Kisfeszültségű erősáramú berendezés tűzvédelmi felülvizsgáló, tűzvédelmi szakvizsga

Indította Zappa, 2013. január 04., 08:52:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. április 03., 11:29:39 DÉLELŐTT
Az elektrotechnikai folyóiratban olvastam a következőket a legutóbbi számban:

- Áttekintve a szakvizsga kiadott törzsanyagát, a MEE Érintésvédelmi Munkabizottsága indokolatlannak tartja
az erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatát végző szakemberektől is megkövetelni külön tűzvédelmi szakvizsga letételét.

- Az erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálói a szakképzettségük megszerzése során igen részletes tűzvédelmi ismeretek is szereztek. A kiadott törzsanyag nagy részben megegyezik azzal, amiből a felülvizsgálók tanfolyamán egyszer már sikeresen levizsgáztak, másrészt a felülvizsgálói munkához szükségtelen ismereteket is tartalmaz!
-  A szabványossági felülvizsgáló nem végez tűzveszélyes tevékenységet, sőt a munkája villamos szempontból a
tűz megelőzését segíti. Feladatuk kifejezetten arra irányul, hogy az adott villamos berendezések – mint lehetséges gyújtóforrások – a környezetükre a lehető legkisebb kockázatot jelentsék. A tevékenységük során ,,üzemi kísérő" működik közre, aki ismeri a helyi körülményeket és veszélyforrásokat. A nem veszélyes munkaterületeken a felülvizsgáló tevékenysége – véleményünk szerint – az ott dolgozó üzemi vagy egyéb szakipari szolgáltatást végzőknél nagyobb tűzkockázatot nem jelent.
- Ezenkívül a rendelkezés jogilag is bizonytalan helyzetet teremt, ugyanis ellentmond (a közel múltban módosított)
OTSZ-nek. A rendeletben megjelölt határidő is nagyon rövid, ugyanis 3 hónap alatt több ezer felülvizsgálónak a
munkavégzés mellett kell felkészülnie és sikeres vizsgát tennie.

- Az elmondottak alapján kérjük a rendelet olyan értelmű módosítását, hogy a felülvizsgálói tanfolyam korábbi elvégzését tekintsék a tűzvédelmi szakvizsgával egyenértékűnek.

Azt hiszem ezzel sokan egyet  is értünk.

Viszont az is igaz, hogy a honlapon MEE is szervez tűzvédelmi szakvizsgát.
Ezt azért kiemelném.
"- Az elmondottak alapján kérjük a rendelet olyan értelmű módosítását, hogy a felülvizsgálói tanfolyam korábbi elvégzését tekintsék a tűzvédelmi szakvizsgával egyenértékűnek."
Ez még az év elején megjelent, míg a 14-es tűzvédelmi vizsgáztatás el sem indult.

De inkább vizsgáztatnak, mert ez bevételt jelent, holott tudják, igen csak ismerik az EBF tanfolyam anyagát, mivel a jegyzeteket ők állítják össze.
Ez üzlet, a felülvizsgáló fizet.
Jövő évben mást találnak ki.
A VVF is tűzvédelmen alapul. ;)

Novill

Sikeresen én is túl vagyok a tűzvédelmi szakvizsgán. 60-an voltunk mindenkinek sikerült. 5 óra alatt lezavarták az egészet, jó bevétel volt nekik! Az hogy mennyire a pénzről szól azt az alábbi megállapítások is igazolják. A törzs anyagot kiadták központilag a rendelet alkotói. Ebből az oktatási anyagot minden oktatás szervező maga állította össze a tesztekkel együtt. Így ahány oktatás szervező aki akkreditáltatta magát  annyi oktatási segéd anyag és teszt készült. Ez sem a takarékos megoldást tükrözte  :) :D.  Ezt is központilag kellet volna összeállítani, mert a költségeket lehetett volna csökkenteni.  Nálunk jelentős mennyiségű szakmai tesztek voltak, éltérően ami itt a fórumon is fenn van. Ezért feltehetően a szakmai szintek is eltérnek. Tehát annyira egységesek a tűzvédelmi szakvizsgák, mint a regisztrált villanyszerelők területén lévő áramszolgáltatók által megkövetelt szakmai szint.  Mindenesetre kíváncsi lennék a szakmai érdekképviseletekre, hogy hogyan képviselik a szakmai érdekeinket a törvény hozás során. Vagy meg se kérdik őket. Ha nem akkor miért vannak?

JUVILL


Április 5-én vizsgáztam. A tapasztalatom hasonló. Ez egy budapesti cégnél volt. Száma fizetés után megkaptam e-mailben a tananyagot. Korábban kaptam kollégától, az egy nyíregyházi cég által összeállított volt.
A legjobb az egész vizsgában, hogy így össze tudtam hasonlítani a kettőt. A tapasztalatom, hogy a pesti tananyag nagyon hosszú terjedelmű volt. Gondolom sokat kértek érte. :) Rengeteg felesleges dolog volt benne, ami az EBF-et nem igazán érinti.
Óriási fejezetet foglalt el a tűzoltó palackok használata és a kiszabható tűzvédelmi bírság. Ezt nem hiszem, hogy izgatja a felülvizsgálókat.
De eladták. ;)
A nyíregyházi rövid, tömör, érthető volt.
Ennyit a központi vizsgaanyagról. :D

Novill

Én is egy Bp XI. kerületi cégnél vizsgáztam április 17-én. 2 napra volt előzetesen beharangozva, lett belőle 5 óra. A másik meglepetés az volt mikor fizetni kell , plusz áfa. Teszt sorozatot nem kaptunk előre, mint a Nyíregyháziak. Nálunk a tűzoltó palackok nem is igazán volt téma.  A józan ész szerint országosan egy jegyzetet és teszt sorozatot  érdemes lett volna kiadni, melyet emailban kaptunk volna meg. De nyilván üzlet volt a sok anyagot elkészíteni, mert ezzel is lehetett növelni az állami bevételt a rovásunkra  :). Viszont minden tovább képzés nagyfokú riogatást jelent, hogy mi várható. Lassan már megijed az ember szabad-e dolgoznunk, mert bármelyik pillanatban büntethetnek. Viszont a tanfolyamon már szervezték a legkülönbözőbb tanfolyamokat. Jelentkezzünk most mert szeptembertől jóval drágább lesz  :).  Így lehet, hogy a jövőt illetően egy kicsit pesszimistább lettem  >:(.

gyulagy

Tapasztalataim nekem is hasonlóak, nekem is volt pár szakmai kérdés ami  tűzvédelemhez  passzolt. 5 óra + 20+Áfa 69-en voltunk. Nem érzem, hogy képzettebb lettem.

Novill

Egyébként a 69 fő  x 20 eFt+áfa áron 5 órára visszaosztva jó órabér jön ki. Szívesen dolgoznék ennyiért cégként is.

Novill

Vajon az ígért nyilvántartásokat hol lehet megtekinteni, hogy kik tettek tűzvédelmi szakvizsgát?

NagyPS

Ha jól emlékszem a rendeletben valamelyik minisztérium volt erre felhatalmazva hogy oldja meg valahogy. Hát megoldották :)