Notebook meghibásodás

Indította Bobby Clarkson, 2017. február 23., 18:27:01 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Bobby Clarkson

Sziasztok!

A tegnapi nap beleszaladtam egy olyanba, hogy TN-C-S rendszeren mértem egy dugaljsávon sorolt dugaljakon hurokellenállást (L-PE). A 4-es sorolt dugaljon az első aljzatba csatlakoztatva volt egy 6 részes földelt elosztó. Ebbe hűtő, számítógép, régi képcsöves TV, valamint egy pár multimédiás hangfal és egy notebook volt "bedugva". A mérés elvégzése után a laptop megköszönte a részvételt. A túláramvédelmi szerv kismegszakító 3x16A B-karakterisztikával, ÁVK nincs. Mi lehet a gond? A laptop trafójának elvileg nem szabadott volna átengednie semmit. (20V 2.25A DC).
Értetlenül állunk a dolgok előtt, nálam jóval magasabban kvalifikált felülvizsgálókkal. Valaki?

Ui: Korábban jártunk már hasonlóképpen.

S/K

...na ezért írom a megrendelés utáni tájékoztatót  hogy a vizsgálatok ideje alatt az elektromos berendezések meghibásodásáért nem vállaljuk a felelősséget. Elméletileg nem is lehet a méréskor, persze a szig. mérést el lehet "téveszteni".
De ez téged most nem vigasztal, várom én is a "megfejtést".

balog19720701

Szia!Gondolom a laptop tápegysége PELV feszultseget szolgaltatott tehát a védovezeto is keresztul megy a tápegységen és a laptop fém csatl.részein is vedovezeto folytonossag mérheto,mivel kettos szig.tápegység esetében a muszered méroarama nem tud bejutni a tápegységbe ezert gondolom hogy PELV.Na a lényeg szerintem a tápegységben valamelyik zavarszuro hibás lehetett és bejutatta a muszered meroaramat a tápegység elektronikai alkatreszei koze és ezt nem birta,tehat szerintem a tápegyseg nem volt tokeletes a meres elott sem csak a méres elintezte.(csak egy elmelet)

nyaki

Milyen nagyságú árammal mértetek?
ÉV Universal esetén előfordulhat. Én arra gondolok, hogy az ilyen tápok negatív kimenete közvetlenül össze van kötve a védővezetővel. Ha a hálózaton van egy, a PE felé kötött zavarszűrő (pl. hűtőgép motor, mosógép) vagy egy rossz PE kötés, akkor a vezetékszakaszon fellépő szabályozatlan feszültségtüske a táp kimenetére kerülhet és mivel az nincs a táp belső védelemébe bevonva, így az alacsony feszültségszintre méretezett alkatrészek egyike hanyatt vágja magát, miáltal a táp vezérlő elektronikája a kimeneten anomáliát érzékelve vagy végleg letiltja a működést vagy rosszabb esetben a kapcsolóüzemű része tönkremegy.
Ha a mérés közben egyéb külső tápellátással rendelkező eszköz is csatlakoztatva volt a lapihoz (pl. NET kábel, nyomtató, külső monitor), akkor nagyobb a meghibásodás esélye is.
Ezért is ajánlatos az impulzus és kapcsolóüzemű tápokkal működő elektronikus berendezéseket a mérések idejére leválasztani.