Frekvenciaváltók alkalmazása a hajtástechnikában

Indította JUVILL, 2012. november 02., 22:52:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

freki.váltó

Sziasztok.A mai napon léptem be ide a fórumba.Nem vagyok villanyszerelő de a frekvenciaváltó és az időrelé témája érdekelne.Segítségeteket szeretném kérni.Méhész vagyok és a pergetőmet frekvenciaváltóval szeretném üzemeltetni.380v 370w-os motorom van.Azt szeretném kérdezni,hogy ehhez milyen freki.váltó kell?Kell-e újat vennem vagy jó a használt is.Be lehet-e úgy álitani a váltót,hogy elindulna lassan kb 1percig aztán kb 3percig menne egy bizonyos fordulaton aztán kb 30mperc alatt megállna.Ha nem akkor mi kellene még hozzá?Elnézést a sok laikus kérdésért!Válaszokat előre is köszönöm.

Könyves Kálmán

Egy 0,5 kW-os frekvenciaváltó megfelelne erre a célra, például a Procon E3D 0,55
http://www.procon.hu/procon.php?site=frekvenciavalto/exd+frekvenciavalto

Az elérhetőségükön telefonon szívesen adnak információt, ha megkeresed őket (technikai jellemzők és ár) beépítettem már néhányat a termékeik közül, nem volt velük gond.

Használtat is vehetsz, hasonló teljesítményű több gyártónál is van.

A leírt működés eléréséhez szerintem egy egyszerű plc vezérlés lenne a legjobb, pl. Siemens Logo. Azt nem mondom, hogy egyedül be fogod tudni üzemelni, de ha nem sürgős a dolog, szeretsz és mersz is vele foglalkozni, itt megkapod hozzá a segítséget. Más is tanulhatna belőle, ha egy ilyen projekt itt végigfutna a fórumon.
Néhány hirtelen talált hirdetés(nem a legújabbak)
http://szerszampiac.hu/gepek/motor-hajtomu/schneider_frekvenciavalto_0_37_kw

http://szerszampiac.hu/egyeb/elektronika/procon_frekvenciavalto_elado

http://szerszampiac.hu/egyeb/elektronika/frekvenciavalto_procon_lpd

freki.váltó

Szia.Köszönöm szépen a választ.Elég jó áron lenne most egy omronsk20-c2dr-d típusú
plc vezérlő csak nem tudom,hogy ez jó lenne-e.Omron 3g3jv freki.váltó 400w-os jó lenne-e?Erre a váltóra licitáltam és megtudnám venni 15 000ft-ért.A beüzemelés nem sürgős még,ezért biztosan lesz még egy pár kérdésem ezzel kapcsolatban.Megköszönném ha a továbbiakban is a segítségemre lennél. Üdv.

Üzenet összefûzve: 2012. december 08., 15:41:42 DÉLUTÁN

Sziasztok.Azt szeretném még kérdezni,hogy feltétlenül fontos-e,hogy a freki.váltó teljesítménye legalább akkora legyen mint a motor teljesítménye?Gondolok itt arra,hogy nem lenne-e elég  a 250w-os váltó arra amit leírtam,hogy miként használnám?Üdv.

Könyves Kálmán

Omron 3g3jv:
A leírás alapján akár jó is lehet, ezt a konkrét típust nem ismerem V1000 szériát használtam már.

Viszont a sk20-c2dr-d cuccról semmi értékelhetőt nem sikerült. Ez valami e-bay-es vagy hasonló lehetőség?
Ha van róla info, linkeld be, vagy töltsd fel ide!

Teljesítmény: szerintem semmiképp ne vegyél kisebb frekiváltót, nem lesz jó!

freki.váltó

PLC helyett időrelével megoldható lenne?A freki,váltó J7 mini 400w-os elődje.Pontosan úgy néz ki csak a száma más:A v1000-eseken Én úgy látom,hogy nincs potméter.Én csak gondolom,hogy amelyiken van, azon menet közben is lehet változtatni a frekvenciát.A v1000-esekről azt mondták,hogy van bennük fékező ellenállás ,vagy ez is tévedés?



Marton

400W-os típust nem látok a katalógusban, csak 550W-os, ez a teljesítményü kellene ide. Omron 3g3jv-t többször alkalmaztam, megfelelne.
A Omron sk20-c2dr kompakt PLC-ről van anyagom, mellékelem. Szerintem nem ezt kellene megvenni, régi verzió. Ha jól tudom nem RS232-n programozható hanem egy speciális kábelon, keveseknek lehet hozzá eszköze. Ajánlanák egy olcsó kis programozható relét, egy  Array SR-12MRAC SRrelay-t. Ez 8 bemenetet és négy relés kimenetet tartalmaz, 230VAC táplálással, müködtetéssel. Ezt is gyakorlatból ismerem. Tremészetesen Könyves Kálmán által ajánlott Siemens LOGO is nagyon jó, más árkategória. Mindkettő esetén kellhet egy letöltő kábel mely szintén fizetős, a programozó szofrver ingyenes. A LOGO-t saját billengyűzetével is programozható. SR-nél még nem alkalmaztam a billentyűs programozást. Valószínüen nehézkes is.
PLC helyett természetesen időrelék használata is lehetséges. Kérdés még a motor szükséges fellfutási-lefutási ideje (gyorsulás-lassulás), csak két üzemidőre van szükség? Ismétlődő ciklusok kellenek? Milyen feszültségről müködtetnénk, hány fázis van,a motor hány voltos (3x230/400V)? Kiszemelt frekiváltó pontos típusa?

freki.váltó

Nagyon szépen köszönöm a választ.Természetesen nekem sem mindegy az ár ,ha olcsóbbal is megoldható ugyan az a dolog akkor az kell.a freki, váltó pontos típusa Omron 3G3JV-A2004.Ezt most 20 000ft körül meglehetne venni.Van egy másik Omron Hitachi 3G3JX-AB007-EF ez vadi új most van licit alatt 22 000ft-ról indul,hogy hol a vége nem lehet tudni.Az előző és ez is fent van a vaterán.A motor típusa 230/380 370w.Lenne még egy freki,váltó J7 mini 250w-os ha jól tudom a száma J7AZOP2BAA ezt 15 000ft-ért meglehetne venni.Viszont ha jól tudom ezt nem lehet használni a 370w-os motorhoz.Üzemidő úgy kellene,hogy körülbelül 50 mp lenne a felfutási idő 2 perc teljes
fordulat aztán kb 20mp lassított megállás.Ezt kellene csinálnia mindig pergetéstől függően napi 200-szor vagy többször.A frekvenciaváltónak csak ennyi lenne a funkciója.

http://www.mullerautomatika.hu/termekek/248.html

czapi

Idézetet írta: freki.váltó Dátum 2012. december 09., 08:51:52 DÉLELŐTT
Nagyon szépen köszönöm a választ.Természetesen nekem sem mindegy az ár ,ha olcsóbbal is megoldható ugyan az a dolog akkor az kell.a freki, váltó pontos típusa Omron 3G3JV-A2004.Ezt most 20 000ft körül meglehetne venni.
Szerintem a Omron 3G3JV-A2004 frekvenciaváltóhoz kell egy illesztő transzformátor is pl: 3x400/3x230/500VA.
Vagy olyat kell keresni ami
1x230V betáp és 3x230V kimenet
3x400V betáp és 3x400V kimenet

freki.váltó

Hát már teljesen elbizonytalanodtam.Eddig Én azt hittem,hogy ezt a váltót csak be kell kötni és ha nem akarom a felfutási időt meg egyebek akkor a frekvencia szabályozással működtethetem.Ha tudnátok egyértelmű választ adni,hogy ez a freki,váltó megfelelő-e számomra,nagyon megköszönném .Én úgy tudom,hogy ennek a váltónak a be tápja 1x230v kifelé3x230v.Már többször próbáltam belinkelni dolgokat de a rendszer nem engedi.Mindig azt írja,hogy a szövegkörnyezetbe nem írtam semmit,holott igen.

Marton

freki.váltó!
Idézetet írta: freki.váltó Dátum 2012. december 09., 18:30:41 DÉLUTÁN
Hát már teljesen elbizonytalanodtam.Eddig Én azt hittem,hogy ezt a váltót csak be kell kötni és ha nem akarom a felfutási időt meg egyebek akkor a frekvencia szabályozással működtethetem.Ha tudnátok egyértelmű választ adni,hogy ez a freki,váltó megfelelő-e számomra,nagyon megköszönném .Én úgy tudom,hogy ennek a váltónak a be tápja 1x230v kifelé3x230v.Már többször próbáltam belinkelni dolgokat de a rendszer nem engedi.Mindig azt írja,hogy a szövegkörnyezetbe nem írtam semmit,holott igen.
Itt melyik frekiváltóról beszélsz?
A korábban felsoroltak közül a  3G3JX-AB007-EF lenne megfelelő, még ha duplája is a teljesítménye mint ami szükséges, ez egy fázis 230V-os betáplálású. A 3G3JV-A2004 a capi által elmondottak miattnem jó. A harmadiknak meg a teljesítménye kicsi.
Úgy gondolom a vezérlést egy időrelével és két(három) további relével megoldható lenne, persze kell még védelem (bizosíték) is a rendszerbe meg nyomógombok, főkapcsoló.