Kapcsoló szekrények

Indította fügelaci, 2011. március 21., 17:01:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Léteznek építõipari norma gyûjtemények. A szekrény tervezéshez is léteznek tervezõ programok, de mivel te egyedi szekrényeket építesz, tehát nem egy merlin gerin moduláris rendszerût így ehhez nem igazán fogsz találni. A normagyûjteményeknél az a lényeg, hogy olyanra van szükséged amely tartalmazza az általad használt anyagokat, amiket beillesztesz a költségvetésbe amihez kalkulálva van egy norma idõ. A végén ez fogja kiadni az anyag és munkadíjat, de mivel a szekrényeid ha jól láttam még PLC vezérlés (vagy valami hasonló) is van, így ilyen egyedi igényekhez nehéz programot találni. Másrészt nem akarlak elkeseríteni, de ezeket a programokat is folyamatosan frissíteni kell, az árak és bõvítmények miatt. Ami szintén pénzbe kerül, semmi nincs ingyen.

A munkavégzés helyszíne meg mindenhol olyan sajnos, hogy mindenki együtt dolgozik, hiszen szûkösek a határidõk és a költségek.  :(
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Talán más oldalról is meg lehet közelíteni az árképzést.  Mivel ezt a tevékenységet vállalkozásban végzed, az egészet leszámlázod. A számla összegébõl levonod a különbözõ ráfordításokat, és megmaradt összegbõl levonod a befizetendõ adókat, járulékokat. Természetesen az egész évre vonatkozó adókat kell figyelembe venni, amely az adott munka részre lebontandó. A vállalkozás formája, áfa körös vagy nem ez is számit. Durván úgy lehet kalkulálni, hogy a nyereség fele elmegy adóba, és ehhez még hozzá kell számítani a vállalkozás költségét. És az ezek után megmaradt összeg az, amit zsebre tehetsz és a tied.
Én a Terc KFT norma gyûjteményét használom, a másik gyakori a KONTROL kft normagyûjteménye. Ezeknél lehet õket beszerezni. Itt is ugyanaz a probléma, mint a szabványoknál eléggé drágák, és nem teljesen tökéletesek. Sok tétel hiányzik belõlük. És ezt nekünk kell beillesztenünk a rendszerbe. Évek óta használom és lehet vele dolgozni.
A szekrények egyébként szépek.

fügelaci

A munkavégzés helyszíne meg mindenhol olyan sajnos, hogy mindenki együtt dolgozik, hiszen szûkösek a határidõk és a költségek.  :(

Hát igen, a szakipari munka mindig egyszerre, és persze nagyon gyorsan folyik. És mi mindig útban vagyunk valakinek, Õk meg nekünk. Az élet már csak ilyen. De azért köszi.

Post Merge: 2011. március 21., 20:45:34 DÉLUTÁN

"A szekrények egyébként szépek."

Köszönöm, saját tervezés, kivitelezés. 40 év szakmai tapasztalata segít.

flatskerrobert

A probléma nem új. Kétségtelen, hogy minden egyes szekrény más és más. Van az XLPro2 szoftvernek egy része ami foglakozik az elosztók anyaglistájával, bekötési normájával, rezsiórabérrel és szállítási költség számítással stb.
Azt nem mondom, hogy pofon egyszerû, de jó beállításokkal sablonok kialakításával viszonylag gyorsan meg lehet csinálni egy elosztó egyvonalas rajzát, tokozását és a költségvetését.
A képeket nézve ezek inkább erõsáramú és irányítástechnika elosztók megspékelve egy két frekvencia  váltóval.
A szoftverhez külsõ anyagokat is  be lehet illeszteni úgy mint méret, villamos paraméterek stb. a szekrény fizikai méretezése miatt. A fõáramköri panelon kívül  vezérlõ paneleket is hozzá lehet csatolni.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez inkább létesítmény installációhoz készült és nem vezérlési  és irányítás technikai elosztókhoz.
Az elosztók kulturáltak, szépek a további munkához sok sikert kívánok.
FR.

fügelaci

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2011. március 21., 21:20:50 DÉLUTÁN

Az elosztók kulturáltak, szépek a további munkához sok sikert kívánok.
FR.
Köszönöm! Alakul a dolog, szóval rengeteg munka vár még rám, tájékozódás, tanulás, és egy két program beszerzése, tanulmányozása, betanulása, ha haladni akarok. Kell! Nem kérdés.

nova

Egy javaslatot tennék viszont, ha már kitérünk a szekrény szerelés részleteire. Érdemes használni címkézõ sávokat a kapcsoló szekrények feliratozására, mert a címkenyomtató feliratai esetleges melegebb idõben elég szépen eldeformálódnak. A címkézõ sávban meg simán kicseréli az ember a feliratot. A szekrények valamelyik sarkára meg lehet tenni kis paraméter táblát amely tartalmazza a szekrényben található feszültség viszonyokat, esetleg gyári szám, gyártó (a reklám soha nem árt, ha már vállalkozó vagy lehet más is megkeres), szekrény elnevezés, mely a rajzokon is fel van tüntetve, így még egyszerûbb beazonosítani.

Persze ezeket csak mint javaslatokat írom le  ;D

Programokból meg azt javaslom érdemes a demokat kipróbálni, akár különbözõ készülék és szerelvény gyártók programjait is, melyekbõl esetleg le tudod szûrni mi ami hasznos neked.

További jó munkát :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

xabo

Az egyvonalas tervek alapján szívesen elvégzem neked az anyagkalkulációt!

fügelaci

Idézetet írta: xabo Dátum 2011. szeptember 30., 10:39:21 DÉLELŐTT
Az egyvonalas tervek alapján szívesen elvégzem neked az anyagkalkulációt!
Szia!

Milyen kalkulációra gondolsz? Már mint milyen árakkal, és milyen típusú, gyártmányú anyagokkal?
Mert ugye nem azonos árú hasonló termékekbõl van elég. Vagy az egyvonalas rajzon fel kell tüntetni a pontos típust, gyártmányt, gyártót, stb?

gyulagy

Sziasztok!
Telepítésre került egy kültéri szekrény (Benne gépészeti berendezések) 3 db kismegszakító ,AVK, EPH...
Milyen megfelelõségi  nyilatkozat kell (szerintetek) ilyenkor, egy átadási dokumentációba!(MSZ HD 60364-6).

Novill

Úgy gondolom, ha kis elosztóról van szó, ami a kereskedelemben kapható arra elegendõ bekérni a kereskedõtõl a mûbizonylatot.  Egyéb saját gyártmányú elosztó szekrénynél az MSZ EN 60439-1 szerinti darab vizsgálatról kell kiállítani a nyilatkozatot. Ebben az elosztóról az alapadatokat kell rögzíteni. Kell egy szemrevételezéses vizsgálatot és mûszeres villamos szilárdsági vizsgálatot elvégezni. Ez például 2,5KV, 50 Hz feszültséggel, 1perces idõtartammal fõ és mellék áramkörök között, fázisok és a váz szerkezet között. Villamos mûködtetés és áramkörök ellenõrzése. Mechanikai mûködés ellenõrzése. Minõsítési  rovattal.