Társasházi lakás villanyszerelése

Indította recortebordes, 2012. november 12., 16:27:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Ez szerintem segít.
A táblázatot is megtalálod a kérdésedre.

Novill

Nézz bele a régi MSZ  1600-1 szabvány 55 oldala környékére. Itt le van írva, hogy egy csőbe mennyi vezeték húzható.

MSZ  1600-1:1977

Alapszabály régen az volt a vezeték behúzással kapcsolatosan, hogy egy áramkör vezetékei mehetnek egy csőben, kötő dobozon keresztül keresztül viszont már több áramkör vezetékei is mehettek.
Én valahogy nem szimpatizálok az MBCu kábel vakolat aláfektetésével, több hátránya van. A 6 cm -es válaszfalba is bele lehet rakni csövet, igaz mélyített dobozt már nem. Egyébként bizonyos helyekre lehet 11-es csövet is berakni.

Főnix

Szia
Remélem elfogadsz 1 tanácsot és az alapján indulsz el.
Fell kell mérned mit szerettnél a lakáson belül milyen fogyasztókat.
Mit hol szeretnél elhelyezni.
Az új szabbványok szerint már a dugalj áramkörökhöz is szükséges lenne 2,5mm2 vezetéket vinni. Ha tudod mi hova kerül utánna lehet a hálózatot megtervezni, áramkörök autómaták, avk,stb.
Meg kell nézni az áramszolgáltató milyen értékű biztosítékot, rakott,fel. 32 A-ig díjmentes érdemes ezt a teljesítményt megigényelni.
De ezt meg kell nézetni, hogy a fővezeték elbírja e ezt a terhelést.
Csőbehúzva hivatalosan 1 áramkör 1 cső.
De lakásnál 2-3 áramkört bele szoktak húzni.
Gyengeáramú vezetékelés természetesen mindentől függetlenül.
Ha van tervrajzod szivesen rajzolok áramköri rajzot hozzá.
Ha tudom mit kell megvalósítani árat is tudok rá mondani.
További szép napot. :)

faxelektro

Egy lakás villanyszerelésénél vettem észre, hogy minden dugaljnál 2.5 rézvezeték van viszont a földelés mindenhol 1.5 , okozhat valami gondot?

Köszönöm! 

Novill

Számomra egy áramkör vezeték keresztmetszete azonos mind három vezetéknél, vagyis nem tartom így megfelelőnek.  Ez olyan, mint ha az egyik lábamra szürke zoknit húzok a másikra meg bordó színűt.  Az is igaz, hogy védelmi szempontból nem valószínű, hogy gond lenne. De az is tény, hogy a 2,5-es vezetéken nagyobb zárlati áram tud átfolyni mint a 1,5 -en.   Lehet, hogy takarékossági szempontok játszottak itt szerepet.  Vajon melyik szabvánnyal lehetne ezt meg indokolni, hogy megfelelő vagy nem?

JUVILL


Az MSZ 172/1-1986 számú szabvány és az MSZ HD 60364 számú szabvány is azt mondja, hogy 16 mm2-ig a fázis- és a védővezető keresztmetszetének meg kell egyezni.

Bici

Tisztelt Szakértők!

Egy panellakás fűrdőszobájának villanykapcsolója világítós típus. Glimm lámpás.
Nemrég vettem észre, hogy ha kiszedek minden villanykörtét a foglalatából, akkor is világít a kapcsoló lámpája - kb. fele annyira, mint szokott.
Ez azt jelenti, hogy valami akkor is fogyaszt, amikor minden le van kapcsolva?
Van ennek valami tipikus oka a panel lakásoknál, vagy teljesen egyéni a helyzet?

Pár plusz infó a dologhoz, hátha köze van hozzá:
- a közlekedőben található falba sűlyesztett dobozka átvizsgálásakor kiderült, hogy minden villany kapcsoló a nullát szakítja meg.
Először arra gondoltam, hogy egy korábbi lakó állt neki tákolni, de végül elvetettem az ötletet, mert akkor nem azzal a fekete textil-szerű szigetelőszalaggal lenne betekerve, ami az ilyen házaknál gyárilag szokott lenni.
- a lakásba nem jön be föld vezeték, csak nulla és fázis. A konyha, és a fürdőszoba földelt konnektoraihoz a kapcsolótábla nulla pontja van vezetve.

Előre köszi a válaszokat!

Üdv: Bici

Marton

Idézetet írta: Bici Dátum 2013. október 29., 17:07:33 DÉLUTÁN
Egy panellakás fűrdőszobájának villanykapcsolója világítós típus. Glimm lámpás.
Nemrég vettem észre, hogy ha kiszedek minden villanykörtét a foglalatából, akkor is világít a kapcsoló lámpája - kb. fele annyira, mint szokott.
Ez azt jelenti, hogy valami akkor is fogyaszt, amikor minden le van kapcsolva?
Szerintem nincs semmi rejtett fogyasztás. Csupán a lámpához menő vezetékpárnak akkora a kapacitívitása, hogy a glimm-et még képes gerjeszteni. Bizonyosan MMfal vezetékkel van szerelve a hálózat amely biztosítja a két vezeték tökéletes párhuzamosan egymás melletti futását a taljes nyomvonalon, amely "jó" kapacitás értéket tud így produkálni. Talán az MMfal vezeték kapcsán beszélhetünk tipikus panellakás szindrómáról.
Ha ténylegesen meg akarunk győzödni a "rejtett fogyasztóról, akkor árammérést kellene végezni.

nyaki

Üdv!
??? Ha minden kapcsoló a nullát szakítja, akkor sürgősen át kell nézetni egy szakemberrel, mert az is lehetséges, hogy az elosztónál is van némi anomália és ez így életveszélyes üzem is egyben.

plctechtb

Sziasztok Urak!

Valamennyire ide kapcsolódik, ezért nem nyitok neki új témát... Társasházi lakásoknál, főleg ahol villanytűzhely nélküli lakást terveztek annó 10A áll rendelkezésre lakásonként - ami semmire nem elég, viszont erre a teljesítményre van méretezve a ház felszálló vezetéke némi ráhagyással. Minap futottam bele egy olyan helyzetbe, hogy a tulajnak csak szerencsével tudtunk bővítést igényelni 25A-re (reg. szerelő végignézte a lépcsőházat hogy belefér-e még a bővítés). Még 1 lakást lehet a szóban forgó lph. ban bővíteni, a többieknek pedig marad a 10A...

Kérdésem: Mi a felállás ilyenkor? A felszálló vezeték gondolom már a lakóközösségé. A lakóközösség pénzéből elvégzett munkákat meg ismerjük milyen hozzáállással szokták megszavazni. A: (nyugdíjas) Nekem elég a 10A a többi meg csinál amit akar B: (mélymagyar) Neki van, a többinek meg minek... Ő nem fizet...

Elviekben viszont alanyi jogon jár a 32A... A bővítéssel/felszálló vezeték cserével ilyenkor miújság? Mit tudnak tenni a lakók? Mit lehet ilyenkor tanácsolni?

Találkoztatok már ilyen helyzettel?

Köszönet!