Családi ház igényelt villamos tljesítménye

Indította TLaszlo, 2016. augusztus 24., 08:12:44 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

TLaszlo

Kedves Kollégák!

A következő kérdésben kérnék tőletek egy kis segítséget, felvilágosítást:

Egy "egyszerű" családi ház esetén (pl 2 szintes 100nm alapterületű) a szükséges villamos teljesítményt hogyan szoktátok meghatározni? Mi a célravezető? Használjam az MSZ 447 által ajánlott 11,04kW teljesítményt, mivel elektromos tűzhellyel rendelkezik a ház, vagy inkább sorra kellene venni az összes fogyasztót és az alapján számolni egy igényelt teljesítményt? Amennyiben a számolást javasoljátok, kaphatnék valamilyen leírást, képletet...stb., hogy mégis hogy célszerű ezt elvégezni?

Válaszotokat és segítségeteket előre is köszönöm!

Szép napot!

László

eszmilan

Én, ha magamnak csinálnám 1x32A-t vezettetnék be, úgy, hogy 3 fázisú villanyóra szekrényt rakatnék be, a méretlen főkábel is ennek megfelelően 4x16 vagy 4x25 mm2 NAYY-J. Így jobban jára tulaj, mert nem kell HFH-t fizetni és terveztetni, meg később bővítheti, ha úgy alakul. Vezéreltet nem raknék, ha csak nincs előre meghatározva, hogy lesz olyan fogyasztója (hőszivattyú?), ami erről megy, bár lássuk be, a bojler a kondi kazánok idejében már elég elavultnak számít. Mért elosztóba szépen kialakítanám a jó sok köröket, és ha később kevés a teljesítmény, akkor fel lehet bővítgetni 3x16A-ra vagy 3x20A-ra.

TLaszlo

Kedves Eszmilan,

Köszönöm szépen a válaszod. Alapvetően én inkább használnék 3x10A-t, mert abban az esetben sem kell HFH (legjobb tudomásom szerint) és abban az esetben talán még egyszerűbb a későbbi bővítés.

Alpvetően még mindig az a nyitott kérdés számomra, hogy a tervezés kezdeti szakaszában, amikor a szükséges teljesítmény igényt akarom meghatározni, hogy legyen egy képem, hogy megkora lekötésre van szükség, akkor a szabvány szerinti 11,04kW lenne a jó kiindulási alap és ez alapján elkészíteni a tervet, vagy tételesen végignézni a fogyasztókat és ez alapján meghatározni. Véleményem szerint a második megoldás a precízebb, de amikor valaki tervet kér, akkor még fogalma nincs milyen fogyasztói lesznek. Ezért érdekelne, hogy tapasztalt tervezők hogyan indulnak el ezzel a dologgal, mi a jó megoldás.

u.i. csak hogy tiszta legyen a kép. Szeretnék rálépni a tervezés útjára és kisebb munkákkal elkezdeni és fokozatosan haladni előre. Úgy tűnik akadnak is ilyen lehetőségek, viszont segítséget kapni nagyon nehéz. Viszont úgy gondolom a tervezői szakmát csak tapasztalt tervezőktől lehet megtanulni és nem az iskolában. Aki a környéken van egyértelműen konkurenciát lát, ezért nem szívesen segít. Ezért gondolom, hogy ez a fórum lehet egy jó lehetőség, ha itt felteszem a kérdéseim, akkor van aki szívesen válaszol.


eszmilan

Nem vagyok villamossági tervező, statikus mérnök vagyok, úgyhogy ez irányú tapasztalatom sajnos nincs. Viszont én úgy vettem észre, hogy a megrendelők is úgy állnak hozzá a tervezőhöz, hogy ha látják, hogy nem foggal, körömmel ragaszkodik a szabványhoz (mert mondjuk mást nem is ismer, mert nem sok tapasztalata van), hanem próbálja kicsit a későbbi felhasználó szemszögéből (pénztárcája szerint) megközelíteni a dolgot, annak örülnek.

Ha a szabvány nem írja elő konkrétan, hogy mennyi is legyen az annyi, akkor én mindenképpen leülnék a megrendelővel, és átbeszélném, hogy milyen fogyasztókat képzel el, lesznek-e nagyfogyasztói (főzőlap, bojler, gép stb.) és utána ebből próbálnék egy számítást kihozni. Azért írtam, hogy ha magamnak csinálnám, mert ha én megrendelő volnék (és voltam is már életemben megrendelő teljesítménybővítéshez), akkor az 1x32A-t köttetném. A 3x10-zel az a gond, ha 2,5 mm2 vezetékkel szereled a házat, akkor 16A-re biztosíthatod a vezetékeket, viszont a főbiztid csak 10-es lesz, és ennek így nem sok értelme van. Vagy akkor spórolásból szereled 1.5 mm2-rel és 10-re biztosítod, viszont ebben az esetben könnyen lehet, hogy le fog oldani (mikró+hajszárító pl.)., meg későbbi teljesítménybővítésnél gond lehet a vékony vezetékekből A 3x10-nek ebben az esetben akkor lenne értelme, ha van igény a három fázisra valami géphez, esetleg főzőlaphoz, bár azt is be lehet kötni 1x32A-ről nyugodtan. Ha mindenképpen három fázis kell, akkor a 3x16A-nél kevesebbet szerintem nem érdemes a fent vázoltak miatt.

Egyébként rengeteg olyan ház van még Magyarországon, ahol 1x25A ne adj Isten 1x20A, de van 1x16A is! És ők is el vannak vele valahogy. Persze így 2016-ban nem ezt kellene követni, de érdemes ezt is szem előtt tartani.

Fecó

Igazából hiába számolgatsz összteljesítményt, és próbálsz rá méretezni, a mérőhelynél így is-úgy is 10-es rézzel kell megcsinálni mindent, olyan mindegy mit akar a megrendelőd. Hiába mondja, hogy neki csak 1 db 60 W-os izzója lesz, akkor is 10-es rézzel lesz kialakítva a dolog. A mérőhely feltétlen 3 fázisra legyen megszerelve, pénzben nem sok a különbség a szekrények között, viszont színezés után újra szétverni a házat igen költséges. Az elosztótáblát pedig úgy is a "végponti" berendezésekhez igazítják a villanyszerelők, nem arra ami előtte van. Sok esetben ezt is érdemes 3 fázisú fésűs sínre kialakítani, legfeljebb 1×32-nél közösítik. 3 fázis esetében, tűzhelynél, a legalja 3×16 Amper. Több olyan családi házat szereltünk, ami normál használattal "elketyeg" rajta, a szokásos gépekkel. Tekintve hogy a HFH igen költséges, Én azt szoktam javasolni, induljunk el erről a 3×16 A-ről, és ha beköltözés után többször gondjuk van, akkor még mindig van lehetőség bővíteni, és nem dobnak ki feleslegesen 3×20, vagy 3×25 A-re pénzt, pláne ha ki sem használják. A teljesítményfelvétel és az egyidejűség nagyban függ az emberek életvitelétől is, volt szerencsénk olyan családhoz, ahol egész héten csak szinte aludni jártak haza, hétvégén meg 2 mosógép ment egyszerre szárítóval, közben asszonyka főz, süt, mosogatógépet indít és porszívóz. Na, erre állíts össze képletet. Az élet majd megmondja mi kell, bár tudom ez ellenkezik a racionális tervezési szabályokkal, bocsánatot is kérek. De a megrendelő hálás szokott lenni, és megköszöni hogy nem fizetett be közel 200e forint HFH-t a 3×25 A-re, mert neki ezt tanácsolták a "biztonság kedvéért", és elég lett a 3×16 A 70párezerért. Bővíteni pedig még mindig lehet, egy új mérőhelynél ez nem akadály...

Gyurmaúr(fi-relé)

Nyilván itt is, mint az ÉLET egyéb területein ebben az országban van 1 korrekt és van egy "okosságozós" megoldás, éspedig; a korrekt az, amikor az ember amúgy gavallérosan számolgat, mert pl. egy családi kecóban lehetnek 400V-os gépek is, mélykút szivattyú és mellé fúrt kút szivattyú, fullos kerámialapos tűzhely, mosógép, mosogatógép, szárítógép, hőlégbefúvós microsütő, ilyen-olyan háztartási gép, fénycső armatúrák, kisülőlámpák az udvarban, estébé, stb. , aztán egyből lesz 20-25kW beépített teljesítmény!! Ja, hogy az egyidejűség; nos, ismi, haveri körben volt már, aki járt úgy, hogy a 3x25 C-s kismegszakiból úgy kapitulált az egyik, mint a huzat,merthát összejött az a 7kW feletti tartós terhelés az egyik L-en. Szóval, ha korrektbe szeretnéd csinálni, akkor legalább C20A / 3Fázis, de persze lehet úgy is, hogy L1:10A, L2 13A, L310A , így lesz egy 33A, aztán majd lehet bővítgetni, mert ha a mért főkábel NAYY-J 5x16-os, akkor -nyilván nem extrém kábelhossz esetén- fel lehet menni akár 3x40A-ig is. Én feltétlenül kiépíteném az éjszakait is 3 fázissal, mert azt úgyis adják 2 in 1 akció keretében! Pl. 400V-os átfolyós, vagy normál bojler (Stiebel, AEG) esetében jól jön...