Villanyszerelési probléma?

Indította Jacsi, 2013. május 20., 19:21:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Majd megnézed.
Hogy mit tanultál, azt te tudod. Én meg azt, amit a szabvány ír erről.
A fórumon indított PEN vezető témát is. (Ha jól emlékszem én voltam az elkövető.) :)
Abban viszont már most megegyezhetünk, alapjában beszélhetünk TN-C és TN-S hálózatról. A TN-C hálózat 4 vezetékes, a 4. vezető a hálózati PEN vezető.
A TN-S hálózat 5 vezetős, ebben már szét van választva a PEN vezető PE és N vezetőre.
TN-C-S hálózat egy "vegyes" hálózat. Ez esetben, ha a leágaztatott vezetők - PEN vezetők - keresztmetszete (réz vezető esetén legalább 10 mm2, alumínium vezető esetén legalább 16 mm2), akkor ezek a vezetők TN-C-S hálózatnál a rendszer PE sínéről ágaznak el, és míg a rendszerben keresztmetszetük nem csökken az előbb megadott (10 - 16 mm2) alá, addig nem kell a szétválasztásról gondoskodni. Ugyanakkor ebben a rendszerben (TN-C-S) találunk már szétválasztott (10 - 16 mm2-nél) kisebb keresztmetszetű védővezetőket is, amit a szétválasztás után egy távolabbi ponton újra összekötni tilos.

De ha a témánál maradunk, itt már egy PE és N vezetőre szétválasztott 3 x 4 mm2-es kábelről beszélünk.
Ettől függetlenül kíváncsi vagyok az általad tanultakra, mivel tanulni nem szégyen még nekem sem ilyen gyakorlattal.
(Zárásképpen javasolnám a tudásbázisnak azt a részét, ahol feltüntettem valamikor egy pár rajzot a hurokellenállás mérésre. Ott egyértelműen lerajzoltam a hálózatokat.
Igaz, talán a TN-C-S hálózat nincs szemléltetve, de amennyiben szükséges veszem a fáradságot. ;)

Wolfmaster

Köszi szépen az információkat és a részletes magyarázatot is! Átolvastam a fent említett tudásbázis témát is, revideáltam az eddigi téves elképzelésem.  :)

JUVILL


Semmi probléma! A szakmai jellegű viták, csak építő jellegűek, melyekből tanulunk.
Nyugodtan írj bármikor ellenvéleményt. Akár ebben a témában is szívesen veszem álláspontod a tanultakról.

mormogipapa

Helló. Abban kérném a segítségeteket, hogy van egy kis műhelyem kb 8 nm, és anno csináltak oda világítást. Most hogy szétéget a kapcsoló (mellékelek képet a kapcsolóról) kiakartam cserélni és rá kellet döbbennem nincs nulla bekötve, a fázist járatta meg a kétsarkú kapcsolón. Mi a véleményetek erről illetve mennyire veszélyes. Köszi

nyaki

Üdv!
Milyen műhely? Sokban függ a helyiség használatától, kialakításától és besorolásától, de azért hirtelen és röviden röviden...Egy időben előírás volt a lakások nedves és időszakosan nedves helyiségeinél a nulla szakítása is világítási áramköröknél, de egyéb száraz helyiségeknél viszont nem. Ma, úgy tudom, hogy ez már nem kötelező, így a kérdésedre a válasz tulajdonképpen az, hogy (talán) a bekötés szabályos volt, ...bár én mindenképpen felszerelnék kiegészítőleg egy ÁVK-t az egész műhelyre.

JUVILL


Kétsarkú kapcsolónak látom, de szerintem nem azért égett szét, mert a nullát nem szakította meg, hanem azért, mert nem volt meghúzva a vezeték csatlakozás.
Nem ismerem a környezetet, de alkalmazhatsz egysarkú kapcsolót továbbra is, csak ne ilyen "lazán" kösd be a vezetéket. Egyébként az egysarkú kapcsolónak a fázist kell megszakítani, nem a nullát.
Nekem ez a véleményem.

mormogipapa

Nyaki: Mindenre használom télen persze alapos takarítás után ott dolgozom föl a disznót, nyáron néha fúrót, flexet egyéb gépeket használok onnan amúgy a szerszámokat tárolom ott.
Juvill: Nem is azt írtam hogy a nulla hiány miatt égett szét, valóban nem húzta meg a csavart azt kifelejtettem.. Mivel sajnos csak düwi váltókapcsolóm van itthon kénytelen vagyok azt föltenni, amíg nem tudok venni simát,  az érdekelne mennyire szabályos, és nem e veszélyes köszi

recens

Tiszteletem!

Juvill kolléga válaszához szeretnék hozzászolni,pontosítani: Dátum: 2013. Június 18., 22:24:47 pm » Idézet beszúrása

TN-C-S hálózat egy "vegyes" hálózat. Ez esetben, ha a leágaztatott vezetők - PEN vezetők - keresztmetszete (réz vezető esetén legalább 10 mm2, alumínium vezető esetén legalább 16 mm2), akkor ezek a vezetők TN-C-S hálózatnál a rendszer PE sínéről ágaznak el,??????????????? és míg a rendszerben keresztmetszetük nem csökken az előbb megadott (10 - 16 mm2) alá, addig nem kell a szétválasztásról gondoskodni. Ugyanakkor ebben a rendszerben (TN-C-S) találunk már szétválasztott (10 - 16 mm2-nél) kisebb keresztmetszetű védővezetőket is, amit a szétválasztás után egy távolabbi ponton újra összekötni tilos.

részlet a ÉRINTÉSVÉDELMI FELÜLVIZSGÁLÓK KÉZIKÖNYVE 42.oldaláról:

A védővezetőnek a PEN-vezetőről való leágaztatását az első túláramvédelmi készülék mellett
elhelyezett nullabontó előtt vagy a fogyasztói főelosztóban kell megvalósítani. A PENvezetőt
kizárólag PEN-vezetőről szabad leágaztatni, N-vezetőről, vagy PE-vezetőről nem szabad!

Ugyancsak nem szabad az egyszer már szétválasztott N- és PE-vezetőket a szétválasztási
ponttól a fogyasztó felé haladva bárhol összekötni. Ez azt jelenti, hogy az N-vezető is kizárólag
csak a tápponti oldalán köthető össze akár PE-, akár PEN-vezetővel és az elágazási ponttól a
fogyasztó felé ezt földelni tilos! A PEN-vezetőt mind a fogyasztónak, mind a róla táplált elosztónak
a PE-kapcsára (és nem az N-kapcsára!) kell kötni, és a PE- és N-vezető összekötését
ez utáni ponton kell megoldani.

Ezért a négyvezetős betáplálású, de olyan ötsínes elosztóknál, amelyekről PEN-vezetős leágazások
is vannak táplálva, ezeket célszerű szétválasztani a külön védővezetős leágazásoktól.
Ennek megfelelően az összekötési pont felosztja az ötödik sínt egy PE-sínszakaszra, ahová a
külön védővezetős (ötvezetős) és egy PEN-sínszakaszra, ahová a PEN-vezetős (négyvezetős)
leágazások csatlakoznak.
Az áramkörök kialakításánál a következő alapelveket kell figyelembe venni:
▪ A PE-vezetőn üzemi áram nem haladhat!
▪ A betáplálási pontok érintkezési zavara az N-vezetőt (és ne a PE-vezetőt!) érintse.
▪ A z egyes leágazások elkülönített fázisvezetőihez tartozó N-vezetőknek ugyanúgy külön
megszakíthatóknak kell lennie, mint a leágazás fázisvezetőinek (tehát a leágazáshoz tartozó
N-vezető megszakítása ne zavarja más áramkörök N-vezetőjét).
▪ Végül: épületekbe való becsatlakozásnál a becsatlakozás közvetlen közelében földelni kell
a TN-rendszerű, (nullázott) hálózat védővezetőül használt üzemi, tehát PEN-vezetőjét.
A védővezetőtől különválasztott szakaszon a nullavezetőnek ez a földelése kifejezetten TILOS!
A becsatlakozási pontnál tehát csak a PE- vagy PEN-vezetőt szabad, illetve kell
földelni.

JUVILL


Tisztelt Recens!

Szeretném kérdezni, mi rosszat írtam eredetileg?

"TN-C-S hálózat egy "vegyes" hálózat. Ez esetben, ha a leágaztatott vezetők - PEN vezetők - keresztmetszete (réz vezető esetén legalább 10 mm2, alumínium vezető esetén legalább 16 mm2), akkor ezek a vezetők TN-C-S hálózatnál a rendszer PE sínéről ágaznak el,???????????????"

Ha van egy betáplálásod, mely négy vezetős, a PEN vezetőt fogadod a PE sínen. Innen átkötsz az N sínre, kapsz a TN-C hálózatból TN-S hálózatot.
TN-S hálózat esetén a PE sínről ágaztatod le a PE vezetőket, és az EPH gerincvezetőket, az N sínről a nullavezetőket. A szétválasztás után ezeket egy távolabbi ponton összekötni tilos.

Ha viszont erről a TN-S rendszerről (főelosztóról) olyan fogyasztó ágazik el, melynek 4 vezetős a betáplálása (villanymotor), vagy egy alelosztó, mely nagy keresztmetszetű kábellel van megtáplálva, akkor annak a PEN vezetőjét bizony a PE sínről kell leágaztatni. Ez nem azt jelenti, hogy ezzel a létesített új fogyasztó (alelosztó) betáplálás PE és N vezetőjét újra összekötötted. Mivel ennek a fogyasztónak a PEN vezetőjét még szét sem választottad.
Mivel a PEN vezető a PE sínre csatlakozik, és innen ágaznak el védővezetők is, ezért lesz a hálózatod "általam írva vegyes", azaz TN-C-S.

Az érintésvédelmi kézikönyveket ismerem, mivel ezekből egy pár megvan, hiszen túlságosan régóta foglalkozom villamos biztonságtechnikával, ezen belül érintésvédelemmel.
Nem hiszem, hogy ellent mondtam volna az MSZ 172/1 számú szabványok illetve az MSZ HD 60364 számú szabványsorozat előírásainak. Ha pontatlanul fogalmaztam a hozzászólásomban, akkor elnézést.
Azt viszont javaslom, hogy az elosztószekrények betáplálása alkalmával, gondold át a leírtakat, mert költség szempontjából nem mindegy, hogy 4x16 mm2-es, vagy 5x16 mm2-es a betápláló kábel, hiszen elég a 4x16 mm2-es kábel PEN vezetőjén a csatlakoztatás után szétválasztani PE és N vezetőre.



recens

Üdv Juvill!

Természetesen semmi rosszat nem írtál.

próbálom újraértelmezni

Tehát alelosztó PE sínjéről PEN vezető nem indítható csak főelosztó PE sínjéről.
A  biztonság kedvéért a PEN vezetőket külön jelölném. (pl. zöld/sárga vezeték végein kék szigetelőszalaggal)