Világítás stroboszkópos hatása

Indította JUVILL, 2012. január 12., 19:54:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szelei

Alternatív kapcsolók kapcsolják a mágnes kapcsolót, mivel nálunk létfontosság forgógépeknél a folyamatos megvilágítás és egy pillanatnyi áramszünet több balesetveszélyt okoz! :)
Bocs, hogy kicsit elkalandoztam a hozzászólásommal!!! :-[

JUVILL


Nem kalandoztál el!
Csak felfigyeltem a mágneskapcsolós mûködtetésre is.:)

Gyurmaúr(fi-relé)

Helló,Szelei kolléga! Megütötte a "fülem",amit írtál a kondi kiszedéssel kapcs, az odáig rendben van, hogy kiveszed a régi olajos kondikat a 3X36W-os (milyen, Emika 13-34-854, vagy Simovill??) armatúrákból, de miért nem pótlod szárazzal? Azért,azokat a kondikat nem véletlen teszik be a lámpatestekbe és nem véletlenûl van 1 kondi/1 fénycsõ! Fõként, ha adva van egy üzem,ahol esetleg többszáz, vagy több ezer armatúra van, nos ott nagyon nem mindegy, hogy a fáziseltolás, felharmónikus elleni védelem, ill az EVG-k meddõárama hogy kerûl kikompenzálásra. Meghát a fénycsõnek sem jó,ha a feszültségcsúcsok, esések okán állandóan villog,stb. Szóval, szerintem nem jó, ha végérvényesen kifasztjuk az EVG-s armatúrák kondijait. Ami pedig a fémhalogén vs fénycsõarmatúra "csatát" illeti, nos ott sok esetben nyerõ a fémhalo -fõként az újfajta (eurobay?) ,tehát a függesztett, átlátszó mûanyag körbúrás- lámpa,csakhát ez olyan 5m-es belmagasság felett. Az alatt szigorúan tilos 250,400 stb Wattos fémhalogén lámpákat telepíteni, hiszen gyilkos fényerejük van ez alatt a fénypont magasság alatt. 5 m alatti belmagasság esetén vagy a homorú belsõtükrös T8-as 2x36, vagy 2x58W-os, de inkább a T5-ös 2x54W-os javallt,szintén homorú belsõ tükörrel. Egyébként, saját tapasztalat szerint pl. az Emika IP65-e, tehát a 13-34-854 egy topsztár cucc, nem hiába gyártja a cég immár több, mint 35 éve. Egyetlen gyenge pontja van, az pedig a foglalat, hisz az valóban tönkremegy 7-8 év alatt. De pl a búrája igen strapabíró és jól záródik azzal a 3 db "békazárral".   8)

Szelei

Kiszedett kondikat gondolom pótolja ez a technika.

Két egymástól független fázisjavítás.

Régi világítás és annak fénye.

Ezek az új fém-halogén lámpákkal. :)
Az épület belsõ magassága határ eset, nem véletlenül van 2 lámpa lejjebb eresztve 1 m-rel és ezek csak 250 W-osak.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mondom én, hogy Szelei kolléga ott van a szeren!!! Egy fullos kondiszekrény és már el vannak varrva a szálak. Nekem csak egy kérdésem lenne, mégpedig az, hogy egy kondi szekrény egy bizonyos konstans terhelést kell ,hogy kapjon, tehát ahhoz, hogy a legjavát adhassa ki magából a kondi, mennie kell x mennyiségû gépnek, égni kell y mennyiségû lámpának, nem?! Más: a fémhalogénekbõl is kiszerelted a kondikat? Egyébként, ez a lámpaelrendezés a legjobb, hisz ahogy látom, a terem hosszanti oldalának pontosan a födém sarkába lettek helyezve és mert megfelelõ a belmagasság, kétségkívûl jobb eredményt lehetett vele elérni, mint a drótkötélen lógó Emika 13-34-854 (ha jól látom a képen, azok voltak... :D) armatúrák garmadával, hisz 1-1 fémhalo ugye 250W-os, míg 1-1 armatúra ugye tokkal-vonóval 108+27, azaz 135W, nomármost ha jól látom 2-2 db 250W-os fémhalo lett elhelyezve 1-1 oldalára a teremnek, ergo 4 db 250W-os lámpával jobb fényviszonyokat értél el, mint a 10?, vagy még több db Emikával.
Én csak azt mondhatom -remélem, nem lesz bajoom belõle? :'(- hogy Szelei kollégát a tanári pulpitusra, illetve még azon régi motoros -esetleg már nyugdíjas- SZAKEMBEREKET, akik kenik-vágják ezt a szépséges SZAKMÁT és fõként éreznek még magukban annyi erõt, hogy ezt átadják a jövõ villanyászainak, akiktõl még én is szívesen lesnék el 1-2 fogást...  ;)

Marton

Találtam egy leírást az elektronikus fénycsõ elõtétekrõl, íme:
http://skory.gylcomp.hu/fenycso/fenycso.html
Ebbõl kiderül, hogy kb. 40-90kHz frekvenciával müködnek és itt már tehetetlen a fénypor, nem vibrál mint 50Hz-en. Fogyasztásuk is kisebb a hagyományos fojtós elõtétekkel szemben, csõ élettartamra is jó hatással van. Saját mérésem szerint kb. fele árammal müködik a csõ mint a régi elõtéttel. Jó tulajdonság még, hogy ha a csõ legyengül egyszerûen nem gyújt be a csõ és nem izzítja azt, ezzel is szétfûtve az amúgy is könnyen porladó csõfoglalatot.

Szelei

20 db. 3 X 40 W.-os armatúra helyett szereltem fel 4 db. 400 és 2 db. 250 W-os fém halogént illetve a terem közepén irányfénynek 1 db. 3 X 36 W.os armatúrát. Általában egy üzemrésznél 1-2 armatúrát herélek ki mivel utána ezeket teljes fel újításra le szerelem. Ilyenkor van idõ és lehetõség pótolni.

Ezek mellet jegyzem meg 30-50 éves motorok gyorsan kérik a fázis javítását ezért csak a szünet ideje alatt marad az a kb. 8-10 armatúra kompenzálás nélkül. 250-300 A. az átlagos áramfelvételünk. Persze ez nem a világítás hanem minden bele értendõ. :)

Irodákat felújítás alkalmával már elektronikus elõtéttel szerelt 4 X 18 W-os armatúrákkal szerelem. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Jó a belinkelt site, csak azt nem értem, miért kellett sötét alapra zölddel írni. Borzalmas megerõszakolás ez a szemnek, pedig érdekes ,amit a srác leír.
Szelei kolléga, ismét leborulok nemes nagyságod elõtt. Persze, a központi fázisjavítás csak olyan helyeken javallt, ahol jó brutál gépek garmada üzemel,ahol pedig nincsenek ekkora Ampervadász gépek, ott jobb, ha bent maradnak azok a f.csõ, ill fémhalo kondik, legfeljebb a nagyon koros -azaz még EVG-s- armatúrákban javallt kicsrélni õket szárazkondikra. És egyébként hogy állsz a T5-ös fénycsövekkel, azokat nem részesíted elõnyben a T8-hoz képest?

Szelei

Fény erejével nem teljesen vagyok ki békülve de már mindenhol T5 re cserélõdtek ki. Sajnos az elõtéteket kéne le cserélni de ez a mostani válságos idõben nehéz lesz. :)

Ezek a csövek ezzel adják le a legnagyobb fényüket, élet tartamukról nem is beszélve.

Az elõtéteknél viszont nagy a szórás. Találkoztam márkás agyon kütyüzött belsejûvel ami egy év után szét robbant és Kínai "gagyival" ami még mindig tökéletes és árban is jobb. :)

Sztrogoff

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. január 13., 21:37:18 DÉLUTÁN

Hozzászólásodat nagyon köszönöm.
Írtál egy mondatot - tudod itt nem ez a téma - de megkérdezem.
Szerinted szabványos a világítást mágneskapcsolón keresztül táplálni?
Száraz kapcsolós, vagy nyomógombos a mágneskapcsoló mûködtetése?
Szerintem erről csak az MSZ 1600 írt:
Az üzemi világítás céljára szolgáló berendezéseket nem szabad olyan berendezésen keresztül táplálni, amely feszültségcsökkenés esetén kikapcsol és a feszültség visszatérésekor önműködően nem kapcsol vissza.