Elrettentõ tanulságos esetek, életveszélyes esetek.

Indította Novill, 2012. március 26., 20:22:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Olvasva az írásod, felvetõdött bennem a gondolat: összesodorta az elõzõ kolléga a réz és alu vezetéket. Ezzel újra elõ teremti az újabb hiba lehetõséget. Nincs kialakítva az alap -és hibavédelem (érintésvédelem). Jó magam is találkozom a gyakorlatban ilyen  hibákkal. Vajon azon kollégák vagy nem kollégák akik ilyen szakmai hibákat követnek el átgondolják-e, hogy milyen következményei lehetnek munkájuknak!

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. augusztus 12., 13:03:08 DÉLUTÁN
Olvasva az írásod, felvetõdött bennem a gondolat: összesodorta az elõzõ kolléga a réz és alu vezetéket. Ezzel újra elõ teremti az újabb hiba lehetõséget. Nincs kialakítva az alap -és hibavédelem (érintésvédelem). Jó magam is találkozom a gyakorlatban ilyen  hibákkal. Vajon azon kollégák vagy nem kollégák akik ilyen szakmai hibákat követnek el átgondolják-e, hogy milyen következményei lehetnek munkájuknak!
Nem hiszem, hogy tisztában vannak vele.
Ezeket nem kollégák szerelik, hanem olyan "hozzáértõ emberek", akik barkácsolnak, és a "haveroknak" egy hosszúlépésért szerelnek. A havernak sincs fogalma a villanyszerelésrõl, szabványt és szakirodalmat életében nem látott. Ezeknél a szerelésnél mindig az a lényeg, hogy minél kevesebbet kelljen érte fizeti. "Ha világít, akkor jó." Érintésvédelem, tûzvédelem, szabványos szerelés...
A baj akkor van, ha leég az épület, a hálózat, ha áramütéses baleset van.
Akkor viszont már nincs haver. Csak életveszély, és anyagi kár.

flatskerrobert

Más:
    Az alábbi képet egy hat lakásos társasház lépcsőházában elhelyezett csoportmérőhely, egyik mért leágazásáról készítettem.

Az épület kb. 12 éves, Al vezetékkel szerelve a mért elmenő, ez még annyira nem baj. A hiba jelenség a szokásos bizonyos időközönként vibrált a világítás és büdös égett szag volt a lépcsőházban. A képen látszik, hogy talán egy 32A csavaros műanyag sorkapocsba lett megkötve a bejövő N és az elmenő PEN vezetékek.

Csak hát a PEN kötés kialakítása!!!!

A tulajnak az volt a szerencséje, hogy a PE vezeték nem égett el csak a N, és 1fázisú volt a mérés.
   Ezért fontos a PEN csomópont megfelelő kialakítása és a kötése, meg amúgy "a" villamos kötések általában.
FR.

Novill

Sokszor lehet ilyen szétégett kötésekkel találkozni. Amikor ez dobozokban van elhelyezve, nem látszanak, a két csavarból csak az egyik rögzíti a vezetéket, megoldásként nem vált be a gyakorlatban. A két csavaros rögzítés már egy fokkal jobb megoldás. Örök igazság, hogy a csavaros kötéseket illik időnként után húzni. Ha az elosztó táblákban és egyéb helyeken gondoskodnak az után húzásról, akkor elkerülhetők az ilyen jellegű üzemzavarok. Valahogy ezek úgy elmaradnak  :D.

Gyurmaúr(fi-relé)

Robi, részemről méretes lájk a mai horrorért, kérdés, hogy egyéb olyan kollégák, akik esetleg érintve vannak ilyen és ehhez hasonló időzített bombák készítése tárgykörében, nos ők elgondolkodnak-é 1 cseppet, mielőtt a következő korty söröcskét, borocskát, netán páleszt töltik arcba? Meglesz-e nekik, hogy 1-1 ilyen kötéssel- főként amennyiben egy 3 fázisú betáppal, s ott mondjuk fázisonként 32A-el megáldott családi ház esetében készítenek egy ilyen bóóórzalmat? Mely házban esetleg egy 3 gyerekes család éli mindennapjait és mondjuk a krach esetleg hajnali 3 órakor üt be, mikor is mindenki 10 emelet mélyen alszik?? Ami engem illet; továbbra is síkraszállok az országosan -akár törvényileg is- kötelezővé teendő (főleg a 3 fázisos fogyasztók esetében) mérőhely felújítási, korszerűsítési program érdekében, melyhez minden lehetséges EU-s és hazai pályázati forrást igenis biztosítani kell, ugyanis az már korántsem magánügye senkinek sem, hogy 1-1 ilyen trágyadomb okán lángba borul-e az otthona, ahol az életük (állítólagos?) értelme, tehát a gyerekeik is élnek!

Villanyreszelő

Jó estét!
Én kilazulás ellen a csavar feje alá szoktam tenni egy anyát,amit ráfeszítek a szerelvényre,kontra anya,rugós alátét,csavarfej átfúrása,sasszeges megoldások,két csavarfej ellenirányú összekötése meggátolják a kilazulást ahol ez kivitelezhető,én ki szoktam cserélni a kereszthornyú csavart ha kell beteszek hosszabbat,a gépészet rengeteg megoldást kínál a csavarok meglazulása ellen.

flatskerrobert

Villanyreszelő!

    Biztos, hogy a gépészeti kötőelemek között vannak jobbnál jobb megoldások. Kicsit macerásnak találom a kontraanya sasszem stb. kialakítást, de biztos jó.

A problémát ott látom, hogy nem csak a csavar lazul ki, ha nem az Al vezeték alakul vagy kenődik a csavar  nyomás miatt, még akkor is ha van benne szorító lemez. Ezzel együtt a melegedés és kihűlés is rátesz még egy lapáttal az egészre.

Ezért kell ilyen helyeken megfelelő kötőelemet használni. Erre nagyon jó az Ensto Al/cu sorkapocsblokk, ott ezek a problémák nem alakulnak ki. Az igaz, hogy nem olcsó, de engem ez nem érdekel.
    A biztonság a fontos, általában ezt meg is értik a megrendelők.
FR.

Villanyreszelő

Engem érdekelne hogy egy ilyen ENSTO sorkapocs alatt hogy nem kenődik az Alu,vagy nem lazul fel a csavar.
A wago laprugós nyomása révén nincs fellazulás hiába diletál az Al.
Csavaros kötésnél szorosabban illeszkedő menetre tudok gondolni.

flatskerrobert

Villanyreszelő

   Mellékelek egy képet egy ilyen sorkapocsról.

Egyébként igazad van, a precíz illesztésben, na meg a hosszanti nútok az alsó és felső kengyelben a paszta, meghúzási nyomaték értéke, csavar anyaga stb.
 
  Egyszóval ki van ez találva!
FR.

mraco

Napokban jártunk egy családi háznál. Többek közt villamos mérőhely szabványosítást és a ház új áramköreinek elkészítését végezzük. Ottjártunkkor a képen látható csodát láthattuk. A tulaj azt mondta, hogy egy villanyszerelő ismerősét arra kért hogy csináljon a teraszra egy földelt dugaljat, hogy nyugodtan lehessen onnan használni biztonságosan elektromos készülékeket. Az ismerős legalább a látszatát keltette a biztonságnak...