Elrettentő villanyszerelési esetek gyűjteménye

Indította Novill, 2013. november 07., 18:03:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Üdv Nyaki!

Alapjában véve igazad van. Egy picike kiegészítéssel azért belekotyognék.  ;) Mikor valaki nyomja a csengőnek a kapcsolóját, akkor arra az időszakra nem lesz fázis egyik sarkán sem. Vagy tévedek?

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 09., 00:26:22 DÉLELŐTT
Hali Balzsi!
Véleményemet továbbra is fenntartom az előzőekben leírtakban azaz, a nyomógomb egyik sarka mindig fázison lesz, hacsak nem egy nagy impedanciás (optocsatoló) elektronikus vezérlést alakítasz ki, vagy a csengőtranszformátor szekunderének szakításával.

Simon Endre

Szép jó estét.
Végére akartam járni a csengős ügyletnek és kerestem egy eredeti vakok álltal gyártott FFV T-221 csengőtranszformátort. A primer ellenállás 1,006 k ohm, Primer impedancia nyitott szekunderrel 88,8 k ohm (Ez így fáziskereső előtétnek is megtenné.) Terhelt impedancia a szekunder névleges terhelésénél, (13 V/ 5W) csak 1,037 k ohm, ez bizony nem védene meg a veszélyes áramütéstől. Az életvédelmi koncepció tehát bukott !

Novill

Kivéve a nulla szakadást  :).
A felülvizsgálatok során találkoztam többször olyan megoldással a földelő szonda rácsatlakozását,úgy oldották meg, hogy a talajban az MKh 10-es vezetéket saruzottan csatlakoztatták. Vagyis az MKH vezeték simán talajba volt fektetve, ahol réz saruval volt rácsatlakozva a zászlós tűzi horganyzott  szondára. Vajon ki hogyan ítéli meg ezt a kivitelezési formát? Régebben  is találkoztam hasonló esetekkel a tűzi horganyzott anyagok előtti időszakból amikor MAl jellegű vezetéket többször rá tekertek a szondának nevezett szondára. Általában a felülvizsgálatok során a leválasztás utáni szonda földelési ellenállás mérése után a kibontáskor  lehet ezeket vizuálisan látni.

Gyurmaúr(fi-relé)

novill, erre egy szó van; éspedig a SZAR! Amennyiben föld felszín alá kerül a szonda vége, akkor tilos ahhoz bármilyen vezetéket hozzáerősíteni, ilyen esetben gömbacélt kell -leginkább hegesztéssel- csatlakoztatni és a gömbacélhoz kell a mérő(k) alatt elhelyezett 100x100-as csavaros fedelű dobozban, bontható módon kötni a 16-os MKh-t, vagy a 25-ös MAl-t.

Novill

Így van, igazad van, ez nagyon rossz megoldás. Az ilyen földelő szondáknál fordul elő, hogy TN rendszer esetén a nullázási hurok ellenállás értéke súrolja a megfelelő határ értéket. Ekkor a leválasztások után a földelési ellenállás méréskor már szakadás is kimutatható a föld felé. Ezért a vizsgálatoknál, kivitelezéseknél  lényeges a körül tekintő munkavégzés.

Villanyreszelő

Üdv.
Ha jól emlékszem az iskola még a varrathossz is elő van írva 100mm

Simon Endre

A helyi szondaföldelés új irányt ad a témának, hát legyen.
Egy bizonyos  Vp megyei kiskösségben annak idején az akkori áramszolgáltató úgy próbálta csökkenteni a léghálózat feszültségesését, hogy épületenként utólag ellenőrízte a földelő szondák ellenállását és csak a neki tetsző "jóságut" fogadta el. Értéket nem határozott meg, de visszapofázásnál a hálózatról való lekötést helyezték kilátásba. A cél az volt hogy a léghálózat vékonysága miatti esti 25-30 V-os feszültségesét a földelések és a  nulla összekötésével jelentősen csökkentse. Én is segítettem egy ilyen földelésjavításban egy ott lakó munkatársamnak avitt vaskályha és némi MÉH-re itél vasanyag felhasználásával. A földelési ellenállását  kb. 1 ohm alá sikerült lenyomni, mivel csodálatos kertje volt a baloldali szomszédjának aki szó nélkül tűrte a nála folyó ásatási munkálatokat. A felhozott csatlakozó "vezeték" 8-as lágy betonacél volt a csatlakozó doboztól meg 2,5-ös réz ment a fogyasztásmérőhöz külön csőben. A szolgáltató elfogadta és összekötötte a nullával a mérő alatt, viszont az ügyfél arról panaszkodott hogy esténként nagyon "amperszag" van a lakásban. Onnan ismerték a tüneteket, mivel szabóműlyelyük vékony alu hálózata vasaláskor, (3-4 vasaló egyszerre,) PVC aromával jelezte a jelentős túlterhelést. Ez az illat viszont most nem ettől származott, hanem az új földelés vonalán melegedett a fal és a toldódobozokat megbontva látszott hogy a PVC szigetelés meolvadt a vezetéken és a fal festése is abnormálisan el van szineződve a bomlás okozta sósav miatt. Akkori munkahelyemről vittem lakatfogót mert azidőtájt még a céges is vagyontárgynak számított és este 50 A körüli áramot tudtam mérni a földelésen. A szolgáltató a panaszbejelentésre nagykegyesen engedélyezte a földelés leválasztását úgy hogy az csak a házat szolgálja. A hálózat feszültség ennek hatására 7 V-ot esett.

A mai előírások okkal tíltják az érintésvédelmi vezetékek áramterhelését, viszont mérésekkel tudom igazolni, hogy a nem áramvezetésre szolgáló PE vezetők is részt vesznek benne, főleg a terhelésben nem szimetrizált lakossági rendszerekben, mivel 10 miliohm nagyságrendű párhuzamosság is létrehozhat több 10 A nagyságú áramokat egy gerinc PE vezetőn, mivel a keresztmetszet megengedi a többszintes lakóépületek szintenként összekötést és (vagy) szétválasztást a méretlen oldalon. Ha egy tízemeletes ház villámvédelme és lifgépházi  EPH rendszere is becsatlakozik ide  a villámhárító egyedi levezetőiben a talajszinten ettől 2-3 A áram mérhető du 4 és est 8 között, igaz ha megbontom sem halok bele a két pont közötti fellépő lefeljebb néhány tíz mV -ba, de mit tud evvel kezdeni a szabvány és mi a követendő eljárás?
Nagyteljesítményű frekvenciaváltós és váltóirányítós  berendezések indukált horribilis főldhurokáramai itt a fórumon is publikáltak, sikeres elhárításukról tudtommal nem volt hír.

Villanyreszelő

Üdv Simon Endre!

Merészkednék megkérdezni,hogy a 2.5 MKh nem karcsú a földelő szonda  bekötéshez?

nyaki

Hali!
A villamos szolgáltatói hálózat jelenleg TN-rendszerű, ami magával hozza azt a következményt is, hogy a szolgáltatói PEN vezetővel párhuzamosan, tulajdonképpen a föld is vezeti a PEN áramát. Ebben semmi újdonság nincs, hacsak az, hogy a kis falucskában még a régebbi TT-rendszer volt kiépítve és a szolgáltató nem bízta a véletlenre a potenciálrögzítést.
A probléma akkor adódik TN-rendszer esetén, ha kevés helyen van kialakítva az előírt földelés és esetleg a két, helyesen kialakított földelés között akár több 100 méter van (ezt esetleg megfejelve egy-egy nagyobb fogyasztóval a hálózatot), mert akkor annál a közbenső fogyasztónál, akinél nincs helyi földelés, a PEN vezető földhöz képesti magasabb potenciálja okán, már csípheti az érintési hibafesz a delikvenst, a helytelenül kialakított PE hálózat és a lakásba bejövő pucér vízcsőhálózat között.

Simon Endre

Villanyreszelő
Valószínü nem vagy korombeli, kedves kolléga, mert abban az időben a fázisvezetővel megegyező földelővezetőt is elfogadták abban a házban ez akkor 1,5-es alu volt. Még egy kis adalék, ha magánszemélykén műszaki boltban rézvezetéket vásároltál (feltéve ha volt,) "burzsuj"-nak lettél titulálva. Az álltalam behúzott réz MCu 2,5 sem bolti volt, hanem bontott kábelér.
Egy bájos történet 2007-ből . Nagyon jómódu nagycsalág és még néhány "szegény" hasonszőrü megvett egy domboldalt (kb.1 négyzetkilómétert) és ott fehúzott 5 kis viskót. Saját aszfaltút, saját szennyvíztisztító, saját vízhálózat saját TR állomás ahogy ma illik minden proletárnak. Egy esős tavaszon a korábbi földmunkák kapcsán elindult a domboldal és eltépte az egyik ház malacos leágazását, igazándiból csak a nullát amire az éppen folyó építkezés botrányos módon félbeszakadt a csillagpont jellegű nulla vándorlása miatt. Tönkement a gyorsvágó, nem volt világítás, nem melegített a rezsó, félelmetesen morgott a betonkeverő ahogy ez ilyenkor lenni szokott. Természetesen én voltam a hunyó, mivel a melévő ideiglenes mérőhelyre az építkezési elosztót ki más kötötte volna be. Napokíg tartó telefonálás után, miközben, folyamatosa én voltam "a hülye" méltoztatott a szolgáltató néhány hálózatépítő seggny@lójával kivonulni és konstatálni hogy a domboldal szószerint megrepedt és lehet hogy nem én csesztem el valamit. Addig ís segíteni akartam a kényszerszünetelő építő vállakozókon és bízva a saját munkámban az elszakadt nullát kihelyettesítettem a saját készítésű bemért 0,2 ohmos szalagföldelőmmel, ez amerikában még a nagyfesz hálózaton is elfogadott. Megdöbbenve tapasztaltam a fázisfeszültségek ekkor is vándoroltak de furcsa módon valahogy együtt és a 30m ről hozott referenciaföld nem mutatott még egy volt feszülségemelkedést sem a ház földelésén. Ekkor villant be, hogy a transzformátorállomás földje soros tagként és házak többi párhuzamos értékével  bizonyítják a remekelt foldeléseket. Ezeket mind egy kebelbeli bűnszövetkezet csinálta.