Elrettentõ tanulságos esetek, életveszélyes esetek.

Indította Novill, 2012. március 26., 20:22:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Ma hibajavításra hívtak ki, hogy ráz egy festõ kompresszor! A helyszíni vizsgálat során megállapítható volt, hogy a kompresszor három eres kábelét megtoldották két eres kábellel. Ebbõl két ér össze volt kötve és két érrel vitték tovább a dugaszoló villába a vezetéket.
Ezt annak idején egy iskolapéldaként oktatták, hogy hogyan nem szabad kötni a vezetéket. Vannak olyan személyek, akik úgy gondolják, hogy a nulla vezetõ és a védõvezetõ össze van úgyis kötve. Ezért ezt õk is bárhol megtehetik ezt. - EZ NAGY TÉVEDÉS. - Itt is a jelen esetben ez történt. A dugaszoló aljzatba való bedugáskor a fázisvezetõ került a berendezés külsõ fém részére. Így történhetett meg, hogy ráz a gép.  Még szerencse, hogy nagyobb baj nem történt.  Találkoztam már olyan esettel, amikor a dugaszoló aljzatnál kötötték össze a nulla vezetõt és a védõvezetõ érintkezõjét, mivel nem volt kiépítve védõvezetõ. Ez és ehhez hasonló esetek közvetlen életveszélyt jelentenek.

krisz1986

Helló!Na az ilyen témákat már szeretem. A napokban anyu telefonál menjek át hozzá mert kilazult a konnektor a helyérõl. Mármint a dobozából. És figyeljem a fõbérlõ vejét mit operál. Na faszikám elõveszi a szigeteletlen csavarhúzót majd õ megmutatja címszóval. A feszültség kikapcsolásáról szó se lehet. Mert õt nem vágta meg sose a ménkû. Mondom jól van csináld csak. Bogarászót kötözött 10 perc múlva szól,hogy kész.Hozzáteszem az ürge villamosmérnök de nagyon felelõtlen. És anyu ma újra hívott menjek ki és csináljam meg én mert elbarmolt faszukánk mindent. Úgyhogy én ajánlom mindenkinek mert ez elemi ha villanyt szerelünk a feszültséget az összes betáp ponton tessék megszüntetni és elellenõrizni.

czapi

Hogyan kell a keringtetõ ventilátort szivattyú üzemmódban indítani?

Üzemeltünk be egy harangkemencét. A tesztekkel elértünk a harangkemence alatt található nitrogén védõgázt keringtetõ zárt rendszerû ventilátor próbájához.

Bekötések, motor leellenõrizve, ventilátor kézzel megforgatható. Bekapcsolás után a motorvédõ pár másodperc alatt kikapcsolt. Az ellenõrzéstõl a bekapcsolásig 5-10 szer meg lett ismételve a mûvelet. A végén a kolléga berágott és csavarhúzóval benyomta a motor mágneskapcsolóját. Ez természetesen felrobbant. A kolléga szerencsére nem sérült meg. A beüzemelés leállt, a kolléga elindult mágneskapcsolóért, a lakatosok szétszedték a ventilátort. Akkor derült ki hogy félig megtelt vízzel. A ventilátor felett található kemence betonalap készítésekor kerülhetett be víz a ventilátorba.

Kézzel lassú fordulaton a vízben szépen elfordultak a lapátok, bezzeg amikor rendesen felpörgött volna a ventilátor, akkor volt csit-csat.

nova

A tanulság, ha leold a védelem akkor mielõtt kiiktatjuk kezdjük el a hiba okát keresni. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

No, egy újabb példa, hogy biza villanyászás közben nincs helye a dühöngésnek, mer osztán homlokon csókol a DIL múzsa...  ;D És ez még a jobbik eset, a rosszabb, ha esetleg áramütést is elszenved a kolléga.

Laca83

Ha jól tudom,akkor régen ezt nevezték klasszikus nullázásnak.Spórolt a vezetéken,és csak a védõvezetõ helyére kötöttek be egy darab vezetéket a nulla érintkezõtõl. Ezt 10mm es vezetékeknél megengedték régen.Ma már tilos!!!

nyaki

Mai gyerekként nem is értem, hogy hogyan engedhették meg!
Anno nem voltak villamosmérnökök, akik tudták volna azt, hogy dróton dzsal a petró?
Mi volt akkor, ha megszakadt a nulla? ???

Novill

Ezt az akkori szabványokban ( MSZ 172, MSZ 1600) is tiltva volt a nulla vezetõ átkötése ( áthidalása) a dugaszoló aljzatnál. Ugyanúgy a szabványban például le volt rajzolva, hogy hogyan nem szabad bekötni az alternatív kapcsoló. Itt a nulla és fázis vezetõ is be volt kötve a kapcsolóba ellentétes oldalon. A gyakorlatban voltak erre rossz példák, melyek még a nagyon régi szereléseknél ma is találhatók nagyon ritkán. Ezeket a rossz megoldásokat nem a villamosmérnökök találták ki egyébként. A nulla vezetõ szakadása régen is és ma is komoly biztonsági kockázatot jelent a terhelés hatására.
Három fázis esetén feszültség emelkedés.
Egy fázis esetén feszültség csökkenés.
Rossz földelés( vagy ennek hiánya mellett) és nullázás ( szabvány elõírásainak hiányával) esetén áramütés veszélye áll fenn.

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. május 24., 19:52:03 DÉLUTÁN
Ezt az akkori szabványokban ( MSZ 172, MSZ 1600) is tiltva volt a nulla vezetõ átkötése ( áthidalása) a dugaszoló aljzatnál. Ugyanúgy a szabványban például le volt rajzolva, hogy hogyan nem szabad bekötni az alternatív kapcsoló. Itt a nulla és fázis vezetõ is be volt kötve a kapcsolóba ellentétes oldalon. A gyakorlatban voltak erre rossz példák, melyek még a nagyon régi szereléseknél ma is találhatók nagyon ritkán. Ezeket a rossz megoldásokat nem a villamosmérnökök találták ki egyébként. A nulla vezetõ szakadása régen is és ma is komoly biztonsági kockázatot jelent a terhelés hatására.
Három fázis esetén feszültség emelkedés.
Egy fázis esetén feszültség csökkenés.
Rossz földelés( vagy ennek hiánya mellett) és nullázás ( szabvány elõírásainak hiányával) esetén áramütés veszélye áll fenn.
Mivel a fázis megjelenik a berendezés testén.

Marton

Egy családi ház villamos hálózatának javítására, rendbetételére kértek fel. Elõzmény, hogy a kertkapu nyitáskor szikrázott, rázott. Valahol a földeléssel összeköttetésben lehet, ezt nem tártam fel eddig. Elöttem egy szerelõ feltárta a közvetlen okot. Egyik kötõdobozban (is) égett kötés volt, ezt kijavította úgy, hogy újra összesodorta a réz és aluminium vezetékeket és leszigetelte. Valószínüen az égett fázis kötés a földelés kötésével érintkezhetett. A hálózat csupán a mérõ alatt lévõ 25A kisautomatával volt "biztosítva". A vezetékezés Al2,5mm2 és Cu1,5mm2 volt vegyesen, ezek sodrott kötéssel összekötve. Nem volt lakáselosztó tábala. Másik fontos hiba volt, hogy nem volt összekötve az elsõ kötõdoboznál a nulla és a földelés, így a kialakult hibaáram a száraz homokos talajban lévõ földszondán érintés veszélyes nagyságú feszültséget alakított ki. Ezt a PE-N összekötés hiányát elsõ szemlémkor azonnal javítottam. Majd a következõ alkalommal felszereltem egy lakáselosztó táblát FI relével, megfelelõ biztosítákokkal több áramkörre osztva a hálozatot, vezetékeket rézre cserélve, wago-val kötve.
Állítólag az eredeti építõ, kb. 25 éve,  egy lakatos ember volt, saját maga szerelte a villanyt is. Godolom jónéhány hasonló élet és tûzveszélyes eset lehet.