek a trafótérbe, hanem az épület oldalán kialakított csővégekre csatlakozva tolják be az oltóanyagot, előre kialakított oltófejekből, zárt ajtók mellett.

Senki nem mondta hogy vízzel oltják.
Itt nincs kialakítva semmi ilyesmi hogy kintről rácsatlakoznak oltó tömlővel. Közönséges ajtó van, zárral, mellette betörhető áramtalanító kapcsolóval. Aminek mi értelme (ez továbbra is a kérdés).

IdézA gyakorlati értelme a betörhető kikapcsológombnak az lehet, hogy megfelelő kialakítás mellett, egy nem szakképzett személy is kikapcsolhassa a transzformátort. Figyelem!

Nem kapcsolhat nem szakképzett személy. Van ilyen szabály.
Vagy nincs?
Bárki kapcsolhat?
Hogy van ez?
Tud valaki valamit?
Van ellentmondás?
Vagy nincs?
Életvédelem?
A tűzoltók is élnek!

IdézA kikapcsolás még nem feszültségmentesítés! Természetesen arra még további dolgok is vonatkoznak.

Na ugye!