230V-os vezérléshez YSLY kábel?

Indította Jankaou, 2019. február 27., 00:13:12 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Jankaou

Sziasztok Villanyászok!

Családi házunk pincéjét renoválom villanyügyileg: Jelenleg a régi használhatatlan, elöregedett villamos szerelvényeket és kábeleket távolítom el, aztán a távlati tervek szerint ez egy kisgépekkel felszerelt műhely lesz, és ennek megfelelően szeretném egy kicsit iparibb eszközökkel megoldani az áramellátást. Úgy gondoltam a berendezéseket egy központi kapcsoló/elosztó szekrényből fogjuk táplálni, a gépeket mágneskapcsolókkal, a világítást impulzus relékkel lehet majd működtetni. Minden mágneskapcsoló, és impulzus relé egységesen ~230V-tal lesz vezérelve, és egy távolabbi nyomógomb panelről kapnak majd jelet. A kapcsolószekrény és a nyomógombos vezérlőtábla közé keresek szabványos vezérlőkábelt, ami alkalmas a feladatra. A szekrény és a tábla között, falon kívüli kábelcsatornában, vagy védőcsőben fog fixre szerelve futni a kábel, nedvesség, olaj, mechanikai igénybevétel, mozgatás stb, nincs. YSLY vezérlő kábelre gondoltam, de kábel 300/500V névleges feszültségét éppencsak megfelelőnek érzem ehhez a feladathoz, viszont szeretnék nyugodtan aludni, és nem azon gondolkodni, hogy vagy jó vagy nem. Felmerült alternatívaként egy H07VK vezetékekből saját magam készítette kábelkorbács ötlete is, ami izmosabb megoldásnak tűnik, persze ez csak akkor ha nincs gyári megoldás. A kérdés: YSLY kábel szerintetek megfelelő erre a célra? (főleg a 230V feszültség tekintetében) Milyen kábeleket írnak elő a szabványok ha 230V-s eszközöket akarunk távolról vezérelni? Mit használhatunk ilyen esetben, illetve mi a gyakorlat?

Köszi a válaszokat előre is:
J.

tothgyula

Üdvözletem!
A kérdés az, hogy mi lesz a tevékenység?Nedves-e a pince? Teljesítmény igény? Esetleg fémipari munkával (fémporral) kell-e számolni?
Vagy csak barkácsolás szintű lesz a dolog? Egy fázis áll rendelkezésedre, vagy 3? Egy rajzot esetleg feltehetnél.
Üdv:Tóth Gyula.

Szelei

Én faipari üzemben használok rendszeresen YSLY kábelek különböző variációit. 4-40 eresig. Tömített szerelés mellett gond nélkül alkalmas mind motor mind vezérlés, világítás kialakításara. A tálcás szerelés előnye, bármikor bővítés lehetősége, szerelése gondosságot kíván itt az élekre gondolok mert nemcsak kezet vágja el de a kábelt is felsérti! Legalább 60-70 cm. felfogatással tökéletes. Jó munkát a kivitelezéshez!

Jankaou

Sziasztok!

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat.

@TothGyula: Abszolút barkács jellegű műhely lesz, fém- és fa megmunkálás, alapvetően hobbi/eseti célra. Jelenleg 230V 1 fázis 32A keretbe kell beleférni, ez per pillanat elég is. A pince (inkább szuterén) az év túlnyomó többségében porszáraz, időnként kinti eredetű magasabb páratartalommal, tehát számottevő porral, nedvességgel, párával nem kell számolni, ettől függetlenül ahol lehet IP65-ös védettségre törekszem. Sajnos kapcsolási rajzom egyelőre nincs, a terv még csak fejben létezik, vázlat formájában. De nem kell komoly dolgokra gondolni:
-   A szekrényben mágneskapcsolók (DIL0) lesznek 230V-os tekercsekkel a gépek leválasztásához, négy db impulzus relé szintén 230V, a világításhoz. Továbbá innen lesz megoldva a kapucsengő (bizt. csengőtrafó) innen fog áramot kapni néhány konnektor, a gázkazán, és az elektromos kapu is, de ez utóbbiak állandó táplálást kapnak, nem lesznek vezérelve.
-   A kapcsolók és relék működtetése ,,távolról" lesz nyomógombokkal, tehát lesz egy másik "távoli" doboz ki- és be gombokkal. Az épület adottságaiból adódóan a kapcsolószekrényt, illetve a nyomógombokat tartalmazó dobozt kénytelen vagyok az épület átellenes pontján elhelyezni, két dobozt erre alkalmas, fixre szerelt kábellel szeretném összekötni. Az áthidalandó távolság kb. 12 méter, a vezérlőfeszültség ami közlekedne a kábelen 230V. Az YSLY került képbe, mint megoldás, de a 300/500V névleges fesz. elgondolkodtatott, olyan éppen kielégítőnek tűnik, 450/750 es kábellel nyugodtabb lennék, de lehet hogy a túlbiztosítási hajlamom miatt.

@Szelei: Nagyon szépen köszönöm az infót !

tothgyula

Jankaou! Üdvözletem!
A 300/500V-os szigetelésű kábelszerű vezeték elég, de a kazán részére külön 30mA-es ÁVK-t kell beépíteni.Gondolom, így is tervezed.
Üdv:Gyula.

980POWER

Ezt úgy kell elképzelni, hogy minden gépnek lesz egy dug alja a falon a gép közelében és minden dug alj mellet egy ki/be gomb páros ami egy központi szekrényben kapcsolja a hozzá tartozó mágneskapcsolót? Láttam már ilyet, de teljesen fölösleges, ott ahol én láttam a gépek mind forgó kapcsolóval indultak és nem volt megoldott az áramkimaradás utáni visszakapcsolás meggátlása, ezt utólag így oldották meg ( forgácsoló tanműhely).